#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μάδησαν» το καρτέλ των πτηνοτρόφων



Μετά από δυο έτη ερευνών και άλλων 14 ετών παραβατικής συμπεριφοράς, έρχεται η ώρα της τιμωρίας του καρτέλ της πτηνοτροφίας, ίσως και της επιβολής προστίμων ύψους εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ. Οι εξελίξεις αυτές συμπίπτουν, συμπτωματικά, με συνθήκες νέων ανατιμήσεων που έχουν δημιουργηθεί, εξαιτίας της εκρηκτικής ανόδου στις τιμές των ζωοτροφών.

Το καρτέλ που είχαν συγκροτήσει 7-8 τουλάχιστον μεγάλες πτηνοτροφικές επιχειρήσεις, σύμφωνα με τις ενδείξεις που έχει συγκεντρώσει η Επιτροπή Ανταγωνισμού, δρούσε από το 1996 ως το 2010. Ο ετήσιος τζίρος της εγχώριας πτηνοτροφικής αγοράς υπολογίζεται στο μισό δισ. ευρώ και εάν υποτεθεί ότι τα πρόστιμα μπορεί να φτάσουν στο 10% του ετήσιου τζίρου κάθε επιχείρησης, για κάθε έτος παραβατικής συμπεριφοράς, δεν αποκλείεται, εφόσον αποδειχθεί το καρτέλ, οι επιχειρήσεις-μέλη του να πληρώσουν αρκετές εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

Σύμφωνα με χθεσινή ανακοίνωση της Επιτροπής Ανταγωνισμού, η ολομέλειά της θα συνεδριάσει στις αρχές Οκτωβρίου για να εξετάσει την υπόθεση, κατόπιν σχετικής εισήγησης. Η σχετική αυτεπάγγελτη έρευνα της Γενικής Διεύθυνσης Ανταγωνισμού διενεργήθηκε με αφορμή πληροφορίες που περιήλθαν σε γνώση της από το υπουργείο Ανάπτυξης σχετικά με επικείμενη συντονισμένη αύξηση των τιμών των προϊόντων πολλών εταιριών του κλάδου.

Οπως επισημαίνεται στην εισήγηση, από την αυτεπάγγελτη έρευνα προέκυψαν, μεταξύ άλλων, στοιχεία που καταδεικνύουν ότι μεγάλος αριθμός πτηνοτροφικών επιχειρήσεων συντόνιζε την επιχειρηματική του δράση αναφορικά τόσο με τον καθορισμό τιμών πώλησης των προϊόντων τους (δηλαδή του νωπού και κατεψυγμένου κοτόπουλου) προς το επόμενο επίπεδο της αλυσίδας εφοδιασμού (χονδρέμποροι, σούπερ μάρκετ, ψησταριές, κρεοπώλες) όσο και με την κατανομή πελατείας μεταξύ τους.

Αυτή η οριζόντια σύμπραξη, η οποία, σύμφωνα με την εισήγηση, διήρκεσε επί μακρό χρονικό διάστημα (1996 έως 2010), υλοποιήθηκε κυρίως μέσω τακτικών συναντήσεων εκπροσώπων του κλάδου (εμπλεκόμενες επιχειρήσεις και Σύνδεσμος της κρεοπαραγωγού πτηνοτροφίας).

Κύκλοι του υπουργείου Ανάπτυξης επισήμαιναν ότι η συνεργασία με την Επιτροπή θα είναι στενή και ότι θα εξαντληθούν όλες οι δυνατότητες που υπάρχουν για την επιβολή όρων υγιούς ανταγωνισμού στην αγορά.

(από τον Ελεύθερο Τύπο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αξύριστος Μαρξιστής avatar
    Αξύριστος Μαρξιστής 23/08/2012 10:10:06

    Το ένα μέρος είναι το καρτέλ. Το άλλο το μεγαλύτερο είναι η ανασφάλιστη εργασία. Στις πτηνοτροφικές επιχειρήσεις, επειδή η εργασία είναι επί το πλείστον βραδυνή, κάνουν πάρτι οι ανασφάλιστοι Πακιστανοί.

  2. TasosC avatar
    TasosC 23/08/2012 10:13:37

    Μακάρι να γίνει ότι γράφει το άρθρο.
    Στο μυαλό μου όμως έρχεται το αντίστοιχο καρτέλ γάλακτος και τα επεισόδια που ζήσαμε πριν 5 χρόνια. Αν θυμάστε δεν έγινε τίποτα. Μία μικρή αναβολή στη συγχώνευση δύο Βιομηχανιών Γάλακτος που τελικά έγινε με άλλη μορφή μετά από 2-3 χρόνια.
    Επίσης το ίδιο ισχύει για το μεγαλύτερο καρτέλ (μετά των καυσίμων που όμως έχει παγκόσμια διάσταση) , αυτό των Σούπερ Μάρκετ, το οποίο έχει καταστήσει την Ελλάδα - αν και από τις φτωχότερες - την ακριβότερη χώρα της Ευρωζώνης.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 23/08/2012 10:17:00

    Έλα!.. Υπάρχουν καρτέλ στην ελληνική αγορά τροφίμων;
    Γι' αυτό οι τιμές στο ράφι είναι αμετάβλητες παρόλο που υπάρχει δραματική μείωση εισοδημάτων;
    Τιμωρίες κύριοι. Τιμωρίες. Όχι ανείσπρακτα πρόστιμα. Δημεύσεις και φυλακίσεις.

  4. fataoulas avatar
    fataoulas 23/08/2012 10:32:34

    Διαβαζω το αρθρο και αδυνατω να καταλαβω το"νοημα", μολονοτι κατανοω τις λεξεις.
    Δηλαδη για ναχουμε καλο ρωτημα "τι σημαινει παραβατικοτης" και που στο διαολο ειναι η παρανομια ???

    Δηλαδη ειναι κακο οι πτηνοτροφικες μοναδες να συνερχονται/συνεδριαζουν/συναντωνται (κλπ αχρηστες λεξεις της αχταρμα γλωσσας μας),για να αποφασιζουν κοινη τιμη στα προιοντα τους??

    Η κοινη πολιτικη ανταλλασοντας εμπειριες για την επιβιωση του κλαδου??

    Εδω στη περιοχη μου, εχουμε δυο τετοιες πτηνοτροφικες μοναδες που εφτασαν στη σχεδον χρεωκοπια απο τερατωδη διαχειριστικα λαθη της πολιτειας
    κατα την περιοδο της "νοσου των πουλερικων" και ακομα δεν εχουν συνελθει..
    Απασχολουν δεκαδες εργαζομενους και τους εχουν απληρωτους δυο και τρεις μηνες .και δηλαδη πρεπει να πληρωσουν και προστιμο επειδη ο προεδρος του ενος συναντηθηκε με το προεδρο της αλλης???

    Δηλαδη απαγορευεται σε αυτους να "συνεταιριζονται"??
    Και να "συνδικαλιζονται"?? Γιατι?

    Υ.Γ
    Απασχολουν και πακιστανους ειναι η αληθεια,αλλα για δουλειες που δεν παει Ελληνας.Οσοι εχουν παει σε πτηνοτροφειο καταλαβαινουν γιατι.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ fataoulas 23/08/2012 10:45:04

      Τα περι του αμεπτου των συναντησεων ειναι για τους χαχολους τουλαχιστον σε ο,τι αφορα την διαμορφωση τιμων πωλησεων ως αντικειμενο των συζητησεων τους ! Εαν το αντικειμενο των συζητησεων ειναι η ασκηση πιεσης για την επιτευξη καλυτερης {χαμηλοτερης με ιδια ποιοτητα } τιμης στα προμηθευομενα υλικα τοτε εχει καλως ειναι δικαιωμα τους ! Η διαμορφωση εναρμονισμενων {ανεξαρτητως του διαμορφωμενου κοστους παραγωγης μιας εκαστης επιχειρησης } τιμων πωλησεων στο καταναλωτικο κοινο ειναι εγκλημα και ισουται με κλεψια χωρις ελαφρυντικα {δηθεν ζημιες κλπ } και ετσι πρεπει να αντιμετωπιστει !

      • fataoulas avatar
        fataoulas @ Ραβινος 23/08/2012 10:58:12

        Οποτε σε καθε "συναντηση" για να εξασφαλισουμε το "αμεμπτο" να στελνουμε και απο ενα χωροφυλακα (η καποιον αλλον "αδεκαστο") που θα τους τραβαει το αυτι οταν η συναντηση παρεκτρεπεται απο :
        "ειναι η ασκηση πιεσης για την επιτευξη καλυτερης {χαμηλοτερης με ιδια ποιοτητα } τιμης στα προμηθευομενα υλικα"???

    • helios avatar
      helios @ fataoulas 23/08/2012 12:06:24

      ''Απασχολουν και πακιστανους ειναι η αληθεια,αλλα για δουλειες που δεν παει Ελληνας.Οσοι εχουν παει σε πτηνοτροφειο καταλαβαινουν γιατι.''

      Αυτό συμβαίνει γιατί τα πτηνοτροφεία μας θυμίζουν πτηνοτροφεία μεσαίωνα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που ιδιοκτήτες τους επένδυσαν για να τα εκσυγχρονίσουν;

      • fataoulas avatar
        fataoulas @ helios 23/08/2012 12:11:50

        Τι να εκσυγχρονισουν ρε αδελφε?
        Αμα πας και δεις πως τα σφαζουν κλπ κλπ αμα πας να δεις τι βρωμα κανουν τα φτερα και λοιπα ..

        Δεν πανα φερουν εδω το απολυμαντηριο της ΝΑΣΑ ,παλι η βρωμα ειναι αναγουλιστικη.
        Σου φερνει εμετο. Οσοι πανε εκει ξερνανε..

        Δεν καθεται ανθρωπος πανω απο βδομαδα.

        • helios avatar
          helios @ fataoulas 23/08/2012 12:54:08

          Εππισκέψου πρώτα ένα υπερσύγχρονο γερμανικό πτηνοτροφείο και μετά ένα ελληνικό.
          Και εκεί θα καταλάβεις τη διαφορά. Αλλά μάλλον σου αρέσουν οι τριτοκοσμικές συνθήκες.

          • fataoulas avatar
            fataoulas @ helios 23/08/2012 13:57:59

            Δηλαδη μιλαω με "επιθεωρητη υγιεινης" ,ας πουμε, σε Γερμανικα πτηνοτροφεια??

            Η μηπως το "εχεις καυλα" ..."χομπυ ας πουμε"???

            Δεν μπορει ! εχουμε μπλεξει με ανωμαλους.

            Παιδια. καντε μας την χαρη.!.
            Σας αγαπαμε σας εκτιμαμε ,αλλα σας μαμουνε και το ..στο ,αμα λαχει
            σιχτιρ πια

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ fataoulas 23/08/2012 19:24:04

            Φαταούλας.

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/08/2012 10:33:49

    Όχι "μάδισαν το καρτέλ"!!
    Λένε ότι θα το μαδήσουν και τελικά το καρτέλ θα συνεχίσει να μαδάει τους καταναλωτές.

  6. A.M. avatar
    A.M. 23/08/2012 11:07:09

    Καλά, άμα δείτε διαλυμένο καρτέλ στην Ελλάδα σφυρίξτε μου.
    Κλέφτικα!
    (γιατί μόνο αυτήν την γλώσσα καταλαβαίνω, των κλεφτών).

    Και εγώ είμαι κατά της ανασφάλιστης εργασίας και της χρήσης παράνομων λαθρομεταναστών στην παραγωγή (όχι μόνο των πτηνών).
    Αν όμως - λέω αν - αύριο ως διά μαγείας απολυθούν και απελαθούν όλοι οι παράνομα και ανασφάλιστα εργαζόμενοι και υποθέσουμε ότι θα βρεθούν Έλληνες να τους αντικαταστήσουν, οι οποίοι Έλληνες προφανώς και θα πληρώνονται κανονικά και θα ασφαλίζονται κανονικά, μήπως μπορεί να εκτιμήσει κάποιος από τους συνομιλητές και να μας ενημερώσει ....
    ... πόσο θα αγοράζουμε το κιλό το κοτόπουλο;

    Γιατί ναι, σωστά, δεν πρέπει να εργάζεται κανένας ανασφάλιστος και κανένας δεν θα πρέπει να εργάζεται με αποδοχές πακιστανού.
    Σύμφωνοι.
    Όταν όμως επί είκοσι χρόνια έχουμε βασίσει την οικονομία μας, και για να κυριολεκτούμε τις τιμές των προϊόντων ευρείας κατανάλωσης που παράγονται στην Ελλάδα, σε κόστη παραγωγής υπολογισμένα με βάση την ανασφάλιστη εργασία και την «αμοιβή πακιστανού ή αλβανού ή ..ή..» πως θα μπορέσουμε από την μιά μέρα στην άλλη να έχουμε τις ίδιες τιμές ή και χαμηλότερες (όπως η περίοδος της κρίσης που διανύσουμε απαιτεί) στα προϊόντα, πληρώνοντας κανονικά τους εργαζόμενους και πληρώνοντας και τις εισφορές στον ασφαλιστικό φορά τους;

    • helios avatar
      helios @ A.M. 23/08/2012 12:08:35

      Καταρχήν αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία βλέποντας μια πρώτη ματιά στον τζίρο τους.
      Γιατί όμως αυτό δεν συμβαίνει στις άλλες χώρες (κυρίως στις σοβαρές);
      Γιατί σ' αυτές η τεχνολογική πρόοδος έχει αντικαταστήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τα εργατικά χέρια. Ενώ εμείς έχουμε μείνει στάσιμοι. Ένας από τους λόγους που δεν είμαστε παραγωγικοί και ανταγωνιστικοί είναι επειδή δεν χρησιμοποιούμε την τεχνολογία κατά τη παραγωγική διαδικασία. Και αρνούμαστε μέχρι και σήμερα να εκσυγχρονίσουμε την παραγωγή μας και έχουμε βρει την εύκολη λύση στα εργατικά χέρια των λαθρομεταναστών με ό,τι αρνητικό αυτό συνεπάγεται για την κοινωνία και την οικονομία μας.
      Ας σταματήσει λοιπόν αυτή η προπαγάνδα της ανάγκης χρησιμοποίησης λαθρομεταναστών. Γίνεται πλέον εμετική.

      • fataoulas avatar
        fataoulas @ helios 23/08/2012 12:16:18

        η τεχνολογική πρόοδος έχει αντικαταστήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό τα εργατικά χέρια
        --
        Ακριβως. Και αυτο σημαινει εφιαλτικη εκρηξη της ανεργιας μεσιε.

        Ενα ρομποτ στην Ιαπωνια εχει αντικαταστησει δεκαδες εργατες .Που τωρα κειτονται στη ψαθα ψαχνοντας μια χουφτα ρυζι..

        Μα καλα ,τι δουλεια κανεις εσυ και εισαι τοσο....??

        • helios avatar
          helios @ fataoulas 23/08/2012 12:56:18

          ''Ενα ρομποτ στην Ιαπωνια εχει αντικαταστησει δεκαδες εργατες .Που τωρα κειτονται στη ψαθα ψαχνοντας μια χουφτα ρυζι..''

          Λάθος αγαπητέ.
          Το ρομπότ στην Ιαπωνία δεν αντικατέστησε δεκάδες Γιαπωνέζους εργάτες, αλλά δεκάδες αλλοδαπούς (πιθανώς Κινέζους) που θα είχαν μεταναστεύσει στην Ιαπωνία. Το βιοτικό επίπεδο των Γιαπωνέζων έχει αυξηθεί και βελτιωθεί.
          Και κάτι ανάλογο παρατηρείται σήμερα στην Ελλάδα.
          Στην Ελλάδα για παράδειγμα, παλαιότερα στο βενζινάδικο έβλεπες έλληνα εργαζόμενο. Στη Γερμανία γερμανό, στη Γαλλία γάλλο κλπ.... Λόγω της αύξησης όμως του βιοτικού επιπέδου επειδή δε έβρισκαν πλέον ημεδαπό εργαζόμενο (φυσικά και λόγω της μείωσης του εργατικού κόστους) τον αντικατέστησαν με έναν αυτόματο πωλητή βενζίνης , ενώ εμείς τον αντικαταστήσαμε με έναν Πακιστανοαλβανό.
          Αλλά μάλλον σου αρέσει ο εποικισμός της Ελλάδας.

      • A.M. avatar
        A.M. @ helios 23/08/2012 12:31:51

        Δηλαδή εσύ πιστεύεις πως αν αύριο απελαθούν ΟΛΟΙ οι λαθρομετανάστες η όποια ελληνική παραγωγική διαδικασία υπάρχει ακόμη θα συνεχίσει απρόσκοπτα να παράγει και - το κυριότερο - τα παραγόμενα αγαθά θα έχουν τις ίδιες τιμές;
        Αυτό είναι ο ορισμός της αισιοδοξίας!

        Ή μήπως πιστεύεις για παράδειγμα πως η τεχνολογία θα μου φέρνει και ...την πιτσα στο σπίτι;
        Γιατί αν δεν υπάρχει αλλοδαπός να μου φέρει την πίτσα με το παπί μάλλον θα αναγκάζομαι να βγαίνω χειμωνιάτικα και νυχτιάτικα να τρέχω στην πιτσαρία μιάς και Έλληνας που να καταντήσει σήμερα το 2012 να καταδεχτεί να μοιράζει πίτσες είναι μάλλον αδύνατον!
        Εκτός και εάν εσύ προθυμοποιηθείς να πάς να δουλέψεις σε πτηνοτροφείο ή να μου φέρνεις την πίτσα στο σπίτι, που μάλλον για χλωμό το κόβω.

        Α, και όσο τεχνολογικά εξελιγμένη να είναι μια μονάδα παραγωγής υπάρχουν δουλειές που η τεχνολογία ΔΕΝ τις κάνει, χρειάζονται άνθρωποι.
        Και κατά έναν παράδοξο τρόπο τις τελευταίες δεκαετίες τις δουλειές που ΔΕΝ κάνει από μόνη της η τεχνολογία ΔΕΝ τις κάνουν ούτε οι ...Έλληνες!!!
        Τι σύμπτωση ε;

        Και εγώ θάθλελα πράγματι να δώ όλους αυτούς τους φανατικούς κατά όλων ανεξαιρέτως των ξένων που μαίνονται εδώ στο antinews και σε άλλα blogs να αφήνουν το πληκτρολόγιο και να κάνουν τις δουλειές εκείνες που κάνουν σήμερα οι λαθρό.
        Όπως π.χ. να μαζεύουν ελιές, να πλένουν αυτοκίνητα, να καθαρίζουν σπίτια, να κάνουν τις καθαρίστριες, να κάνουν τους συνοδούς αρρώστων, να μαζεύουν φράουλες, να κάνουν delivery με -10 βαθμούς ή με +40, να χτίζουν ..Ολυμπιακά στάδια, να καθαρίζουν υπονόμους, να φυλάνε γίδια και πρόβατα κ.ο.κ. και γενικά επαγγέλματα που ο Έλληνας έχει να ταπλησιάσει εδώ και τριάντα χρόνια, ειδικά όσοι είναι σήμερα μικρότεροι των τριάντα ετών.
        Θάθελα πολύ να το δώ αυτό, μα πάρα πολύ!

        Γιατί μερικοί αραδιάζουμε ότι μπούρδα μας κατέβει στο κρανίο υποθέτοντας πάντα πως κάποιος άλλος - και όχι προφανώς «εγώ» - θα κάνει την καθαρίστρια, τον μπογιατζή, τον γιδοβοσκό, τον βενζινά και όλα τα προαναφερθέντα σύν πολλά άλλα επαγγέλματα.
        Όμως, όταν φύγουν ΟΛΟΙ όσα κάνουν αυτές τις δουλειές τότε το ελληνικό μεροκάματα του μπογιατζή, της καθαρίστριας, του γιδοβοσκού κλπ κλπ ΔΕΝ θα είναι ίδιο με του πακιστανού αλλά θα είναι ανάλογο με τα ελληνικά μεροκάματα της προ του 1990 εποχής και θα ακούς τον καλλιτέχνη μεγάλων επιφανειών, κοινώς μπογιατζή να σου ξαναλέει «σε δυό μήνες μπορώ και τόσα - όπου «τόσα» = ένω εξωφρενικό ποσό! - και άμα γουστάρεις αλλοιώς βάψτο μόνος σου!»
        Και ή θα το βάφεις μόνος σου ή θα πληρώνεις υπουργικά μεροκάματα στον μάστορα.
        Θα είναι όμως Έλληνας! οπότε χαλάλι του.

        Και θα ξαναθυμηθούμε και πολλές άλλες «γλυκιές» αναμνήσεις εκείνων των εποχών.

        • helios avatar
          helios @ A.M. 23/08/2012 14:04:34

          Άλλος ένας μεταναστολάγνος που έχει ως όραμα τον εποικισμό της Ελλάδας με την αιτιολογία υπάρχουν δουλειές που δεν κάνουν πλέον οι έλληνες.
          Η αντικατάσταση του επιδόματος ανεργίας με επίδομα εργασίας, η επιβολή εμποδίων (εμφανών και μη) προκειμένου να μη συμφέρει στις επιχειρήσεις να προσλαμβάνουν αλλοδαπούς, η χρησιμοποίηση της τεχνολογίας και η χρησιμοποίηση χρονικών συμβάσεων εργασίας σε περίπτωση ανάγκης αλλοδαπών (η λεγόμενη κυκλική μετανάστευση) που θα αφορά κυρίως αλλοδαπούς από χώρες της Ευρώπης αποτελούν λύσεις και όχι φυσικά ο εποικισμός της Ελλάδας.

          Πήγαινε πρώτα μιλά με Έλληνες και Ελληνίδες που έχουν εκτοπιστεί από την αγορά εργασίας λόγω των αλλοδαπών σε διάφορους κλάδους που ανέφερες και έλα μετά να τα ξαναπούμε. Αλλά μάλλον ανήκεις στα ελληνόφωνα αφεντικά που για να γλιτώσουν ένα ένσημο ή ή να βγάλουν ένα ευρώ παραπάνω έχουν βολευτεί με τους λαθρομετανάστες και επιθυμούν να βλέπουν τους έλληνες εργάτες ως σκλάβους με μισθούς πείνας.


          Υ.Γ 1 Συγκομιδή ελιάς:
          h-p://kopanakinews.files.wordpress.com/2010/01/8.pdf
          h-p://www.e-geoponoi.gr/2010-01-24-08-56-43/349-2010-01-24-09-24-40.html
          Υ.Γ.2 Όταν θα σου φέρει την πίτσα ο Πακιστανός και θα την απολαύσεις να έχεις δίπλα σου και ένα χάπι αντιφυματίωσης. Μπορεί κάποια στιγμή ίσως να σου χρειαστεί.

          • A.M. avatar
            A.M. @ helios 23/08/2012 20:59:30

            Αν εσύ χαρακτηρίζεις εμένα ως λαθρολάγνο ένα πράγμα είναι βέβαιο:
            το ότι ΔΕΝ έχεις διαβάσει απολύτως τίποτε από όσα γράφω εδώ και δυό τουλάχιστον χρόνια στο antinews!

            Επί της ουσίας όμως ΔΕΝ απάντησες τίποτε.

            Και ξαναρωτάω:
            εάν φύγουν ΟΛΟΙ οι ξένοι - δεν εννοώ να φύγουν κάποιοι που πρέπει να φύγουν αλλά ΟΛΟΙ - και κανένας Έλληνας δεν θα πηγαίνει να κάνει delivery εσύ προσωπικά θα κάνεις τον κόπο να μου φέρνεις την πίτσα στο σπίτι;
            Εγώ σου υπόσχομαι ότι θα σε χαρτζηλικώνω όσο και τον πακιστανό και όσο τον αλβανό.

            Εσύ θα μου φέρνεις την πίτσα όμως;

            Ή θα κάθεσαι στο πληκτρολόγιο να μου δίνεις οδηγίες για το πως μπορώ να έχω μία πίτσα στις 10 το βράδυ ενώ έξω χιονίζει και κάνει ψοφόκρυο χωρίς να βγώ από το σπίτι μου;

            Τώρα επειδή τόσος λόγος γίνεται για τους κακούς ξένους και για εμάς τους καλούς Έλληνες και τα παρόμοια θα σου πω και μια προσωπική ιστοριούλα για να καταλάβεις πως αυτό το «ευγενές γένος» δεν είναι και τόσο ευγενές και κουβαλάει πάνω του μπόλικη γαιδουριά, υπεροψία και αλλαζονεία την οποία βαφτίζει μάλιστα και ...εθνική περηφάνια! αν είναι δυνατόν δλδ!
            Και αυτό που θα σου γράψω ΔΕΝ αναιρεί ούτε κατά διάνοιαν τα όσα έχω γράψει κατά το παρελθόν περί της ανάγκης ύπαρξης μεταναστευτικής πολιτικής, κλεισίματος συνόρων, ελέγχου του αριθμού των ξένων που μπαίνουν στην χώρα κλπ κλπ..

            Διευκρινίζει όμως ότι εντελώς άλλο πράγμα είναι το να απαιτούμε από ένα ευνομούμενο κράτος να έχει συγκεκριμένη μεταναστευτική πολιτική και εντελώς άλλο πράγμα το να χαρακτηρίζουμε αναφανδόν κάθε ξένο, κάθε πακιστανό, κάθε αλβανό κ.ο.κ. ως ισλαμοφασίστα, βρωμιάρη, αμόρφωτο, απολίτιστο κλπ. γιατί ΠΟΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ απ' αυτούς τους ξένους!

            Πέρσι στις αρχές καλοκαιριού βρίσκομαι μεσάνυχτα παρατημένος από τον οδηγό που με χτύπησε στα επείγοντα του εφημερεύοντος Ευαγγελισμού, με διαλυμένο το πόδι μου από τριπλό κάταγμα, μόνος μου - κατά διαβολική σύμπτωση εκείνη ειδικά την μέρα οι συγγενείς μου έλειπαν εκτός Αθηνών και έφτασαν στο νοσοκομείο αργά τα ξημερώματα - και περιμένω ΟΡΘΙΟΣ να έρθει η σειρά μου, μιάς και φορίο ΔΕΝ υπήρχε διαθέσιμο, και μιάς και τις θέσεις στους πάγκους αναμονής τις είχαν καταλάβει όλες συμπατριώτες μου, όχι πάνω από 25 χρόνων, υγιέστατοι παρακαλώ πολύ! περιμένοντας τους δικούς τους που τους εξέταζαν οι γιατροί.
            Ούτε ένας! μα ούτε ένας! από αυτούς τους καθαρόαιμους Έλληνες, από αυτό το «ευγενές γένος», τους απογόνους του Λεωνίδα! και όλα τα άλλα μεγαλειώδη δεν σηκώθηκε να μου παραχωρήσει την θέση του.
            Ούτε ένας!
            Που και μόνον λόγω ηλικίας χωρίς να έχω πρόβλημα θάπρεπε - σύμφωνα τουλάχιστον με τις αρχές που εγώ μεγάλωσα ως Έλληνας και Χριστιανός - να μου παραχωρήσουν μιά θέση, πολλώ δε μάλλον βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση, να σέρνομαι με το ένα πόδι.
            Και όταν θέλησα να μετακινηθώ προς την τουαλέτα κανένας Ελληναράς δεν συγκινήθηκε.
            Και ποιός παρακαλώ με βοήθησε;
            Ένας νεαρός Πακιστανός, όχι μεγαλύτερος από 20 χρόνων, μουσουλμάνος το θρήσκευμα, ισλαμοφασίστας και βρωμιάρης κατά πολλούς, και μάλιστα με μια διακριτικότητα και ευγένεια που εμένα με εξέπληξε.
            «Που θέλετε να πάτε κύριε;» σε άπταιστα ελληνικά.
            Του είπα ότι θέλω να πάω τουαλέτα, με πήρε στην πλάτη του, με πήγε στην τουαλέτα, περίμενε απ' έξω, με ξαναπήρε στην πλάτη, με πήγε στα ιατρεία, ζήτησε από έναν νοσοκόμο φορείο για μένα, επέμενε μέχρι να μου το φέρουν και με άφησε όταν με πήρε ο νοσοκόμος μέσα στους γιατρούς να με δούν.
            Και όλα αυτά ενώ είχε να παρακολουθεί και να βοηθάει και τον αδελφό του που είχε σπάσει το χέρι του σε εργατικό ατύχημα.
            Και ΔΕΝ δέχτηκε τα χρήματα που προσπάθησα να του δώσω στο τέλος σε ένδειξη ευχαριστίας για την βοήθειά του.

            Να βγάλω λοιπόν συμπεράσματα για την φυλή μου και τους ομοθρήσκους μου;
            Ας μην το κάνω καλύτερα!
            Ας τους αφήσω με την ικανοποίηση της Ορθόδοξης θρησκείας και της καταγωγής τους από τον Λεωνίδα και τον Μ. Αλέξανδρο.
            Είναι μια χαρά βολεμένοι με αυτά, και με την γαϊδουριά τους.

            Ούτε λαθρολάγνος λοιπόν, ούτε ξενοφοβικός.
            Ούτε Ελληνολάγνος, ούτε Ελληνοφοβικός.
            Άνθρωπος!
            Τόσο απλά.
            Μιλώντας με αντικειμενικότητα, βλέποντας και τα θετικά και τα αρνητικά και τα δικά μας και των ξένων, χωρίς φανατισμό, και το κυριότερο πάντα με ανθρωπιά.
            Γιατί αν χάσουμε την ανθρωπιά μας τότε αυτός ο κόσμος είναι ήδη χαμένος και εμείς μαζί του.

            Και βέβαια δεν πιστεύω τα περί ανωτερότητας της φυλής και τέτοιες ανοησίες έτσι;
            Η κάθε φυλή έχει και τα προτερήματά της και τα ελλατωμάτά της.
            Τελευταία βέβαια η ελληνική φυλή τείνει να έχει μόνο ελαττώματα και να εξαφανίζει κάθε προτέρημα που διατηρούσε μέχρι σήμερα.
            Και τα κυριότερα προτερήματα που χάνει η ελληνική φυλή είναι η ανθρωπιά και η φιλοξενία που την χαρακτήριζαν επί χιλιετίες.
            Και γι αυτό ΔΕΝ μας φταίνε οι ξένοι!
            Ας μην γράψω όμως τι μας φταίει γιατί δικαιολογημένα θα κοπεί το πόστ.

          • helios avatar
            helios @ A.M. 24/08/2012 12:02:13

            "Επί της ουσίας όμως ΔΕΝ απάντησες τίποτε."

            Μια χαρά σου απάντησα επί της ουσίας και σε όλα.
            Αλλά είσαι τόσο μεταναστολάγνος που είτε δεν θέλεις να καταλάβεις είτε κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

    • Κομμουνι avatar
      Κομμουνι @ A.M. 23/08/2012 13:30:34

      Ισως φταιει οτι οι καπιταλιστες που παραγουν ειδη διατροφης θελουν να βγαζουν οσα ο χρηματιστης του Λιχενσταϊν, παροτι η αγορα ειδων διατροφης ΔΕΝ μπορει να ειναι τοσο κερδοφορα. Ομως, αυτοι την κανουν κερδοφορα ολο και περισσοτερο. Ειτε προσλαμβανοντας αλλοδαπους, ειτε ανασφαλιστους Ελληνες, ειτε αντικαθιστωντας τους με ρομποτ. Ο εχθρος μας ειναι μονο ενας. Η απληστια της συνεχους αυξησης των περιθωριων κερδους των καπιταλιστων. Αυτος ειναι ο λογος υπαρξης καρτελ, η υπαρξη πολλων αλλοδαπων, οι ακριβες τιμες που οσο περναει ο καιρος ειναι ακομη ακριβοτερες, κτλ. Και εγω θα ηθελα να βγαζω οσα ο χρηματιστης του Λιχενσταϊν, αλλα η δουλεια που κανω δεν μου το επιτρεπει. Αναγνωριζω τα ορια. Οχι ομως και οι καπιταλιστες επιχειρηματιες.

      • kotstak avatar
        kotstak @ Κομμουνι 23/08/2012 15:02:01

        Είδαμε και τα "συντρόφια" σου στον Περισσό πως διαχειρίζονται το τυπογραφείο.

        Ο λόγος που συμβαίνουν αυτά τα φαινόμενα είναι γιατί κάποια “συντρόφια” σου που είναι στη δημόσια διοίκηση δεν κάνουν καλά τη δουλεία τους.
        Καπιταλισμός = πρόοδος και ευημερία= παραγωγή πλούτου σε υπερεπάρκεια.
        Καρτέλ= η τροχοπέδη του καπιταλισμού.
        Τα προβλήματα που δημιουργούνται στον καπιταλισμό, δημιουργούνται επειδή υπάρχουν πολλοί “αριστερόστροφοι” πολιτικοί που δεν έχουν αντιληφθεί πως λειτουργεί ο καπιταλισμός και κάνουν λανθασμένες κινήσεις.
        Σε πολλές περιπτώσεις δε, δεν εξυπηρετούν τα εθνικά συμφέροντα.

        Αριστεροί είναι ΟΛΟΙ οι διεφθαρμένοι επιχειρηματίες που παρανομούν (φοροδιαφυγή, καρτέλ, διαφθορά, απάτη χρηματιστηρίου, παίρνουν δημόσια έργα και μετά τα υπερκοστολογούν).
        Αριστερά= έλλειψη πατριωτισμού = αδιαφορία για το σύνολο = ΜΟΝΟΝ η πάρτη μας = πτώχευση σε μερικά χρόνια.
        Τι κοινό έχουν οι χώρες του Nότου;
        Μεγάλα ποσοστά της αριστεράς.

        • Κομμουνι avatar
          Κομμουνι @ kotstak 24/08/2012 21:54:23

          Συγνωμη ρε φιλε, δλδ καπιταλισμος σημαινει πατριωτισμος, ενδιαφερον για το συνολο, οχι μονο η παρτυ μας; Που σας βρισκουν, ωρε εσας; Οσο για τον Περισσο, ξερω μονο την περιοχη. Αν εννοεις το ΚΚΕ δεν ειμαι ΚΚΕτζης. Εγω ειμαι αυθεντικος κομμουνιστης. Αυτοι στον Περισσο ειναι ρεζιλι του σοσιαλισμου.

  7. Τάκης avatar
    Τάκης 23/08/2012 11:36:26

    Αν ξέραμε και τα ονόματα των επιχειρήσεων που έστησαν το καρτέλ θα μπορούσαμε να αμυνθούμε και μόνοι μας έως ότου, και αν, πολιτεία το ξηλώσει; Γιατί δεν ανακοινώνονται;

    • kotstak avatar
      kotstak @ Τάκης 23/08/2012 14:22:26

      "Αν ξέραμε και τα ονόματα"

      Όλοι οι μεγάλοι παραγωγοί.
      Για να δημιουργηθεί καρτέλ πανελλήνιας εμβέλειας πρέπει να συμμετάσχουν όλοι.
      Εάν υπάρχει έστω και ένας μεγάλος παραγωγός που δεν συμμετέχει, αυξάνει την παραγωγή, μειώνει τις τιμές και τους διαλύει σε χρόνο dt.

  8. kotstak avatar
    kotstak 23/08/2012 11:41:39

    Ελληνικό κοτόπουλο 3.80.
    Ιταλικό κοτόπουλο 2.80.
    Γερμανικό κοτόπουλο 3.20.
    Οι Γερμανοί και οι Ιταλοί έχουν επιπλέον μεγάλα μεταφορικά, αμείβουν καλύτερα τους εργαζόμενους, βάζουν ΠΑΝΤΑ και σε όλους ένσημα.
    Η δίκαιη, εύλογη και λογική τιμή του ελληνικού κοτόπουλου στη λιανική έπρεπε να είναι 2 ευρώ το κιλό.

    Οι εισαγωγές κοτόπουλων, όπως όλες οι εισαγωγές, επιβαρύνουν το Ισοζύγιο Τρεχουσών Συναλλαγών, με αποτέλεσμα να μειώνεται συνεχώς ο μισθός και η σύνταξη όλων μας.

    • βρασε_ρυζι avatar
      βρασε_ρυζι @ kotstak 23/08/2012 11:56:29

      δεν ειναι ιδια η ποιοτητα

      Υ.Γ μακρια απο Γερμανικα

  9. A.M. avatar
    A.M. 23/08/2012 11:59:08

    'Αρα,
    οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι μεγάλα κλεφτρόνια!
    ΚΑΙ μεροκάματα πείνας
    ΚΑΙ ένσημα βάζουν .. ενδεικτικά
    ΚΑΙ μεγάλα κόστη μεταφοράς ΔΕΝ έχουν
    ΚΑΙ πουλάνε στην ακριβότερη τιμή.

    Μπως να αρχίσουμε να αγοράζουμε ΜΟΝΟΝ εισαγόμενα από ΕΕ;
    Και το ιταλικό μια χαρά κοτόπουλο είναι.

    • fataoulas avatar
      fataoulas @ A.M. 23/08/2012 12:04:57

      Για ριξτε μια ματια εδω:
      ΝΤΟΠΙΟ υγιεινο κοτοπουλο με 2.99 ευρω το κιλο κυριοι

      h-p://www.kotopoulaanezas.gr/

      Αν στη Αθη=να φτασει στα 3.80(??) τοτε ΑΛΛΟΙ φταινε!
      Και προφανως η ληστρικη τιμη στα καυσιμα,διοδια,ΦΠΑ ξανα ΦΠΑ χερι σε χερι..
      Εν ολιγοις το κλεφτρονι κρατος.

      Ακους εκει απο Ιταλια και 2. ευρω το κιλο??
      Τα ψοφια θα εξαγουν εδω,ισως ειναι εισαγωγη απο καμμια τριτοκοσμικη χωρα και αυτοι απλα τα "τυποποιουν" και τα πουλανε σαν Ιταλικα..

    • kotstak avatar
      kotstak @ A.M. 23/08/2012 12:18:10

      “οι Έλληνες επιχειρηματίες είναι μεγάλα κλεφτρόνια!”
      Δεν είναι σωστό να βλέπουμε τις εξαιρέσεις και να βγάζουμε συμπέρασμα για το σύνολο.
      Οι Έλληνες επιχειρηματίες, σε αντίθεση με τους ανταγωνιστές τους των άλλων χωρών, έχουν ένα τεράστιο επιπλέον έξοδο.
      Το κόστος της διαφθοράς και της γραφειοκρατίας.
      Προφανώς κάποιοι (κακώς) ενδίδουν. Το κόστος αυτό περνά ΠΑΝΤΑ στην τιμή.

    • akenaton avatar
      akenaton @ A.M. 23/08/2012 13:00:43

      Αγοράστε και τούρκικα. Μονάχα όταν κλείσουν και αυτές οι τελευταίες παραγωγικές μονάδες για την χώρα μην κλαίει κανείς. Με δραχμές θα τρώτε εισαγόμενο κρέας κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, όπως παλιά. Οι παλιότεροι θα θυμούνται. Οι νεότεροι ας ρωτήσουν να μάθουν.

  10. kostas avatar
    kostas 23/08/2012 12:28:17

    Εμπλέκεται και νυν Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ στην υπόθεση?

    • despoina avatar
      despoina @ kostas 23/08/2012 12:43:07

      Πίνδος??

  11. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 23/08/2012 14:39:06

    Ωραία με τους πτηνοτρόφους, που στο κάτω-κάτω παράγουν και κάτι.

    Με τους σουπερμαρκετάκηδες τι θα γίνει;

    Π.χ. υπάρχει συγκεκριμένο προιόν που το παίρνουν από τη χοντρική (στην Ελλάδα) 0.50 και το πουλάνε 1.45. Και είναι και ευκολότατο να μετακινηθεί σε παλέτες σε μεγάλες ποσότητες.

    ΓΙΑΤΙ;

  12. aergos avatar
    aergos 23/08/2012 14:47:44

    Τελικα διαβλεπω μετα μεγιστης θλιψεως,οτι οι μισοι επιθενται εναντιον των αλλων μισων.
    Οι Ελευθεροι επαγγελματιες εναντιον των Δημοσιων Υπαλληλων και τουμπαλιν

    Μηπως ειναι καιρος Ελ.Επ και Δ.Υ να παρουμε τα αρματα και να ξεπαστρεψουμε κατι σκυλια "πολιτικους"??
    Λεω μηπως

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/08/2012 19:03:42

    Παρά του ότι ασχολούμε με τα οικονομικ΄ά , δεν είμαι ειδικ΄λος γνώστης του θέματος. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα Ελληνικά προιόντα , πωλουνται στα εξωτερικό φτηνότερα από ότι στην Ελλάδα. Τιποποιημένα επώνυμα προιόντα πολυεθνικών πωλούνται εδώ πολύ πιό ακριβά και από τα super market

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ ΝΤΙΝΟΣ 23/08/2012 21:46:49

      Μπα ,αποκλείεται να γίνεται κάτο τέτοιο...Η επιτροπή ανταγωνισμού θα το είχε ανακαλύψει άμεσα.
      Καρτέλ το εμπόριο?...Αποκλείεται...οι παραγωγοί μπορεί....
      Αθάνατη Ελλάδα.

  14. εΛευΘεΡιοΣ avatar
    εΛευΘεΡιοΣ 24/08/2012 14:06:38

    Ξέρουμε ποίες είναι αυτές οι εταιρείες??

  15. Factorx avatar
    Factorx 24/08/2012 14:31:05

    αυτό θέλουμε να μάθουμε κι εμείς, γι αυτό το σήκωσα

  16. Nik avatar
    Nik 24/08/2012 18:59:40

    Οι κλεψιές κάποτε κρύβονται σε κοινή θέα. Παράδειγμα, τα φτηνά μέρη του ζώου, όπως τα αποκαλούν στο εξωτερικό, πχ ουρά, γλώσσα, κότσι μόσχου. Εδώ είναι όλα στα 9 συν Ευρώ.