04/10/2011 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόκκινος συναγερμός για τα ταμειακά διαθέσιμα!

Στα όριά του και  πέρα από αυτά κινείται ο κρατικός προϋπολογισμός  με άμεση συνέπεια να απειλούνται ακόμα και οι πληρωμές μισθών και συντάξεων λόγω της  διαφαινόμενης καθυστέρησης της 6ης δόσης για Νοέμβριο...

Σύμφωνα με πληροφορίες, τα ταμειακά διαθέσιμα του κράτους  ίσα που καλύπτουν τη μισθοδοσία των δημοσίων υπαλλήλων στις 13 Οκτωβρίου. Στις 14 του μηνός το δημόσιο θα επιχειρήσει να δανειστεί με έντοκα  γραμμάτια έως 2 δισ. ευρώ. Από αυτά, αν και εφόσον τα μαζέψει, πρέπει στις 22 του μηνός να καταβάλει τα 0,5 δισ. για συντάξεις του δημοσίου και να είναι σε ετοιμότητα να καλύψει  τυχόν ανάγκες των ασφαλιστικών ταμείων που θα πληρώνουν περί τα 2 δισ. στους συνταξιούχους άλλων  ταμείων.

Με τα δεδομένα αυτά στο υπουργείο Οικονομικών πραγματοποιούνται  από νωρίς το πρωί συσκέψεις, ενόψει και των ανακοινώσεων Βενιζέλου  στη 1 το μεσημέρι. Σύμφωνα με πληροφορίες,  στο τραπέζι έχει πέσει ακόμα  και η ιδέα για να ενεργοποιηθεί  ακόμα και το τακτικό αποθεματικό  του προϋπολογισμού (περί τα 250 εκατ), είτε και το έκτακτο που υπολογίζεται σύμφωνα με εκτιμήσεις πως ανέρχεται  σε περισσότερο από 1 δισ. αλλά το προορίζεται  αποκλειστικά για θεομηνίες, απρόβλεπτες  και επείγουσες ανάγκες που δεν  μπορούν να καλυφθούν με κανένα άλλο τρόπο ή περικοπή.

Στην τελευταία  περίπτωση πάντως, πιθανότερο από  το να μπει χέρι στο έκακτο αποθεματικό, θεωρείται το ενδεχόμενο να μετατεθεί  κατά 15-45 μέρες ο χρόνος καταβολής  των μισθών στο δημόσιο ή/και  κατά 10-30 μέρες ο χρόνος πληρωμής των συντάξεων.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=150126

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 04/10/2011 11:15:14

    Μια οικογενειακή έξοδος την εβδομάδα, κι αυτή σε κανένα πατσατζίδικο.
    Φακές, ρεβύθια, και λάχανα: Θα γίνουμε όλοι μας στυλάκια.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Strange Attractor 04/10/2011 11:23:36

      "Μια οικογενειακή έξοδος την εβδομάδα, κι αυτή σε κανένα πατσατζίδικο."

      Δεν θα είναι ούτε καν έτσι, SA. Αυτού του τύπου τη "ζωή" την ακολουθούν ήδη παλαιόθεν οι πλούσιοι, πειθαρχημένοι λαοί του Βορρά, που σήμερα μάς κουνάνε το δάχτυλο και επιτάσσουν να εξαθλιωθούμε. Άντε και στο τσακίρ κέφι να βγουν και άλλη μια φορά μεσοβδόμαδα για να πάνε να πλακωθούν στις μπύρες.

      Το κακό όμως είναι ότι κάποιοι ντόπιοι ευρωλιγούρηδες, αυτούς τους λαούς και τις "ζωές" τους τα έχουν ως παράδειγμα προς μίμηση...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αυριανιστής 04/10/2011 11:28:11

        Ακόμη και ο πατσάς πήγε στα €7-€8.
        Ο πρώτος που έφαγα και θυμάμαι, κόστιζε τότε 18 δραχμές!

        • nestor avatar
          nestor @ Strange Attractor 04/10/2011 11:59:35

          Α πα πα
          πιο μεγάλος και απο εμένα είσαι εσύ...

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Strange Attractor 04/10/2011 12:35:46

      Κοίτα, για συσσίτια μιλάμε! Η "μία έξοδος την εβδομάδα" για κάποια χρόνια θα είναι επιστημονική φαντασία...

      Από την άλλη, τα δυνατότερα γλέντια στην Κατοχή γινόντουσαν (έτσι λένε οι παλαιοί), όταν δεν ήξερες τι σου ξημερώνει και ήθελες να ζήσεις τη στιγμούλα.

      Δεν έχω αγωνίες. Έτσι ή αλλιώς, όλα από πάνω μας θα περάσουνε. Αλλά γαμώτο, δεν έχω ένα Καλάσνικωφ...

      • καποιος avatar
        καποιος @ Ανώνυμος 04/10/2011 14:07:17

        ετσι ακριβως ειναι. γλεντια και η πρωτη φαση λεει της σεξουαλικης απελευθερωσης εν ελλαδει.

        ειμαστε ζωντανοι ακομα και χρεωκοπημενοι

  2. avanti avatar
    avanti 04/10/2011 11:36:22

    Ο Ελληνικός λαός ζει σχεδόν δύο χρόνια τώρα σε κατάσταση διαρκούς αγωνίας, ανά δύο μήνες ζει ένα μοναδικό θρίλερ, μεταξύ κατάρρευσης & διάσωσης, μέχρι που έρχεται ο πρωθυπουργός και μας σώζει από την καταστροφή. Αυτός ο ψυχολογικός βιασμός των Ελλήνων πολιτών, τους έχει εξουδετερώσει (δεν σκέφτονται, δεν αντιδρούν, δεν διαμαρτύρονται), και περιμένουν αδιαμαρτύρητα το τέλος τους το οποίο όσο σκληρό και να είναι δεν πρόκειται να τους ταρακουνήσει πιά ( πτώχευση, επίθεση " φιλίας " από την καλή μας φίλη την τουρκία, απώλεια εθνικής περιουσίας ....). Να ρωτήσω όμως γιατί το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης δεν αντιδρά ? Οταν πρόκειται για την σωτηρία της πατρίδας και του λαού σου, πολεμάς με ότι δυνάμεις έχεις, και ας ματώσεις, δεν περιμένεις να μεγαλώσουν οι φαντάροι για να πας στον πόλεμο.

  3. The Saint avatar
    The Saint 04/10/2011 13:25:44

    "...Να ρωτήσω όμως γιατί το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης δεν αντιδρά ? Οταν πρόκειται για την σωτηρία της πατρίδας και του λαού σου, πολεμάς με ότι δυνάμεις έχεις, και ας ματώσεις, δεν περιμένεις να μεγαλώσουν οι φαντάροι για να πας στον πόλεμο...."

    Δεν είναι μόνο η αξιωματική αντιπολίτευση αγαπητέ που ποιεί την νήσσαν...
    Εχω ξαναγράψει γιά το ΚΚΕ ότι παλιότερα και γιά πολυ λιγότερο σοβαρές καταστάσεις, σήκωνε την Ελλάδα στο πόδι...
    Κάτι παίζεται, και είναι όλοι μέσα στο παιχνίδι... Η κάτι περιμένουν, ή... (καλύτερα να μην πώ το σενάριο εφιάλτη -και ανέβει η πίεση του Φάκτορα...)

    • avanti avatar
      avanti @ The Saint 04/10/2011 16:14:20

      Δεν διαφωνώ καθόλου μάλιστα ότι και το ΚΚΕ ποιεί την νήσσαν (άσε τους άλλους ΛΑΟΣ, Δημ. Αριστερά και πάει λέγοντας), σήκωνε την Ελλάδα στο πόδι στα εύκολα .... τώρα μιλάνε γενικά για τον καπιταλισμό και για τις κρίσεις του καπιταλισμού, λες και αυτό θέλει να μάθει ο κόσμος αυτήν τη στιγμή. Τι να πει κανείς, ίσως δεν τους νοιάζει και να χαθεί η Ελλάδα, θα το δούνε ως μία ήττα του καπιταλισμού, ίσως να είναι όλοι στο παιγνίδι.

  4. Vassilis avatar
    Vassilis 04/10/2011 14:07:12

    Χρεωστάσιο και έξοδος από το ευρώ, εδώ και τώρα!!! Να σταματήσει η προσπάθεια διάσωσης των τζογαδόρων και να ξαναγίνει η Ελλάδα ΚΡΑΤΟΣ!!!

  5. markos avatar
    markos 04/10/2011 14:10:45

    δεν εχουμε να πληρωσουμε γιατι απλα εχουμε να πληρωσουμε διαδοχικα για τους επομενους 3 μηνες 4.3 4.5 και 11.5 δις σε τοκους και χρεολυσια λεφτα για αυτα υπαρχουν για μισθους και συνταξεις δεν υπαρχουν

  6. Αλέξης avatar
    Αλέξης 04/10/2011 15:57:02

    Προσδεθείτε. Η προσγείωση το Νοέμβριο θα είναι ανώμαλη.

  7. ανθυποσμηναγος avatar
    ανθυποσμηναγος 04/10/2011 17:10:05

    Τελικά μέχρι πότε υπάρχουν ταμειακά διαθέσιμα; Οκτώβριο ή Νοέμβριο;
    Όχι τίποτα άλλο! Να ξέρω πότε θα πάω για....κούρεμα....

    • juliet avatar
      juliet @ ανθυποσμηναγος 05/10/2011 17:29:37

      Δεν χρειάζεται θα μας ξυρίσουν όλους θα μας δώσουν και ένα νούμερο και αν αντιδράσουμε θα φωνάξουν τους ''νταβατζήδες '' να μας συνετήσουν.
      Μήπως η λύση είναι μιά; Φωτιά και τσεκούρι;