07/09/2011 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κρατικοποιούνται οι Τράπεζες;

Υποψιασμένοι ότι εμμέσως η κυβέρνηση θέλει να κρατικοποιήσει τις Τράπεζες, είναι οι βουλευτές της αντιπολίτευσης μετά από τις αποκαλύψεις του Προέδρου της Ένωσης Τραπεζών Βασίλη Ράπανου, ότι διατάξεις του νομοσχεδίου του Ευ. Βενιζέλου «μέτρα εποπτείας και εξυγίανσης των πιστωτικών ιδρυμάτων» είναι αντίθετες από εκείνες του ευρωπαϊκού εταιρικού δικαίου και ότι πιθανόν να εμπλακεί το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο…! Να σημειωθεί ότι και ο Υποδιοικητής της Τραπέζης Ελλάδος Ιωάννης Παπαδάκης δεν αμφισβήτησε τις παρατηρήσεις του κ. Ράπανου…

 

Ο κ. Ράπανος εξέφρασε τη διαφωνία της Ένωσης Τραπεζών για την τοποθέτηση επιτρόπου σε όλα τα πιστωτικά ιδρύματα.. όπως είπε, δεν θα έπρεπε να επιβάλλεται υποχρεωτικός διορισμός επιτρόπου αλλά αυτό να γίνεται κατά περίπτωση, ανάλογα δηλαδή με τη χρηματοπιστωτική κατάσταση κάθε ιδρύματος ξεχωριστά. Αντιρρήσεις εξέφρασε και για τις παρεμβάσεις στα διοικητικά συμβούλια για το πότε πρέπει η όχι να κάνουν αύξηση μετοχικού κεφαλαίου…!

Το «καπέλωμα» των Διοικητικών Συμβουλίων των Τραπεζών και η άμεση παρέμβαση της ΤτΕ στο τρόπο λειτουργία τους υποκρύπτει έμμεση κρατικοποίηση των Τραπεζών, έλεγαν οι βουλευτές…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/09/2011 17:47:19

    Θα προβλέπεται 15ήμερη εργασία????

  2. Απορία avatar
    Απορία 07/09/2011 17:57:42

    Οι τράπεζες έπρεπε να είχαν κρατικοποιηθεί χτες.

  3. kwstas avatar
    kwstas 07/09/2011 18:36:22

    Εχω πάρει δάνειο από ιδιωτική τράπεζα. Μπορώ να ελπίζω ότι θα μετατραπεί σε "θαλασσοδάνειο", με την υψηλή εποπτεία του κράτους?

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ kwstas 07/09/2011 18:41:40

      Περί θαλασσοδανείων να ρωτήσεις τον πρώην στενό συνεργάτη του ΜΠΕΝΥ και παλιό του φίλο Μπατατούδη , ξέρεις αυτόν τον πρώην πρόεδρο του ΠΑΟΚ. Θα σε συμβουλέψει μια χαρά.

  4. GRAEKUS avatar
    GRAEKUS 07/09/2011 18:45:14

    Με βάση τη σημερινή χρηματιστηριακή αξία των εν Ελλάδι τραπεζών,
    πόσες φορές οι Έλληνες φορολογούμενοι τις έχουν "κρατικοποιήσει"
    από το Δεκ 2008 μέχρι σήμερα; €100 δισ. και βάλε ...

  5. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 07/09/2011 20:50:02

    Με βάση το γεγονός ότι πολλάκις έχουν ευεργετηθεί από τον κρατικό κορβανά με διαφόρους τρόπους, θα έπρεπε ένα σωστό δημόσιο να καταστεί μέτοχός τους σε ανάλογο με τη βοήθεια που έδωσε ποσοστό στο κεφάλαιο και την περιουσία τους. Δεν μπορεί όλοι οι άλλοι να ελέγχονται και όχι οι τράπεζες. Δημοκρατία υποτίθεται ότι έχουμε και όχι τραπεζοκρατία.

    • tpe avatar
      tpe @ Γιαγκούλας 07/09/2011 22:29:35

      Πόσα δισ είπαμε πως έχουν δώσει οι τράπεζες στο κράτος από ομόλογα;;;;
      Ας μη τα βλέπουμε όλα όπως θέλουμε. ΟΚ, κάποιες εποχές έπαιρναν ομόλογα από μόνες τους. Αλλά περίπου τα μισά τους έχει "φορτώσει" το κράτος.
      Επίσης, μια απορία έχω: Στη διατραπεζική αγορά, ένα ομόλογο 20 δις, κοστίζει κάτι λιγότερο από 10. Γιατί δεν το αγοράζουμε να τελειώνουμε;;;;;;;;;;;

  6. A.M. avatar
    A.M. 07/09/2011 23:23:40

    Γιατί να κρατικοποιηθούν;
    Και γιατί να ενισχυθούν με 100 δις που εισέπραξαν;

    Έχουμε ή δεν έχουμε οικονομία της ελεύθερης αγοράς;

    Όποια τράπεζα αντέξει μόνη της ας αντέξει.
    Δεν αντέχει και πάει για φούντο;
    Ας συνεργαστεί με άλλη ή άλλες τράπεζες!
    Δεν... ; ούτε συνεργασία;
    Λουκέτο!

    Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσες χιλιάδες επιχειρήσεις να βάζουν λουκέτο όταν δεν τα πάνε καλά ενώ οι τραπεζικές επιχειρήσεις όταν δεν πάνε καλά να τσεπώνουν 100 δις!;

    Οικονομία της ελεύθερης αγοράς όταν κονομάμε χρήμα και κρατικές ενισχύσεις - κοινώς ενισχύσεις με λεφτά των φορολογούμενων, δηλ. δικά μου και δικά σου - όταν πάμε για κλείσιμο;

    Μονά - ζυγά δικά μας;;;

    Όξω λαμόγια!

    Να φαληρίσουν όλες!

    Και ας αποφασίσουμε εάν θέλουμε ως χώρα οικονομία της ελεύθερης αγοράς ή κρατικά και αυστηρά ελεγχόμενη οικονομία.

    Δεν γίνεται την μία έτσι και την άλλη γιουβέτσι!
    και να κοκορευόμαστε και από πάνω για φιλελεύθερες πολιτικές και κουραφέξαλα.

    Αλλά είπαμε...
    βρήκαν πρόβατα
    τα άρμεξαν μέχρι σταγόνας
    τα κούρεψαν μέχρι τελευταίας τρίχας
    και τώρα τα γδέρνουν για να τους πάρουν και το τομάρι.

    Και αυτά.. πρόβατα!

    • καινός avatar
      καινός @ A.M. 08/09/2011 02:55:37

      //en.wikipedia.org/wiki/Too_big_to_fail