#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2011 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Κούρεμα» έως 41% σε κρατικά ομόλογα



Πάνω από ένα τρίτο είναι το «κούρεμα» που γίνεται στα ομόλογα που λαμβάνουν από το ελληνικό δημόσιο οι φαρμακευτικές εταιρίες ιατρο-τεχνολογικού υλικού, για χρέη του 2007, του 2008 και του 2009, όταν επιχειρούν να τα ρευστοποιήσουν.

Σύμφωνα με έρευνα της Καθημερινής, το «κούρεμα» υπολογίζεται από 35% έως 41%, ενώ το «κούρεμα» τριετούς ομολόγου, που λήγει στις 22 Δεκεμβρίου του 2013 φτάνει το 62, 8%.

Στελέχη πολυεθνικών φαρμάκου, ανέφεραν ότι την τρίτη εβδομάδα του Μαρτίου ρευστοποίησαν τριετή ομόλογα στην Deutsche Bank και Goldman Sachs στο 64,3% της αξίας τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 03/04/2011 22:08:47

    Μάγκες το πασοκ!!!!!!!
    Και αναδιάρθρωση και δεν ανοίγει μύτη.Όλα στα μουλοχτά γίνονται.
    20 χρόνια κυβέρνηση θα είναι.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 03/04/2011 22:34:17

      Που το είδες ότι δεν ανοίγει μύτη.
      Γι αυτό τα νοσοκομεία δεν έχουν όχι γάζες, ούτε πλαστικά ποτήρια.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 03/04/2011 23:02:08

        Μόνο αυτό?
        Πανικός γίνεται στα νοσοκομεία από τις ελλείψεις.
        Εύχομαι να μην χρειαστεί νοσηλεία ο ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Orestios 03/04/2011 23:05:42

          Αν χρειαστώ (χτύπα ξύλο) θα φωνάξω τον Γιακουμάτο να με δει τι τραβάω.

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ αλλενάκι 03/04/2011 23:03:29

        Αν διαβάσεις σχετικά άρθρα για τις συνέπειες μιας οργανωμένης-δηλωμένης αναδιάρθρωσης ,αυτό που περιγράφεις είναι το ελάχιστο που θα μπορούσε να συμβεί.
        Άλλωστε πριν δυο χρόνια δεν υπήρχε έλλειψη υλικών στα νοσοκομεία;

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 03/04/2011 23:51:54

          Σου είπα, εύχομαι να μην χρειαστεί να νοσηλευτείς.

          • taxidriver avatar
            taxidriver @ Orestios 04/04/2011 11:01:23

            Κι αν χρειαστει,να και το Ωνασειο η και το Λονδινο αν ειναι μεγαλυτερη αναγκη.Εμπρος στο το δρομο που χαραξε ο Σιδερενιος !

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 03/04/2011 23:37:11

      Δε γίνεται καμιά αναδιάρθρωση. Προεξόφληση ομολόγων γίνεται. Το 2013 θα έρθουν οι τράπεζες που έδωσαν τα χρήματα και θα ζητήσουν ακέραιο το ποσό.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 03/04/2011 23:47:31

        και καθε προεξοφληση εχει την εκπτωση της !!! ειναι μεσα στο term sheet !! μας πουλανε Πρασινιες !.. για να μας χωσουν δαχτυλιο...!
        μη μασατε !!

        ΠΠ

      • καινός avatar
        καινός @ anonymous 04/04/2011 00:22:47

        Σωστός. Πλαφόν δίνουν οι τράπεζες.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/04/2011 22:56:05

    Και ταυτόχρονα, το κούρεμα του 41% είναι η μεγαλύτερη και πιο τρανή απόδειξη-ομολογία ότι η μπίζνα που ονομάστηκε "ελληνικό χρέος" είναι μια υπερδιογκωμένη φούσκα, η πιο φούσκα από όλες τις φούσκες.

  3. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 23:01:07

    Τί μαμουτιές κάνει η Goldman Sachs στην Ελλάδα?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 03/04/2011 23:08:20

      Eχω στειλει Αρθρο στο ΦΞ να τ ανεβασει !!! οταν τ ανεβασει θα δεις...!!
      Η Ελλαδα ειναι η φουσκα της ΕΕ.. μετα τη φοουσκα των ΗΠΑ το 2008.
      Ειμαστε ο Δουρρειος Ιππος των ΗΠΑ να χτυπησουν το Ευρω και την αξιοπιστια του.

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 23:15:51

        Οι πρώην συνεργάτες είναι ακόμη πρώην?
        Ή κάνουν την μπίζνα από μέσα?

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 01:15:53

        Τα στελέχη της Γκολντμαν τα ξερετε. Τις θέσεις που κατέχουν τις ξέρετε. Τα αποτελέσματα σίγουρα τα ξέρετε.

        Τι περιμένετε? Κάτι άλλο?

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/04/2011 23:05:06

    τίποτα δεν έχουν...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 23:10:01

    Πως λενε τον κορεα???
    Πετρο Χριστοδουλου?? Γεν Δντη ΟΔΔΗΧ !!! Πρωην Στελεχος της Goldman Sachs.
    Αφησε τα πολλα $$ και τη φημη... αχαχχαααα να ερθει Δημοσιος Υπαλληλος του ΓΑΠ !! χαχαχαχαααααααααααααααααααααααχαχαχααααα

    Αυτα.-

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 23:17:43

      αχαχαχαχαχαχαχαχαχα
      Πολύ σωστά το έθεσες.
      Άφησε τα πολλά για το δημοσιοϋπαλληλίκι?????
      Εδώ έχει πιο πολλά. Η Ελληνική σπέκουλα ταϊζει και γιγάντια καλαμάρια

  6. anonymous avatar
    anonymous 03/04/2011 23:20:08

    Μάστα, φανταστείτε δηλ. τι κλοπή υπάρχει σε βάρος του δημοσίου με τις υπερκοστολογήσεις. Για να ρευστοποιούν και να αποδέχονται κούρεμα 60%+ σημαίνει ότι έχουν πουλήσει στο Ελλ. Δημόσιο με καπέλο 100%.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 03/04/2011 23:42:00

      το ιδιο δε συμβαινει με τις Ελληνικες και αλοδαπες Φαρμακοβιομηχανιες και τα νοσοκομεια?? Ομολγα πηραν.. κουρεμενα !!.. και μουγκα !!!
      Αν ερθει καποιος και "πουλησει" καταστροφη το κουρεμα... ειναι για ξυρισμα !!
      και γιατι τα ρευστοποιουν τωρα?? χαχαχαχχα διοτι εβγαλαν απ τα CDS και θα βγαλουν κ αυριο που θα ειναι στις 1000μβ...
      γ αυτο.
      Κουρεμα γουσταρω!! με την ψιλη οπως στη ρεντινα....!

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 03/04/2011 23:45:08

      θα γινω ο Παγκαλος του Αντινεα...
      - το κουρεμα ειναι ευτυχια για τον τοπο..!
      - μαζι τα φαγατε, οι κουρεις και οι κουρεμενοι
      - τα swaps ειναι αντιπαραγωγικα
      - το ΚΚΕ εχει τοξικα στο χαρτοφυλακιο του!!
      - ο Πετρος Χριστοδουλου ειναι Εθνικος Ευεργετης, και θα δωσουμε το ονομα του σε κεντρικο δρομο του Κορυδαλου

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/04/2011 23:51:05

        Στους δρόμους εντός του τείχους προφανώς αναφέρεσαι

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 03/04/2011 23:52:39

          δρομους και διαδρομους!!

          ΠΠ

          • Orestios avatar
            Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 00:04:50

            Και πτέρυγες

  7. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 04/04/2011 00:28:39

    1. O Mόσιαλος τεκμηριώνει ότι η υπερκοστολόγηση στα φάρμακα είναι 400%
    2. Η Μαριλίζα "κλείνει" το deal με 17% έκπτωση
    3. Οι Λομβέρδος & Παπακωνσταντίνου πληρώνουν με ομόλογα μόνο 330% απάνω γιατί "οι φαρμακευτικές είχαν μεγάλη χρηματοοικονομική επιβάρυνση"
    4. Οι φαρμακοβιομηχανίες "σπάνε" τα ομόλογα με -40%, βγάζουν δηλαδή "μόνο" 100% κέρδος, ενώ οι τράπεζες θα πάρουν το κατί τις τους (άλλο ένα 100%) στην λήξη τριετίας
    5. Η στάση της ΝΔ (και των πρώην Υπ. Υγείας επίσης) αγνοείται

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 04/04/2011 00:35:24

      αααα τα εχω πει εδω και 2 μηνες !!! μας διαβαζουν και λουφαζουν !! διοτι κανεις δεν το παει ενα βημα παρακατω το καθε θεμα..!!!!! μενει εκει.-

      ΠΠ

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 00:46:01

        Τι με λές βρε Πόρτα Πόρτα? Τα ξέρουν εδώ και δυό τουλάχιστον μήνες και λουφάζουν??? Περίεργο βρε παιδί μου, κάτι άλλο θα κρύβεται από πίσω

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 04/04/2011 00:47:44

          αχχαχααααααααααααααα
          φτου ξελευτερία..

          ΠΠ

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 00:54:14

            Μιλάς με γρίφους, σοφέ των κουφωμάτων...
            Η ίσως εγώ να μην καταλαβαίνω από υψηλή πολιτική

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Στάθης Δ 04/04/2011 01:20:58

            πλεον ελεγχεται ο καθενας !!! ...
            ειναι ενδεικτικη η σταση ολων, οτι δε θελουν "μαχες"... αλλα μενουν σε συζητησεις και διαπιστωσεις.
            ο δε ΓΑΠ ψηφιζει νομοσχεδια και νομιζει οτι δουλευουν κιολας!!! αλλα οι Τροικανοι δεν ειναι αρνια!! θα μας πιουν το αιμα με καλαμακι...

            ΠΠ

          • Στάθης Δ avatar
            Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 01:25:02

            Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω

            Υ.Γ δεν σε λένε Γιάννη ελπίζω

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 00:58:38

    Κουρεας #2, ο κ Παμπουκης κυριες και κυριοι..
    Πηγε Γερμανια αρχες του μηνα... φωναζαμε και γραφανμε εδω μεσα !! τι εκανε?
    1. Πολεμικες Αποζημιωσεις Τελος??? με τη γομολαστιχα??
    2. Μιζενς, αγωγες και διακδικησεις Ελληνικου Δημοσιου.. τελος??
    3. Hichtief επιμηκυνση Συμβασης Ελ βενιζελ.??? ΝΑΙ ΕΓΙΝΕ !..
    4. Νεο Αεροδρομιο Ηρακλειου Κρητης παλι σε Γερμανους???

    Δηλ ο κ Παμπουκης της Επιφανειας, εδωσε τα παντα ολα, και αγορασε απο πανω !!

    Θα μας απαντησει καποιος?? Θα γινει ερωτηση στη Βουλη να μαθουμε επισημα τι εδωσε τι πηρε και ποσο τ αγορασαμε? Για ποσο δεσμευτηκαμε? Αναθεσεις?

    Τι θα πουν οι συγγενεις των δολοφονηθεντων του Διστομου?? Οι Νομικοι τους Συμβουλοι ειναι ενημεροι?? Πηγαν στον κ Παμπουκη να ρωτησουν?? με τη δικη στη Χαγη ( Ιταλιας ) τι εγινε? ο Κ Καστανιδης γνωριζει?? το ΓΑΠ δε φωναζε και μας πουλαγε πρασινιες για το Διστομο??? τσαμπουκαδες???
    ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ... θα ρωταω καθε μερα... μεχρι να με κοψει ο Φακτωρας!

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 01:03:45

    το φτου ξελευτεριά πηγαινε στο "λουφαξαν"...
    απλη αριθμητικη. ποιος θελει να χασει τα $$ του οταν του χρωστα το δημοσιο?? ΚΑΝΕΙΣ.. εδω πηγαιναν τα τιμολογια και τα προεξοφλουσαν για πλαφον !! αλλου να τα πουν αυτα.. τα δε βγαινω... απ το 400% ενα 50% παει σε γιατρους φακελακι και ταξιδια, τα υπολοιπα ειναι αερας απο τις μεταχρονολογημενες πληρωμες του Δημοσιου! κανουν και παρανομες εξαγωγες φαρμακων ΟΛΟΙ...

    Οποτε οτανε εχεις αερα στο τιμολογιο και πλαφον στην τραπεζα ... κανεις κουρεμα 40% στο φτερο και μετα κλαιγεσαι κιολας !!...
    Αυοτ συμβαινει και με τα Δανεια του Κρατους ! ακριβως το ιδιο με τους Δανειστες και τις μιζες/υπερτιμολογησεις!!! μονο που εμεις δεν ζηταμε κουρεμα!!! στα τιμολογια των υποβρυχιων!! αλλα των Δανειων που πληρωνουμε τους ΤΟΚΟΥΣ !

    ΠΠ

    • Στάθης Δ avatar
      Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 01:14:18

      Γνωστά αυτά, οι φαρμακευτικές την δουλειά τους κάνουνε. Οι πρώην (και μέλλοντες) επιβήτορες της εξουσίας δεν μου λές αν (και γιατί) λούφαξαν

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/04/2011 13:30:00

      δεν ειμαι Γιαννης μην ανησυχεις φιλε Σταθη.
      αλλα και να ημουν εχω παθει ακουστικη ανοσια πλεον..

      ΠΠ

  10. Mpompolas avatar
    Mpompolas 04/04/2011 13:22:00

    Ποντάρω στην Χρεοκοπία .... To ξέρετε ότι από την Παρασκευή Public και Multirama ειχαν μειώσεις των μισθών τους από 5 μέχρι 12%; Δεν έχω το έχω δει κάπου να αναφέρεται... αλλα φυσικά ο Γερμανός είναι Κομμουνιστής!! δεν θέλει να χαλάσει το όνομα του

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Mpompolas 04/04/2011 17:41:09

      Αυτοι απορω πως υπαρχουν ακομα. Χρεωκοπημενοι προ κρισεως δεν ηταν?