29/08/2012 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κλείνει η συμφωνία με την Ελβετία για τη φορολόγηση των «μυστικών» καταθέσεων

Ένα βήμα πριν από την υπογραφή συμφωνίας με την Ελβετία για τη φορολόγηση των «μυστικών» καταθέσεων που διατηρούν Ελληνες στις ελβετικές τράπεζες βρίσκεται η ελληνική κυβέρνηση, η οποία φιλοδοξεί να εισπράξει φόρους ύψους 4-6 δισ. ευρώ.

Σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού «Ντερ Σπίγκελ» η Ελλάδα βρίσκεται πολύ κοντά σε συμφωνία με τις ελβετικές αρχές, η οποία ίσως υπογραφεί εντός του Σεπτεμβρίου, στα πρότυπα αντίστοιχων συμφωνιών που έγιναν με τη Γερμανία, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Αυστρία. Για το σκοπό αυτό, την ερχόμενη Δευτέρα, 3 Σεπτεμβρίου, ο υφυπουργός Οικονομικών, Γ. Μαυραγάνης, θα συναντηθεί με την αρμόδια υπουργό της Ελβετίας.

 

Στο δημοσίευμα παρουσιάζονται εκτιμήσεις σύμφωνα με τις οποίες στις ελβετικές τράπεζες βρίσκονται περίπου 20 δισ. ευρώ Ελλήνων, το 99% των οποίων φέρεται να μην έχει δηλωθεί στην εφορία και να μην έχει φορολογηθεί. Αποκαλύπτεται δε ότι ο στόχος της συμφωνίας είναι η φορολόγηση αυτών των αδήλωτων κεφαλαίων με συντελεστές 20%-30%, ώστε να εισρεύσουν στα ελληνικά κρατικά ταμεία περίπου 4-6 δισ. ευρώ.

 

Στο δημοσίευμα φιλοξενούνται δηλώσεις του πρώην υπουργού Οικονομικών και βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, Φ. Σαχινίδη, ο οποίος υποστηρίζει πως, από την ώρα που υπεγράφη η συμφωνία των Ελβετών με τη Γερμανία και τη Βρετανία, η ελληνοελβετική συμφωνία θα μπορούσε να είχε υπογραφεί ανά πάσα στιγμή, αλλά αυτό τελικά δεν έγινε, καθώς ούτε η κυβέρνηση Παπαδήμου ούτε η υπηρεσιακή κυβέρνηση Πικραμμένου μπορούσαν να αναλάβουν τη συγκεκριμένη ευθύνη, εν αναμονή των βουλευτικών εκλογών που ανέδειξαν τελικά τη σημερινή κυβέρνηση.

Ελεύθερος Τύπος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/08/2012 11:33:22

    Δεν ξέρω για άλλες χώρες, αλλά η συμφωνία με τις Ελβετικές αρχές, που έγινε από την κεντρική Ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Γερμανίας (η λεγόμενη "ρύθμιση Σόιμπλε"), είναι "πατάτα Νευροκοπίου". Διάτρητη.
    Η Ελβετική τράπεζα, από τη μιά γνωστοποιεί γενικά στοιχεία του Γερμανού καταθέτη στο Γερμανικό Υπ. οικονομικών (δίνοντας τη δυνατότητα να παρακρατήσει για λογαριασμό του τον προβλεπόμενο φόρο), από την άλλη ...ενημερώνει με επιστολή τον καταθέτη για τη δυνατότητά που έχει να μεταφέρει το λογαριασμό του σε θυγατρική ή συνεργαζόμενη της Ελβετικής τράπεζας που βρίσκεται στη Σιγκαπούρη ή στα νησιά Κέιμαν. Και φυσικά η θυγατρική δεν εμπίπτει στη συμφωνία.
    Για το λόγο αυτό, τοπικές κυβερνήσεις Ομόσπονδων Γερμανικών κρατιδίων που δεν ανήκουν στον συνασπισμό CDU/FDP αλλά στο συνασπισμό SPD/Πράσινων, δεν αποδέχονται την "ρύθμιση Σόιμπλε". Αντ' αυτής "προμηθεύονται" (με μέσα όχι και τόσο "διπλωματικά") CD με πλήρη δεδομένα των καταθετών από το δικό τους κρατίδιο και φορολογούν μονομερώς, χωρίς σύμπραξη της Ελβετικής τράπεζας.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Ο Θείος 29/08/2012 14:16:31

      Θείε η συμφωνία αφορά τους τόκους και την φορολόγηση ως εισόδημα απο νόμιμα χρήματα ή και τα μαύρα μη δηλωθέντα άρα προιόν εγκλήματος?
      Αλλο το χρήμα που έβγαινε απο τα επίσημα ταμεία της μιζενς και πήγαινε ελβετία για να δωροδοκούν και άλλο λεφτά γερμανών πολιτών που δεν το δήλωσαν ποτέ στην εφορία...
      Είναι έτσι ή τελικά και εκεί είναι μιά απο τα ίδια με εκατομυριούχους ανέργους επιχειρηματίες και ζάπλουτους ΔΥ (παράδειγμα ,μην δαγκώνετε) με λογαριασμούς στην Λουκέρνη και στην Λωζάνη?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ορεσείβιος 29/08/2012 14:32:25

        Έχουν παντού - φυσικά και τη χώρα του Μπέρτολτ Μπρέχτ - "βιομηχάνους χωρίς βιομηχανίες" ή επταθεσίτες (και βάλε) καθηγητές ΑΕΙ.
        Και ανθρώπους σε θέσεις εξουσίας να τους προστατεύουν.
        "...με τους σοφούς του κράτους τα ‘χουν πλακάκια,
        σαν χέλια γλοιώδικα έχουν πουληθεί,
        τους έχω βαρεθεί".
        (Βόλφ Μπίρμαν)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ορεσείβιος 29/08/2012 14:35:16

        Και κάτι αυθεντικό του Μπέρτολτ Μπρέχτ:
        "Όποιος δεν γνωρίζει την αλήθεια είναι απλώς ηλίθιος.
        Όποιος όμως την γνωρίζει και την αποκαλεί ψέμμα, αυτός είναι εγκληματίας".

  2. jk avatar
    jk 29/08/2012 12:36:35

    Καλό το παραμύθι, αλλά...Δεν ξέρω παιδιά, αυτά τα ξανακούσαμε, έχω γίνει πολύ δύσπιστος πλέον σε τέτοιες ανακοινώσεις προθέσεων...Αν είναι να κερδίσει το κράτος 5 δις από αυτή τη φορολόγηση -που προσωπικά λίγα μου φαίνονται, αλλά έστω- γιατί συζητάμε για μέτρα 11,5 δις και όχι για μέτρα π.χ. 7 δις;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ jk 29/08/2012 13:11:13

      Επειδή δεν τα έχεις και επειδή τα 11,5 (ή 14 δις με άλλους υπολογισμούς) είναι μείωση ελλείμματος. Που σημαίνει πως όταν και αν έρθουν αυτά τα 4 δις θα μπορείς να ανακαλέσεις μέτρα. Τότε όμως. Όχι με προϋπολογισμό αφού δεν έχεις δεδομένα στοιχεία. Και αν επιπλέον γίνει επιμήκυνση, πάλι αφιαρούνται μέτρα ή τουλάχιστον χαλαρώνουν. Τα μέτρα δε θα εφαρμοστούν έτσι κι αλλιώς κατά τη γνώμη μου για οποιοδήποτε λόγο προκύψει.

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 29/08/2012 13:08:07

    Θά έχει πλάκα νά δώσουνε όλα τά ονόματα οι ελβετοί γιά καταθέσεις ελλήνων τών τελευταίων εκατό ετών τουλάχιστον έτσι ώστε οι κληρονόμοι πολιτικών τζακιών νά συμπεριληφθούν αλλοιώς ή όλη διαδικασία είναι φάρσα.

    • jk avatar
      jk @ ειδωλοκλάστης 29/08/2012 13:40:21

      Είναι κι αυτό στη μέση...Θα δοθούν όλα τα ονόματα; Κι αν δοθούν, θα δημοσιευτούν και θα φορολογηθούν όπως των υπολοίπων; Ή θα γίνουν γαργάρα;

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/08/2012 13:31:21

    Σε κατι αλλες χωρες που εχουν βγαλει τα ξεφτερια μας τα λεφτα τους (ενω εμεις τα κοροιδα εχουμε τις αποταμιευσεις μας εδω) πχ Αγγλια, Γερμανια, Ολλανδια και αλλες, θα κοιταξει κανεις?? Η μονο για την Ελβετια θα μιλαμε??

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/08/2012 14:27:52

    Κάνουν ποτέ διακριση οι τράπεζες, άν το χρήμα είναι "μαύρο", "άσπρο" η γκρί;
    Δεν νομιζω πάντως ότι έχουν λόγο να το γνωστοποιήσουν στον αντισυμβαλλόμενο της συμφωνίας, ακόμη και άν το καταγράφουν.
    Άν τους "καρφώσουν", δεν θα ξαναπάρουν ποτέ τέτοια "δουλειά". Όχι μόνον από την Ζίμενς, από καμμιά εταιρεία.
    Η όποια τράπεζα δεν είναι Τάγμα της Μητέρας Τερέζας.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Ο Θείος 29/08/2012 17:19:24

      Οι τράπεζες φυσικά δεν κάνουν διάκριση, οι σοβαρές εφορίες όμως και τα κράτη μπορούν να βρούν αμέσως το χρώμα του χρήματος..

  6. Nik avatar
    Nik 29/08/2012 14:50:55

    Για τις εντός ΕΕ χώρες ισχύει το δικαίωμα της ελεύθερης διακίνησης κεφαλαίων. Για αυτό γίνεται ντόρος για την εκτός ΕΕ Ελβετία αλλά μόκο για τις χώρες εταίρους μας στην ΕΕ. Επίσης όταν τα λεφτά είναι νόμιμα και φορολογημένα δεν υπάρχει καμία επίπτωση. Η προϋπόθεση ότι τα εξαχθέντα χρήματα είναι ως επί το πλείστον παράνομα μάλλον δεν θα επαληθευθεί και θα την πατήσουμε εντυπωσιακά, πάλι.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Nik 29/08/2012 17:25:31

      Πόθεν έσχες για όλους χωρις παραθυράκια και εξαιρέσεις...Οχι μόνο για πολιτικούς...
      Εκεί να δείς πόσοι θα την πατήσουν ,αλλά θα αρχίσουμε μόνοι μας να φωνάζουμε για τα δίκια και δικαιώματα του κάθε πανταλάκη έτσι βρίσκουν πατήματα οι αιώνιοι μαζί τα φάγατε όλοι εκτός απο μένα ,και ...ζούσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
      Δυό χρόνια και ακομη δεν υπεγράφη η συμφωνία της πατάτας έστω.
      Θα μου πείς ,την πατάτα πήγαν μερικοί να πουλήσουν φτηνά και τους ξεφώνησε μέχρι και το κκε.
      Για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολύ...

  7. abc avatar
    abc 29/08/2012 19:33:13

    Αγαπητέ Θείε και πάλι έχεις απόλυτο δίκιο.
    Αυτοί που δημιούργησαν το παγκόσμιο δίκτυο της νόμιμης και ηθικής φοροδιαφυγής των πλουσίων που κοινώς ονομάζεται Παγκόσμιο δίκτυο φορολογικών παραδείσων, με πρώτους και καλύτερους στην Ευρώπη το Σίτυ του Λονδίνου, την Ελβετία και το Λουξεμβούργο, δεν είναι βλάκες να το καταστρέψουν απο μόνοι τους επειδή έχουν τύψεις για τους αυτοκτονούντες φτωχοφοροφυγάδες του Νότου, που επιπλέον κάνουν παράνομη και όχι νόμιμη φοροδιαφυγή αφου δεν διαθέτουν Off Shore εταιρεία...Ακόμα και μετά από αφόρητες πιέσεις του Ομπάμα στην Ελβετία, η συγκομιδή ήταν οι δεκάρες που πέφτουν στους ζητιάνους έξω απο τις εκκλησίες. 3% το πολύ των διαφυγόντων φόρων στην καλύτερη περίπτωση και πλήρης αμνηστία στη συνέχεια...Μόλις "εντοπισθεί" φοροφυγάς, το χρήμα σε δευτερόλεπτα εξαφανίζεται απο το λογαριασμό του και κάνει τον γύρο του κόσμου μέσω του Δικτύου των υποκαταστημάτων της τράπεζας στους φορολογικούς παραδείσους. Αν η πολιτική πίεση είναι αφόρητη, η τράπεζα αφήνει τα "ψιλά" στους εφοριακούς της χώρας που κίνησε τη διαδικασία. Δεν κυριάρχησε τυχαία ο καπιταλισμός.
    Η μόνη περίπτωση να φάει τα μούτρα του είναι η απληστία των Υπερτραπεζιτών να ξεπεράσει την λογική τους...Δεν το πιστεύω. Απλά όταν φτάσει η κατάσταση στο "αμήν" αυτοί θα μοιράσουν πάλι "καραμέλες" και "ο λαός" θα ξεχάσει και πάλι τον πόνο του...