#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/12/2011 13:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κεντρικές τράπεζες σχεδιάζουν την εκτύπωση εθνικών νομισμάτων



Ορισμένες εκ των κεντρικών ευρωπαϊκών τραπεζών έχουν αρχίσει και καταστρώνουν εναλλακτικά σχέδια ώστε να είναι προετοιμασμένες να αντιμετωπίσουν την κρίση που θα προκύψει αν κάποιες χώρες εγκαταλείψουν την Ευρωζώνη ή ακόμα και αν διαλυθεί η Ευρωζώνη, σύμφωνα με δημοσίευμα της Wall Street Journal.

Οι πρώτες πληροφορίες κάνουν λόγο, ότι οι τράπεζες σκέφτονται πως να “επαναφέρουν στη ζωή” εθνικά νομίσματα που έχουν να τυπωθούν από τον Ιανουάριο του 2002, όπου και τέθηκε σε κυκλοφορία το πρώτο ευρώ.

Στην Κεντρική Τράπεζα της Ιρλανδίας, ήδη αξιολογούν αν θα χρειαστεί να επαναφέρουν στην κυκλοφορία το εθνικό τους νόμισμα, σύμφωνα με ασφαλείς πηγές.

Παράλληλα, πολλές κεντρικές τράπεζες χωρών που δεν ανήκουν στην Ευρωζώνη, έχουν αρχίσει και λαμβάνουν μέτρα προστασίας για μία ενδεχόμενη διάλυση της Ευρωζώνης, όπως αναφέρουν άλλες πήγες.  Αρκετές εξ αυτών, περιλαμβανομένης και της Ελβετίας, εξετάζουν πως θα κρατήσουν τις αξίες των  εθνικών νομισμάτων  τους σταθερές όσον αφορά τις διεθνείς συναλλαγές, εφόσον προκύψει πρόβλημα με το ευρώ.

Στο δημοσίευμα γίνεται ειδική αναφορά στην Ελλάδα και φιλοξενούνται δηλώσεις εκπροσώπου της Τράπεζας της Ελλάδας, ο οποίος τονίζει ότι η τράπεζα δεν αναζητά τρόπους αύξησης της ικανότητάς της να εκτυπώνει.

Όπως  επισημαίνει η Wall Street Journal το γεγονός και μόνο ότι οι κεντρικοί τραπεζίτες εξετάζουν μία πιθανότητα που μέχρι το φθινόπωρο θεωρούταν αδιανόητη, επισημαίνει πόσο ραγδαία έχουν επιδεινωθεί οι συνθήκες».

http://online.wsj.com/article/SB10001424052970203413304577084483874422516.html?mod=WSJEurope_hpp_LEFTTopStories

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ?? avatar
    ?? 08/12/2011 13:37:52

    Ξέρει κανείς τι απέγιναν τα νομίσματα και τα χαρτονομίσματα δραχμών (που σημειωτέον τα δευτερα ανταλλάσσονται με ευρώ μέχρι την άνοιξη του 2012); Τα έχει ακόμη η ΤτΕ ή καταστράφηκαν;

  2. Judaver avatar
    Judaver 08/12/2011 13:40:00

    Δραχμούλα, καλώς ήρθες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Judaver 08/12/2011 14:55:15

      Είναι πλέον ολοφάνερο ότι πρέπει όντως να πούμε "καλώς ήρθες" στη δραχμή. Αν ακόμα και η Ιρλανδία (!) άρχισε να το "αξιολογεί", τότε στο Χολαργό πρέπει να παίρνουν φωτιά οι πρέσσες τις νύχτες. Και όσο για την αφελή σκέψη ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα διέρρεε από υπαλλήλους, εγώ θα υπενθυμίσω ότι η εχεμύθεια (όπως όλα) έχει την τιμή της. Δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις έναν πυρήνα από 10-15 έμπιστους υπαλλήλους στο Νομισματοκοπείο, που θα διαχειριστούν εξ ολοκλήρου το θέμα από τεχνικής άποψης, και να τους χρυσώσεις για να μη βγάλουν άχνα...

      • Pilot avatar
        Pilot @ Αυριανιστής 10/12/2011 14:15:36

        Στην Ελλαδα οποιαδηποτε τρομοκρατικη ενεργεια πχ δολοφονια, υποτιμηση νομισματος, προκυρηξη εκλογων, κτλ οργανονεται και εκτελειται μονο απο ατομα τα οποια εχουν δεσμους αιματος μεταξι τους ετσι ωστε να υπαρχουν στεγανα και να υπαρχει συλογικη οικογενειακη ευθυνη !!
        Υπαρχει καποια οικογενεια που να εργαζεται ολη στον Χολαργο?

  3. Ένας avatar
    Ένας 08/12/2011 15:10:43

    Μήπως είναι λίγο μούφα αυτή η είδηση;
    Αν επιστρέψουμε στη δραχμή, δεν θα επιστρέψουμε στις προ του 2002 δραχμές.
    Θα "επιστρέψουμε" στη "νέα" δραχμή που θα αρχίσει με ισοτιμία 1 ευρώ = 1 "νέα" δραχμή, για να γκρεμοτσακιστεί στη συνέχεια (σε δευτερόλεπτα, δηλαδή) σε 1 ευρώ = 2,2 "νέες" δραχμές.
    Άρα, θέλει άλλα κέρματα και άλλα χαρτονομίσματα.

    • Κώστας Τ avatar
      Κώστας Τ @ Ένας 08/12/2011 15:17:32

      Η ισοτιμία και η μορφή του νομίσματος είναι διαφορετικά θέματα.

  4. καθηγητής avatar
    καθηγητής 08/12/2011 15:42:22

    Θα χαρούν και τα γυφτάκια που μάζευαν τα κέρματα στα γήπεδα επί δραχμής.

  5. lakas avatar
    lakas 08/12/2011 16:24:57

    στην ελλαδα το μοναδικο που μπορουμε να τυπωσουμε ειναι κερματα τιποτα αλλο τα είχαν πουλήσει παπαδήμος σημίτης οταν μας έβαλαν στο euro για χαρτονομισματα δεν εχεισ μηχανες

  6. manos avatar
    manos 08/12/2011 16:58:49

    Να τυπώσουμε μέρκα (αντί για μάρκα).
    Μήπως μαντεύετε ποιανής την φάτσα θα δείχνουν?

    • JOHN avatar
      JOHN @ manos 08/12/2011 18:06:08

      Μανο θα εχουν τη φατσα του Φραγκεσταιν σε Γαλλογερμανικη εκδοση!

      • manos avatar
        manos @ JOHN 08/12/2011 19:00:03

        Και στην άλλη πλευρά θα γραφει: Siemens uber alles.

  7. δημης avatar
    δημης 08/12/2011 22:46:23

    -ΠΑΝΤΩΣ "ΕΓΚΥΡΕΣ" ΠΗΓΕΣ...ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΑΛΑ FED ,,,NA ΤΥΠΩΝΟΥΝ ΔΟΛΛΑΡΙΑ ..
    -ΜΗΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΤΗΣ WSJ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΕ;;;;;;;;