#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2011 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταστροφική δημοπρασία ομολόγων κλονίζει την εμπιστοσύνη στη Γερμανία



“Καταστροφική” ήταν η σημερινή δημοπρασία   10ετών γερμανικών  ομολόγων, καθώς η Γερμανία κατάφερε να συγκεντρώσει μόλις 3,644 δισ. ευρώ, ενώ ζητούσε ποσό έως 6 δις. ευρώ συνολικά.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη, πυροδότησε τους φόβους που κάνουν λόγο για μία ενδεχόμενη εξάπλωση της ευρωπαϊκής οικονομικής κρίσης στο Βερολίνο, τη στιγμή που οι ηγέτες των δύο ισχυρότερων οικονομιών της Ευρωζώνης εξακολουθούν να διαφωνούν για μια μακροπρόθεσμη διαρθρωτική λύση.

Παράλληλα, οι χρηματοπιστωτικές αγορές βρίσκονται σε εκνευρισμό λόγω δημοσιευμάτων που αναφέρουν ότι το Βέλγιο πιέζει την Γαλλία για μια επέκταση της τάξεως των 90 δις ευρώ για την διάσωση της χρεοκοπημένης τράπεζας Dexia.

Το κερασάκι στην τούρτα αποτέλεσε μια ειδική έκθεση του οίκου αξιολόγησης Fitch, η οποία ανέφερε πως η Γαλλία έχει πλέον λίγα περιθώρια ελιγμών ώστε να απορροφηθούν οι κραδασμοί στα οικονομικά της- μια νέα αρνητική εξέλιξη στην ανάπτυξη ή αδυναμία υποστήριξης των τραπεζών της- με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν τα 3Α της πιστοληπτικής της ικανότητας.

Μετά την αποτυχημένη δημοπρασία ομολόγων από την ισχυρότερη οικονομία της Ευρωζώνης από την εισαγωγή του ενιαίου νομίσματος, το ευρώ σημείωσε σημαντική πτώση ενώ οι ευρωπαϊκές μετοχές βυθίστηκαν στα χαμηλότερα επίπεδα των τελευταίων επτά εβδομάδων.

Η Bundesbank  αναγκάστηκε να κρατήσει σχεδόν τα μισά από την δημοπρασία των 6 δις ευρώ λόγω της έλλειψης προσφορών από τους επενδυτές.  “Είναι μια ολοκληρωτική και πλήρης καταστροφή”, δήλωσε ο Marc Ostwald, στρατηγικός αναλυτής της Monument Securities στο Λονδίνο.

Ανώτερο στέλεχος μεγάλου οίκου αξιολόγησης, ανέφερε ότι η αύξηση του κόστους δανεισμού θα μπορούσε να οδηγήσει την Γερμανία σε μια επανεξέταση  της  άρνησής της για μια ευρύτερη λύση όσον αφορά την οικονομική κρίση της Ευρώπης.

Επίσης, το γεγονός ότι οι ευρωπαϊκές τράπεζες όλο και περισσότερο απομονώνονται από τις αγορές και εξαρτώνται  από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα    για τις χρηματοδοτικές τους ανάγκες, έχει προσθέσει επιπλέον πίεση στους ηγέτες της ΕΕ στις προσπάθειες τους για μια ευρεία και διαρκή λύση στην κρίση που διανύει το ευρωπαϊκό οικοδόμημα.

Ωστόσο, η Γερμανία και η Ιταλία “συγκρούστηκαν” ξανά για το αν η ΕΚΤ θα πρέπει να προβεί σε πιο τολμηρά βήματα ώστε να μειωθούν οι πιέσεις των αγορών στην Ιταλία, την Ισπανία, καθώς και σε άλλες χώρες που βρίσκονται στο επίκεντρο της κρίσης.

Πηγή: Reuters

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 23/11/2011 18:26:49

    Μπράβο Μέρκελ τα κατάφερες. Σαν τον προκάτοχό σου, τον Φύρερ...

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Απορία 24/11/2011 02:21:30

      Καθόλου εύστοχη δεν είναι η σύγκριση Χίτλερ και Μέρκελ. Το οικονομικό πρόβλημα της Ευροζώνης ο Χίτλερ θα το είχε λύσει σε ένα δευτερόλεπτο μέσα όπως έλυσε τα τραγικά οικονομικά προβλήματα της Γερμανίας του 30.
      Αντίθετα, η δυστακτικότητα, η αναποφασιστικότητα, η αβουλία, η τάση της Μέρκελ να βλέπει το δέντρο και να χάνει το δάσος είναι
      α χ α ρ α κ τ ή ρ ι σ τ ε ς. Είναι λίγη. Όχι για την Γερμανία αλλά και για την Σουαζηλάνδη ακόμη. Τι σκατά περιμένει; Γιατί δεν δρα; Γιατί δεν δίνει άμεση λύση στο πρόβλημα προτού επεκταθεί και καταστεί μη αντιμετωπίσιμο;

  2. tak avatar
    tak 23/11/2011 18:27:20

    Τι ωραία! Να καταλάβουν λίγο και οι Αλαμανοί την αγωνία των άλλων για το μέλλον!

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 23/11/2011 18:27:35

    Να ζήσουμε να το θυμόμαστε το ευρώ!

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/11/2011 18:27:37

    το πόσο το ευχαριστήθηκα δε λέγεται...

  5. theo1611 avatar
    theo1611 23/11/2011 18:44:59

    Τα πράγματα που συμβαίνουν έχουν και μία πάρα πολύ απλή ανάγνωση.

    Γερμανία έχεις αποκτήσει τόσα πλεονάσματα που θα πρέπει να σπρώξεις και κάποια λεφτά πίσω, άλλα κεφάλαια από τις αγορές γιοκ γιατί και άλλοι έχουν ανάγκη κεφάλαια (π.χ. USA)

  6. Κων. Ε. Μωραιτης avatar
    Κων. Ε. Μωραιτης 23/11/2011 18:52:57

    Στην πυρα ο Σαμαρας, αυτος εφταιξε που δεν υπεγραψε. Μερκελ παρε μετρα.

  7. katsika avatar
    katsika 23/11/2011 18:56:56

    ενταξει ελληνας ειμαι και εγω..συμφωνω να ψοφηση και η κατσικα του γειτονα.
    Μονο που απο τον γερμανικο γειτονα..περιμενουν ολοι..να τους σωση..
    Γιαυτο αλλωστε γκρινιαζουμε...γιατι δεν ειναι τοσο κουβαρντας οσο θα θελαμε..
    Γιωργακη τα καταφερες..μαζι με τους φιλους σου τους αμερικανους διαλυσατε το ευρω, τελειωσατε την ευρωπη..και ολοι εμεις πιστευουμε οτι για ολα φταινε οι γερμανοι...
    Οι αγορες αθωες,οι αμερικανοι αθωοι,οι αμερικανικοι οικοι αξιολογησης αθωοι..
    τα καταφεραν να τρωγομαστε οι ευρωπαιοι μεταξυ μας..και να ηδονιζομαστε με την αλληλοκαταστροφη.

    • Greco avatar
      Greco @ katsika 24/11/2011 02:06:33

      ετσι ακριβως ειναι

      μονο που οι γερμανοι δεν εχουν τροπους και μαλλον οχι και τοσο μυαλο οσο νομιζουμε και καταφερνουν να παρουσιαζονται τελικα ως οι φταιχτες για τα παντα

      • Stergios avatar
        Stergios @ Greco 24/11/2011 17:46:30

        Ναι, οι καημένοι.
        Δεν ήθελαν κατά βάθος να τη ρημάξουν την Ελλάδα στην Κατοχή, ούτε να σκοτώσουν το 15% του πληθυσμού μας...
        Κι όταν οι στρατιώτες του αμολούσαν τα ντόμπερμαν πάνω στα Ελληνάκια που έπαιζαν προκειμένου να τα τρομοκρατήσουν, η καρδούλα τους το ξέρει των στρατιωτών, πόσο υπέφεραν.
        Ψυχούλες είναι οι Γερμανοί, λίγο μπουνταλάδες μεν, αλλά ψυχούλες.

  8. Φίδι avatar
    Φίδι 23/11/2011 19:04:04

    Κάποιοι υπενθύμισαν στους Γερμανούς ότι ΔΕΝ είναι τα αφεντικά. Τα αφεντικά ΔΕΝ έχουν πατρίδα....

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Φίδι 23/11/2011 21:45:08

      Έχουν εταιρεία!
      Χρυσάνθρωποι...
      Άντε πότε θα μας σερβίρουν την παγκόσμια κυβέρνηση, τον παγκόσμιο σωτήρα επαναστάτη και το παγκόσμιο νόμισμα να πέσουν επιτέλους οι μάσκες.

  9. ΜΠ avatar
    ΜΠ 23/11/2011 19:08:52

    Το λέμε μήνες τώρα: θα έρθει και η σειρά της. Όλα εδώ πληρώνονται, σε αυτήν τη ζωή και όχι στην άλλη !!! Πού να δει κιόλας να γκρεμίζεται το τρίτο Α! Ε ρε γλέντια!!!!

    • crisis avatar
      crisis @ ΜΠ 23/11/2011 22:05:44

      ετσι ειναι διανυουμε σε περιοδο καθαρσης τωρα.

  10. Idiot avatar
    Idiot 23/11/2011 19:16:26

    Κριμα..ηταν τα λεφτα της εκτης δοσης...
    Λοιπον αν νομιζουν οι Γερμανοι οτι θα συνεχιζουν να ανατροφοδοτουν το χρεος τους τζαμπα(1,67% επιτοκιο)ειναι γελασμενοι..game is over

  11. saltcity avatar
    saltcity 23/11/2011 19:48:14

    Η φωτό της φράου αποθηκεύεται πάραυτα στο αρχείο μου.
    Συλλεκτική και ανεκτίμητη !

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ saltcity 23/11/2011 20:45:40

      Κουράγιο που το 'χεις!

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ΕΥΑ 23/11/2011 21:47:16

        βίτσιο μάλλον :)

        • saltcity avatar
          saltcity @ daughter of mercy 23/11/2011 21:58:06

          Οι έκτακτοι καιροί θέλουν έκτακτα μέτρα χαχα

  12. anonymous avatar
    anonymous 23/11/2011 20:12:22

    Λογαριασμός που έχω σε γερμ. τράπεζα μου δίνει 1,65% με τα χρήματα άμεσα διαθέσιμα. Ποιος θα πάει να δεσμεύσει λεφτά με κάτω από 2%; Οι μάγκες πήγαν να ξεβρακώσουν τις αγορές. Βγήκαν και είπαν δε βλέπετε τι γίνετε; Εμείς δίνουμε μόνο 1,98% επιτόκιο. Και φυσικά οι αγορές τους γείωσαν.

    Κάποια στιγμή θα καταλάβουν και οι αγορές ότι τα χτυπήματα που έκαναν σε εμάς και σε άλλες χώρες θα τις ζημιώσουν μακροπρόθεσμα διότι απλά κανείς δε θα θέλει να δανείζεται. Οπότε πως θα κερδίζουν αυτοί; με το 2%;

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 23/11/2011 20:14:39

    χοχοχο πριν μερικές ημέρες είχα πει για τα Γερμανικά CDs... πλέον είναι πάνω από τα ...Βρεταννικά

    Καλώς ήρθατε στο κλαμπ....

  14. k avatar
    k 23/11/2011 20:42:37

    ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΘΑ ΒΓΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗ ΕΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ? ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΑΝΕΙΣΟΥΝ?

  15. Silence t. avatar
    Silence t. 23/11/2011 21:12:31

    Υπάρχει ένα πολύ πετυχημένο ρητό για την περίσταση που λέει , όταν καίγεται το σπίτι του γείτονα μην το κοιτάς με απάθεια ,γιατί η φωτιά θα έρθει σύντομα και στο δικό σου .

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Silence t. 24/11/2011 15:45:32

      +1 τρις

  16. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/11/2011 22:04:09

    Να θυμάται η Φράου Μέρκελ ότι ακόμα και ο Φάφνερ που φύλαγε τον Χρυσό του Ρήνου μεταμορφωμένος σε φίδι, αφού είχε σκοτώσει τον αδελφό του, βρήκε τον μάστορά του από τον Ζίγκφριντ. Όπου Ζίγκφριντ, επί του προκειμένου = Οι "αγορές", που διαθέτουν και το μαγικό ξίφος (που δεν το διαθέτει η Φάφνερ-Μέρκελ).
    Glückwunsch για τα σημερινά και καλά ξεμπερδέματα, χεχε...

  17. yianna avatar
    yianna 23/11/2011 22:04:59

    Ήταν αναμενόμενο, άλλη μια τέτοια έκδοση και θα αρχίσουν να τρέμουν.
    Νομίζουν ότι θα γλυτώσουν? Ετσι θα παθαίνουν αυτοί, θα φτιάχνονται και μετά οι υπόλοιποι θα τους προσγειώνουν. Auf wiedersehen Frau ...

  18. σίγουρος avatar
    σίγουρος 23/11/2011 22:14:49

    Δεν είναι καλή η είδηση. Οι αγορές πιέζουν τη Γερμανία να επισπεύσει την επικυριαρχία της έναντι των υπολοίπων και επίσης της υποσημειώνουν πως δύσκολα βρίσκει λεφτά για τον εαυτό της, πόσο μάλλον για τους άλλους. Την πίεση που δέχθηκε η Γερμανία από τις αγορές θα την προωθήσει στους εταίρους.

    • k avatar
      k @ σίγουρος 24/11/2011 05:43:47

      ΝΑ ΤΥΠΩΣΕΙ ΧΡΗΜΑ Η ΕΚΤ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.

  19. Τάλως avatar
    Τάλως 23/11/2011 22:40:17

    H Κυρία Ανγκελα...

    Πρώτον: είναι τρις άσχημη, λυπούμε αυτον που είναι μαζί της...

    Δεύτερον: η Γερμανία πολύ φοβάμαι ότι, θα πλήρωση ολο μα ολο το μάρμαρο της λεγομένης κρίσης...!!!

  20. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 24/11/2011 00:40:08

    Tην Γερμανία μπορούμε να την τρομάξουμε μόνο εμείς, όπως τότε!!!Διεκδίκηση πολεμικών επανορθώσεων τώρα!!!Τους προειδοποίησε κάποιος Γερμανός καθηγητής!

  21. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 24/11/2011 07:16:46

    Mit Blick auf die Zukunft.
    (μετ. Με το βλέμμα στο μέλλον).

  22. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 24/11/2011 13:49:00

    Πώς εἶναι ἒτσι ἡ Μέρκελμπούχτεν στή φωτογραφία΄σάν νά εἶδε τόν κ..... τοῦ Σόϊμπλε!

  23. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 24/11/2011 15:44:12

    Δεν κατόρθωσε η Γερμανία να αντλήσει τα 6 δις ευρώ που χρειαζόταν γιατί φταίει ο Σαμαράς. Αυτός έβαλε λόγια και της έδωσαν τα λεφτά.

    Το άκουσα και αυτό!
    Ήμαρτον Θεέ μου, τί αμαρτίες πληρώνω......

  24. marilou avatar
    marilou 24/11/2011 20:23:50

    το χαρηκαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

  25. marilou avatar