30/06/2009 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Καταρρέουν Οικοδομή και Τουρισμός

Οι Τράπεζες κάνουν το δικό τους παιχνίδι

Καταρρέουν οι δύο βασικότεροι πυλώνες της ελληνικής οικονομίας, η οικοδομή και ο τουρισμός,... Τα στοιχεία για την πιστωτική επέκταση που δημοσιοποίησε η Τράπεζα της Ελλάδας δείχνουν ότι οι Τράπεζες κάνουν το δικό τους παιχνίδι, κλείνουν τις στρόφιγγες κατά το δοκούν και οδηγούν στο γκρεμό δεκάδες επιχειρήσεις, με το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης απλό θεατή. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι κατασκευές από 35,2% που ήταν ο ρυθμός επέκτασης το 2008 έχει υποχωρήσει στο 15,8%, δηλαδή απώλεια 20 ποσοστιαίων μονάδων. Όσο για τον τουρισμό, από 19,7% ο ρυθμός υποχώρησε στο 10,9%. Αυτό σημαίνει ότι οι επιχειρήσεις των δύο αυτών κλάδων, και λιγότερων σε βιομηχανία, ναυτιλία, ασφυκτιούν καθώς εν μέσω οικονομικής κρίσης αδυνατούν να πάρουν δάνεια.

Αναφορικά με τα υπόλοιπα δάνεια, η γενικότερη πιστωτική επέκταση ασθμαίνει αφού στο 5μηνο κινείται με ρυθμό... 0,48% ενώ σε ετήσια βάση ο ρυθμός αύξησης των δανείων βρίσκεται στο 8,8%  από 15,9%. Τα επιχειρηματικά δάνεια τρέχουν με μόλις 0,55% και τους πρώτους μήνες έχουν εισρεύσει μόλις 765 εκατ. ευρώ όταν πέρυσι είχαν ξεπεράσει τα 1.2 δισ ευρώ.

Τέλος τα νοικοκυριά, φαίνεται να χρωστούν 117,6 δισ ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/06/2009 22:59:21

    Σε περιβαλλον παγκοσμιας οικονομικης κρισης μεγαλωνει ο κινδυνος δανειων που δεν θα εξυπηρετουνται και αρα ο κινδυνος να πεσουν εξω οι τραπεζες αν δεν προσεχουν.
    Η Τoυρκια ανακοινωσε μειωση του ΑΕΠ 13% .

  2. donaE avatar
    donaE 30/06/2009 23:04:59

    Υπαρχει και το θεμα των μεταχρονολογημενων επιταγων για τις ελληνικες τραπεζες που θεωρειται βομβα.

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 30/06/2009 23:13:36

    Πριν τον εμφύλιο στην Γιουγκοσλαβία, φρόντισαν να διαλύσουν την οικονομία. Εδώ όμως οι τραπεζίτες είναι μάλλον προοδευτικοί και επανάστάτες. Οπαδοί της σέχτας και θέλουν να κάνουν την Ελλάδα να ματώσει. Άλλοι κραδαίνουν δυναμίτη, άλλοι ηλεκτρονικό χρήμα, άλλοι μίντια. Οι μπαμπάδες είναι μετρημένοι και νομίζουν ότι δεν τους γνωρίζει κανείς.
    Μαζεύουν την τράπουλα, για να την ξαναμοιράσουν. Αυτό που φτουράει είναι να παχαίνει μόνιμα η μπάνγκα. Με ψυχία συνείδησης που καταβροχθίζει. Ήρθε η στιγμή να μας πάρουν και το βαρέλι με τις τιράντες. Γρήγορα όμως θα καταλάβουν, ότι δεν έχουμε πρόβλημα να κυκλοφορούμε γυμνοί. Γιατί σκάνδαλο είναι μόνο ο εγωισμός.
    Έτσι κι αλλιώς η τράπουλα ήταν πάντοτε σημαδεμένη. Η τσόχα της εξουσίας άλλαξε στην πορεία πολλά χρώματα. Στη φόδρα η ούγγια έγραφε όμως πάντοτε: "Θάνατος στον Ελληνισμό". Διότι δεν θανατώνει μόνο η κρίση, αλλά και η πλασματική ευμάρια. Όταν ζούμε ελέω της εξουσίας, νομίζουμε ότι ζούμε. Ξεπουλώντας την ψυχή μας, γινόμαστε κορόιδα της τράπουλας.
    Μπορεί να μην έχουμε μια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε αξιοπρεπείς πέκτες. Γιατί ο σουγιάς δεν αλλάζεται με μάρκες. Και ή θα τους βρούμε, ή η μπίλια θα γλυστράει πάνω στο αίμα μας για να μην κάθεται πουθενά.
    Πάνω από οι μισοί δεν πάνε πια στις εκλογές για ανάδειξη γκρουπιέρηδων. Ας φωνάζουν τα φερέφωνα "το καζίνο χάνεται και θα χαθούμε όλοι μαζί του". Στην καρνταρόμπα τα πανωφόρια μας γίνανε πουκαμισόφιδα και το μόνο που διακυβεύεται είναι το μαύρο - κόκκινο.

  4. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 30/06/2009 23:45:54

    200.000+ αδιάθετα ακίνητα... καιρός είναι να ξεφουσκώσει και αυτή η φούσκα μιας και μερικοί είχαν βρει την κότα με τα χρυσά αυγά.

  5. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2009 00:03:00

    Γαμώτο, τι θα κάνουμε τώρα που τα μαύρα (τουρισμός) και το ξέπλυμα των μαύρων (οικοδομή) καταρρέει?
    Η μποτίλια το έθεσε σωστά, σκάνδαλο είναι ο εγωισμός.


    ΥΓ

    Για τους όψιμους υπερασπιστές:

    -Πράγα 49 € το εισιτήριο, πόσο έχει να πας στην ...Αίγινα? Που τους ...επιδοτούμε κιόλας...
    -Βερολίνο, μονοκατοικία 120 τμ με 60 τμ αυλή 180,000 €, την έκανε τον περασμένο μήνα φίλος που βγήκε σε σύνταξη, με 1.450 το μήνα περνά άνετα, χωρίς φακελάκι σε γιατρούς, χωρίς 1 € το λίτρο το γάλα κλπ, εδώ πλήρωνε τις ...ΔΕΚΟ και αγωνιούσε....
    Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι τόσο πούλησε 180,000 το τριάρι στην Κυψέλη...

  6. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 01/07/2009 00:05:45

    Οικοδομη και Τουρισμος ειναι οι πυλωνες της οικονομιας μας?
    Και τι παραγουν αυτοι οι πυλωνες? Ποια ειναι τα εσοδα σε ποσοστο του ΑΕΠ?

    Σε λιγο καιρο θα τρωμε βιολογικα προιοντα Δανιας που δεν εχει καν καταλληλο κλιμα για τετοιες καλλιεργειες αλλα εχει επενδυσει με εξυπνο τροπο.
    Εμεις μια ζωη κωλοβαραμε!
    Ενα ασοβαρο κρατος με ασοβαρες πολιτικες!

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2009 00:21:27

    Μα αποδείχτηκε είμαστε το καλύτερο πλυντήριο της Ευρώπης, για δουλειές, λαθρεμπόριο και ξέπλυμα.
    Από Βλαδιβοστόκ έως Ατλαντικό, προτιμούν Ελλάδα, διακινούμε: γούνες, βίλες, κορίτσια, λαθρομετανάστες, μαύρα, όπλα, ναρκωτικά ένα απέραντο τέρμιναλ έχει καταντήσει η χώρα.

    ΥΓ

    ...όταν οι ταμίες του ΠΑΣΟΚ κόβανε κουπόνια για εκατομμύρια που τους πήγαιναν στρατηγοί και παν κάλοι, όταν οι μίζες αφορούν από λεμονοστύφτες μέχρι εισιτήρια ποδοσφαιρικών αγώνων και βαλίτσες, όταν η νομιμότητα συναντά την ηθική και η δικαιοσύνη ασχολείται με το γκούγκλι, όταν τακτοποιούμε παρανομίες για να έχουμε έσοδα επειδή αδυνατούμε λόγω ανικανότητας να εισπράξουμε βεβαιωμένες οφειλές, απορούμε που η παραγωγή είναι 0...

    ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΒΛΑΚΑΣ, ΕΝΑΣ ΗΛΙΘΙΟΣ, ΕΝΑΣ ΚΟΥΤΟΣ,
    ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΘΥΜΑ , Ο ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΑΣΤΟΣ!

  8. donaE avatar
    donaE 01/07/2009 00:28:28

    @7 Ιθαγενη
    οχι και τοσο θυμα,η Σεχτα δεν συμφωνει.Εχουν αλλαξει οι αποψεις.

  9. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2009 00:30:48

    θύμα
    είτε από το ΚΡΑΤΟΣ
    είτε από τη ΣΕΧΤΑ
    Ο νομοταγής στη χώρα αυτή είναι απλά μαλάκας.

  10. αντί avatar
    αντί 01/07/2009 00:31:03

    Γιατί ρε παιδιά οι τράπεζες τί παράγουν;

    Τώρα που αυτές έχουν κέρδη, λύθηκαν τα προβλήματά μας;

    Συμφωνώ ότι η αστεία ελληνική οικονομία δεν είναι δυνατόν να στηρίζεται μόνο στην οικοδομή και τον τουρισμό, αλλά από τον κοπανιστό αέρα είναι καλύτερα.

  11. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 01/07/2009 00:32:57

    ή όπως το είχε γράψει ο Τσιφόρος:
    Άμα δεν κλέψει ο κόσμος ο καλός ,ποιος θα κλέψει;

    (Κόσμος και Κοσμάκης)

  12. giankoulas avatar
    giankoulas 01/07/2009 00:37:50

    Toso duskolo einai na katalabeis oti ta daneia einai ftina alla...i zitisi xolenei? Diladi , megale, an den daneisoun oi trapezes -me stoixeiodeis egguiseis- mporeis na mas peis pos tha zisoun?
    Ektos ki an theleis na ginoun kratikes. xaxa, xaaaa

  13. donaE avatar
    donaE 01/07/2009 00:40:22

    @ 10 Οι τραπεζες παραγουν χρεος,και αυτο ειναι η δυναμη.

  14. tiramola avatar
    tiramola 01/07/2009 01:04:24

    @3
    Ναι ρε μποτίλια!!!!

  15. anastos avatar
    anastos 01/07/2009 07:48:25

    Εδώ και χρόνια έπρεπε να σταματήσουμε να επικεντρωνόμαστε στην οικοδομή! Η οικοδομή δε θα "γεννήσει" λεφτά - δε θα συμβάλλει στην αύξηση του ΑΕΠ μακροπρόθεσμα. Δηλαδή οι υπόλοιποι δυτικοί είναι χαζοί που επενδύουν σε έρευνα και ανάπτυξη τεχνολογίας & επιστήμης, και δεν έχουν κτίσει όλες τις ακτές τους ? Μπας και κάνουμε κάτι λάθος ? Μπας λέω.....
    Θα μου πεις, πρόσφατα έκοψαν τα κονδύλια για την πρόσβαση στη διεθνή επιστημονική βιβλιογραφία. Έκλεισαν και το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.

    Ετοιμαζόμαστε για "γοργό" βούλιαγμα !

  16. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 01/07/2009 12:31:57

    @ 15 anastos

    Συμφωνώ πλήρως μαζί σου. Επίσης να μην ξεχάσουμε την υπογεννητικότητα. Ο καθένας χτίζει χτίζει χτίζει και παιδιά να τα κληρονομήσουν δηλ. να μείνουν μέσα δεν έχει. Οπότε τι θα γίνει με τα ακίνητα αυτά?
    1) Θα φύγουν από τα παλιά που θα τα δώσουν σε λαθρομετανάστες και θα πάνε στα καινούρια
    2) Θα πάνε στα καινούρια και θα εγκαταλείψουν τα παλιά
    3) Τα καινούρια θα μείνουν αδιάθετα.

    Το κουλό στην όλη φάση είναι ότι με τόση οικοδομή και δεν υπάρχει ποιοτική κατοικία. Τια διαμερίσματα είναι μικρά και δε χωράνε μια τετραμελή οικογένεια. Οι κοινόχρηστοι χώροι ανύπαρκτοι και γενικά η ποιότητα ζωής λόγω του κακού σχεδιασμού πολεοδομικού, οικοδομικού κλπ βρίσκεται στο ναδίρ. Άσε που τώρα με 200.000 αδιάθετα έχουμε και την εφεύρεση των ημιυπαίθριων που είναι ελληνική πατέντα.

    Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το μόνο που συμφέρει είναι η αγορά παλιού ρετιρέ διαμερίσματος σε μια ήσυχη περιοχή για να μπορείς να πιεις έναν καφέ στο μπαλκόνι. Όλα τα άλλα είναι είτε άβολα, είτε μη ποιοτικά είτε υπερτιμημένα.

  17. Naruto avatar
    Naruto 01/07/2009 20:01:24

    @16 το παλιο ρετιρε δεν θα συμφερει οταν σου ερθει ο ενεργιακος ελεκτης :)