25/11/2009 17:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάρρευση με πτώση 4% στην Οδό Αθηνών

Σε γενικό ξεπούλημα προχωρούν πλέον οι επενδυτές, Έλληνες και ξένοι επενδυτές. Οι πρώτοι διότι διακρίνουν μεγάλα προβλήματα στην ελληνική οικονομία- τα οποία γίνονται ακόμη μεγαλύτερα εξαιτίας της φορολογίας, πόθεν έσχες κ.α.

 Συνεπώς μια μεγάλη μερίδα επενδυτών αποχωρεί, όχι μόνο γιατί δεν βλέπει αποδόσεις, αλλά γιατί στο τέλος θα κληθεί να αποδώσει φόρους. Ως εκ τούτου αρκετοί κάνουν τους λογαριασμούς τους και ήδη συντονίζονται με τις ελληνικές τράπεζες προκειμένου να μεταφέρουν τα χρήματα τους στο εξωτερικό.

 Οι δε ξένοι επενδυτές – με πρώτη, όπως λέγεται, την Citibank - πωλούν για να κλείσουν με τα κέρδη της χρονιάς τα χαρτοφυλάκιά τους ενώ, όπως εκτιμούν έλληνες χρηματιστές,  τις πωλήσεις τις επέτεινε η άσχημη εικόνα της ελληνικής οικονομίας.

 Δηλαδή, ορισμένοι εκτιμούσαν πως οι ρευστοποιήσεις θα ήταν μια πιο αργή διαδικασία η οποία τώρα επιταχύνεται.

 Ο Γενικός Δείκτης σημειώνει πτώση 3,3% φθάνοντας τις 2349 μονάδες. Στα 21,50 ευρώ η μετοχή της Εθνικής καταγράφει πτώση 5,5%. Πτώση 7,84% για την Τράπεζα Πειραιώς και 6,68% για την Αlpha Βank.

 Πτώση 5,5% για το Ταχυδρομικό.

 Την ίδια ώρα, οι ευρωπαϊκές αγορές κερδίζουν έδαφος, ενώ οι χθεσινοβραδινές επισημάνσεις Προβόπουλου περί της πιθανότητας μία νέα υποβάθμιση της οικονομίας να δημιουργήσει αξεπέραστα προβλήματα στον δανεισμό της χώρας έφεραν νέες πιέσεις στα ελληνικά ομόλογα, καθιστώντας ακόμη ακριβότερο τον δανεισμό για την χώρα μας.

 Πιο συγκεκριμένα, τα spreads στα ελληνικά δεκαετή ομόλογα βρίσκονται στις 179 μονάδες βάσης, ενώ λίγο νωρίτερα βρίσκονταν στις 182, καταγράφοντας υψηλά πέντε μηνών.

 Ανάλογα, κοντά στις 187 μονάδες βάσης παραμένουν τα ελληνικά Credit Default Swaps πενταετίας του ελληνικού χρέους, ύστερα από το χτεσινό άλμα κατά 12 μονάδες βάσης. 

Όλα αυτά ενόψει της κρίσιμης δημοπρασίας που έχει προγραμματίσει η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα για τη χορήγηση ρευστότητας ετήσιας διάρκειας για τις τράπεζες, η οποία είναι πιθανό να είναι και η τελευταία στο πλαίσιο του σχεδίου στήριξης των οικονομιών στην Ευρώπη.

 http://www.protothema.gr/content.php?id=52660

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 25/11/2009 18:02:30

    Ως Θεσσαλονικιός χαίρομαι που σιγά-σιγά η φούσκα που λέγεται Αθήνα αρχίζει και ξεφουσκώνει.

    Φίλοι Αθηναίοι, καιρός να κατεβείτε από το καλάμι. Στα ίδια σκατά βράζουμε όλοι, απλώς εσείς νομίζατε ότι είστε υπεράνω επειδή ζείτε στην ίδια πόλη με την εγκληματική αθηναϊκή ελίτ που μας κατάντησε σε αυτά τα χάλια.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Στέργιος 25/11/2009 19:05:26

      Αποθανέτο η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων!
      Μια συμβουλή μόνο.
      Το κόμπλεξ τυφλώνει.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ εναςάσχετος 25/11/2009 20:53:30

        Εντάξει, μεγάλε, εγώ είμαι κομπλεξικός.

        Εσύ που ζεις με 3,60 -όπως και οι περισσότεροι- αλλά υπερασπίζεσαι το αθηνοκεντρικό κράτος τού Εκάλη Κλαμπ, τι είσαι;

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ Στέργιος 25/11/2009 23:22:06

          Δεν υπερασπίζομαι το Αθηνοκεντρικό κράτος και θεωρώ ότι η Αθήνα έχει γίνει κόλαση, διότι όλα τα λαμόγια την χώρας έχουν συγκεντρωθεί εδώ και μαγαρίζουν την πόλη με τις βρωμιές τους.
          Η αλήθεια είναι ότι την κατάσταση αυτή την έχουν δημιουργήσει οι κυβερνήσεις των δύο κομμάτων που ψηφίζονται κατα πλειοψηφία απο ΟΛΗ την Ελλάδα.
          Ο ΚΚ είναι βορειοελλαδίτης, Ο ΓΑΠ πελοποννήσιος. Οι πολιτικές όμως και της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ (και των προηγούμενων κομμάτων της δεξιάς και του κέντρου),είναι αυτές που δημιούργησαν το αθηνοκεντρικό κράτος.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ Στέργιος 26/11/2009 09:39:15

          Ο Καραμανλής είναι Βορειοελλαδίτης; Καλά, 15 χρονών είσαι; Αθηναίος γέννημα-θρέμμα είναι. Ο ΓΑΠ την Πελοπόννησο την έχει δει μόνο στους χάρτες, αυτός είναι από τη Μινεσότα.

          Αθηναίος είναι όποιος έχει τα συμφέροντά του στην Αθήνα, ασχέτως καταγωγής.

          Πού ήσουν εσύ (με το "εσύ" εννοώ τον μέσο Αθηναίο, όχι εσένα προσωπικά που δεν σε ξέρω) όταν στη Θεσσαλονίκη περάσαμε μαύρα χρόνια κατά τη δεκαετία τού 90, με την ανεργία να χτυπάει κόκκινο με ποσοστά που ούτε στη φαντασία σας δεν τά'χετε δει στην Αθήνα;

          Προφανώς έψαχνες κι έβρισκες δουλειά στη Μηχανική, ή στη SATO, ή σε κάποια άλλη πρώην θεσσαλονικιώτικη επιχείρηση που μετεγκαταστάθηκε στην Αθήνα για να επιβιώσει, αφού αν δεν λαδώνεις από πρώτο χέρι υπουργούς και γενικούς γραμματείς, δεν γίνεται η δουλειά σου στην Ελλάδα.

          Προφανώς, χαιρόσουν για τον σημιτικό "εκσυγχρονισμό" τής Ελλάδας (δηλαδή της Αθήνας) και φούσκωνε το στήθος σου από περηφάνια που η κυρα-Γιάννα πήρε τους Ολυμπιακούς.

          Σκέφτηκες ποτέ σου τη Θεσσαλονίκη ή την υπόλοιπη Ελλάδα;

          Όχι. Κατά τα άλλα, είμαστε όλοι Έλληνες και αδέρφια και ξέρω γω τι.

          Ή, αν τη σκέφτηκες, θα το έκανες σαν τη Μαντάμ Σουσού, με τη μύτη σηκωμένη... πώς είστε έτσι εσείς εδώ και γιατί δεν είστε σαν κι εμάς που είμαστε σούπερ ντούπερ γουάου...

          Και θα είδες την οργή μας και δεν θα την κατάλαβες, θα μας είπες "γκρινιάρηδες", και θα άκουσες τις διαμαρτυρίες μας για τα εθνικά θέματα και θα μας είπες "εθνίκια", σίγουρα θα μας είπες πολλές φορές "κομπλεξικούς", όπως με είπες εμένα τώρα.

          Κάνω λάθος;

          Όχι.

          Ε, λοιπόν, μην περιμένεις να λυπηθώ που πέφτει η Σοφοκλέους και φεύγει η Citibank από την Κηφισίας.

          Φίλοι Αθηναίοι, καλωσήρθατε και πάλι στην υπόλοιπη Ελλάδα.

      • vaax avatar
        vaax @ εναςάσχετος 25/11/2009 21:05:27

        ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/11/2009 18:05:07

    Τα η διαφορα στα sreads μεγαλωνει,το χρηματιστηριο καταρρεει και ενα Παιδι στον Αγιο Δομηνικο κοιταζει τ αστρα.

  3. tiramola avatar
    tiramola 25/11/2009 18:35:47

    «Μέχρι τώρα την ελληνική οικονομία έπληττε η διεθνής κρίση. Τώρα απειλεί να την αποτελειώσει η αναποτελεσματικότητα και ο λαϊκισμός του ΠΑΣΟΚ. Θα ήταν λιγότερο οδυνηρό για την κοινωνία και περισσότερο ωφέλιμο για την οικονομία, αν ο κύριος Παπανδρέου αντί να σχεδιάζει κι άλλες φοροεπιδρομές καταστρέφοντας τη μεσαία τάξη, εφάρμοζε το οικονομικό πρόγραμμα του Καραμανλή που ο ίδιος κατήγγειλε προεκλογικά».

    Τάδε έφη ο μεσσίας εκ Μεσσηνίας...

    Το άλλο ταλέντο η Ντόρα χθες μιλούσε για φοροεπιδρομή ακόμα και σε οικογένειες που έχουν ένα δυάρι...

    Δεν τα παρατάνε καλύτερα να ασχοληθούν με την υποκριτική...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ tiramola 25/11/2009 21:21:24

      μεταξύ μας, τιραμόλα, δεν θέλει πολύ να σας κάνει κανένα «μπράφ»... έχω αρχίσει και το αναπολώ... να σκάσει πριν προλάβει η Μπιρμπίλη και η Μιγκ και η Βεόλια και τα δέκα αυγά τουρκίας... αλλά φοβάμαι ότι δεν θα έχω τόση τύχη... θα την σκαπουλάρετε... απλά λίγο κλίμα φτιάχνετε, για να μην κατέβουν οι συνδικάλες, παραμονή χρεωκοπίας.

  4. Υ. avatar
    Υ. 25/11/2009 18:37:36

    Αν δεχτούμε ότι η επιχειρηματικότητα δεν ταυτίζεται, και δεν αντικαθίσταται από τη χρηματιστηριακή δυναμική αλλά αποτυπώνεται σε αυτή, τότε όλοι καταλαβαίνουμε, τι γίνεται με την επιχειρηματικότητα. Χαμός στο ίσιωμα!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/11/2009 21:36:33

    Άσε που χάνω στοίχημα... είχα πει θα πέσει κάτω από 1453 ο ΓΔ και έπεσε μόνο στα 1458 την Άνοιξη που πέρασε... Που θα μου πάει θα πιάσει Άλωση (μην πιάσει 1204 μόνο, γιατί τότε θα πάμε πίσω στον Νικηφόρο Φωκά)

    • sk avatar
      sk @ archaeopteryx 25/11/2009 21:50:20

      Ειλικρινά λέτε να πέσει κι άλλο πολύ ακόμη? Ανησυχώ έχω αγοράσει μπόλικες μετοχές σε Εθνική και Αλφα!