19/10/2010 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κατάργηση φορολογικού απορρήτου

«Την ανάρτηση στο Διαδίκτυο φορολογικών στοιχείων των ελεύθερων επαγγελματιών και των εμπορικών επιχειρήσεων προωθεί το υπουργείο Οικονομικών, ενώ εξετάζει τη δυνατότητα να επεκτείνει το μέτρο και σε όλα τα φυσικά και νομικά πρόσωπα για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής. Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου, θα δημοσιοποιούνται το ονοματεπώνυμο ή η επωνυμία μιας επιχείρησης, το καθαρό εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθερα επαγγέλματα, το συνολικό καθαρό εισόδημα που υπόκειται σε φορολογία και ο φόρος που αναλογεί. Δεδομένου ότι υπάρχει το ενδεχόμενο παραβίασης του φορολογικού απορρήτου, το υπουργείο έχει απευθύνει σχετικό ερώτημα στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων».

(Καθημερινή)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2010 11:35:08

    Αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό, που δεν πρέπει να περάσει "ντούκου" όσο κι αν προσπαθήσουν να μας το πλασάρουν ότι, δήθεν, έτσι "θα χτυπηθεί η φοροδιαφυγή". Δεν είναι δυνατόν, για να στριμώξεις τους παράνομους, να βγάζεις στη φόρα όλα τα εισοδήματα των νόμιμων (μισθωτών και συνταξιούχων). Την "απλούστερη" παρενέργεια, δηλαδή την αύξηση της εγκληματικότητας (ληστείες, απαγωγές) που θα προκύψει όταν οι εξαθλιωμένοι θα βλέπουν τα εισοδήματα (αλλά και τις διευθύνσεις κατοικίας) των μεσαίων, δεν τη σκέφτονται;

    Ή μήπως αυτό θέλουν, εξαθλιώνοντας και περιθωριοποιώντας τα χαμηλά στρώματα; Να οδηγήσουν σε ένα νέο εμφύλιο με μόττο "φάτε τους βολεμένους" ώστε να αναδειχθεί μέσα από το σπαραγμό η νεοταξίτικη λύση που απεργάζονται!

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 19/10/2010 11:38:45

    Χαχαχαχαχαχα...υπάρει το ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

    Ε ρε ξύλο που έχει να πέσει...

    ρε που μπλέξαμε με δαύτους ρεεεε...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tsilivithras 19/10/2010 11:48:55

      Ποιος θα το φάει το ξύλο, Τσιλιβήθρα; Οι... ηλεκτρονικοί υπολογιστές του ΚΕΠΥΟ που θα βγάζουν τα στοιχεία στο διαδίκτυο;

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 11:51:46

        Εκτός αν εννοείς να μπουκάρει ο λαός στο ΚΕΠΥΟ και το κάνει "καλοκαιρινό", όπως είχαν μπουκάρει οι ανατολικογερμανοί στα αρχεία της Στάζι λίγο καιρό μετά την πτώση του Τείχους. Αυτό, μάλιστα!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:06:19

        Το "θα πέσει ξύλο" είναι εκφραστικός σουρεαλισμός...

        Απομένει να δούμε αν θα γίνει και εκφραστικός ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ δεδομένου του πόσο πιέζουν οι Ευκαιριακοί τον κοσμάκη στα ζόρια του.

    • Misha avatar
      Misha @ tsilivithras 19/10/2010 12:11:15

      Σε λίγο θα καταλάβουμε όλοι πως οι εχθροί μας, δλδ ο χρηματοπιστωτικός φασισμός, δεν αστειεύονται και δεν αντιμετωπίζονται παρά με τις παραδοσιακες μεθόδους αγώνα.

      Όλες τις αλλες τις γνωρίζουν καλά και τις μεταχειρίζονται για να εξυπηρετούν τα συμφεροντα τους.

  3. sawas avatar
    sawas 19/10/2010 11:57:01

    Δηλαδή,
    αν μάθω εγώ πως ο Κυρ Νίκος από το Άνω Σουρμενοχωρι φοροδιαφεύγει θα εξαλείφει η φοροδιαφυγή?

    Εγώ είμαι ο ελεγκτικός μηχανισμός? Εγώ πρέπει να γνωρίζω τι κάνει ο Κυρ Νίκος και ο κάθε Κυρ Νίκος?


    Ο κοινωνικός αυτοματισμός που θέλουν να επιβάλουν είναι ο,τι πιο επικίνδυνο σ αυτήν την συγκυρία. Θα βρεθούν απέναντι όχι πλέον κατηγορίες ανθρώπων αλλά ΟΛΟΙ εναντίων ΟΛΩΝ και όποιον πάρει ο Χάρος

    Εκτός από ανίκανοι είναι και επικίνδυνοι.

  4. Minnie avatar
    Minnie 19/10/2010 11:58:07

    Ομολογω οτι δεν καταλαβαινω.
    Θα αναρτηθουν τα στοιχεια ολων, νομιμων και μη?

    Οι νομιμοι γιατι να βλεπουν τα στοιχεια τους εκτεθειμενα στην κοινη θεα?

    Οι μη νομιμοι... ε, αφου τους ξερεις ρε μεγαλε, τραβα να εισπραξεις και μη μας ζαλιζεις!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Minnie 19/10/2010 12:04:54

      Ναι, καλά κατάλαβες. Εννοούν ότι θα αναρτηθούν τα στοιχεία ΟΛΩΝ. Με σκοπό να ενισχυθεί η ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ μεταξύ γειτόνων: θα βλέπεις π.χ. τα εισοδήματα του γείτονα, θα βλέπεις και το ότι δεν έχει δηλώσει την πισίνα που ξέρεις ότι έχει κρυμμένη πίσω από την καλαμωτή, θα σε καταλαμβάνει μια "ιερή αγανάκτηση" και θα πηγαίνεις να τον "δίνεις" στεγνά.

      Αυτό θέλουν.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:09:52

        Μαλλον ειναι ενας πρωτοτυπος τροπος να μας εξοντωσουν.

        Αλλοι θα πεθανουμε ξεραμενοι στο γελιο κι'αλλοι απο αφυδατωση λογω ακατασχετου εμετου.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:13:53

        Έτσι ακριβώς.

        Όπως υποστηρίζεις το ρουφιάνεμα και το δώσιμο των καπνιστών θα κάτσεις τώρα να της φας κι αυτήν την καινοτομία.

        Στο είπα 100 φορές.

        Στόχος είναι κάθε είδους προσωπικός και ιδιωτικός χώρος, είτε είναι η δουλειά σου, το σπίτι σου, η οικογένειά σου, η φορολογική σου δήλωση και πάει λέγοντας.

        Όσο αστείο κι αν ακούγεται σε μερικούς, όταν υποστηρίζεις την υπεραπλούστευση και την γενίκευση ουσιαστικά επικροτείς ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑΤΑ.

        Κάθε μα κάθε νομοθέτημα/συνθήκη που λέει ότι γενικεύει ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ (βλέπε φοροδιαφυγή) είναι μια τεράστια απάτη που εκμεταλεύεται το σύστημα για να ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ...!!!

        Τίποτε άλλο...μόνο αυτό.

        Κάθε τι που απαγορεύεται ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΩΝ "ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ" έρχεται για να ρημάξει δικαιώματα πολιτών είτε είναι καρτοκινητά, πλαστικές κάρτες, αντικαπνιστικός νόμος, οπλοκατοχή, φοροδιαφυγή κτλ.

        Απαγορεύεται για τον πολίτη να σκέφτεται ΣΥΣΤΕΜΙΚΑ σε αυτά τα θέματα.
        Δουλειά του πολίτη είναι να προστατεύσει τα δικαιώματά του που στα χέρια των πράσινων κόκκων έχουν γίνει βρακολάστιχα.

        Έλεος πια.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:17:12

        Τσιλιβήθρα, και να θέλω ν' αγιάσω, δεν μ' αφήνεις.

        Το ίδιο είναι οι συνέπειες της δικής σου ενέργειας στην ΥΓΕΙΑ του παιδιού μου, και το ίδιο είναι τι σπίτι, αμάξι ή εισοδήματα έχεις;

        Ας μην το συνεχίσουμε ΚΑΙ εδώ αυτό το περί αντικαπνιστικού, γιατί θα το κάνουμε "λάστιχο" το θέμα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:26:07

        Αυριανιστή μην φοβάσαι δεν έχω καμμιά διάθεση να υποβαθμίζω συζητήσεις επαναλαμβανόμενος.
        Αλλά για μένα είναι θέμα απόλυτα συνδεδεμένο και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ με το κάπνισμα αυτό-καθαυτό ΑΛΛΑ με μια "σχολή σκέψης" η οποία δημιούργησε τον αυτοματισμό (γενικεύσεις) και παράγει επιμέρους αποτελέσματα προκειμένου να καταστρατηγήσεις δικαιώματα και ελευθερίες.

        Γι αυτό ουρλιάζω και ωρύομαι και μερικές φορές απευθύνομαι σε σένα από συμπάθεια και όχι από εμπάθεια.

        Είμαι και νεότερος και εξοργίζομαι με αντιλήψεις (όχι με ανθρώπους).

        Για πολλοστή φορά λέω ότι ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΟΛΥΝΩ/ΜΕΙΩΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ αλλά πρέπει πάση θυσία να διαφυλάξω τα δικαίωμα το δικό μου και το δικό σου να τα βρίσκουμε χωρίς κράτος-πατερούλη το οποίο ΟΤΑΝ ΔΡΑ το κάνει εναντίον και των δυο μας και προς όφελος αποκλειστικά δικό του.

        Όταν ο πολίτης στρέφεται προς το κράτος για νομοθεσία πρέπει να ξέρει σε αόλυτο βαθμό τι ζητάει και ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

        Νομοθεσία με διάκριση...πάντα.

  5. Damokles avatar
    Damokles 19/10/2010 12:09:29

    'Η απλά θα βλέπει ο γιατρός που θες να σε εγχειρήσει ότι έχεις αρκετά, οπότε θα προσαρμόζει ανάλογα και το φακελάκι που θα ζητάει. Αλλά φευ! έχεις κι εσύ όπλο πλέον! Έχεις ήδη βρει τη φορολογική του δήλωση (που λέει εισόδημα 50.000eur) αλλά απ'έξω παρατηρείς το παρκαρισμένο Cayenne S Turbo 4x4x6 klein mein και τον απειλείς ότι θα τον δόσεις στην εφορία... Κι έτσι θα αποκατασταθεί η τάξη... και ό,τι να 'ναι σ'αυτή τη χώρα....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Damokles 19/10/2010 12:12:46

      Άρα πού οδηγούμαστε; Σε μια άναρχη ζούγκλα κοινωνικού αυτοματισμού, που ΣΙΓΟΥΡΑ θα οδηγήσει και σε ένοπλο εμφύλιο.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:31:09

        Aυριανιστή,

        Μέσω των φοροκαρτών θα υπάρχει live tracking όλων των αγορών όλων των πολιτών.
        Δλδ ο χ υπαλληλάκος μιας ιδιτικής επιχείρησης θα γνωρίζει κάθε στιγμή ποιος αγοράζει τι και απο που , εφόσον κάθε άλλη συναλλαγή -πλην όσων γινονται με χρήση φοροκάρτας- θα θεωρείται παράνομη.
        Είμαστε πολύ κοντά στον εμφύλιο, όπως παρατηρείς.
        Πιο κοντά από όσο φαντάζεται κανείς.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:39:55

        Misha

        Όπως τα λες και ακόμα χειρότερα.

        Πάρτε μια δόση γέλιου μωρέ να σπάσει λίγο η οργή.

        πανούσης

        http://www.youtube.com/watch?v=Z7tUp4xRymQ

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:44:58

        Εδώ όμως θα έχουμε ακόμα χειρότερη μορφή. ΟΛΟΙ θα μπορούν να δουν, ΟΛΑ τα στοιχεία, ΟΛΩΝ.

        Κάπως έτσι εννοούσε το "όλα στο φως" ο ΓΑΠ, και οι χαχόλοι άλλα πίστεψαν και έτρεξαν να ρίξουν το κουκί.

        Πάντως αυτό που με... παρηγορεί είναι ότι θα μπορέσουμε να δούμε και τα εισοδήματα του τιραμόλα. Να δούμε πόσα του δίνει η Ιπποκράτους, βρε αδελφέ!

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:47:52

        @Αυριανιστή: Χλωμό το κόβω... Μάλλον με εμβάσματα στην TORCASO θα πληρώνονται τα φερεφωνα...και άντε βρες τους..

  6. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 12:13:54

    Η χαρά της μάνας wannabe πεθεράς!

    Θα ψαχουλεύει στο ιντερνετ "πόσα δήλωσε αυτός ο προκομένος που μου κουβάλησε η

    κόρη μου" και θα γίνεται τρελό πανηγύρι όταν θα διαπιστώνει ότι ανήκει στην

    φορολογική κλίμακα του αφορολόγητου και ότι τα 3 ακίνητα που έλεγε ότι έχει

    είναι 3 αγροτεμάχια (εκτός σχεδίου) στην Άνω Ραχούλα...

    • Damokles avatar
      Damokles @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 12:16:53

      AXAXAXAXAXAXAXAXAXA
      +10000

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/10/2010 12:15:21

    Οδηγούμαστε στην Προλεφταριακή Επανάσταση.
    Κάτω τα χέρια από το φορολογικό απόρρητο! Κι έξω τα βρωμοπόδαρα από την πισίνα!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 19/10/2010 12:19:12

      Θείο, αν οι δημοκρατικο"αριστεροί" υποστηρίζουν την κατάρρευση του φορολογικού απορρήτου, είμαι πολύ περίεργος να κάνω χρήση της κατάργησης αυτής για να δω πώς δι@ολο ζουν τόσα χρόνια, τόσοι και τόσοι άεργοι θολοκουλτουριάρηδες που έχουν μαζευτεί εκεί μέσα...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 19/10/2010 12:25:21

        Σουηδός φίλος (στη Σουηδία δεν υπήρχε ποτέ φορολογικό απόρρητο), έχει εξαιρετική ιδιωτική ηλεκτρονική βάση φορολογικών δεδομένων για πλούσιους ομοεθνείς του. Θα τον παρακαλέσω να μου δώσει το πρόγραμμα.
        Άν συναινέσει, άν δημοσιεθυούν και εδώ τα στοιχεία, και άν ενδιαφέρεσαι φίλε μου, είμαι πρόθυμος να σου διαβιβάσω το πρόγραμμα, προκειμένου να φτιάξεις της δική σου βάση δεδομένων με τους φορολογούμενους εξ Ελλάδος που σε ενδιαφέρουν.

  8. loretta avatar
    loretta 19/10/2010 12:35:24

    Καταφορη παραβιαση προσωπικων δεδομενων...επισημη δηλωση χαφιεδισμου

    Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ.

    • Minnie avatar
      Minnie @ loretta 19/10/2010 12:40:43

      Μην τους λες ετσι, προσβαλλεις την Χουντα των Συνταγματαρχων.

      =]

    • tiramola avatar
      tiramola @ loretta 19/10/2010 12:47:28

      Έχουμε τίποτα να κρύψουμε?

      Μηπως απλώς να σταματήσουμε να πουλάμε μούρη και να "διαβάσουμε" καλύτερα τη νέα εποχή?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 19/10/2010 12:53:17

        Βρε. βρε. βρεεεε... σα να διαβάζω αυτούσιο το νεοταξίτικο "επιχείρημα" που λέει "όποιος δεν έχει κάτι να κρύψει, τι τη θέλει την ανωνυμία";

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 19/10/2010 12:56:46

        Το θέμα είναι κυρίως στο πως θα διαχειριστεί η κυβέρνηση αυτήν την άρση απορρήτου. Μέχρι τώρα, είδαμε ότι ο Γκαπ μάλαμα πιάνει και σκ@τ@ γίνεται. Αν εδώ ειδικά εξαντλήσει όλες τις μονάδες IQ του και βγάλει κάτι θετικό για τη χώρα, μαζί του. Υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι όντως πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο? (Οι tiramoles εξαιρούνται.)

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ tiramola 19/10/2010 12:57:58

        Στη ΔΟΥ Χ'Ψ' Αθηνών δεν έχουμε να κρύψουμε κάτι τιραμόλα..

        έχεις δίκιο...

        Το πράγμα αλλάζει όταν μπαίνουν και τα Cayman Islands στην

        κουβέντα...και σε αυτήν την κουβέντα ΔΕΝ πρόκειται να μπουν

        δυστυχώς

      • Damokles avatar
        Damokles @ tiramola 19/10/2010 13:03:52

        Ναι Τιραμόλα, έχω να "κρύψω" από τον κακιασμένο δημόσιο υπάλληλο γείτονα που με φθονεί τα εισοδήματά μου. Επίσης, έχω να "κρύψω" από την κάθε χαζογκόμενα και το σόι της με τις νοοτροπίες του χωριού που κουβάλησαν μαζί τους αυτό που περιέγραψε ο Αλώβητος μεταξύ σοβαρού κι αστείου. Επίσης, έχω να κρύψω από τον εργοδότη μου τα χαμηλά μου ενδεχομένως εισοδήματα για να μην έχει ακόμα περισσότερη ισχύ εναντί μου ως εργαζόμενου. Έχω επίσης να "κρύψω" την οικομονική μου ευμάρεια από τυχόν εγκληματίες που θα σκεφτούν να με απαγάγουν για λύτρα.

        Όπως έχω να κρύψω και το προσωπό μου από τις χιλιάδες κάμερες που με πρόφαση την εγκληματικότητα και τις... κυκλοφοριακές ρυθμίσεις θα μπουν σιγά σιγά παντού.

        Στη "Νέα Εποχή" της πληροφορικής και της πληροφορίας, έχει σημασία να ορίσουμε σωστά τί είναι πληροφορία, τι δεδομένο, τί ιδιωτικό και τί δημόσιο κ.ο.κ.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tiramola 19/10/2010 13:05:15

        Δεν ξερω (A)θανάση.

        Μηπως βγει κατι θετικο για μενα, την ρουφιανα που κρυβω μεσα μου?

        Θα μου δινουν ενα χαρτζηλικι για καθενα που θα ρουφιανευω?

        Η μηπως θα συγκεντρωνω ποντους που θα ανταλλασσονται ειτε με φοροαπαλλαγες ειτε με μια θεση στο δημοσιο για το εγγονι μου?

        Πρεπει να το σκεφτω, ισως να με συμφερει...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 19/10/2010 13:07:32

        Η "Νέα Εποχή" είναι το ιδεολογικό υπόστρωμα της Νέας Τάξης.

        Δεν ελέχθη τυχαία.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tiramola 19/10/2010 13:12:26

        Μinnie μην ελπίζεις.
        Δεν δίνουν τίποτε οι τσιγκούνηδες.Πήρα στο 1142 και ρώτησα άμα ρουφιανέψω τη γειτόνισα που καπνίζει σαν μαύρος θα με δώσουν χαρτζιλίκι και με είπαν "όχι βέβαια κύριε...αμοιβή είναι η χαρά του δοσίλογοι, του χαφιέ".

        Παρεπιπτόντως

        Το "γιατί όχι" είναι η κλασσική νεοταξίτικη δικαιολογία του μοσχαριού που πιστεύει ότι όλοι είμαστε ένοχοι και πρέπει να αποδεικνύουμε την αθωότητά μας.

        Και τα εδώ πρόβατα το χάφτουν αρκεί να καλύπτει την κομματική τους ιδεοληψία.

        Τι να πεις...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 19/10/2010 13:15:30

        Πρόβατα, ή λύκοι με προβιά?
        Ή απλά τσακάλια που θέλουν να σφχτεί το πρόβατο για να φαν μια μπουκιά κι αυτά...

        Ζώα, τι να πεις...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ tiramola 19/10/2010 13:16:28

        ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΕΣ = ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΜΕ ΣΦΡΑΓΙΔΑ.

      • Minnie avatar
        Minnie @ tiramola 19/10/2010 13:21:49

        @tsilivithras

        Γμτ!!!

        Πανω που ειχα αρχισει να οραματιζομαι μια νεα καριερα στην δυση του επαγγελματικου μου βιου :[

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tiramola 19/10/2010 13:51:08

        Minnie

        έλα να κάνουμε μπίζνα.Από ιδέες όσες θες.Λεφτά δεν έχω.
        Άμα έχεις λεφτά θα σε κάνω financier.
        Αν δεν έχεις θα σε βάλω γενική διευθύντρια και θα καπνίζουμε κρυφά στο γραφείο σου συνωμοτόντας κατά των υπαλλήλων και σκάβοντας το λάκο του Αυριανιστή.

        χεχε...πλάκα που χει το διαδίκτυο ρε γμτ

      • Minnie avatar
        Minnie @ tiramola 19/10/2010 14:09:49

        @tsilivithras

        Καλα βρε ανθρωπε, δεν το'λεγες νωριτερα οτι εισαι αφραγκος?
        Κι'εγω που ετοιμαζομουνα να σου ζητησω μια χορηγια για να σπουδασω το παιδακι μου.... κλαψ!

        Τελος παντων, θα παραβλεψω γιατι εχω μια αδυναμια στη Σαλονικη... πως να το κανουμε, εκει σπουδασα, εκει περασα υπεροχα χρονια την δεκαετια του '70.

        (Χμμ... ησουν γεννημενος τοτε?)

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 19/10/2010 14:10:15

        δεν μου λες τιραμολακο....

        δηλ να δωσω προσβαση σε καθε ληστη απαγωγεα και οτι αλητεια κυκλοφορει εξω....να ξερουν ποσα εχω εχεις εχουν ..να ανοιξω και την πορτα του σπιτιου μου/επαυλη/βιλα/διαμερισμα/κοτετσι.(οτι εχει ο καθενας) και να τους πω περαστε...και κατα την εξοδο κλειστε και την πορτα..


        δεν πας καλα μου φαινεται...

  9. aphrodirtechild avatar
    aphrodirtechild 19/10/2010 12:42:06

    Σωστό μέτρο τα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν να τα ξέρουμε και να τα καρφώνουμε...Εγώ δεν κρύβω κάτι και δεν έχω πρόβλημα να ξέρει ο κόσμος πόσα δηλώνω, οι απατεώνες έχουν πρόβλημα. Εσείς όλοι που διαμαρτήρεστε θα σας το θέσω ή είστε και εσεις φοροκλέπτες και βρίσκεται διακαιολογίες ή συνένοχοι διαλέγετε και παίρνετε...

    • loretta avatar
      loretta @ aphrodirtechild 19/10/2010 16:54:36

      τριαλαρι τριαλαρο....!! sing sing....

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/10/2010 13:04:46

    Τα νομοσχέδια αυτά τα σκέφτονται αμάμητοι, κακάσχημοι, κομπλεξικοί και ανίκανοι σε όλα τα πεδία.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αλλενάκι 19/10/2010 13:18:41

      γεια σου βρε αλλενάκι με έκανες και γέλασα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 19/10/2010 13:23:05

        Αυτά τα νομοσχέδια και προθέσεις αναπληρώνουν άλλου είδους ελλείψεις, ΠΑΝΤΑ!

  11. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 19/10/2010 13:17:17

    Διαβάζω σωστά;;;

    Απηύθηναν, λέει, και ερώτηση αν είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων...

    Καλά, νομικούς συμβούλους δεν έχουν; Δεν τους ρωτάνε πριν "διαρρεύσουν" στον τύπο τέτοια σχέδια;

    Αύριο θα απευθύνουν ερώτηση αν θα είναι παραβίαση να βάλουν κάμερα μέσα στο σπίτι μας για να μας προφυλάξουν από ενδεχόμενη κλοπή.

    Ή μήπως το κάνουν σκόπιμα για να μετρήσουν τα αντανακλαστικά της κοινωνίας;

    • Minnie avatar
      Minnie @ Professor Moriarty 19/10/2010 13:28:45

      Πας καλα, Professor?

      Η καμερα θα μπει για να εχουν αποδεικτικα στοιχεια και να σου απαγγειλουν κατηγοριες οταν βαλεις τρικλοποδια στον ενοπλο ληστη που θα μπουκαρει για να σε κλεψει/βιασει/δολοφονησει.

      Και βαρδα μην ανοιξει η μυτη του, θα τον πληρωνεις μια ζωη.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Minnie 19/10/2010 13:34:03

        Τελικά, μήπως "διαφάνεια" σημαίνει να ζεις σε γυάλινο σπίτι;;;;

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 19/10/2010 13:38:20

        Η λεξη κλειδι ειναι "ζεις".

        Εισαι βεβαιος? Γιατι εγω εχω σοβαρες ανφιβολιες για την επομενη μερα.

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 19/10/2010 13:39:37

        Ουπς... αμφιβολιες... sorry.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 19/10/2010 13:20:24

    Πολύ κακό πράγμα η ρουφιανιά, εξίσου κακό και η "αλληλεγγύη των συνενόχων" (των ήδη συνενόχων ή των "μπορεί κάποτε να βρεθώ στη θέση του").
    Την προσωπική μου λύση, για να παραδώσω κάποτε καθαρή την ψυχή μου, την βρήκα στο "δεν χρωστάω σε κανέναν, ούτε θέλω πιό πολλά..".
    Αλλά αυτό δεν είναι γενικεύσιμο: Ο άλλος έχει δικαίωμα αναφαίρετο να "γουστάρει ελεύθερη και πλούσια ζωή". Έχει και δικαίωμα να μη πιστεύει σε τίποτε, άν έτσι νομίζει. Μόνο που πρέπει να πληρώνει γι' αυτό στην κοινωνία τα αναλογούντα "τέλη", για τις "βλάβες" που προκαλεί, θέλει δεν θέλει.
    Η σωστότερη λύση είναι πάντως, οι αδέκαστοι, χρηστοί (αλλά και αυστηροί) δημόσιοι μηχανισμοί ελέγχου. Τότε δεν χρειάζεται κατάργηση του απορρήτου κανενός πολίτη - κι άς πάνε να λένε οι Σουηδοί και το εγχώριο υπουργείο Οικονομικών.
    Αλλά η γιαγιά μου δεν είχε στα τσουράπια καρούλια, έτσι εγώ δεν έγινα αμαξοστοιχία και εδώ σηκώνω τα χέρια με αμηχανία, περιμένοντας καλύτερες προτάσεις. Επειδή ούτε η ρουφιανιά, ούτε η "αλληλεγγύη των συνενόχων" μου αρέσει.
    Όποιος έχει πρόταση, άς κάνει ένα βήμα μπροστά κι άς την πεί.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 19/10/2010 13:23:44

      Κι επειδή επιχειρηματολόγησα ήδη με 2 στίχους τραγουδιών, στον Βασίλη και στο Νιόνιο θα προσθέσω την Λίνα και την Άλκηστη:
      "Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα...".

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 19/10/2010 13:34:22

        θείο, αν έχεις εσύ τη φοροφωλιά σου λερωμένη, μπορείς κάλλιστα να αυτοκαταδοθείς. Ή να ζητήσεις να κοινοποιηθούν στο διαδίκτυο τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ φορολογικά δεδομένα. Επειδή όμως εγώ δεν έχω τίποτα που να με κάνει να αισθάνομαι ότι φορολογικά οφείλω να σώσω την ψυχή μου, κοινώς επειδή δεν κρύβω τίποτα, δεν επιτρέπω και σε κανέναν να θέλει να βγάλει τα δικά μου εισοδηματικά δεδομένα στη φόρα. Απλό δεν είναι;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 19/10/2010 13:39:35

        "Μπορεί ποτέ καννίβαλος να μαρτυρήσει τάχα, όλους τους φίλους τους παλιούς που έχει στη στομάχα";
        Πάλι τραγούδι μου ήρθε στο νού, στην Ελληνική μουσική έχουν ειπωθεί όλα!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 19/10/2010 13:26:42

      Ναι, υπάρχει πρόταση: φτύσιμο στους αρρωστημένους περίεργους.
      Ο νόμος είναι μια χαρά ως έχει. Η εφορία γνωρίζει τα πάντα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 13:31:57

        Γνωρίζει, "στολίζει" και "νοικοκυρεύει".
        Σαν την Πειραïκή-Πατραïκή ένα πράμα.
        Έστησε ένα σωρό μεγάλα νοικοκυριά. Και ξεθεμέλιωσε το κοινό μεγαλύτερο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 13:43:00

        Τι παριστάνεις εδώ μέσα εκτός από εκπρόσωπος των τραπεζιτών; Το Ροβεσπιέρο των εισοδημάτων και τον προαγωγό του εμφυλίου;
        Εσένα μπορεί να σου αρέσει να κάθεσαι να συγκρίνεις εισοδήματα και να στρίβεις τα χεράκια σου ικανοποιημένος και χαιρέκακος. Ξαναλέω: η εφορία έχει όλα τα στοιχεία για όλες τις αρχές, όταν χρειαστούν. Και φορολογεί άγρια.
        Η δημοσιοποίηση είναι ΠΡΟΪΟΝ ΑΡΡΩΣΤΩΝ ΕΓΚΕΦΑΛΩΝ ΓΙΑ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ με πολύ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/10/2010 13:49:00

        @ αλλενάκι

        Κάτσε να γίνει αυτό, και θα δεις γέλιο που θα πέσει όταν ψάξουμε για τα εισοδηματικά στοιχεία κάποιων ανεπάγγελτων σαλονάτων ψευτοαριστερών (έτοιμων να γίνουν οι νέοι Μπιστοκουναλάκηδες) που είναι έτοιμοι, δίκην κήνσορα, να αποδεχτούν τις πιο ολοκληρωτικές μορφές ελέγχου...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 14:00:34

        Φορολογεί άγρια το μισθό του δασκαλάκου. Που δεν κρύβεται.
        Και "κόβει" 1/2 αφορολόγητο στον δυσθεώρητο μισθό του "star δημοσιογράφου", του ακριβοπληρωμένου "δούλου" που φυλάει τ' αφεντικά του.
        Το ακόμα πιό δυσθεώρητο πρίμ του manager (δηλαδή του τραπεζίτη, που γράφεις), τι το κάνει; Πώς το φορολογεί; Στην κλίμακα ή "στην πηγή"; Και με ποιό συντελεστή;
        Οι δεξιοί κξαι αριστεροί "Ροβεσπιέροι", οι εκπρόσωποι των τραπεζιτών και οι μέχρι εμφυλίου υπέρμαχοι των "κεκτημένων", κραυγάζουν λαικίστικες κραυγές το βράδυ στα κανάλια και το πρωί ασολούνται με τα assets τους στά Ceyman. Δεν κάθονται να επιχειρηματολογούν εδώ, σε ώτα μή ακουόντων. Το βρίσκουν πολύ άσκοπο, μάταιο, καθόλου "κερδοφόρο".
        Τελικά, μάταιο είναι, όντως.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 14:06:42

        Αυτή η "υπαρκτή" εφορία πρέπει να διαλυθεί. Είναι φωλιά αργόμισθων τρωκτικών, τσάτσων των φοροκλεφτών.
        Πρέπει να ξαναφτιαχτεί από την αρχή, μιά εντελώς άλλη υπηρεσία.
        Η "περαίωση" όμως είναι η χειρότερη ένδειξη για τη συνέχεια.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 14:09:02

        Εδώ μιλάμε για τη δημοσιοποίηση όχι για τη φορολόγηση. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Τα πριμ να το φορολογήσει όπως νομίζει. Δε με απασχολεί.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 14:12:05

        Καμία σχέση το τι είναι η εφορία, δεν αντιλέγω, με αυτό που συζητούμε εδώ!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 14:19:42

        Για τη δημοσιοποίηση είπα. Δεν συμφωνώ, ιδιαίτερα με τη γενικευμένη. Με τα εδώ διαμορφωμένα κοινωνικά δεδομένα. Στη Σκανδιναβία μπορεί να είναι σωστή, εκεί οι άνθρωποι έχουν ίσως λιγότερη χαιρεκακία και η ηθική τους δεν είναι τόσο σχετική (αλλά και γι αυτό αμφιβάλλω, Νορβηγός ήταν ο Κουίσλιγκ με τ΄όνομα).
        Αλλά το υπάρχον σύστημα δεν δουλεύει, με τίποτα, είναι ανίατο: Πρέπει ν' αλλάξει η νοοτροπία, φορολογουμένων πολιτών και δημόσιων λειτουργών (γιατί αυτό πρέπει να είναι - όχι απλοί υπάλληλοι). Δύσκολο, θέλει χρόνο και παρεμβάσεις ριζικές αλλά και προσεκτικές. Μέχρι τότε, και λυπάμαι πολύ που το παραδέχομαι, ένα είδος "κρατικής φορολογικής καταστολής του μπάχαλου" φαίνεται αναγκαίο κακό. Αλλά πρέπει να πιάσει όσους λερώνουν τη φωλιά τους - και να επιβραβεύει τους ειλικρινείς. Η "περαίωση" είναι το αντίθετο: Ένα "ξέπλυμα" σε Δημόσιο πλυντήριο.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/10/2010 14:22:30

        Θείο, άσε τις θεωρίες και τα δεοντολογικά ευχολόγια. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ΑΜΕΣΕΣ και ΣΑΦΕΙΣ προθέσεις: θέλουν να βγάλουν στη φόρα ΟΛΑ τα στοιχεία, ΟΛΩΝ. Τι θέση παίρνεις επ' αυτού;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 14:32:51

        Αφού δεν συμφωνείς, άσε τα κορδελάκια. Το μέτρο είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ και στοχεύσει στη δημιουργία ενός καθολικου στρατόπεδου συγκέντρωσης.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 14:41:40

        Αυριανιστής,
        Για την κακιά αρώστεια προτείνεται φάρμακο με πολλές παρενέργειες και μάλλον αναποτελεσματικό στον συγκεκριμένο ασθενή. Αυτή ειναι η θέση μου. Αλλά κυρίως πρέπει να σκεφτόμαστε τι θα γίνει με την αρρώστεια. Πάντως, με όποιον εύχεται να "πεθάνει το παραφορτωμένο γαιδουράκι", δεν πρόκειται να συμφωνήσω ποτέ.

        αλλενάκι,
        τα bonus σε ρευστό των εγχώριων golden τα φορολογούσαν μέχρι πρόσφατα "όπως ήθελαν", δηλαδή αυτοτελώς, εκτός κλίμακας, με 10 - 20 %. Τώρα δεν ξέρω ακριβώς, πιθανότατα 90 %, αλλλά είναι μέτρο προσωρινό. Τα bonus σε (δωρεάν !) μετοχές, ακόμη τα φορολογούν στην πηγή, με την πώληση της μετοχής, δηλ. με επιτόκιο 1,5 %.
        Το θέμα είναι να φορολογούνται μονίμως όλα τα bonus στην κλίμακα, με τον κανονικό συντελεστή. Και οι δωρεάν μετοχές, επειδή τύποις είναι μετοχές, δεν είναι αγοραπωλησία μετοχών αγορασμένων με ίδιους πόρους, αλλά παροχή, επίδομα. Και δεν έχουν απολύτως κανένα ρίσκο, δωρεάν δίδονται, ένα επίδομα εγγυμένο είναι.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ αλλενάκι 19/10/2010 15:14:28

        Θείε, ας γίνουμε από άποψη κρατικής και κοινωνικής δομής, υποδομών και ασφάλειας Σκανδιναυϊα και μετά συζητάμε για τα σκανδιναβικά μοντέλα.

        Φαντάζεσαι τον κο Πάγκαλο στην Σκανδιναυϊα να λέει μαζί τα φάγαμε τώρα πληρώστε εσείς!

        Πουθενά αλλού στον κόσμο δεν ισχύει αυτό. Έγινε απόπειρα μια φορά στην Ιταλία από έναν δικαστή νομίζω που δημοσίευσε λίστες της εφορίας και έγινε τέτοιο σκάνδαλο που αμέσως τις απέσυραν.

        Για τις ΗΠΑ, ούτε συζήτηση για κατάργηση του απορρήτου. Καλύτερα να φέρουν κανέναν της IR να τους οργανώσει φορολογική αστυνομία, αντί να καταφεύγουν στις Σκανδιναυικές λύσεις αλα γκρέκα, δηλ. κουτσομπολιό και χαφιεδιλίκι.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 15:31:36

        Προφέσσορα το είπα ήδη, συμφωνώ (εν αμηχανία) μαζί σου.
        Αλλά - πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά του νομίσματος - άν το δούμε λίγο θεωρητικά, δεοντολογικά, από την σκοπιά της πολιτικής και κοινωνιολογικής θεωρίας, η φορολογική συμπεριφορά ανήκει κατά βάση στη δημόσια σφαίρα, στα του του πολίτη, όχι στα του ιδιώτη.
        Άν δεν συμφωνούμε και σε αυτό, έ να τον σκίσω όλο τον Αριστοτέλη, να δεχθώ ότι δεν υπήρξε ποτέ κλασική Αθηναική Δημοκρατία των πολιτών και ο Περικλής ήταν Ινδός γκουρού, να κάνω προσάναμμα για τη σόμπα τον Μοντεσκιέ, να δώσω για ανακύκλωση τον Κάντ και τον Χέγκελ, όσο για Μάρξ και νεωτέρους, στο πύρ το εξώτερον.
        Αλλά ζούμε σε διεστραμμένη (παγκοσμίως) εποχή, και σε μια κοινωνία όπου στους εγεκφάλους μας κάνει πλύση μια (οικτρή) μειοψηφία αναρχο-χλιδάμπουρων, οπότε βράσε όρυζα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/10/2010 15:36:38

        Προφέσσορα, πουθενά στον κόσμο (σε μη-χρεωκοπημένη χώρα) επίσης δεν είχε γίνει τέτοια βάρβαρη ληστεία των εισοδημάτων και των εργασιακών δικαιωμάτων. Κι όμως, έγινε εδώ και όλα πέρασαν με απώλειες τόσο μηδαμινές που θα τις ζήλευε και ο... Μητσοτάκης. Γιατί λοιπόν αποκλείεις να έχουν βάλει στόχο να... καινοτομήσει η Ελλαδίτσα μας και στη δημοσιοποίηση των προσωπικών στοιχείων εισοδήματος, αφού δεν αντιδρούμε;

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ αλλενάκι 19/10/2010 15:44:50

        Θείε, μιά και αναφέρθηκες στην αρχαία αθηναϊκή δημοκρατία σου υπενθυμίζω ότι οι Αθηναίοι διόριζαν ως διευθυντή του θησαυροφυλακίου (κάτι μεταξύ διευθυντή κεντρικής τράπεζας και υπουργού οικονομικών) δούλο, κατά προτίμηση Φοίνικα.

        Άλλοι καιροί, άλλα ήθη!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 15:54:23

        Τι περιμένεις μετά, να έδιναν και δωρεάν μετοχές bonus στο golden - δούλο;
        Άν δεν απατώμαι, εκτός από τους Φοίνικες (δηλαδή σημερινούς "Λιβανέζους" - πάντα ήξεραν από Τράπεζες αυτοί), είχε διατελέσει και Σκύθης δούλος στη θέση του Ζάν Κλώντ Τρισέ των Κλασικών Αθηνών, δηλαδή "Ουκρανός" της αρχαιότητας.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ αλλενάκι 19/10/2010 16:46:26

        Οι αρχαίοι Φοίνικες ήταν σημιτικό φύλο, κατά παράδοση έμποροι και χρηματιστές. Αντιπροσώπευαν για τον αρχαίο κόσμο ό,τι περίπου οι Εβραίοι για την σημερινή εποχή. Πάντως, αν κρίνω από τα αξιώματα και την καταγωγή των Τρισέ και Στρως-Καν πρέπει να συμπληρώσω ότι κάτι επιβιώνει και σήμερα από την...αρχαία παράδοση. Χα-χα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ αλλενάκι 19/10/2010 17:10:28

        O Στρως-Καν Γάλλος γεννημένος στο Μαρόκο και κατάγεται όντως από οικογένεια Εβαικού θρησκεύματος. Ο Τρισέ είναι Λυοννέζος (η ομάδα τους μου αρέσει), καθολικής καταγωγής.
        Οι Φοίνικες, σημιτικής καταγωγής, όντως είχαν στενή συγγένεια με τους (αρχαίους) Ισραηλίτες και φυσικά με τους Άραβες. Η γλώσσα και η γραφή τους είχε πολλές ομοιότητες (όπως και η σημερινή Εβραική και η Αραβική γλώσσα).

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/10/2010 13:23:24

    Εγώ θα ήθελα να θυμίσω κάτι:

    1) Καλοκαίρι 2000: εξαγγέλλεται η απαλοιφή του θρησκεύματος από τις ταυτότητες (με την οποία προσωπικά συμφωνώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Γίνονται οι "λαοσυνάξεις" του Άνθιμου και του Χριστόδουλου (η δεύτερη μάλιστα, με 39 βαθμούς Κελσίου εκείνη τη μέρα). Χιλιάδες συμμετέχουν, αλλά ο νόμος περνάει και δεν κουνιέται φύλλο τελικά.

    2) Αρχές 2010: εξαγγέλλεται η απαγόρευση των μετρητών για αγορές άνω των 1500 ευρώ από 1-1-2011. ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΙΣ.

    3) Σεπτέμβριος 2010: εξαγγέλλονται ταυτόχρονα η "κάρτα πολίτη" και η "κάρτα πληρωμών". ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΙΣ (ορατά τουλάχιστον).

    4) Οκτώβριος 2010: εξαγγέλλεται το κουρέλιασμα του φορολογικού απορρήτου. ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑ ΚΑΝΕΙΣ (ορατά τουλάχιστον).

    5) Ακόμα και όσοι διαφωνούν με τον αντικαπνιστικό νόμο, δεν αντιδρούν ουσιαστικά (πλην των καφετεριάδων και των εστιατόρων). Δεν είδα να γίνεται ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ.

    Μετά από αυτά, είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπέρασμα και για το μέλλον του φορολογικού απορρήτου;

  14. tiramola avatar
    tiramola 19/10/2010 13:45:30

    Μιλάμε για κατάργηση του φορολογικού απορρήτου, τι σχέση έχουν οι κάμερες στις κρεβατοκάμαρες και οι θεωρίες περί νεοταξικών πολιτικών?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 19/10/2010 13:49:56

      Ξέρεις, οι πρώτοι πέντε πόντοι του αγγουριού έχουν απόλυτη σχέση με τους τελευταίους τρεις...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 19/10/2010 13:55:30

        (Α)θανάση για σήμερα είσαι ο Michael Jackson του συστήματος.

        θεεική ατάκα!!!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ (A)θανάσης 19/10/2010 15:56:00

        χαχαχά!... σαν το ψέμα δεν το ...όλο μέσα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ tiramola 19/10/2010 13:50:21

      Βρε τιραμόλα, αυτό το ρημάδι το Blackberry δεν στέλνει e-mail; Μόνο λαμβάνει; Ρώτα τους πρώτα, να σου λύνουν τις απορίες πριν γράφεις τέτοια πράγματα εδώ μέσα!

    • Minnie avatar
      Minnie @ tiramola 19/10/2010 13:52:58

      M' αρεσει που προεξοφλησες οτι οι καμερες θα μπουν στις κρεβατοκαμαρες.

      Θα εισπραττουμε και δικαιωματα? Αλλη μια πηγη πλουτου και αναπτυξης.

      Ειδες το ΠΑΣΟΚ?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Minnie 19/10/2010 13:55:43

        Δεν προεξόφλησε, βρε Minnie! ΠΡΟΑΝΗΓΓΕΙΛΕ!

      • Minnie avatar
        Minnie @ Minnie 19/10/2010 14:12:03

        Πως εκανα τετοιο λαθος ?!?!?!

        *αυτομαστιγωνεται*

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/10/2010 13:56:04

    Τι ισχύει για το απόρρητο στη φορολογία :
    Η παραβίαση του φορολογικού απορρήτου συνιστά πειθαρχικό αλλά και ΠΟΙΝΙΚΟ αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του ποινικού κώδικα για παράβαση καθήκοντος.

    Η καθιέρωση του απορρήτου των φορολογικών στοιχείων απέβλεψε στην εδραίωση ΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ μεταξύ των φορολογουμένων ότι τα φορολογικά στοιχεία αυτών δεν θα περιέλθουν σε γνώση οποιουδήποτε ΤΡΙΤΟΥ.

    Με τις διατάξεις του άρθρου 85 του ΚΦΕ καθιερώνεται το φορολογικό απόρρητο στη φορολογία εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων. Το φορολογικό απόρρητο προστατεύεται με ποινικές διατάξεις, σύμφωνα με τα άρθρα 212, 261 και 262 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, ενώ, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 6 του άρθρου 85 του ΚΦΕ, η παραβίαση του φορολογικού απορρήτου συνιστά πειθαρχικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του πειθαρχικού δικαίου και ποινικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του ποινικού κώδικα για παράβαση καθήκοντος.

    Από τα πιο πάνω προκύπτει ότι το φορολογικό απόρρητο προστατεύεται κατά τρόπο ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟ, με ποινικές και αστικές διατάξεις.

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=180688&ct=3&dt=29/04/2007#ixzz12nhlA2lC

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 13:59:08

      Τι ισχύει για το απόρρητο στη φορολογία :
      Η παραβίαση του φορολογικού απορρήτου συνιστά πειθαρχικό αλλά και ΠΟΙΝΙΚΟ αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του ποινικού κώδικα για παράβαση καθήκοντος
      Η καθιέρωση του απορρήτου των φορολογικών στοιχείων απέβλεψε στην εδραίωση ΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ μεταξύ των φορολογουμένων ότι τα φορολογικά στοιχεία αυτών δεν θα περιέλθουν σε γνώση οποιουδήποτε ΤΡΙΤΟΥ
      Με τις διατάξεις του άρθρου 85 του ΚΦΕ καθιερώνεται το φορολογικό απόρρητο στη φορολογία εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων. Το φορολογικό απόρρητο προστατεύεται με ποινικές διατάξεις, σύμφωνα με τα άρθρα 212, 261 και 262 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, ενώ, σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 6 του άρθρου 85 του ΚΦΕ, η παραβίαση του φορολογικού απορρήτου συνιστά πειθαρχικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του πειθαρχικού δικαίου και ποινικό αδίκημα που τιμωρείται κατά τις διατάξεις του ποινικού κώδικα για παράβαση καθήκοντος.
      Tο φορολογικό απόρρητο προστατεύεται κατά τρόπο ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΟ, με ποινικές και αστικές διατάξεις.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/10/2010 14:04:52

        Αλλενάκι, τίποτα από αυτά σε λίγο δεν θα συνιστά ποινικό αδίκημα, εφ' όσον μπορεί να αλλάξει με έναν απλό νόμο.

        Αυτό συνιστά ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ, και απορώ γιατί δεν έχουμε βγει ακόμα στους δρόμους και μόνο με την ανακοίνωσή της! Μάλλον επειδή η περιώνυμη "γενιά του 1-1-4" έχει ήδη ραμολίρει, και η άλλη διαβόητη "γενιά του Πολυτεχνείου" δεν τέλειωσε ακόμα τη μασαμπούκα...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 19/10/2010 14:09:45

        Ασφαλώς είναι Συνταγματική Εκτροπή!

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/10/2010 14:15:36

    Ακριβώς Loretta. Aν η κυβέρνηση ΔΕΝ θέλει να αυξήσει την ήδη υψηλή εγκληματικότητα κατακόρυφα οφείλει να κάνει αμέσως πίσω σε αυτό.

    Εκτός βέβαια, εάν ΘΕΛΕΙ να την αυξήσει. Το στρατό των λάθρο τον έχει έτοιμο εξάλλου...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 19/10/2010 14:19:28

      Αυτό έγραψα και στην αρχή, αλλενάκι. Ίσως να ΘΕΛΟΥΝ, να ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να μας οδηγήσουν σε ανοιχτό εμφύλιο, όπου οι εξαθλιωμένοι (από τα αβάσταχτα μέτρα) θα στραφούν ενάντια σε όποια ψήγματα μεσαίας τάξης απομείνουν. Και τότε θα έρθει η επιβολή των νεοταξίτικων κανονιστικών όρων, στην οποία οι λάθρο θα κληθούν να παίξουν ρόλο "Τοντόν Μακούτ".

  17. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 15:42:47

    Ρε παιδια...

    Σε κάθε σχεδόν ποστ που γίνεται ένας διάλογος παντα θα επιχειρηματολογήσουν κάποιοι υπέρ της πιθανότητας εμφυλίου... Τι κάψα κι αυτή;;;;

    Αν ξέρετε κάτι να μου πείτε να πάω το δίκωχο του παππού μου στο καθαριστήριο, να ναι έτοιμο. Ποιος βρίσκει τώρα βέβαια κόκκινα αστέρια να ράβει πάνω, είναι άλλη ιστορία αλλά προκειμένου να να "πετάξουμε στ'ακροβουνό και στην κοιλάδα"...έχε χάρη

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 16:30:06

      Στατιστικά είναι από εντελώς απίθανο έως αδύνατο. Σε κάθε χώρα, στη νεωτερική εποχή, συμβαίνει μόνον ένας εμφύλιος:
      - Γερμανία (1500, 30-ετής πόλεμος Καθολικοί εναντίον Προτεσταντών).
      - Γαλλία (1790, με την Επανάσταση).
      - ΗΠΑ (1890, Βόρειοι - Νότιοι)
      - Ρωσία (1917 - 1920, Κόκκινοι - Λευκοί)
      - Ισπανία (1936 - 1937)
      - Ελλάδα (1946 - 1949)
      Τη σειρά μας δυστυχώς την περάσαμε, έχουμε ανοσία (και πρόσφατη).
      Όποιος έχει αντιπαράδειγμα, μπορεί να το αναφέρει, φυσικά.
      Με "εμφύλιο" μας απειλούν τώρα οι ανιστόρητοι που αισθάνονται να κινδυνεύουν όσα συσσώρευσαν από τον πραγματικό Εμφύλιο (1949) μέχρι σήμερα. Ή και λίγο πρίν (μη ξεχνάμε τι περιουσίες έφτιαξαν οι "συμπολίτες" μας μαυραγορίτες, γδέρνοντας πεινασμένους).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 16:33:45

      Τι καλά, τι καλά, όσο ευημερούσε και "θαυματουργούσε" 50 χρόνια η "μεσαία τάξη", αυτό μας λένε. Κοινωνική ειρήνη, ο παράδεισος του μεσοαστού!
      Δηλαδή, εδώ Ροκανίζανε Εργολάβοι.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Ο Θείος 19/10/2010 16:42:54

        Θείε, το έχεις καταλάβει ότι είναι η νέα καραμέλα αυτή...

        Μετά τήν (δικαιολογημένη) ιδεολογική αποδόμηση της ΠΑΣΟΚοκρατουμενης μεταπολιτευτικής περιόδου αρχίζει να ξεπετάγεται η προπαγάνδα υπέρ της Ελλάδας προ του 74 (αντε να πω προ του 67) οπου "μεγαλουργούσε η μεσαία τάξη" οι "νοικοκυραίοι" κλπ κλπ...

        Για το ότι "μεγαλουργούσε" μια μισή Ελλάδα με τους κόπους και το αίμα της άλλης μισής...τσιμουδιά. Για το ότι μεγαλούργησαν επιχειρηματίες παράσιτα με θαλασσοδάνεια καταδικάζοντάς μας στο επίπεδο της Ψωροκώσταινας επί δεκαετίες τσιμουδιά...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 19/10/2010 16:57:31

        "Επιχειρηματίες"... Απο τους “νοικοκυραίους” με τη Σαπουντζάκη και τις κρατικοποιήσεις-φορτώματα στην πλάτη του Δημοσίου της δεκαετίας του '70, στα Ολυμπιακά έργα, τον Μπόμπ τον Μάστορα και στους άλλους "εθνικούς προμηθευτές".
        Η μετεμφυλική δεξιά περίοδος ΕΡΕ (Εδώ Ροκάνιζαν Εργολάβοι) και η κυρίως ΠΑΣΟΚοκρατουμενη μεταπολιτευτική περίοδος, είναι σαν τις δυό όψεις ενός νομίσματος: Άν θέλεις να τρυπήσεις τη μία, πρέπει να τρυπήσεις και την άλλη.
        Θα έλεγα, αλλά μόνον από οικονομική άποψη, ένα συνεχές είναι (μαζί και η ενδιάμεση χούντα).

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 19/10/2010 16:45:49

      Καλά. Μην αντιδράς ούτε στη διαδικτυακή κοινολόγηση των προσωπικών οικονομικών σου στοιχείων, και αν μία μέρα δεις έξω απο την πόρτα σου μερικούς λάθρο να κρατάνε ματσέτες όπως οι Χούτου όταν κυνηγούσαν τους Τούτσι, μην απορήσεις για ό,τι σου συμβεί αμέσως μετά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 19/10/2010 17:02:47

        Πάντως, το σίγουρο γεγονός είναι ότι εδώ και πενήντα χρόνια βλέπω τα όχι λάθρο, νόμιμα (άρα και ηθικά, χα χα !!) καβούρια με τις δαγκάνες να προσπαθούν να μπούν στην τσέπη μου.
        Να πλήρωναν τουλάχιστο φόρο τα "καβούρια"!

  18. provato avatar
    provato 19/10/2010 15:49:40

    Να καταργηθεί και το απόρρητο των τηλεπικοινωνιών. ¨Όλες οι συνομιλίες στο διαδίκτυο. Διαφάνεια και πράσινη ανάπτυξη. Εξάλλου γιατί να είναι απόρρητες οι επικοινωνίες; Μήπως οι νομιμόφρονες πολίτες έχουν τίποτα να κρύψουν; Αφήστε το πόσους παράνομους θα πιάσουν και πόσους άλλους θα αποτρέψουν από πιθανή τέλεση αδικημάτων. Ένα πράγμα όπως η VODAPHONE επι Κορωνιά ή ο ΟΤΕ επί Τόμπρα και Μαυρίκη.
    Κανείς υπάλληλος δημόσιος ή ιδιωτικός δεν πρόκειται να χρησιμοποιεί πλέον υπηρεσιακό τηλέφωνο ώρα δουλειάς για σουξου μούξου κτλ. Ούτε αναπάντητη δεν θα τολμά να κάνει. Και φυσικά όλοι θα είμαστε φειδωλοί μιλώντας με συνθηματικά και γρήγορα για ευνόητους λόγους. Ξέρετε τι εξοικονόμηση πόρων μπορούμε να πετύχουμε με αυτό το μέτρο; Χώρια την αύξηση της παραγωγικότητας και την καταπολέμηση της γραφειοκρατίας και πόσα άλλα που δεν μας περνάνε από το μυαλό, περνάνε όμως σίγουρα από το μυαλό του ΓΑΠ και των άλλων σοσιαλιστών αντιεξουσιαστών...

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/10/2010 12:26:18

    Ο φορο-χαφιεδισμός ξεκίνησε ΗΔΗ, όπως γράφει σήμερα το "Βήμα". Φαντάζεστε τι έχει να γίνει όταν βγουν στη διαδικτυακή φόρα και τα εισοδήματα;

    h**p://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=361767&dt=20/10/2010