#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2013 19:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα τρώμε ληγμένα και με το νόμο



Σε ισχύ τίθεται από την 1η Σεπτεμβρίου το σχέδιο για την πώληση σε χαμηλότερες τιμές ληγμένων τροφίμων... υπό αυστηρές προϋποθέσεις.

Ο χρόνος αυτός διάθεσης των προϊόντων περασμένης διατηρησιμότητας δεν μπορεί να υπερβαίνει κατά περίπτωση:

1. Τη μία εβδομάδα στην περίπτωση προϊόντων των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή ημέρας και μήνα.

2. Τον ένα μήνα στην περίπτωση προϊόντων των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή μήνα και έτους.

3. Τους τρεις μήνες στην περίπτωση προϊόντων των οποίων η ελάχιστη διατηρησιμότητα δηλώνεται με την αναγραφή μόνο του έτους.

Προϊόντα περασμένης διατηρησιμότητας απαγορεύεται να διατίθενται σε

χώρους ομαδικής εστίασης, ενώ απαγορεύεται η αντικατάσταση ή τροποποίηση της χρονολογίας ελάχιστης διατηρησιμότητας με οποιονδήποτε τρόπο και από οποιονδήποτε.

Οι παραβάτες των διατάξεων τιμωρούνται με πρόστιμα από 1.000 έως και 5.000 ευρώ ανά προϊόν:

1.Έλλειψη πινακίδας με την ένδειξη «ΤΡΟΦΙΜΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ.» 1.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος

2.Μη διακριτός διαχωρισμός τροφίμων περασμένης διατηρησιμότητας από τα υπόλοιπα τρόφιμα 1.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.

3.Παραποίηση (αντικατάσταση ή τροποποίηση) της χρονολογίας ελάχιστης διατηρησιμότητας 2.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.

4.Διάθεση τροφίμων περασμένης διατηρησιμότητας σε χώρους ομαδικής εστίασης 5.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος

5.Μη τήρηση υποχρέωσης πώλησης τροφίμων με την ένδειξη «ΤΡΟΦΙΜΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ»σε χαμηλότερη τιμή 2.000 ευρώ ανά κωδικό προϊόντος.

Έτσι, πλέον γίνεται πραγματικότητα το... όνειρο να τρώμε ληγμένα και με το νόμο. Παίρνουμε που παίρνουμε ληγμένα φάρμακα για να αντέξουμε όσα συμβαίνουν, τώρα ολοκληρώνεται η προσπάθεια. Δεν ξέρουμε αν υπάρχει κίνδυνος για τη δημόσια υγεία. Αυτό φανταζόμαστε ότι δεν θα το έθετε σε διαπραγμάτευση καμιά κυβέρνηση. Διότι αν πάθει έστω κι ένας πολίτης κάτι από ληγμένο τρόφιμο φανταστείτε τι έχει να γίνει.

Γιατί, ωστόσο, μας «μυρίζει» εξυπηρέτηση σε εταιρείες τροφίμων και σούπερ μάρκετ που θα μειώσουν τη.. φύρα και θα έχουν και έσοδα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Theo1 avatar
    Theo1 26/08/2013 20:03:17

    Πως το έλεγε ο αλήστου μνήμης Κινέζος τέως Πρωθυπουργός μας; ΄΄ Πρέπει να δώσουμε σημασία στην πχιότητα΄΄ .
    Ε τώρα, με τον κ. Σκόνδρα υφυπουργό πχιότητας, θα φάμε πολύ πχιότητα.

    • Georges avatar
      Georges @ Theo1 27/08/2013 14:16:58

      Μα αφού ούτε το όνομα του συγκεκριμένου υπουργού δεν ξέρεις, πώς ξέρεις ότι κάνει λάθος; Μάθε το θέμα, και θα διαπιστώσεις ότι αυτό το καθεστώς ισχύει πολύ πριν ο συγκεκριμένος πάει στο υπουργείο Ανάπτυξης. Ισχύει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης και κυρίως, δεν επιτρέπει να πωλούνται "ληγμένα". Η παρατήρηση ισχύει και για την τελευταία φράση του κειμένου.

  2. GJ avatar
    GJ 26/08/2013 20:16:22

    Εντάξει, ακούγεται άσχημα αλλα δεν είναι και τόσο.
    1. Το είδα με τα μάτια μου στο εξωτερικό σε supermarket. 50% έκπτωση σε γλυκο πχ. που ηταν 1 ημερα πριν τη αναγραφόμενη λήξη. Το ίδιο περίπου και σε κομένη σαλάτα λαχανικών.
    2. Όσοι είσαστε άντρες και έχετε πάει στρατό θα θυμάστε ληγμένο εβαπορέ πχ. για πρωινό. Δεν πάθαμε και τιποτα. Θα μου πεις δεν το πληρώναμε, ναι αλλα το τρώγαμε έτσι και αλλιώς.
    3. Οποιος δεν το φοβάται θα το πάρει δεν ειναι υποχρεωτικό. Όπως και τα φασόν τροφιμα σε σχέση με τα επώνυμα.
    Θα ζήσουμε συμπατριώτες μην φοβάστε. Στην κατοχή δεν είχαν ΟΥΤΕ ληγμένα να φάνε!!!!

    • cresswell avatar
      cresswell @ GJ 26/08/2013 21:23:10

      Nαι, αλλά στην Κατοχή, αφ' ενός υπήρχε η δόξα της νίκης απέναντι σε δύο αυτοκρατορίες, και η προσμονή της δικαίωσης. Άσε που, από τήν άνοιξη του 1943 και μετά, φάνηκε ξεκάθαρα ο νικητής, και ήταν θέμα χρόνου το τέλος της Κατοχής.

      Τώρα, να φάμε ληγμένα. Αλλά, ως πότε και προσμένοντας τι;

      • A.M avatar
        A.M @ cresswell 27/08/2013 10:20:09

        '' ....και ήταν θέμα χρόνου το τέλος της Κατοχής.''
        Και τώρα, θέμα χρόνου είναι.

  3. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/08/2013 21:35:10

    Το γάλα που έχουμε στο ψυγείο μας κι έχει ημερομηνία λήξης 23/8... στις 24/8 το πετάμε; Δεν νομίζω ! Ούτε είναι υποχρεωτικό να αγοράζουμε τα "ληγμένα". Μην δημιουργούμε ζητήματα εκεί που δεν υπάρχουν !

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ firiki2010 27/08/2013 13:15:17

      Δυστυχώς υπάρχουν ζητήματα ...
      Αυτοί που ασχολούνται με την εστίαση, πολλές φορές αγοράζουν από supermarkets (λιανική) χωρίς να παίρνουν τιμολόγια- με μια απλή απόδειξη ταμειακής.
      Ετσι ΔΕΝ εμφανίζουν μεγάλες δαπάνες, δεν κόβουν φυσικά αποδείξεις στους πελάτες τους και όλα μέλι-γάλα στα βιβλία τους.
      Το επόμενο βήμα είναι να αγοράζουν λιανική τα ληγμένα - κάτι που φυσικά απαγορεύεται - και ποιός θα τους ελέγξει ;;;;

      • geo avatar
        geo @ np_complete_problems 28/08/2013 17:56:55

        δηλαδη για σας αυτο ειναι το ζητημα,το οτι θα τα αγοραζουν καποιοι αλλοι συνανανθρωποι σας απο αναγκη δεν ειναι ζητημα...

  4. Simon Bolivar IIΙ avatar
    Simon Bolivar IIΙ 26/08/2013 21:55:31

    Ο συγγραφέας τα λέει όλα στη τελευταία σειρά

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Simon Bolivar IIΙ 27/08/2013 09:07:09

      Επίσης, στην πλειοψηφία τους αλλοδαπές εταιρείες και πολυεθνικές.

  5. Χάρης avatar
    Χάρης 26/08/2013 23:49:13

    Εντάξει δεν είναι τοσο τραγικό αρκεί να εφαρμοστεί όπως και στην Αγγλία και από οτι διάβασα δεν πρόκειται για προϊόντα με ημερομηνία λήξης αλλά μόνο για προϊόντα που έχουν ετικέτα αναλωση κατα προτίμηση έως.. Όσοι τρώτε πάντως πίτσες και σουβλάκια απ'έξω και από γνωστές αλυσίδες παρακαλώ να ξέρετε οτι αυτα που τρώτε είναι δέκα φορές κάτω σε ποιότητα από ένα ληγμενο λίγων ημερών προϊόν και αυτό το λέω γιατι το εχω δει με τα μάτια μου και εχω ορκιστεί πως δεν πρόκειται να ξαναφαω γρήγορο φαγητό απ'έξω δεν μπορείται να φανταστείτε τι σκ... έχουμε φάει.Ο γκοτζιλα που τρώγαμε στον στρατό είναι φιλεταρα πολυτελείας μπροστά σε αυτα που σερβίρονται από διάφορες γνωστές και μη αλυσίδες φαγητών.

    • deldio avatar
      deldio @ Χάρης 27/08/2013 22:05:27

      Χάρη, μην μιλάς για πράγματα που αγνοείς, μην απλοποιείς τόσο εύκολα τα πάντα. Η ημερομηνία λήξης στα τρόφιμα δεν μπαίνει για να γεμίζει με γράμματα ή ενδείξεις η ετικέτα και να ομορφαίνει η συσκευασία, μπαίνει ως ημερομηνία λήξης της δράσης του συντηρητικού που έχει η συγκεκριμένη τροφή για να διατηρείται. Και αυτό δεν είναι διόλου άμοιρο συνεπειών. Ήμαρτον επιτέλους με όλους που έχουν άποψη για τα πάντα.

  6. galanos avatar
    galanos 27/08/2013 01:22:24

    Για τα σκυλια ειναι μια χαρα
    το θεμα ειναι ποιους θεωρουνε σκυλια

    • kat avatar
      kat @ galanos 27/08/2013 06:34:45

      Oυγκ...Γουρούνια ,οχι σκυλιά μας θεωρούν.Ξεφτίλα, αντί να κατεβάσουν τις τιμές,θα βγάλουν και κέρδος τα σουπερμαρκετ με τα σαπάκια τους...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ kat 27/08/2013 11:29:35

        Γουρουνόσκυλα

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 27/08/2013 01:27:47

    Κάτω θα βρίσκουμε ληγμένα, τώρα και με το νόμο, πάνω κάνει μονίμως βόλτες το ψεκαστικό του κάπταιν Τζίμμυ...
    Εγγυημένη πλέον η οξύνοια, το διατηρήσιμο υψηλό IQ και η καλή σχέση με την πραγματικότητα, τώρα για κάθε Ελληνίδα και κάθε Έλληνα !

  8. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 27/08/2013 05:03:19

    Δινει η κυβερνηση ακομα ενα δικαιωμα στον πανικο..θα δειτε τι εχει να γινει σε ιατρεια και νοσοκομεια αλλα και στις τηλεορασεις.Καθε ζαλαδα και πονοκεφαλος θα αποδιδεται στα ληγμενα.
    Παντως σε μια-δυο μερες κανενα προιον δεν χαλαει.Καταναλωνονται και αν ειναι 50% φθηνοτερα ειναι κινητρο

  9. A.M avatar
    A.M 27/08/2013 10:39:29

    Το αισχρό της υπόθεσης, είναι οτι οι ευρωφονιάδες μεγαλομπακάληδες και οι λοιποί κερδοσκόποι σουπερμαρκετάδες, δεν προσφέρουν δωρεάν στην εκκλησία τα προϊόντα που έτσι κι αλλιώς (πριν απ΄το ...νόμο) θα πετούσαν, ώστε να τα διαθέσει σε απόρους και ανέργους. Αφού η φοροδιαφυγή κρατάει ψηλά την κατανάλωση και τους επιτρέπει να κρατούν ψηλά τις τιμές των προϊόντων, ας σταματούσε κάπου η απληστία τους! Ή ας την σταματούσε κάπου η πολιτεία.....

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ A.M 27/08/2013 14:15:24

      Σε ολα τα s/m υπαρχουν καροτσια που αφηνεις αγαθα για την εκκλησια η' σωματεια.Και σχεδον παντα καταφερνει ο λαος μας να τα διατηρει με τις δωρεες του γεματα

  10. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 27/08/2013 11:47:32

    Ναι, ναι! Ληγμένα! Γουστάρω ληγμένα!

    • kat avatar
      kat @ Γιώργος Αχαιός 27/08/2013 14:49:26

      Αρχισαν να σε πιανουν βλέπω...

  11. Mariana avatar
    Mariana 27/08/2013 12:18:52

    Καλά πάμε. Ληγμένη σωματική τροφή αλλά ολόφρεσκο ευρωενωσιακό κουτόχορτο για πνευματική. Το "Νους υγιής εν σώματι υγιεί" γίνεται επιτέλους πράξη.

  12. B. avatar
    B. 27/08/2013 12:21:17

    ''...Ζούνε και πολύ'' δεν είχε πει ο πάνσοφος Ανδρέας Λοβέρδος ο συνταξιουχοφάγος; Ε, τώρα σιγά σιγά θα ζούνε λιγότερο, μήπως διασωθούν και τα Ταμεία.

  13. Ελευθεριάδου Βούλα avatar
    Ελευθεριάδου Βούλα 27/08/2013 13:01:54

    τα ληγμένα δωρεάν φιλαράκια, άμα είναι και δε πειράζουν κάνουμε και κοινωνική πολιτική

  14. Last_Chance avatar
    Last_Chance 27/08/2013 13:42:29

    Αγαπητοί μου το θέμα είναι πολύ απλό.
    Ρωτήστε έναν από αυτούς που θέσπισαν το νόμο εάν θα φάνε τα ληγμένα αλλά και εάν τα καθιερώσουν στην διατροφή τους…
    Εσείς τι λέτε να πράξουν?

  15. Νίκη avatar
    Νίκη 27/08/2013 13:46:53

    Έληξε το Ελληνικό Φιλότιμο!

  16. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/08/2013 14:40:39

    Ελπίζω να χάκαρε κάποιος το αντινέα και να ανήρτησε το εν λόγω άρθρο γιατί είναι το λιγότερο... περίεργο . Τώρα, αν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη διαφορά του "ανάλωση κατά προτίμηση..." με το ληγμένο, ε, ίσως αξίζει να αρχίσει διατροφή με πραγματικά ληγμένα μπας και απαλλάξει από την παρουσία του το gene pool. Οι κουτόφραγκοι βελανιδοφάγοι πάντως που τρώνε από αυτά, δεν είδα να έχουνε εκατόμβες νεκρών. Εγώ ελπίζω πάντως να βρίσκω τέτοια προϊόντα μπας και γλιτώσουμε κάνα φράγκο από τον οικογενειακό προϋπολογισμό, αφήνω την επανάσταση στους έχοντες λίπος και όρεξη για φρέσκο φουά γκρα.

    Υ.Γ.: Το ότι καταναλώνουμε σα λαός παραδοσιακά κάθε αηδία από τα σπλάχνα και τα περισσεύματα των ζώων δε μας χάλασε, το μακαρόνι που πέρασε 2 μέρες από την αναγραφόμενη ημερομηνία θα μας σκοτώσει.

  17. sim avatar
    sim 27/08/2013 19:24:00

    Αστειότητες! Πάλι την καταστροφή και την συνωμοσιολογία. Οι σκοτεινές δυνάμεις βάλθηκαν να ξεπαστρέψουν, την φοβερή και υπέροχη φάρα μας με ληγμένα! Αν βγείτε στην Ευρώπη, θα δείτε πλήθος κόσμου, κυρίως αυτοί που θέλουν να κάνουν οικονομία, να συνωστίζονται κάθε απόγευμα στα ειδικά ράφια των σουπερ-μάρκετς για να πάρουν προϊόντα που λήγουν την ίδια μέρα. Έλεος πιά!

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ sim 28/08/2013 06:01:11

      Δεν διαβάζεις τι γράφεις και γίνεσαι εσύ ο αστείος.
      ...προϊόντα που λήγουν την ίδια μέρα...
      Ο Νόμος αναφέρεται σε προϊόντα ληγμένα, τουλάχιστον κατά μία εβδομάδα και τα οποία μπορούν να πουληθούν ωσάν να έληγαν την ίδια μέρα.

      Κατάφωρη αβάντα της Κυβέρνησης στις μεγάλες υπεραγορές τροφίμων ελαχιστοποιώντας την χασούρα των.
      Επιεικώς απαράδεκτη.

    • geo avatar
      geo @ sim 28/08/2013 17:47:01

      "κυρίως αυτοί που θέλουν να κάνουν οικονομία"

      υποψιαζομαι οτι οι υπολοιποι τα αγοραζουν απο βιτσιο ...

      εσυ ποσο καιρο τα χρησιμοποιεις?

  18. Marshall avatar
    Marshall 28/08/2013 16:08:58

    ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ! ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΩΜΕ "ΛΗΓΜΕΝΑ" ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ!

  19. el greco avatar
    el greco 28/08/2013 17:20:30

    «ΤΡΟΦΙΜΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ»
    Πώς το σκέφτηκες μεγάλε,ο Λαλιώτης είσαι;

  20. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 28/08/2013 18:26:45

    Δύο θέματα υπάρχουν εδώ.
    Το ένα είναι σημειολογικό και αυτό προκαλεί εν πολλοίς δικαιολογημένες συναισθηματικές αντιδράσεις, δεν έχω να πω κάτι επί τούτου.
    Το άλλο είναι καθαρά επιστημονικό και αφορά την ουσιαστική ασφάλεια του τροφίμου. Οι ημερομηνίες λήξης δεν δόθηκαν χαραγμένες σε πέτρα από το Θεό, είναι εκτιμήσεις με μεγάλο περιθώριο ασφαλείας και σε μερικές περιπτώσεις δεν έχουν σχέση με την αλήθεια. (π.χ. η ημερομηνία λήξης του φρέσκου γάλακτος προκύπτει από ένα νόμο και είναι αρκετά μικρότερη από την πραγματική). Οι χρονικές "παρατάσεις" που δίνει το παραπάνω σχέδιο προφανώς κρίθηκαν μέσα στα όρια του εκάστοτε περιθώριου ασφαλείας και αυτό προκύπτει από το ότι όσο πιο μεγάλη είναι η διάρκεια του τροφίμου τόσο πιο μεγάλη και η "παράταση" που δίνεται (βλ. περιπτώσεις 1,2 και 3 στην αρχή του άρθρου).
    Περισσότερο κίνδυνο για τη δημόσια υγεία εκτιμώ ότι εγκυμονεί ο πλημμελής έλεγχος από τα αρμόδια κρατικά όργανα των συνθηκών συντήρησης των τροφίμων από τους προμηθευτές (κάθε ημερομηνία λήξης προϋποθέτει συγκεκριμένες συνθήκες συντήρησης, αλλιώς νωρίτερα θα λήξει, όχι περιθώριο ασφαλείας δεν θα έχει) και των πρώτων υλών που προμηθεύονται τα καταστήματα εστίασης.