Θα βγούμε από την κρίση και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι
22/04/2014 10:30
του Μικρού Οδυσσέα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θα βγούμε από την κρίση και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι

Οι Τράπεζες βγήκαν ξανά να πουλήσουν χρήμα, να δώσουν πίστωση, να προεξοφλήσουν και πάλι τα όποια μελλοντικά εισοδήματα ....

Το περιστατικό στο οποίο αναφερόμαστε είναι αληθινό, δεν μας μεταφέρθηκε, δεν αποτελεί προϊόν ρεπορτάζ, μιας και έχουμε προσωπική άποψη.

Κυκλοφορούσε ως φήμη και τη Μεγάλη Εβδομάδα, αλλά η κυνική σκέψη ήταν ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

Τρίτη του Πάσχα, πρωί-πρωί και από τον τελευταίο που περιμένεις να λάβεις τηλεφώνημα ήταν από μια Τράπεζα με την οποία δεν έχεις δοσοληψίες.

Μια ευγενέστατη κυρία, καλά εκπαιδευμένη προσπαθούσε να μας πείσει να λάβουμε μια πιστωτική κάρτα. Έρχεται η Τράπεζα στο χώρο μας για να λάβει τα μόλις τέσσερα δικαιολογητικά.

Αρνηθήκαμε ευγενικά μόλις συνήλθαμε από την έκπληξη, αλλά επέμεινε, λέγοντας μας ότι «η κάθε πιστωτική έχει τα προνόμια της», τα οποία και δεν πρέπει να χάσουμε.

Οι Τράπεζες βγήκαν ξανά να πουλήσουν χρήμα, να δώσουν πίστωση, να προεξοφλήσουν και πάλι τα όποια μελλοντικά εισοδήματα μας αν θέλετε, αλλά το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή είναι έτοιμες να παράσχουν ρευστότητα δεν αλλάζει.

Τελικά, θα βγούμε από την κρίση και δεν θα το πάρουμε χαμπάρι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 22/04/2014 11:22:54

    Είναι φανερό ότι η Ανάσταση -κοψιδιού βοηθούντος- έκανε καλό στην ψυχολογία σου. Χρόνια Πολλά !

  2. cielo avatar
    cielo 22/04/2014 11:42:35

    Η απαντηση που τους τσακιζει ειναι "Αγαπητη/ε κυρια/ε εχω ηδη πεντε πιστωτικες και παντα εξοφλω στο ακεραιο τις οφειλες μου καθε μηνα, το οποιο επιτοκιο σας μου ειναι αδιαφορο.". Εχω οντως πεντε πιστωτικες και παντοτε αυτο εκανα. Η πιστωτικη καρτα δουλευει σωστα οταν την χρησιμοποιεις αντι για τα χρηματα που δεν κρατας επανω σου, οχι αντι για χρηματα που δεν εχεις να διαθεσεις. Τωρα βεβαια τις εχω και τις πεντε και καθονται ανενεργες γιατι δεν υπαρχει μια... εχω ομως την ικανοποιηση οτι απο εμενα τουλαχιστον καμμια τραπεζα δεν εισεπραξε ουτε δεκαρα σε ¨καπελα".

  3. blue nile avatar
    blue nile 22/04/2014 12:35:04

    Χρόνια πολλά.
    Θα βγούμε από την Κρίση όταν μειωθεί κατά πολύ η ανεργία.
    Ας μας πουν οι κυβερνώντες ή η αντιπολίτευση πότε η ανεργία σύμφωνα με τα προγράμματα τους από το 29% θα πέσει κάτω από 20% ;

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ blue nile 22/04/2014 13:45:17

      Mε τους πιό αισιόδοξους υπολογισμούς (οτι το κλίμα στην Παγκόσμια οικονομία τα επόμενα 10 χρόνια θα είναι θετικό και η Ελλάδα θα έχει 4% μέση ανάπτυξη σ' αυτά τα χρόνια και 60.000 νέες μόνιμες θέσεις εργασίας κάθε χρόνο) τόσο η κυβέρνηση όσο και η αντιπολίτευση δεν διαψεύδουν τους ειδικούς που προβλέπουν οτι θα χρειαστουν 10 τουλάχιστο χρόνια για να κατέβει η ανεργία στο 19%!!! . Ποσοστό τραγικό βέβαια, που σημαίνει οτι το "θαύμα" της πρώτης δεκαετίας θα πρέπει να συνεχιστεί για άλλα 10 χρόνια για να φτάσουμε σε μια "υποφερτή" ανεργία του 9%...

      • Ιδιώτης avatar
        Ιδιώτης @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 22/04/2014 15:00:22

        Να γιατί αποκαλλούν τα "πετυχημένα" προγράμματα του ΔΝΤ χειρότερα από βομβαρδισμό. Και να σκεφτείς ότι εδώ εφαρμόστηκε και... "απέτυχε" κατα δήλωσή τους!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 22/04/2014 16:41:03

        Μεγάλο λάθος. Στα νούμερα ανέργων στην Ελλάδα υπολογίζονται και αυτοί που ενώ δεν έψαξαν ΠΟΤΕ για δουλειά, έχουν κάρτα ανεργίας για τα χαράτσια, τα δάνεια, τις προσφορές των καταστημάτων, την ασφάλιση στην πρόνοια και τα σεμινάρια. Αυτοί είναι οι μισοί τουλάχιστον επίσημοι "άνεργοι". Αυτοί θα εξαφανιστούν στα 2-3 χρόνια από την ανάκαμψη. Επομένως στην 5ετία η ανεργία θα είναι αρκετά κάτω από το 20%. Αρκεί να υπάρξει ρευστότητα (από όσα δείχνει η κατάσταση ξεκινάει) και να γίνουν μεγάλες επενδύσεις. Το Ελληνικό είναι η μεγαλύτερη, ακολουθεί ΟΛΘ, τραίνα. Ας πάψουμε να πιστεύουμε δημοσιογράφους που έστι κι αλλιώς ελέγχονται απόλυτα και ας σκεπτόμαστε με πραγματικά δεδομένα όπως αυτά για το ποιοι μετρώνται ως άνεργοι.

        • blue nile avatar
          blue nile @ Γεώργιος Τ. 23/04/2014 08:49:39

          @Γεώργιε Τ. Και πόσοι άλλοι είναι άνεργοι και δεν το δηλώνουν...η καλή ψυχολογία είναι πολύ σημαντική για την οικονομία όμως την αισιοδοξία σου αν κάτσεις να πιεις ένα καφέ με τον Στουρνάρα είμαι σίγουρος ότι ούτε αυτός την συμμερίζεται. Καταρχήν είμαστε πολύ μακρυά ακόμα από την ανάπτυξη. Και θα είμαστε όσο το χρέος δεν γίνεται βιώσιμο. Με τα μαύρα μαντάτα από την γερμανική πλευρά, ότι δηλαδή αυτοί εννοούν κούρεμα την απλή επιμήκυνση θα είμαστε για αρκετά χρόνια ακόμα φτωχευμένοι, με την επενδυτική στάση να συνεχίζεται .
          Αλλά ακόμα και να είχαμε ανάπτυξη αύριο το πρωί.
          Τα τελευταία τριάντα χρόνια έχει παρατηρηθεί το εξής φαινόμενο: Να ξεπερνιέται μια κρίση και μετά να γυρνάει η ανάπτυξη χωρίς όμως οι δείκτες ανεργίας να μειώνονται σημαντικά. Αυτό που λέμε jobless growth.
          Και μιλάμε για ψιλοκρίσεις μπροστά στην εκατόμβη του 2008...
          Την τελευταία φορά που ο πλανήτης έζησε κάτι παρόμοιο ήταν η Κρίση του 1929. Τότε στις ΗΠΑ παρά το new deal το ποσοστό των ανέργων δεν μειώθηκε και έπρεπε να έρθει ο μεγάλος πόλεμος όπου τα κράτη σταμάτησαν να υπολογίζουν τα ελλείμματα και έριξαν αστείρευτα ποσά στις πολεμικές βιομηχανίες ώστε οι άνεργοι να βρουν δουλειά. Δυστυχώς η αποδοχή ων μνημονίων θα ταλαιπωρήσει τη χώρα για πολλά χρόνια.
          Εδώ είμαστε και θα τα δείτε.

          • Ρηνα avatar
            Ρηνα @ blue nile 23/04/2014 10:41:38

            Αγαπητε blue nile πως εισαι σιγουρος οτι και τωρα δεν θα ερθει ενας ΜΕΓΑΛΟΣ πολεμος; Κριμα να φθασουν οι λαοι να περιμενουν τετοια τραγικα γεγονοτα για να αλλαξει κατι..... Και κατι ακομα αγαπητε φιλε Γεωργιε: πρεπει να υποχρεωθουν οι εργολαβοι των μεγαλων εργων να προσλαβουν Ελληνες. Παιρνοντας αλλοδαπους για να μεγιστοποιησουν τα κερδη, δεν κανουμε τιποτα. Απλα κοροϊδευομαστε.

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ρηνα 23/04/2014 12:19:58

            Aγαπητή Ρήνα μετά το επεισόδιο στον κόλπο των χοίρων στην Κούβα το 1969 η Ανθρωπότητα ξεπέρασε το κρίσιμο κατώφλι του πυρηνικού ολέθρου. Δεν είναι δυνατόν να γυρίσει πίσω. Κανείς δεν θα τολμήσει να ρίξει πυρηνική βόμβα, ούτε καν η Β. Κορέα, διότι ΤΩΡΑ και οι κότες ξέρουν οτι την επόμενη μέρα δεν θα είμαστε εδώ για να στεναχωρηθούμε που έγινε πόλεμος. Απλά η Γή θα έχει ξαναμετατραπεί σε μια ζώνη μετεωριτών... Σε κανένα κράτος του κόσμου πλέον (ούτε καν στην Κίνα) δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να υποχρεωθουν οι εργολάβοι των μεγαλων εργων να προσλαβουν ντόπιους. Ο μόνος τρόπος είναι οι Ελληνες εργαζόμενοι να δεχτούν έστω ίσες, αν όχι κατώτερες αποδοχές με τους αλλοδαπούς. Και όπως το λές, δεν κάνουμε τίποτα. Απλά κοροιδευόμαστε. Γι αυτό έχει δίκιο ο φίλος blue Nile οταν μιλάει για jobless growth που μας περιμένει μετά την κρίση. Δεν καταλαβαίνετε οτι είμαστε failed State? Δεν μας επέτρεψαν με το ζόρι να χρεωκοπήσουμε διότι απλά η οικονομία μας έχει καταρρεύσει. Δεν είναι απλά χρεωκοπημένη αλλά ερειπωμένη. Και κινούμαστε ακόμα όπως οι δυό ταβερνιάρηδες στο ανέκδοτο με το βαρελάκι κρασί. Μέχρι να μας τελειώσει το κρασί...Τότε ίσως το πάρουμε απόφαση να επανιδρίσουμε την Νέα Ελλάδα και όχι μόνο την Νέα Δημοκρατία, σε μια ερειπωμένη Ελλάδα...

  4. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 22/04/2014 13:29:20

    Οσο υπάρχουν ανεξόφλητα δάνεια και φόροι, όσο η ανεργία επικρατεί, όσο οι τράπεζες κάνουν μίζερους συμβιβασμούς κι η εφορία απειλεί μεν με κατασχέσεις αλλά δεν δέχεται εκχωρήσεις ακινήτων έναντι οφειλών ώστε να κλείνουν οι εκκρεμότητες κι όσο είναι άδειο το ψυγείο μας... παραφράζοντας το τραγούδι, τόσο η κρίση θα είναι εκεί και θα καθορίζει καθημερινότητα κι επιλογές!