26/05/2011 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η DAILY TELEGRAPH στηρίζει Δαμανάκη... χα χα χαααα

Σε μία «απίθανη» κατάσταση έχει περιέλθει η Ευρωζώνη εσχάτως, με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να βάζει «βέτο» στο ενδεχόμενο αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους, την Ελλάδα να μην μπορεί να μειώσει το χρέος της και κανένας να μην τη δανείζει. Αυτήν την κατάσταση περιγράφει το νέο αφιέρωμα της Telegraph για την Ελλάδα, το οποία έχει τίτλο «Είναι πια εμφανές, η Ελλάδα πρέπει να βγει από το ευρώ».

Μάλιστα, ο αρθρογράφος κάνει εκτενή αναφορά στις πολιτικές εξελίξεις στη χώρα μας, τονίζοντας ότι ο πρωθυπουργός έχει αρχίσει να θέτει το δίλημμα του δημοψηφίσματος για τα νέα μέτρα λιτότητας που προωθεί την επόμενη τριετία, αφού και το έλλειμμα του προϋπολογισμού βρίσκεται σε εξαιρετικά υψηλά επίπεδα.
Η κατάσταση στην Ελλάδα, όπως και σε άλλες χώρες της ευρωπαϊκής περιφέρειας απαιτεί χρόνια προσπάθεια μείωσης των τιμών και αποπληθωρισμού ώστε να καταστούν οι εν λόγω οικονομίες ανταγωνιστικές και πάλι. Προσφέροντας «ενέσεις» ρευστότητας» είναι μία προσωρινή ανακούφιση, «αγοράζοντας» μόνο χρόνο και υποβαθμίζοντας μόνο για την ώρα το πρόβλημα της βιωσιμότητας του χρέους, παρατηρεί ο αρθρογράφος. Ακόμη και το πρόγραμμα ιδιωτικοποιήσεων φαντάζει δύσκολο να επιτευχθεί στην Ελλάδα. Ποιος θα αγοράσει στην Ελλάδα όταν υπάρχει ο κίνδυνος να βγει από το ευρώ και να χάσει ένα σημαντικό μέρος του κεφαλαίου του από την υποτίμηση του εθνικού νομίσματος, αναρωτιέται ο αρθρογράφος. Ακόμη και αν αναλάβει τη διαχείριση της δημόσιας περιουσίας ανεξάρτητη εθνική ή διεθνής αρχή, είναι πολύ δύσκολο να πείσει κανείς τους επενδυτές. Είναι κάθε άλλο παρά εμφανές ότι η Ελλάδα χρειάζεται να αναδιαρθρώσει το χρέος και να βγει από το ευρώ ώστε να ξαναγίνει ανταγωνιστική, καταλήγει ο αρθρογράφος. Μπορεί αυτή η λύση να φέρνει την ΕΚΤ πολέμια της, αλλά με αυτή τη συνταγή πολιτικής και με τις προοπτικές των δημοσιονομικών της χώρας, είναι δύσκολο να υπάρξει άλλη λύση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/05/2011 13:00:53

    Ε, ρε γλέντια...

    Έχει και εμπειρία η κυρία, μετά από εκφωνήρτια στο ραδιοσταθμό του Πολυτεχνείου μπορεί να πάει για δημοσιογράφα στη Daily Telegraph αν την ξωπετάξει η Κομισιόν και μείνει άνεργη. Άντε, με το καλό και στους... Financial Times!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 26/05/2011 13:07:02

      και spokeswoman στο International Mess Fund ( φιλος απο ΗΠΑ μ το εστειλε !! ) χαχαχαααα

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 13:02:20

    χαχαχαααα μακακεψαν και οι παπαγαλοι των Αγορων... χαχχααα
    δεν εχουν θεματα? Ντομινικ? Οφηλια? Λαγκαρντε?
    να τους στειλουμε ιστοριες της Δαμανακη να γραφουν να μας ξεφορτωθουν?

    ΠΠ

    ΦΞ πρεπει να φτιαξεις ΑΝΤΙΝΕΑ στα Αγγλικα.. στο ξαναλεω !!! θα γινεις αρχηγοπουλο !

  3. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 26/05/2011 13:22:45

    Πλάκα-πλάκα ειναι δραματική η κατάσταση πρωτόγνωρη απ΄' όσο ξέρω. Είμαστε 11 εκτ. κάτοικοι εδώ, με το κράτος εναντίον μας, χωρίς να υπάρχει ελληνική δική μας πολιτική. Μας έχουν πάρει οι αμερικάνοι απ' το χεράκι, το γιωργάκη μας, και μας οδηγούν εναντίον και τελικά εκτός ευρωζώνης. Σε τίποτα δεν έχουμε άποψη, ακόμα και τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας οι ίδοι τις ενορχηστρώνουν απ' τον 9,84 και το θινκ τανκ της επικοινωνίας της Παντείου, απ' όπου μάλιστα προβλέπουν "βιαιότητες" !

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ http://neotera.wordpress.com 26/05/2011 16:05:46

      Σε τί αναφέρεσαι σχετικά με το Πάντειο;

      • neotera avatar
        neotera @ ΝΙΚΟΛΑΣ 26/05/2011 21:26:01

        Αναφέρθηκα στη συνέντευξη του καθηγητή επικοινωνίας που αναρτήθηκε χθες στον 9,84, την οποια όμως τώρα έψαξα να βρώ εκεί και δεν βρήκα. Ούτε το λίνκ που έβαλα στο μπλόγκι μου λειτουργεί σήμερα. Ισως την απέσυραν. Μιλούσε εκθειαστικά για τις κινητοποιήσεις μέσω ιντερνετ, χωρίς να αποκλείει "βιαιότητες".

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 26/05/2011 16:25:16

    Σιγά να μη νοιάζεται η Telegraph για την Δαμανάκη! Την ξέρει; Δεν νομίζω!
    Για την ΕΚΤ νοιάζεται και για το Ευρώ, πώς να καταστραφούν.
    Όταν το δάχτυλο δείχνει το φεγγάρι, ο ηλίθιος κυττά το δάχτυλο.

  5. TED avatar
    TED 26/05/2011 16:33:21

    Αντί απαντήσεως στην "κυρία" Δαμανάκη ...

    http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro/176052/g-hatzimarkakis-i-kuria-damanaki-leei-sahlamares/

  6. δημης avatar