Η οικογένεια Κόκκαλη αποχωρεί από τις άλλοτε χρυσοφόρες τηλεπικοινωνίες!!!
25/04/2014 11:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η οικογένεια Κόκκαλη αποχωρεί από τις άλλοτε χρυσοφόρες τηλεπικοινωνίες!!!

Πολύ περίεργες εξελίξεις συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό στον όμιλο Κόκκαλη. Η εταιρεία INTRACOM TELECOM πωλείται και η οικογένεια αποχωρεί από το χώρο των τηλεπικοινωνιών.

Πολύ περίεργες εξελίξεις συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό στον όμιλο Κόκκαλη. Λίγο καιρό μετά την ενεργοποίηση στη θέση του διευθύνοντος συμβούλου της INTRACOM HOLDINGS, του γιου του Σωκράτη, Κωνσταντίνου, η εταιρεία INTRACOM TELECOM πωλείται και η οικογένεια αποχωρεί από το χώρο των τηλεπικοινωνιών.

Αν θυμάστε όλοι, ο Σ. Κόκκαλης ήταν αυτός που έκανε γνωστό στην Ελλάδα τον εν λόγω κλάδο με τις περίφημες εθνικές συμβάσεις με τον ΟΤΕ, με τις σχέσεις του με τον γερμανικό κολοσσό της Siemens ή Misens όπως αποδείχθηκε αργότερα και με τη γενικότερη μονοπωλιακή θέση που είχε στην αγορά για χρόνια και από την οποία έβγαλε πολλά χρήματα.

Χθες ανακοινώθηκε ότι κάποιος περίεργος επενδυτής από το Ντουμπάι απέκτησε με μόλις 47 εκατ. ευρώ το 49% της INTRACOM TELECOM ενώ το άλλο 49% ελέγχει η ρωσική Sitronics και το 3% το fund Rhydra Trading που ελέγχεται από την κινεζική Huawei.

Αυτοί οι περίεργοι επενδυτές από το Ντουμπάι δεν αποκλείεται να είναι πάντως και «μπροστινοί» αγοραστών που δεν θέλουν προς το παρόν να φαίνονται. Άλλοι λένε ότι είναι οι Ρώσοι, άλλοι ότι είναι η σουηδική Ericsson.

Σε κάθε περίπτωση, η οικογένεια Κόκκαλη αποχωρεί από τις άλλοτε χρυσοφόρες τηλεπικοινωνίες αφού φέρεται να δρομολογεί και την πώληση της Hellas on Line.

Το χαρτοφυλάκιο του ομίλου που ίδρυσε το 1977 ο Σωκράτης Κόκκαλης θα περιοριστεί στην Άμυνα (INTRACOM DEFENSE ELECTRONICS), την Πληροφορική (INTRASOFT INTERNATIONAL) και τις κατασκευές (ΙNTRAKAT). Κανείς βέβαια δεν ξεχνά την INTRALOT που ελέγχει μεγάλο μέρος του τζόγου σε παγκόσμιο επίπεδο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 25/04/2014 11:56:18

    Γι' αυτό έβαλαν πλώρη για το λιμάνι μέσω Μαρινάκη- Μώραλη.

    • Μίτσος avatar
      Μίτσος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/04/2014 17:53:19

      Δλδ. θεωρείς σε ένα χρεωκοπημένο δήμο, ο σκοπός υποψηφιότητας Κόκκαλη είναι να βγάλει χρήματα;

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ Μίτσος 25/04/2014 19:40:30

        Απλά θέλουν να διευρύνουν το πεδίο του στρατού των οπαδών τους. Τι δεν καταλαβαίνεις;

        • Μίτσος avatar
          Μίτσος @ Στρυμών 25/04/2014 19:58:55

          Τι σχέση υπάρχει μεταξύ της πώλησης Intrakom, με την συμμετοχή στον συνδασμό Μώραλη και την διεύρυνση της οπαδικής του βάσης ;;;;; Ποια οπαδική βάση ;;;; Να μου πεις ότι κοιτάει την υστεροφημία του, να το δεχτώ.

    • Μίτσος avatar
      Μίτσος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 25/04/2014 18:48:10

      Όταν καλώς ή κακώς έχεις το μονοπώλειο σε μία χώρα, και ύστερα από χρόνια δεν βγάζεις τα ίδια κέρδη, έχεις κάθε δικαίωμα να πουλήσεις την εταιρία σου. Το περίεργο δεν βλέπω. Πώς βλέπετε ότι ένας καταχρεωμένος Δήμος μπορεί να καλύψει την "χασούρα" ;;; Λες και ο Κόκκαλης δεν έχει άλλες κερδοφόρες επιχειρήσεις. Για τους αδύνατους στη μνήμη ο Κόκκαλης είχε τη Panafon πριν πουλήσει την πλειοψηφία στην Vodafone, όταν η κινητή τηλεφωνία στην Ελλάδα βρισκόταν σε σχεδόν παιδικό στάδιο. Bussiness is Bussiness...

      • Μούτσος avatar
        Μούτσος @ Μίτσος 25/04/2014 22:23:20

        'Οπως ο υπάλληλος είναι υπάλληλος και η κατασκοπεία, κατασκοπεία.

  2. Marcelos avatar
    Marcelos 26/04/2014 00:19:48

    Οι κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες φαλιρίζουν μαζί με το κράτος... Ενώ στο εξωτερικό οι περισσότεροι επιχειρηματίες απευθύνονται με τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους σε ιδιώτες, στην Ελλάδα κάθε "επιχειρηματίας" από τη μέση κι επάνω, κοίταγε να πιάσει "πελάτη" το κράτος...

  3. loyal subject avatar
    loyal subject 26/04/2014 02:05:06

    Kαλά, δεν το λες ακριβώς και 'φαλίρισμα' αυτο που περιγράφεται στο άρθρο..

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/04/2014 09:15:19

    ''Χθες ανακοινώθηκε ότι κάποιος περίεργος επενδυτής από το Ντουμπάι απέκτησε με μόλις 47 εκατ. ευρώ το 49% της INTRACOM TELECOM ενώ το άλλο 49% ελέγχει η ρωσική Sitronics και το 3% το fund Rhydra Trading που ελέγχεται από την κινεζική Huawei.'' Μόνο σε εταιρία του Κόκκαλη 49%+49%+3%=100%;; !!! θα μπορούσε να συμβεί αυτό...

  5. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 26/04/2014 13:04:45

    Για να καταλάβετε τις υπόγειες διαδρομές της μαύρης διαπλοκής, δείτε σήμερα στο parapolitika.gr του δημοσιογράφου Γ. Κουρτάκη, συμφερόντων Μαρινάκη, που προβάλλει την επίσκεψη του Μπέου παρακαλώ, ως υποψηφίου Δημάρχου Βόλου σε δημόσιες υπηρεσίες της πόλης. Όμορφες συμμαχίες!!!

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 05/05/2014 10:28:54

    Το οτι ο ομιλος θα ασχοληθει με την αμυνα δεν σας προβληματιζει; Οι επιχειρησεις πανε εκει που βλεπουν "ψωμι" και βεβαια θα πρεπει να εχουν και την οξυδερκεια να προβλεψουν το μελλον.