26/01/2011 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κυβέρνηση σκέφτεται να αποσύρει τη διάταξη του αυτοφόρου για φοροφυγάδες

Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά, λέει ο λαός και η κυβέρνηση ακόμη και σε ένα τόσο κρίσιμο θέμα όπως η μάχη κατά της φοροδιαφυγής, τα έκανε επιεικώς… μπάχαλο.

Αφού ανακοίνωσαν ότι θα είναι άτεγκτοι και θα βάλουν φυλακή ότι κινείται και ότι αναπνέει κατάλαβαν φαίνεται ότι πάνε να κάνουν τεράστια γκάφα και τα ξανασκέφτονται. Για φανταστείτε την ώρα που οι τσέπες είναι άδειες να κινείται διαδικασία αυτοφώρου για μη απόδοση ΦΠΑ. Θα έπρεπε να χτίσουμε καμιά 10αριά φυλακές και να κάνουν ουρά οι… εγκληματίες. Διότι άλλο είναι να βάλεις φυλακή κάποιον που χρωστά 1 εκατ. ευρώ ή έχει κόψει εικονικά τιμολόγια κι άλλον κάποιον κακομοίρη έμπορο που δεν κατέβαλε 6.000 ευρώ ΦΠΑ αν και τα εισέπραξε από τον πελάτη. Κι αυτό είναι εγκληματικό, αλλά όχι και αυτόφωρο.

Ετσι, πληροφορίες αναφέρουν ότι η κυβέρνηση το ξανασκέφτεται και μάλλον θα αποσύρει τη διάταξη για το αυτόφωρο. Το ίδιο ισχύει και για τη διάταξη που προβλέπει την κατάργηση της παραγραφής για το αδίκημα της μη απόδοσης του συγκεκριμένου φόρου και άλλων παρακρατούμενων.

Και για να μην παραδεχθεί τη γκάφα του το οικονομικό επιτελείο λέει ότι θα ξαναφέρει τις διατάξεις αφού πρώτα τεθούν σε δημόσια διαβούλευση. Δηλαδή χρειάζεται διαβούλευση για να πουν ότι όσοι κατά συρροή δεν καταβάλουν ΦΠΑ, έχουν τεράστια χρέη στην εφορία ή κοροϊδεύουν την πολιτεία και πληρώνουν τα άλλα πραγματικά κορόιδα φόρους, να πάνε φυλακή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 26/01/2011 13:36:30

    ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΩΝ!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 26/01/2011 14:56:21

      +1000
      Αρκετά ανεχθήκαμε αυτούς τους ανίκανους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 26/01/2011 15:04:48

      Τί περιμένεις όμως από μια κυβέρνηση που κατηγορεί όλους τους Έλληνες ως απατεώνες και αθωώνει τους κλέφτες της Ζίμενς?

      • loretta avatar
        loretta @ Orestios 26/01/2011 15:29:40

        ΠΕΡΙΜΕΝΩ επιτελους να υπαρξει ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ για ολους ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ ...πολυ απλα.!!!

        Καλα θα κανουν λοιπον οι δικαστες και οι εισαγγλεις ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ οπως ειναι υποχρεωμενοι βαση του νομου.!!!

        its that simple my friend

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/01/2011 15:01:04

    *Ενημερωτικές συναντήσεις με εκπροσώπους των διεθνών οίκων πιστοληπτικής αξιολόγησης Moody's και Standard & Poor's πραγματοποιήθηκαν από κλιμάκιο τραπεζικών στελεχών. Στο πλαίσιο των συναντήσεων, παρουσιάστηκαν από τους εκπροσώπους των ελληνικών τραπεζών οι δημοσιονομικές εξελίξεις της ελληνικής οικονομίας, οι προωθούμενες από την Ελληνική κυβέρνηση διαρθρωτικές αλλαγές, καθώς και οι προοπτικές του ελληνικού τραπεζικού συστήματος, με έμφαση στη χρηματοπιστωτική του σταθερότητα και στις πρωτοβουλίες ενίσχυσης των δεικτών αποτελεσματικότητάς του.

    ΠΠ

  3. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/01/2011 15:19:17

    αμα θελει ας τον αφησει.παντως το γαπ πρεπει να διαβαζει αντινιουζ.διαβαζα οτι τελευταια στιγμη ηθελε να αφησει καμμια 50αρια μαγαζια για καπνιστες στην αθηνα για αρχη.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 26/01/2011 15:20:47

      Ο τιραμόλα είναι
      lol

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 26/01/2011 15:55:50

    ωχ,λες να χασουμε και τα κολλαν με τα βραχιολακια?