20/01/2011 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η επόμενη αμερικανική κρίση πλησιάζει».

Πρώτα η πανωλεθρία στην αγορά ακινήτων, στη συνέχεια ο σεισμός στον τραπεζικό τομέα και τώρα καταρρέουν οι τίτλοι πολιτειών και πόλεων. Οι πολιτείες και πόλεις των ΗΠΑ έχουν δανειστεί περίπου 3.000 δισ. δολάρια. Πολλές πολιτείες αντιμετωπίζουν δυσκολίες στη χρηματοδότησή τους και αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μη δυνατότητα πληρωμής των υπαλλήλων. Οι απολύσεις είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο. Η «Ελλάδα των ΗΠΑ» είναι η Πολιτεία του Ιλινόϊ. Το επιτόκιο που καταβάλλει η πολιτεία αυτή είναι αυτή τη στιγμή 5,37%. Για πολύ καιρό οι πολιτείες βασίζονταν στη στήριξη του ομοσπονδιακού κράτους, εάν παρίστατο ανάγκη. Τώρα πια όμως δεν είναι σε καλή κατάσταση ούτε τα οικονομικά της Ουάσινγκτον

Focus Money online

ΣΧΟΛΙΑ

  1. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 19:35:28

    eimaste to ilinois toy notou.εξαιρετικα αφιερωμενο στον πρωθυπουργο μας(γι αυτο και οι λατινικοι χαρακτηρες,για να ειναι ...ευκολοδιαβαστο)

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 20/01/2011 19:46:48

    ΝΑ ΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΤΟ ΒΡΗΚΑΜΕ! Προσπαθούσε ο άνθρωπος να μας μετατρέψει σε Μινεσότα για να του θυμίζουμε την πατρίδα και, εντάξει, όπως δεν είναι και τριψήφιου IQ, μπερδεύτηκε και μας έκανε κανα δυο πολιτείες πιο νοτιοανατολικά, το Ιλινόι. Ε, ρε και τον είχαμε παρεξηγήσει τον άνθρωπο, φτου μας!

    • Demetris avatar
      Demetris @ TopGunZ 25/01/2011 22:27:32

      ΣΩΣΤΟΣ...........

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/01/2011 20:26:58

    και ο αδύνατος με τα μεγάλα αυτιά από εκεί είναι . Η Μαφία της Τοπικής Αυτοδιοίκησης του Σικάγο.

  4. βροντόσαυρος avatar
    βροντόσαυρος 20/01/2011 20:41:35

    Η επόμενη; Γιατί; Τελείωσε η προηγούμενη;

  5. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 21/01/2011 03:08:56

    Καιρος φερνει τα λαχανα,καιρος τα παραπουλια!

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/01/2011 12:18:13

    "Είναι σκόπιμο ή όχι ν' αναλάβει το ΔΝΤ την Καλιφόρνια ;"
    Την εποχή αυτή, είναι μιά από τις πιό "θερμές" και αντιθετικές συζητήσεις σε οικονομικά blogs των ΗΠΑ.