#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2011 18:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η επαναφορά της δραχμής «δεν είναι ταμπού, αλλά θα ήταν μεγάλο λάθος» λέει ο Σόιμπλε



Κάθετα αντίθετος σε έξοδο χωρών από την Ευρωζώνη, ακόμη και προσωρινά, τίθεται ο Γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, λέγοντας πως κάτι τέτοιο θα ήταν η αρχή του τέλους για το ευρώ. Ειδικά για την Ελλάδα, η επιστροφή στη δραχμή μπορεί να μην είναι ταμπού, όπως λέει, αλλά θα ήταν «καταστροφική για τη Γερμανία και την ΕΕ», καθώς θα εκτίνασε στα ύψη την ισοτιμία του ευρώ με τα άλλα νομίσματα.
Σε συνέντευξή του στο γερμανικό περιοδικό Focus, που θα δημοσιευτεί τη Δευτέρα, ο Γερμανός υπουργός τονίζει πως πιθανή έξοδος της Ελλάδας από το ευρώ «δεν είναι ταμπού, αλλά κατά τη γνώμη μου λανθασμένη».

Πιθανή έξοδος της Ελλάδας από την Ευρωζώνη, συνέχισε, θα σήμαινει ισχυρή ανατίμηση του ευρώ που θα είχε ως συνέπεια καταβαράθρωση των γερμανικών εξαγωγών και «ντόμινο» επιπτώσεων στις ευρωπαϊκές οικονομίες. «Δεν μπορώ να αναλάβω τέτοια ευθύνη», ανέφερε ο Β.Σόιμπλε.

Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους «αδύναμους κρίκους» του ευρώ: Η δυνατότητα εξόδου ενός κράτους μέλους από την Ευρωζώνη, έστω και «προσωρινή», θα αποτελούσε την αρχή του τέλους για το ενιαίο νόμισμα, συνέχισε ο Β.Σόιμπλε, τονίζοντας στο γερμανικό περιοδικό ότι τα γερμανικά κεφάλαια που διοχετεύονται (μέσω δανείων) στις πιο αδύναμες χώρες είναι «επένδυση στο ευρώ».

Ο υπ. Οικονομικών αποφεύγει να απαντήσει στην ερώτηση αν υπολογίζει με αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας και παραπέμπει στην πρόσφατη εκτίμηση του ΔΝΤ και της ΕΚΤ που διαπίστωσαν εκ νέου ότι η Ελλάδα είναι σε θέση να εξυπηρετήσει το χρέος της.

Σημειώνεται ότι την περασμένη Τρίτη το ευρωπαϊκό συμβούλιο «ΕΕΑG» - όπως αποκαλείται ομάδα οικονομολόγων περί τον πρόεδρο του οικονομικού ινστιτούτου του Μονάχου ifo, Χανς Βέρνερ Ζιν - είχε προτείνει για την Ελλάδα είτε την επιστροφή στη δραχμή, είτε δραστική περικοπή σε ευρεία κλίμακα μισθών και αποδοχών.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artId=386662&dt=26/02/2011#ixzz1F5G8xx00

ΣΧΟΛΙΑ

  1. pink floyd avatar
    pink floyd 26/02/2011 18:51:44

    Επιτελους. Αρχισαν να φοβουνται Αν ειχαμε σοβαρη κυβερνηση ο φοβος τους θα ηταν η δυναμη μας.Ομως ειναι τοσο ολιγιστος ο μωρος ΓΑΠ.Σε ενα μηνα θα κανει παλι οτι του πουν.

    • thanasis avatar
      thanasis @ pink floyd 26/02/2011 21:29:21

      δεν φοβουνται βρηκαν την αγελλαδα και σκεφτονται πως θα την αρμεγουν
      και για αυτο ο καρκινοπαθης σοιμπλε κανει δηλωσεις

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/02/2011 19:02:31

    Να ποιό είναι το ισχυρότερο διαπραγματευτικό μας όπλο, αλλά εμείς πηγαίνουμε παρακαλώντας!

    Και προφανώς τα λέει αυτά για να προετοιμάσει τη γερμανική κοινή γνώμη εν όψει της συνόδου του Μαρτίου.

  3. The Saint avatar
    The Saint 26/02/2011 19:18:06

    Kαλά, είναι η πολοστή φορά που βγαίνουν μόνοι τους και μας λένε μ@λ@κ€$.
    Γιατι τι μας λέει ο κος Σόιμπλε?
    Οτι θα μπορούσαμε να έχουμε εκμεταλευθεί το γεγονός ότι η εξοδός μας απο το ευρώ, θα δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα στην Ευρωζ(χ)ώνει, και να ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΘΟΥΜΕ και μεγαλύτερη διαγραφή χρέους, και με όρους που να είναι κομμένοι και ραμμένοι περισσότερο στα μέτρα μας, χωρίς να υποφέρει ο λαός...
    Και καλά το ΓΑΠ, ΔΕΝ πρόκειται να σκεφτεί καν την έξοδο απο το ευρώ, προκειμένου να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα αυτών που τον υποκινούν, το έχουμε εμπεδώσει πιά αυτό...
    Εμείς ΤΙ κάνουμε? Γιατι ανεχόμαστε κάθε μέρα και περισσότερο το πισωγλέντι που μας έχει υποβάλει το ΓΑΠ και η συμμορία του?
    ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ μαλάκυνση εγκεφάλου μας έχουν κάνει?

    • anonymous avatar
      anonymous @ The Saint 26/02/2011 20:26:12

      Αυτή τη στιγμή δε μπορούμε να επιστρέψουμε στη δραχμή διότι το χρέος είναι σε Ευρώ και θα χρωστάμε σε δραχμές τόσο όσο χρωστάμε τώρα + το ποσοστό της υποτίμησης, εφ άπαξ ή διολίσθησης. Θα πρέπει πρώτα να ελέγξουμε το χρέος, να μην έχουμε εξωτερικό χρέος και μετά να επιστρέψουμε.
      Επειδή η Ευρώπη πάει για φούντο, ο μακροχρόνιος σχεδιασμός της κυβέρνησης θα πρέπει να είναι έξοδος από το Ευρώ, προετοιμασία της χώρας να αντέξει στους κλυδωνισμούς. Π.χ ενίσχυση παραγωγής ειδών πρώτης ανάγκης κλπ.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/02/2011 19:33:26

    Ετσι είναι οι ιδιοκτήτες πάντα ανησυχούν για να μην χάσουν τον καλύτερο πελάτης τους....

  5. Enzo avatar
    Enzo 26/02/2011 19:38:56

    Oριστε!τα λένε και μόνοι τους! Σκαστε τα φράγκα παιδιά διαφορετικά σας παίρνουμε μαζί μας στην κόλαση!ρε παιδιά ας διώξει κάποιος τον Γιωργάκη και ας κλείσει την πόρτα μετά να δουλέψουμε και λιγο

  6. neos agrotis avatar
    neos agrotis 26/02/2011 19:40:34

    Η Ελλάδα δεν έχει άλλη επιλογή από την επιστροφή στη δραχμή οπως ειναι η κατάσταση σήμερα.
    Οι Ευρωπαίοι (Γερμανία) μάλλον δεν μπορούν να ανεχθούν την Ελλάδα που τριάντα χρόνια τώρα παρακαλάει για λύσεις στα οικονομικά της προβλήματα και πρόοδο δεν βλέπουν.
    Ανοιγουν βλέπετε και καινουργιες αγορές (Ασία, Μ. Ανατολή) οπότε μάλλον αυτή την φορά θα μας πουν ΟΧΙ.
    Αλλωστε η Ελλαδα δεν μπορεί, στην οικονομική κατασταση που είναι, να αποτελεί μέρος της ευρωζώνης.
    Προβλέπω απο Απρίλη Δραχμούλα.
    Τώρα για το ποιος ευθύνεται για την κατάσταση που έφθασε η χώρα ειναι μεγάλη ιστορία. Πάντως και ο λαός δεν είναι αμοιρος ευθυνών. Δυστυχώς ακόμη και σήμερα στρουθοκαμηλίζει.

  7. anonymous avatar
    anonymous 26/02/2011 19:42:58

    Μετάφραση ετοιμαστέιτε να επαναφέρετε την δραχμή

  8. Τοξοβόλος avatar
    Τοξοβόλος 26/02/2011 19:45:27

    Δηλαδή θα καταστραφεί η Ελλάδα για να μην καταστραφεί η Γερμανία και η Ε.Ε. Και έχουμε κυβέρνηση και αντιπολίτευση που το δέχονται αυτό.

  9. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 26/02/2011 19:55:36

    Γιατί διαβάζοντας "ανάμεσα από τις γραμμές" (και όχι τόσο και ανάμεσα...) τα λεγόμενα του Σόυμπλε μου μπαίνουν κακές ιδέες στο διαστραμμένο μυαλό μου;
    Θα ήταν καταστροφή η επιστροφή στη δραχμή, λέει ο Σόυμπλε. Και εκεί που ετοιμαζόμουν να διαβάσω "για την Ελλάδα", μας λέει "για τις γερμανικές εξαγωγές και το ευρώ".
    Μα αν βγούμε εμείς από το ευρώ, τι μας νοιάζει πλέον αν το ευρώ θα επιζήσει ή όχι; Από πίτα που δεν τρως... Μόνο για τους Έλληνες που κάνουν συχνά ταξίδια έξω αυτό έχει επίπτωση.
    Όσο για τις γερμανικές εξαγωγές, αυτό και αν θα είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλήγμα για την ελληνική οικονομία (εννοείται, πλάκα κάνω).
    Μήπως, λέω, είναι καλό για εμάς οι εφιάλτες του Γερμανού να γίνουν πραγματικότητα;
    Μήπως;

    • A.M. avatar
      A.M. @ ΒΙΣ 26/02/2011 22:12:36

      @BIΣ έγραψε:
      «Θα ήταν καταστροφή η επιστροφή στη δραχμή, λέει ο Σόυμπλε.
      Και εκεί που ετοιμαζόμουν να διαβάσω “για την Ελλάδα”, μας λέει
      “για τις γερμανικές εξαγωγές και το ευρώ”.
      Μα αν βγούμε εμείς από το ευρώ, τι μας νοιάζει πλέον αν το ευρώ θα επιζήσει ή όχι;
      Από πίτα που δεν τρως…
      Μήπως, λέω, είναι καλό για εμάς οι εφιάλτες του Γερμανού να γίνουν πραγματικότητα;»

      Ο Σόιμπλε μας λέει εν ολίγοις ότι αν βγείτε απ το ευρώ εσείς οι Έλληνες θα «καταστραφούμε» εμείς οι Γερμανοί.
      Και ξέρεις μίστερ Σόιμπλε.. είχαμε μια φαγούρα!
      Μας έχετε ρημάξει απ την ώρα που μπήκαμε στο ευρώ και λέτε να μας νοιάζει εάν θα πάθουν ζημιά οι γερμανικές εξαγωγές και το ευρώ;;;

      Ο Σόιμπλε μας το λέει καθαρά: βγείτε απ το ευρώ!
      Αν δεν ήθελε να πεί αυτό θάλεγε ότι η επιστροφή της Ελλάδας στην δραχμή θα ήταν καταστροφή για την Ελλάδα.
      Έλα όμως που ΔΈΝ το λέει!

      • Orestios avatar
        Orestios @ A.M. 27/02/2011 11:23:19

        +1000

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/02/2011 20:11:36

    Το ότι έφτασε να ιδρώνει ο Σόιμπλε στο ενδεχόμενο αυτό και να μην μπορεί να κρατήσει το στόμα κλειστό μας δείχνει τι ΥΠΕΡΟΠΛΟ είχαμε στη διάθεσή μας αρκεί να το είχαμε χρησιμοποιήσει σωστά και έγκαιρα, έστω και μπλοφάροντας.
    Άλλωστε η κυκλοφορία του ευρώ στη χώρα δεν θα έπαυε σε ένα μικτό σύστημα.

    Αλλά η μπλόφα απαιτεί γερά νεύρα που μάλλον δεν διέθετε ο διαπραγματευτής-εκκαθαριστής-αναισθησιολόγος-νεκροτόμος-και ψυχαναλυτής"αντιρατσιστής".

    • saltcity avatar
      saltcity @ αλλενάκι 26/02/2011 20:36:50

      Χαχα, αλλενάκι είσαι απολαυστική κάθε φορά που σχολιάζεις ))
      Ναι, είναι ΥΠΕΡΟΠΛΟ και ναι, μπορούμε ακόμη και τώρα να το χρησιμοποιήσουμε. Ακούει ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ saltcity 26/02/2011 21:01:40

        Αν δεν είχε γυρίσει απο τη συνάντηση με τη Μέρκελ με εμφανώς κατεβασμένα τα αυτιά θα είχα μια ελπίδα ότι μπορεί να είχε γίνει μια νύξη. Αλλά μάλλον, δεν...

        Όμως έστω και τώρα, την ύστατη στιγμή, μπορεί να βάλει να ετοιμάσουν ένα plan Ω.

        • Orestios avatar
          Orestios @ αλλενάκι 27/02/2011 11:26:18

          Αφού αλλενάκι το GAP δεν πιστεύει στο Εθνος ή σε Εθνικά νοσμίσματα. Πιστεύει σε δομές Παγκοσμιοποίησης και σε ότι απορρέει από αυές.
          Πώς σου δημιουργήθηκε η ελπίδα για το υπερόπλο της δραχμής?
          Το GAP την σιχαίνεται.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Orestios 27/02/2011 13:25:27

            Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, είπαμε...

  11. φοίνικας avatar
    φοίνικας 26/02/2011 20:44:19

    Απο καταναλωτές και καλά πελατάκια των Γερμανών , αφού δεν παράγουμε σχεδόν τίποτα , ας αντιστρέψουμε κι λίγο τούς ρόλους με το να ξαναβάλουμε ΄΄μπρός΄΄ τις μηχανές . Δεν είναι και τόσο δύσκολο , αποφάσεις χρειάζονται...

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/02/2011 21:16:53

    @ The Saint

    Αγαπητέ Άγιε, η μαλάκυνση του εγκεφάλου γίνεται μόνη της -δεν σου την κάνουν οι άλλοι- ΑΝ ΑΦΕΘΕΙΣ.

    Επειδή λοιπόν, ως λαός, έχουμε αφεθεί, νομίζω πως είναι αναγκαίο να δούμε μαζικούς θανάτους ηλικιωμένων και έκρηξη της βρεφικής/παιδικής θνησιμότητας από την κατάρρευση των παροχών υγείας, καθώς και μαζικές εξώσεις/κατασχέσεις πρώτων κατοικιών λόγω ανεργίας και αδυναμίας αποπληρωμής των δανείων. Τότε, ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ, υπάρχει περίπτωση να σταματήσει αυτή η γενικευμένη απάθεια και "παραίτηση" που βλέπουμε. Λυπάμαι αν γίνομαι κυνικός, αλλά μέχρι να συμβούν αυτά, εμένα μού έχει γίνει αγκάθι στο μάτι η εικόνα των 3.000 Κρητών που κατέβηκαν στο δρόμο για... να υποδεχτούν τον συντοπίτη τους νικητή του Big Brother.

  13. Κώστας avatar
    Κώστας 26/02/2011 21:43:32

    Στην πιο κρίσιμη διαπραγμάτευση πηγαίνει η Ελλάδα μας με έναν τελειωμένο. Με έναν δειλό, φοβισμένο και εκ προιμίου παραδομένο ψευτοπρωθυπουργό.
    Χρέος της Αντιπολίτευσης είναι να δείξει το δρόμο. Να θέσει όρους, να βάλει κόκκινες γραμμές, να φτιάξει συμμαχίες μέσα στην Ευρώπη. Οι Ιρλανδοί έδειξαν το δρόμο. Το γκεμπελίστικο ψέμμα του μονόδρομου μόνο λοβοτομημένοι το τρώνε πλέον.
    Ο πόλεμος τώρα αρχίζει και για κακή μας μοίρα πηγαίνουμε με κατουρημένο στρατηγό. Ας διασώσει τουλάχιστον η Αντιπολίτευση το ηθικό και την περηφάνεια της χώρας. Όπως Ιρλανδία...

  14. ierofantis avatar
    ierofantis 26/02/2011 22:22:35

    Υποθετικό Σενάριο...

    Αθήνα, 23 Μαρτίου 2011, ώρα, 13:42 μμ. Παραμονές της πλέον σημαντικής Συνόδου Κορυφής της σύγχρονης Ιστορίας της Ε.Ε..

    Το Υπουργικό Συμβούλιο μόλις έχει ολοκληρώσει τη συνεδρίασή του ενώ ο Πρωθυπουργός κατευθύνεται προς το Μέγαρο Μαξίμου. Οι Δημοσιογράφοι έχουν ειδοποιηθεί να παρευρίσκονται εκεί, περί ώρα 20:00 μμ, και φήμες κυκλοφορούν από το πρωί για το περιεχόμενο του διαγγέλματος που έχει προετοιμάσει ο Πρωθυπουργός προς τον Ελληνικό Λαό.

    Αθήνα, 23 Μαρτίου 2011, ώρα, 20:00 μμ, Μέγαρο Μαξίμου. Ο πρωθυπουργός, εμφανώς ανακουφισμένος αλλά και αποφασιστικός, αναλύει στο λαό την πραγματική κατάσταση της οικονομίας και τα αποτελέσματα της πολιτικής που έχει μέχρι σήμερα ακολουθηθεί. Αναφέρει λεπτομερώς τις πιέσεις κυβερνήσεων και καιροσκοπικών επενδυτικών κεφαλαίων και ζητά συστράτευση για την μεγάλη μάχη. Διαβεβαιώνει ότι θα προασπιστεί τα συμφέροντα της χώρας και θα αντισταθεί στις ορέξεις των δανειστών της, ενώ ανοίγει τα χαρτιά του για την επερχόμενη Σύνοδο. Άμεση έξοδος της Ελλάδας από το Ευρώ, κυκλοφορία δραχμής, άμεση αμνηστία κεφαλαίων του εξωτερικού, μείωση φορολογίας, κίνητρα επενδύσεων ...

    Βρυξέλλες, 24 Μαρτίου 2011, ώρα, 14:24 μμ. Η θυελλώδης διαπραγμάτευση συνεχίζεται για πάνω από τρείς ώρες, ενώ ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι συνεχείς είναι οι αντεγκλήσεις των Γερμανών και Γάλλων με την Ελληνική Αντιπροσωπεία. Πιέσεις φέρεται ότι ασκούν και οι Ιταλοί ενώ ο Ισπανός πρωθυπουργός εμφανώς καταβεβλημένος και προβληματισμένος ζήτησε από τον Προεδρεύοντα της συνεδρίασης, προσωρινή διακοπή δύο ωρών προκειμένου να υπάρξει χρόνος διμερούς διαπραγμάτευσης.

    Βρυξέλλες, 24 Μαρτίου 2011, ώρα, 11:47 μμ. Η ρήξη στους κόλπους της Ένωσης είναι οριστική. Οι Γερμανία απειλεί με οικονομική ασφυξία την Ελλάδα, η σθεναρή όμως στάση του Πρωθυπουργού φρενάρει τους Γερμανούς. Η απόφασή του για έξοδο από το Ευρώ συνοδεύεται πλέον και με σαφή και ρητή απειλή μη αναγνώρισης του εξωτερικού χρέους ενώ κατέστησε σαφές επίσης σε όλους τους τόνους ότι θα αποκλείσει από την ελληνική αγορά κάθε γερμανική εταιρία που δραστηριοποιείται εκεί και θα κρατικοποιήσει τυχόν επενδύσεις τους αν η Γερμανία επιδιώξει οικονομικά αντίμετρα. Στην οργισμένη απάντηση του Γάλλου Προέδρου ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να εκβιάζει την Γερμανία, η Ελληνική αντιπροσωπεία απάντησε ότι αποχωρεί σύσσωμη από τη Σύνοδο. Είχε προηγηθεί μαραθώνιος διαβουλεύσεων ενώ ο Υπουργός Άμυνας από το απόγευμα είχε λάβει εντολή να προετοιμαστούν για την παρέλαση της 25ης Μαρτίου επιπλέον Μονάδες του στρατού καθως και μηχανοκίνητοι σχηματισμοί, κάτι που είχε καταργηθεί τα τελευταία δύο χρόνια λόγω οικονομικών περικοπών.

    Αθήνα, 25 Μαρτίου 2011, ώρα, 10:39 πμ. Μετά τη Δοξολογία στη Μητρόπολη η πολιτική και πολιτειακή ηγεσία κατευθύνεται πεζή στο χώρο μπροστά από το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, όπου εντός λίγων λεπτών αναμένεται να ξεκινήσει η μεγάλη στρατιωτική παρέλεση. Παντού άνθρωποι χαμογελαστοί επεφημούν τον Πρωθυπουργό. Πρόχειροι υπολογισμοί μιλούν για πάνω από ένα εκατομμύριο Αθηναίους να έχουν κατέβει στο κέντρο της πόλης για να παρακολουθήσουν την παρέλαση, η πόλη έχει φορέσει τα γιορτινά της καθώς παντού και σε κάθε μπαλκόνι ανεμίζει η ελληνική σημαία ενώ στο χώρο συγκέντρωσης των δυναμεων που θα παρελάσουν αντικρύζει κανείς σφιχτά και ατυρόμητα πρόσωπα αλλά στήθια φουσκωμένα από περηφάνεια. Σήμερα θα παρελάσουν όπως δεν έχουν παρελάσει ποτέ...

    Ντρρινν. Ντρρινν.

    Ξύπνα ierofanti.

    Ξύπνα.

    Είναι ώρα να πας δουλειά....

    • Αστος avatar
      Αστος @ ierofantis 26/02/2011 23:55:23

      Καλο αλλα νομιζω οτι το εχουν ξανακανει στο "Independence day"και σε καμια ακομα 100-σταρια Χολυγουντιανες ταινιες μεχρι σημερα και δεν νομιζω πλεον οτι ουτε αυτοι που τα εγραψαν τοτε να πιστευουν σε τετοια σεναρια πλεον.

      Δοκιμασε ξανα με μερικες τροποποιησεις αυτη τη φορα:
      Η Ε.Ε. μη εχοντας πλεον καμια φιλικη σχεση με Ελλαδα επομενως και καμια δυνατοτητα παρεμβασης απο πλευρας της σε ζητηματα εξωτερικης πολιτικης, συνεχιζει το πειραμα που ξεκινησε εδω στην Ελλαδα με τις γειτονες βαλκανικες και πλεον νεοεισαχθησες (σε χρονο DT) χωρες της Ελλαδας συμπεριλαμβανομενης και της Τουρκιας , με την μονη διαφορα διαφορα οτι τωρα οι Ελληνες ειναι και πλεον επισημα οι "κακοι".

      Και για να μην τα πολυλογουμε ολοι μας ξερουνε τι παθαινουν "οι κακοι" σε καθε χολυγουντιανη υπερπαραγωγη......

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Αστος 27/02/2011 00:22:54

        Οι κακοί δεν θα πάθουν τίποτα αν τα βρούν με τους ..."πολύ κακούς" στο Βορρά ...και στην Άπω Ανατολή...!

        • Αστος avatar
          Αστος @ ierofantis 27/02/2011 03:38:22

          Απο την σκυλα στην χαρυβδη...ωραιες επιλογες

          • A.M. avatar
            A.M. @ Αστος 27/02/2011 20:46:28

            @Αστός
            Αν η σκύλα σε έχει ρημάξει δεν είναι και τόσο κακή ιδέα να δοκιμάσεις και λίγο την χάρυβδη.
            Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να βρίσκεσαι κάπου στην μέση και να δείχνεις ότι είσαι πότε με την μία και πότε με την άλλη χωρίς ποτέ να είσαι με καμμία αλλά αυτό απαιτεί ιδεξιότητες δυσεύρετες σήμερα στο πολιτικό τοπίο της χώρας

    • Gia avatar
      Gia @ ierofantis 27/02/2011 01:09:54

      Όλα αυτά καλά, έχουμε όμως αναρωτηθεί γιατί κάθε φορά που βρισκόμαστε σε διαπραγματεύσεις στην ΕΕ, οι τουρκικές φρεγάτες φτάνουν στο Σούνιο. Μήπως τελικά οι πιέσεις είναι πού μεγαλύτερες, απ’ ότι εκτιμούμε?
      Τα γράφω αυτά χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την πολιτική που έχει ακολουθηθεί μέχρι τώρα, και πραγματικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να εξετάσουμε τη δραχμή ως πιθανή λύση, υπάρχουν πολλά που μας λείπουν. Εν αρχή ενεργειακή και διατροφική αυτονομία, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω την ετοιμότητα του στρατού να ανταπεξέλθει σε μια σοβαρή απειλή, και ακόμη περισσότερο δυσπιστώ για την ετοιμότητα μας να αποτινάξουμε τα πρασινομπλε κομματόσκυλα και ελίτ που μας κυβερνούν εδώ και τόσα χρόνια.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Gia 27/02/2011 01:22:25

        Όλοι θα μας σεβαστούν, αν πρώτα μάθουμε να σεβόμαστε εμείς τους εαυτούς μας.

        Ο στρατός μας είναι μέσα στους 10 - 20 ισχυρότερους στρατούς στον κόσμο... και αντί να το χρησιμοποιήσουμε αυτό το χαρτί ως μέσω άσκησης στρατιωτικής διπλωματίας, τους στέλνουμε να κάνουν αεροκομιδές, κατασβέσεις πυρκαϊών και από πάνω τους λέμε και αντιοπαραγωγικούς...

        Δεν λέω, καλό το κοινωνικό έργο του, αλλά δεν εξοπλίζεται ούτε εκπαιδεύεται να κάνει κάτι, που θα έπρεπε να κάνουν άλλες υπηρεσίες του κράτους.

        • Gia avatar
          Gia @ ierofantis 27/02/2011 01:32:01

          Και γιατί οι Τούρκοι κόβουν βόλτες στο Αιγαίο, και κάνουν εδώ και τόσα χρόνια παραβιάσεις εναερίου χώρου?

  15. drider avatar
    drider 26/02/2011 22:32:01

    Πάντως αν το σχέδιο του Παπανδρέου εξαρχής ήταν να οδηγήσει την Ευρωζώνη σε διάλυση, μάλλον καλά τα καραφέρνει μέχρι στιγμής...

    Αλλά η χώρα τι του φταίει;

  16. Κ.Παπαδακης avatar
    Κ.Παπαδακης 26/02/2011 23:52:52

    Η Νεα Δημοκρατια να ετοιμαζεται. Μονο που χρειαζεται ενα πιο στοχευμενο λογο που να αγγιζει την αστικη ταξη η οποια στην πλεοψηφια της ειναι τοποθετημενη στο Κεντρο. Το 27% περιμενει να δει την στροφη,που θα πεισει.
    Αυτο θα δωσει βιωσιμη Κυβερνηση. Οπως,διαβασαμε η αριστερα περιοριζεται στο 11% και η δεξια στο 9,5%. Πολυ σωστα ο Αβραμοπουλος ,ο Λαζαριδης και ο Κρανιδιωτης απογυμνωσαν το νεφελωμα του"μεσαιου χωρου" που επενοησε ο Λουλης και μιλουν με καθαρους πολιτικους ορους. Ως κεντρωος περιμενω .Και ειμαι ετοιμος.

  17. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 26/02/2011 23:53:47

    Αφού δύο χρόνια τώρα μιλάμε για την ανάπτυξη και την ανταγωνιστικότητα, αλλά εφικτό σχέδιο άμεσης αποδόσεως δεν προτάθηκε ακόμα από ΚΑΝΕΝΑΝ, επιτρέψτε μου να επαναδιατυπώσω την άποψή μου ότι η έξοδος στην δραχμή (στην παράλληλη δραχμή, για την ακρίβεια) καταντάει αναγκαίος μονόδρομος, παρά το ότι θα μας ξεβολέψει από πολλά και θα μας πιέσει σε πολλά. Την άποψη αυτή έχω στηρίξει επαρκώς στο παρελθόν, για όσους θυμούνται.

  18. ierofantis avatar
    ierofantis 27/02/2011 01:40:13

    Γιατί είμαστε μ@λακες και δεν τους έχουμε ρίξει κανα δυο "πουλάκια"τους, ούτε έχουμε στείλει στον πάτο του Αιγαίου καμιά βαρκούλα τους...

    Για ψάξε να δεις την κατάληξη της παραβίασης του Ιρανικού Εναέριου Χώρου από Τούρκους το '80... Για να καταλάβεις πως δρουν τα σοβαρά κράτη και οι καρυδάτες ηγεσίες...

    • Gia avatar
      Gia @ ierofantis 27/02/2011 01:47:15

      Πως το βλέπεις δηλαδή? Στήνουμε τους S300 στα νησιά και βαράμε ότι περνάει , μετά ως χρεοκοπημένη ήδη χώρα μπλεκόμαστε σε πολεμική περιπέτεια, που οικονομικά έχει καταστρέψει πολύ ισχυρότερες χώρες και μετά από ένα χρόνο έχει διαλυθεί το σύμπαν στη χώρα από κάποιον καρυδάτο?????

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Gia 27/02/2011 02:00:18

        Η χώρα είναι γωνία μαγαζί. Όταν το καταλάβουμε, θα μας φύγουν και τα φοβικά σύνδρομα.

        Δεν χρειάζεται να στήσεις τίποτα. Χρειάζεται να σε παίρνουν στα σοβαρά... Να νιώσουν ότι οι πειραματισμοί των υπομονών σου θα έχουν και επιπτώσεις.

        Ή μήπως νομίζεις ότι η Τουρκία είναι έτοιμη για αναμέτρηση; Τρως το κουτόχορτο της προπαγάνδας Νταβούτογλου;

        Με Ίμια, Μαδρίτες και Ελσίνκι στην πλάτη και με δόγματα τύπου "ισοδύναμου τετελεσμένου" του Άκη ή "στρατηγικής ψυχραιμίας" του Μπένι, όταν οι άλλοι σε έχουν κάνει σουρωτήρι και υπερίπτανται ελληνικού εδάφους, εκεί να αναζητήσεις τις αιτίες που μας έχουν κάνει ξεφτίλες!

  19. Pikis avatar
    Pikis 28/02/2011 12:56:47

    Αν βγούμε από το EURO με τι λεφτά θα κάνουμε εισαγωγές κύριοι φωστήρες των οικονομικών; Αφού η Ελλάδα δεν παράγει ούτε καν λαστιχάκια για το χαρτί της πάριζας πως θα ζήσουμε;
    Όλα τα προϊόντα στην Ελλάδα είναι εισαγωγής ακόμα και τα φρούτα-λαχανικά. Με τη δραχμή ποιος ξένος θα δεχθεί να κάνει συναλλαγές;
    Μη μου πείτε ότι θα βγάζουμε συνάλλαγμα από τον τουρισμό! Τα τελευταία 20 χρόνια στην Ελλάδα έρχονται μόνο λεχρίτες τουρίστες.
    Θα πέσει πείνα με τη δραχμή και θα είναι χειρότερη από την πείνα του ευρώ. Η μόνη επιλογή μας είναι πια πείνα προτιμάμε.
    Υ.Γ. Με τη δραχμή η βενζίνη θα έχει 1500-2000 δραχμές το λίτρο ενώ ο μισθός θα είναι περίπου 100.000 δραχμές...