#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/05/2011 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόϊκα απαιτεί από την Πορτογαλία να κόψεις τις σπατάλες για ΑΠΕ



Η Ισπανία, εάν θυμάστε, έκοψε τις ταρίφες της για ΑΠΕ προκειμένου να …αποφύγει τα δημοσιονομικά χάλια της Ελλάδας… Τώρα και η σειρά της Πορτογαλίας.

Φαίνεται ότι και η Πορτογαλία υπέγραψε Μνημόνιο με την Τρόϊκα και το ΔΝΤ, που απαιτεί, μεταξύ άλλων να επανεξετάσει η Πορτογαλία τις σπατάλες της σε ΑΠΕ. Δηλαδή άργησαν να το καταλάβουν… Όταν πληρώνεις κερατιάτικα για κάτι που βρίσκεις σε μισή ή εν τρίτον της τιμής, πόσο πειραγμένο πρέπει να είσαι για να το καταλάβεις ότι θα σε τουμπάρει;

Σελίδες 24 και 25:

5.6. Take measures in order to limit the additional cost associated with the production of electricityunder the ordinary regime, in particular through renegotiation or downward revision of the guaranteed compensation mechanism (CMEC) paid to producers under the ordinary regime and the remaining long-term power-purchase agreements (PPAs). [Q4-2011]

5.7. Review the efficiency of support schemes for co-generation and propose possible options for adjusting downward the feed-in tariff used in co-generation (reduce the implicit subsidy) [Q4-2011]

5.8. Review in a report the efficiency of support schemes for renewables, covering their rationale, their levels, and other relevant design elements.[Q4-2011]

5.9. For existing contracts in renewables, assess in a report the possibility of agreeing a renegotiation of the contracts in view of a lower feed-in tariff. [Q4-2011]

5.10. For new contracts in renewables, revise downward the feed-in tariffs and ensure that the tariffs do not over-compensate producers for their costs and they continue to provide an incentive to reduce costs further, through digressive tariffs. For more mature technologies develop alternative mechanisms (such as feed-in premiums). Reports on action taken will be provided annually in Q3-2011, Q3-2012 and Q3-2013.

5.11. Decisions on future investments in renewables, in particular in less mature technologies,will be based on a rigorous analysis in terms of its costs and consequences for energy prices. International benchmarks should be used for the analysis and an independent evaluation should be carried out. Reports on action taken will be provided annually in Q3-2011, Q3-2012 and Q3-2013.

Η περίληψη; Μειώστε ταρίφες. Αλλάξτε προς τα κάτω τα υπάρχοντα συμβόλαια. Οικονομοτεχνικές μελέτες (όχι τις προκάτ από καφετζούδες της ΕΣΗΑΠΕ και της ΕΛΕΤΑΕΝ, αλλά independent evaluations). Αναλύσεις κόστους-οφέλους. (Τάδε έφησαν Ε.Ε., Ε.Κ.Τ., και Δ.Ν.Τ., και στα δικά μας).

Δηλαδή, με συγχωρείτε, πόσο ανεγκέφαλοι είστε που ευαγγελίζεστε αειφορία με επιδοτήσεις 100% και 500%. Πόσο αειφόρα είναι μια δουλειά που υπάρχει μόνο επειδή επιδοτείται; Συζητάμε εάν θα φαλιρίσουμε έτσι ή αλλιώς και εσείς θέλετε πράσινες ΑΠΕ; Με διπλό τριπλό και δεκαπλό κόστος; Με τίνος λεφτά είναι;  Και με μελέτες μαϊμούδες;  Δεν ντρέπεστε;

Το link στo  http://notrickszone.com/2011/05/05/wmf-ecb-and-eu-certify-that-energy-sustainability-fiscal-non-sustainability/ μου το έστειλε η ThW. Δηλαδή, τι λέω εγώ 12-13 μήνες τώρα;

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 06/05/2011 00:09:49

    Μήπως ο ΓΑΠ είναι αντι-μνημονιακός τελικά; Χα-χα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Professor Moriarty 06/05/2011 00:18:14

      Professor μου, με πολιτικούς, βγάζεις άκρη;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 06/05/2011 00:27:17

        Αντε να μπει σε μηχανισμο και η Ελισσαβετ !!!

        ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 00:22:20

    Αρχαιο ρητο... "λεφτα υπαρχουν" !!!
    και τι θα γινει τωρα η ΔΕΗ με τα 200ΜΒ στην Κοζανη? οι επενδυτες?..

    Ρητο 2011, Υπαρχει Υπόνομος.-

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 00:32:10

      Στην Κοζάνη δεν πρόκειται για επένδυση. Πρόκειται για δάνειο με επιτόκιο 30%-40% που πληρώνουν οι καταναλωτές, ο επενδυτής δανείζεται με 15-20% και κάποιοι μοιράζονται την διαφορά. Και εάν βάλουμε τα νούμερα κάτω μπορεί και λίγα να λέμε... Κάνε λογαριασμό... 300τόσα η μεγαβατώρα, και ένα 100άρι-200άρι αέρα μπροστά. ΟΛΑ θα τα κάνει το φ/β της Κοζάνης, πλην ρεύματος. ΟΥΤΕ ένα περίπτερο δεν μπορεί να τροφοδοτήσει (τα περίπτερα καίνε ρεύμα και όταν δεν λάμπει ο ήλιος)

      Μου αρέσει που κάποιος είχε αναρωτηθεί που μαθαίνω αυτά περί κοψίματος των ταριφών χαχαχάαα

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/05/2011 00:57:20

    χαχαχα
    Να χρησιμοποιηθεί η επαναστατική προτροπή :
    Τι τα θέλουμε τα όπλα
    Τα κανόνια τα σπαθιά
    Να τα κάνουμε εργαλεία
    Να δουλεύει η εργατιά!
    Αλλά οι τερατώδεις ανεμιστήρες δεν γίνονται τίποτα.

  4. East avatar
    East 06/05/2011 01:06:59

    Η "πράσινη ενέργεια" κοστίζει, και είναι έγκλημα την στιγμή που χρεωκοπούμε να κάνουμε τέτοιες σπατάλες.

    Η κρίση οφείλεται στο ότι καταναλώνουμε χωρίς να παράγουμε. Ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπίσουμε την κρίση και τον ανταγωνισμό των γειτονικών χωρών είναι η δραστική αύξηση της παραγωγής.

    Η "πράσινη ανάπτυξη" μειώνει την παραγωγή.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ East 06/05/2011 09:49:05

      Δεν σου κάνει εντύπωση η σιωπή της ΝΔ; Ασε το Πασόκ... Πληρωμένοι, πουλημένοι. Η ΝΔ;;

      • α.β avatar
        α.β @ archaeopteryx 12/05/2011 20:27:53

        1000000000000000000000000000000000000000000000

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/05/2011 01:07:26

    αλέθουν γεράκια και αετούς, και τρώνε επιδοτήσεις. (Και χαρτζιλίκι από τα διακιώματα ρύπων -- που προϋποθέτουν ότι δεν θα μιλήσει κανείς να απαλλαγούμε από τον φόρο άνθρακα -- όπως κάνει η Πολωνία και άλλες Ανατολικές χώρες.)

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 06/05/2011 09:07:05

    Το desertec δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στην περιοχή μας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ katalytikos 06/05/2011 09:48:13

      όχι το αρχικό desertec, και δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει. Το αρχικό έχει έμφαση σε διασύνδεση από Σικελία και Ισπανία και πολλές φτερωτές στο Μαρόκο. Καλώδιο από Συρία και Ισραήλ όχι σε αυτή την ζωή. Οι δικοί μας ονειρεύονται καλώδιο από Κρήτη σαν δικαιολογία να βάλουν 1000 ή 2000 ή 3000 φτερωτές στην Κρήτη. Η Γερμανική απάντηση στην Σούδα! Αεροπλάνα εσείς, ανιτραντάρ εμείς!

      Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν οι αναταραχές στην Β. Αφρική είναι υπέρ ή κατά του Desertec. Λογικά, κατά. Μία σφαίρα διαλύει μία μονάδα... Ενα βαρερόλο έναν υποσταθμό. Εκτός εάν οι αναταραχές είναι για τις νέες δυναμές φύλαξης των υποσταθμών.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ archaeopteryx 06/05/2011 11:00:35

        Το Desertec θα φθάσει το 1 τρις και ΘΑΘΑΘΑ τροφοδοτεί ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ το 15% της Ευρώπης, ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΣΑΕΙ.

        Το λογικό όμως είναι η Γερμανία να μη θέλει αναταραχές στη ΜΕΝΑ.

        Το Desertec το στήνει 15 χρόνια, το έχει διασυνδέσει με έδρες σπουδών σε όλα τα αραβικά πανεπιστήμια σε όλες τις σαχάριες χώρες, γι αυτό εξάλλου ήταν αντίθετη με την επέμβαση στη Λιβύη και δεν "ακούστηκε" ούτε στις άλλες χώρες.

        Το Μαρόκο που είναι βασικός σταθμός του Desertec "πειράχτηκε" ελάχιστα από την αραβική "εξέγερση".

        Πάντως 700 δις επένδυση δεν υλοποιούνται από τη μία μέρα στην άλλη, ούτε σε 50 χρόνια δεν το βλέπω.

        Και εν πάσει περιπτώσει, η Σαχάρα, η Αφρική και η Αμερική έχουν απέραντες ερήμους για ξόδεμα, τα δικα μας βουνά και νησιά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΤΕΡΩΤΕΣ ΛΑΙΜΗΤΟΜΟΥΣ.

        Έχω και μια άλλη απορία:

        ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ DESERTEC?

        ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 09:36:38

    Αρχαιε καλημερα,

    τωρα τα κορακια θα πλακωσουν στο φορο ανθρακα την Πορτογαλια !!!! χαχααα
    Ερχεται ο αρχοντας... τα βαζει κατω.. θα πει το ΓΑΠ "συμφερει να πληρωνω ΑΠΕ !!! παρα φορο ανθρακα !! να τα νουμερα !! χαχαχααααα
    πας στοιχημα???.... βλεπω κατι εφιαλτες... καταπρασινους !!!.. μου μιλανε και κατι καρδερινες.. τσιου τσιου
    Διελεγεις η πληρωνεις νταβατζιλικι και καταστρεφεις τα παντα ολα, ή πληρωνεις αερα...CO2- εκπνοες - ρόγχος του πεθαμενου γιου νοου!!

    λες να μας κοψει ΑΠΕ ( για τα ματια ) και να κανει Δανειο να πληρωσουμε Φορο CO2 accululated ???... τον εχει φοβηθει το ματι μου...

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 09:44:09

      Μα είμαστε για τέτοια; Σε πτώχευση και με φόρο άνθρακα; Άλλους λογιστές έχει το ΔΝΤ στην Πορτογαλία και άλλους εδώ;

      Οι ΑΠΕ χωρίς φόρο άνθρακα ΔΕΝ υπάρχουν. Ένα από τα έσοδα από τους ΑΠΕτζήδες είναι τα δικαιώματα ρύπων. Χωρίς φόρο άνθρακα αυτά είναι μηδέν. Ή θα μας πληρώνει ο Γερμανός Τιτάν για να αλέθουμε αέρα; Για σκέψου το...

      Και το απορίας άξιον είναι η νεκρική σιγή και την ΝΔ. Ή δεν καταλαβαίνουν ή είναι και αυτοί Πράσινοι. Ή έχει περάσει και από αυτoύς η Τερνα; Γιατί τέτοια ακούω από τις δικές μου καρδερίνες...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 06/05/2011 09:52:31

        Εχουμε πει.. ο Φορος Ανθρακα ειναι υπερανω υποψιας και κριτικης !!!
        "για το καλο σας και το καλο του πλανητη". χαχααα

        Δικαιωματα ρυπων πληρωνει η ΔΕΗ... δε θυμασαι στον ισολογισμο? 140 μυρια νομιζω ! οι Ελληνες ΑΠΕζτηδες δενε χουνε σοδα απο δικαιωματα ρυπων... ΘΑ εχουν ΟΤΑΝ φτιαξουν πλαισιο... τωρα εχουν μονο ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ ταριφα και πληρωνουν και ενα 3% στους Δημους...

        Αλλα τελος παντων... κατι παιζει με τους λογιστες!! Εχουμε περισσοτερους ΑΠΕτζηδες απο Πορτογαλια !! ισοσκελιζεται και το εξοδο ΑΠΕ με το "εσοδο" κοψιματος 13-14 μισθων !!!....!!!

        Σε 5-8 χρονια θα ξαναπεσουμε απο τα συννεφα !! δεν μπρει μονο εμεις ν ανησυχουμε και να σκεφτομαστε φωναχτα !...

        Στη ΝΔ δεν γνωριζουν.. δεν εχουν μελετησει... σε βαθος. να μας καλεσουν μια μερα.. αχχαχα ενα καφεδακι θα τοςυ κοστισει! σκετο εγω! ΚΑΙ τα δικα σου πουλια εχουν το δίκιο τους..

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 10:07:44

          Το λογιστικό το καταλαβαίνω. Τι θα κάνει στην τσεπη του κυρ Μήτσου και της κυρίας Κατίνας και στην οικoνομία το να ανέβει το ρεύμα 60 ή 100% ΣΥΝ φόρο άνθρακα ΔΕΝ το βλέπουν; Τι δύναμη έχει το αιολικό λόμπυ; Ζήμενς είναι;

          Zero sum game είναι!

  8. juliet avatar
    juliet 06/05/2011 10:19:07

    αρχαίε,
    μήπως απόψε το ξενύκτησες κάνοντας σεμινάρια καλή διαγωγής στα Μεγάλα κανάλια,και ανάλυση του χρέους ,πολύ διαβασμένους τους ακούσαμε και με ρότα τις θεωρείες σου,
    καλημέρα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ juliet 06/05/2011 10:32:30

      όχι juliet, αλλά είμαι μη διαπλεκόμενος και archaeopteryx και λέω αυτό που νομίζω είναι η αλήθεια. Και ως archaeopteryx, ενω δεν είμαι αλάνθαστος, δεν έχω κίνητρο να λέω ψέματα. Οι αριθμοί, η φυσική, το πόσο μπαίνει και πόσο βγαίνει, στοιχειώδη οικoνομικά και στοιχειώδη ενεργειακά ΔΕΝ αλλάζουν, όσο παραμύθι και αν μας ταϊσουν περί του αντιθέτου. Είναι θέμα χρόνου να το καταλάβουν μερικοί μερικοί.

      Τους μαθητευόμενους μάγους και τα περαστικά τρωκτικά, τους βλέπω σαν ηλίθιους ή κλέφτες, και αυτό είναι. Κάποια στιγμή, τα θύματα βλέπουν τον θύτη τους.

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/05/2011 11:09:44

    Την άλλη την π@π@ρι@ του υπουργείου που ονομάζει τους ενεργειακούς επιθεωρητές "ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ" την ανθιστήκατε;

    Από ιδεοληψίες καλά πάτε εκεί στο υπουργείο;

    Που τα σκαρφίζεστε όλα αυτά τα νεοεποχίτικα;

  10. juliet avatar
    juliet 06/05/2011 11:16:42

    όταν είναι ετοιμοθάνατα.......και σκέφτονται να ξαναΰπάρξουν......

  11. p.pantazis avatar
    p.pantazis 06/05/2011 12:07:40

    Αρχαίε, πάντα πηγή φωτός και γνώσεως

    Στην μελέτη μαιμού της Μπιρμπίλη που έβγαλε οικονομικά συμφέρουσα τη μπαλαντέζα της Κρήτης, δεν περιλαμβάνονται οι δαπάνες :

    1. αναφορικά με το Σύστημα Μεταφοράς και Διανομής της Κρήτης και ειδικότερα αναφορικά με την ενίσχυση του συστήματος για την αυξημένη διείσδυση των ΑΠΕ.

    2.Του κόστους επένδυσης των ΑΠΕ .

    3. Του κόστος αποξήλωσης και μεταφοράς θερμικών μονάδων.

    Η εξαγγελία έγινε για να δρομολογηθεί το έργο από τη ΔΕΗ πριν την επερχόμενη τριχοτόμησή της, για να πληρώσει το μάρμαρο ο Ελληνικός Λαός......

    Ο κολλητός του Γιωργάκη Φωτόπουλος τι λέει για τα Φωτοβολταικά και τη διασύνδεση της Κρήτης? Ποιά είναι η θέση της ΓΕΝΟΠ?

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 12:46:16

    Αρχαιε μου.. τα σημερινα νεα !!! χαχααα κατι δεν παει "καλα" !!...

    ο κ. Παπανδρέου ξεκαθάρισε ότι «το 17% του μετοχικού κεφαλαίου, δεν μετριέται σε στενά δημοσιονομικά μεγέθη» και κάλεσε τη ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ να στηρίξει το πλαίσιο «που αναβαθμίζει τη ΔΕΗ στην περιφέρεια και στην ΕΕ».

    «Η μετοχική σύνθεση -με τη συμμετοχή του Δημοσίου- διασφαλίζει ότι δεν θα υπάρχει απεμπολή ελέγχου αλλά θα παρέχονται δημόσιες υπηρεσίες για τον πολίτη» διαμήνυσε.

    Ο πρωθυπουργός έκανε λόγο για στροφή στον ενεργειακό προσανατολισμό της χώρας με ιδιωτικές επενδύσεις στις ΑΠΕ, που στο μέλλον θα δημιουργήσουν 100.000 νέες θέσεις εργασίας!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΠΕ και θα αγγίξουν τα 15,20 δισ. ευρω τη δεκαετία 2010-2020......

    Σε αυτό το πλαίσιο, δήλωσε ότι η ΔΕΗ θα παίξει κεντρικό ρόλο σε αυτόν τον σχεδιασμό και πως η μερική μετοχοποίησή της θα δημιουργήσει στρατηγικής σημασίας σχέσεις, με τις οποίες θα αξιοποιηθούν τα συγκριτικά πλεονεκτήματα της χώρας.

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/05/2011 15:02:26

      Ο Γιωργάκης δεν ξέρει να δένει τα κορδόνια του, είναι βραβευμένος ειλικρινής και έμαθε να μετράει και ως το 17; Γουστάααρω!

  13. East avatar
    East 12/05/2011 23:51:33

    Mία μεγαβατώρα από λιγνίτη στοιχίζει στη ΔΕΗ 35-36 ευρώ, ενώ για μία μεγαβατώρα από φωτοβολταϊκά που αγοράζει από τους ιδιώτες πληρώνει 400 ευρώ. Γι' αυτό πολλοί μιλούν για «πάρτι» των ιδιωτών στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=273488


    Η ενέργεια είναι η κινητήρια δύναμη της οικονομίας.

    Πόσο προδότες είναι αυτοί που μας κυβερνούν, όταν βάζουν μια χεωκοπημένη χώρα να ξοδεύει πολλαπλάσια για την ενέργεια;

    Η "πράσινη ανάπτυξη" είναι ένας από τους λόγους χρεωκοπίας της Ελλάδας.