#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τρόικα και η Κυβέρνηση σχεδιάζουν ... σε δημοσιονομικό κενό!



Η Ελλάδα ΔΕΝ αλλάζει με τέτοια Μνημόνια και Μεσοπρόθεσμα ….κουραφέξαλα!



Πως αξιολογούσαν το Μνημόνιο μέχρι τον Φεβρουάριο του 2011!!!







Τι αποκαλύπτουν  σήμερα, τρείς μήνες μετά, στο Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο:







 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 12:52:16

    Δικιο ειναι το Δικιο του Δανειστη.
    Ο οποιος Δανειστης ειναι εν δυναμει Χρεοκοπημενος ΕΑΝ ΚΟΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ μας !!

    ΠΠ

    • Άλλος avatar
      Άλλος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 13:22:08

      Φίλε ΠΠ, λυπάμαι αλλά φαντασιώνεις.
      Ποιός να κουνήσει το δαχτυλάκι του; Σε πείθει κάποιος από αυτούς ότι μπορεί να αντισταθεί; Όσο για το λαό ίσως με την εφαρμογή του μεσοσπρόθεσμου, που μακάρι να μην περάσει, νοιώσει για τα καλά τι εστί βερύκοκο. Τότε ίσως οι αντιδράσεις να είναι μαζικότερες και να έχουν αποτέλεσμα.
      Ενδεικτικό είναι ότι ακόμη και οι αστυνομικοί αντιδρούν, έστω ζητώντας εξαίρεση. Από τη θέση τους άλλωστε η μόνη αντίδραση που επί του παρόντος μπορούν να έχουν είναι αυτή. Να δούμε τι θα κάνουν όταν δεν θα βγαίνουν να πληρώσουν ούτε τη σύνδεση στη Nova για να βλέπουν ποδόσφαιρο και ο καφές στην καφετέρια θα κοστίζει το πηλήκιο της κεφαλής.

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/06/2011 13:11:46

    Δεν ξέρω αν τότε από τις περιστάσεις θα έχουμε τη δυνατότητα να σχολιάζουμε, αλλά περιμένω την ώρα που ο Σόρος θα ξανακυνηγήσει την Αγγλία
    χαχαχαχα
    Κλάμα η στερλίνα
    Και ο Μπάρακας στο φουλ τις μηχανές

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/06/2011 13:25:40

    Ψέματα...ψέματα...ψέματα...ψέματα...εμπαίζεται ένας ολόκληρος λαός τόσο πρόστυχα....Βρώμα και δυσωδία...Μας πεθαίνουν...Το αύριο της πατρίδας μας και όλων μας πολύ σκοτεινό.....

  4. Άλλος avatar
    Άλλος 11/06/2011 13:47:33

    Οι αριθμοί σχετικά με το έλλειμα στο Σχέδιο Νόμου είναι όντως αυτοί δηλαδή το έλλειμα το 2015 προβλέπεται να είναι 14,4% του ΑΕΠ δηλ. 1 ποσοστιαία μονάδα παρακάτω από το 15,4% που ήταν το 2009. Και γιατί όλη αυτή η ταλαιπωρία; για να λέμε ότι δεν κάναμε στάση πληρωμών; αφού στο τέλος δεν θα την αποφύγουμε;
    Λίγη κοινή λογική από αυτή που βρίσκει κανείς καθημερινά στη λαϊκή ...

    • Άλλος avatar
      Άλλος @ Άλλος 12/06/2011 01:03:10

      Άστοχο το προηγούμενο σχόλιο. Από βιασύνη κοίταξα τον πίνακα με τις προβλέψεις χωρίς τις παρεμβάσεις. Είναι όμως χαρακτηριστικό το πόσο αρνητικά έχουν κάτσει αυτά τα μέτρα που δεν κατάφερα να δω τη "θετική" πλευρά. Κρίμα

  5. Άλλος avatar
    Άλλος 11/06/2011 14:17:53

    Δηλαδή, περικόπτουμε τους μισθούς στο δημόσιο τομέα ώστε να μπορέσουμε να πάρουμε δάνεια να μη χάσουν οι άνθρωποι τους μισθούς τους, οι οποίοι όμως αναγκαστικά το 2015 θα πρέπει να μειωθούν ώστε να πάρουμε δάνεια να μη χάσουν οι άνθρωποι τους μισθούς τους ...
    Μήπως χάνω κάτι;
    Σαν το κουτάκι του la vache qui rit όπου η αγελαδίτσα στην ετικέτα έχει για σκουλαρίκια δύο κουτάκια με ετικέτα την αγελαδίτσα κλπ.
    Τα fractals στην οικονομική πολιτική του μνημονίου.
    ΜΠΡΑΒΟ θα πρέπει να προταθεί για βραβείο μαθηματικών εφαρμοσμένων στην οικονομική πολιτική.

  6. Orestios avatar
    Orestios 11/06/2011 14:22:02

    Διαρθρωτικό μέτρο είναι ο κεφαλικός φόρος????????????????????
    Ουάου!!!!!!
    Αυτά τα οικονομικά τα ξέρω κι εγώ να τα κάνω.

    • Ηφαιστίωνας avatar
      Ηφαιστίωνας @ Orestios 11/06/2011 23:22:51

      Έπρεπε να σπουδάσει στο LSE o Παπακ για να κάνει τέτοιες πα@$%#@ριές; Όχι βέβαια. Απλώς, εντολές των αφεντικών του εκτελεί.....

  7. anonymous avatar
    anonymous 11/06/2011 20:43:25

    Ελα Γιωργάκη δίνε του, παραγνωριστήκαμε. Δεν πρόκειται να πληρώσουμε τίποτα από τα χαράτσια που ετοιμάζεις ακόμα και αν τα βάλεις στο Λογαριασμό της ΔΕΗ, απλα δεν θα πληρώσουμε ούτε τη ΔΕΗ. Μαζική ανυπακοή.
    Πες και τους συνεργάτες σου να σου εξηγήσουν στα Αγγλικα το γνωστό γηπεδικό σύνθημα
    Απο που θα φύγετε......