Η Τράπεζα της Ελλάδος βρήκε τα λεφτά για να πληρωθεί η δόση στο ΔΝΤ
11/05/2015 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Τράπεζα της Ελλάδος βρήκε τα λεφτά για να πληρωθεί η δόση στο ΔΝΤ

(Ανανεωμένο) Η Τράπεζα της Ελλάδος έλυσε το γόρδιο δεσμό της ρευστότητας και η κυβέρνηση πλήρωσε τη δόση των 750 εκατ. προς το ΔΝΤ.

Η λύση για την εξεύρεση του μεγάλου αυτού ποσού, βρέθηκε στους λογαριασμούς της Κεντρικής Τράπεζας. Πρόκειται συγκεκριμένα για τα χρήματα που πρέπει η Ελλάδα να δώσει προς το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ως συνδρομή.

Το ποσό αυτό ανέρχεται σε 650 εκατ. ευρώ και βρίσκεται σε λογαριασμό ασφαλείας της ΤτΕ. Ο Γ. Στουρνάρας έλυσε τα χέρια της κυβέρνησης «ανακαλύπτοντας» αυτόν τον λογαριασμό και με τη σύμφωνη γνώμη των εταίρων θα πληρωθεί η δόση στο ΔΝΤ την Τρίτη και δεν θα πειραχτούν τα ταμιακά διαθέσιμα.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 11/05/2015 18:04:08

    "Το πρακτορείο υπενθυμίζει στο τηλεγράφημά του ότι καθώς ξεμένει από ρευστό η Αθήνα, υπήρξε εύλογη αμφιβολία για το αν θα κατάφερνε να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της." Τό ίδιο μας λέει κάθε τέλος του μηνός απο τον Γενάρη και δώθε...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ οδυσσεύς Κ. 11/05/2015 20:32:28

      Το πρακτορείο υπενθυμίζει .... Ρε φιλε οτι εισαι βαλτος το βλεπω. Αν διαβασες κατι για πρακορειο σε αλλη ιστοσελιδα...Απαντησε εκει που το διαβασες. Δεν ειναι αναγκη να μας μεταφερεις της ιδεες σου και οτι διαβαζεις γιατι απλα ΜΑΣ ΤΑ ΕΠΡΗΞΕΣ.

      • οδυσσεύς Κ. avatar
        οδυσσεύς Κ. @ Vassilis 11/05/2015 20:45:00

        Αγαπητέ Βασίλη, βαλτός στη ζωή μου δεν υπήρξα ποτέ και απο κανέναν. Αν θέλεις το πιστεύεις. Απο τα πολλά που διαβάζω , έχεις δίκιο, δεν θυμάμαι αν ήταν σε κάποιο σάιτ ή εφημερίδα οτι σύντομα η Αθήνα ξεμένει απο ρευστό απο τα τέλη Ιανουαρίου. Η ουσία είναι οτι "το πρακτορείο" μονίμως διαψεύδεται. Όπως και σήμερα. Το ίδιο θα γίνει και τον Ιούνιο. Εδώ θα είμαστε.

        • CC avatar
          CC @ οδυσσεύς Κ. 11/05/2015 21:32:12

          Αν δεν είσαι βαλτός, τότε μάλλον έχεις πρόβλημα. Έχεις εμφανιστεί πριν από 2 μήνες και έχεις γράψει 145 σχόλια!!! Δουλειά δεν έχεις να κάνεις?? Αλλά εγώ νομίζω ότι είσαι βαλτός. Όταν ξανάρχισε να γράφει πάλι ο Θείος (που γράφει στο αντινιούζ εδώ και 5 χρόνια), στο άρθρο του Προφήτη του είπες ότι χαίρεσαι(!!!) που τον ξαναδιαβάζεις(!!!). Έχασες...

          • οδυσσεύς Κ. avatar
            οδυσσεύς Κ. @ CC 11/05/2015 21:46:18

            Σαφώς και δεν έχω δουλειά αφου είμαι συνταξιούχος που δεν μπορώ το καφενείο και σαφώς γράφω στο antinews εδώ και 5 χρόνια και όχι 2 μήνες όπως νομίζεις.

  2. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 11/05/2015 18:24:23

    Αχ τι καλά! Τώρα ησυχάσαμε.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Άλυτη Εξίσωση 11/05/2015 19:20:23

      https://www.facebook.com/513533905463474/videos/vb.513533905463474/513537182129813/?type=2&theater

  3. Βαγγέλης avatar
    Βαγγέλης 11/05/2015 20:19:22

    650 εκ. για τη δόση στο ΔΝΤ από εγχώριους πόρους και 135 εκ. από "Ταμείο Ευρωπαϊκής Βοήθειας" για την ενίσχυση των εγχώριων απόρων. Έχω ένα πρόβλημα να αντιληφθώ τη λογική αλλά ξέρω ότι είμαι απροσάρμοστος γενικώς με το νέο θαυμαστό κόσμο.

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Βαγγέλης 11/05/2015 20:47:06

      Πάντως η Μέρκελ το είχε προβλέψει...Αυτή αντιλαμβάνεται καλά τη λογική φίλε Βαγγέλη. Μην κουράζεσαι να την αντιληφθείς και εσύ.

  4. τρακης avatar
    τρακης 12/05/2015 07:12:54

    Έχουν ξύσει τον πάτο του βαρελιού λέμε.Και κάποιοι χάνοι πιστεύουν ότι έχει μαγικό ραβδί το κυβερνητικό μόρφωμα. Σε πολύ μεγάλη υπηρεσία του Δημοσίου εδώ και 20 μέρες έχει δοθεί εντολή να μην της κόβονται τιμολόγια από τους προμηθευτές-για εγκεκριμένες δαπάνες(!)- αλλά τα υλικά και οι υπηρεσίες που προμηθεύεται να "γράφονται στο τεφτέρι", εφόσον "αντέχει" ο προμηθευτής.

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ τρακης 12/05/2015 12:28:09

      Τελικά μάλλον έπρεπε να μην πληρωθεί η δόση στο ΔΝΤ

      • οδυσσεύς Κ. avatar
        οδυσσεύς Κ. @ Βαγγέλης 12/05/2015 14:06:02

        Όπως και καμμία επόμενη δόση φίλε Βαγγέλη, όπως τό 'κανε η Ισλανδία, που είναι και πολύ μικρότερη απο εμάς και την απείλησαν με βομβαρδισμό οι τραπεζίτες...

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ οδυσσεύς Κ. 12/05/2015 17:04:56

          Δεν είχε ευρώ η Ισλανδία φωστήρες μου... Που γυρνάτε σε επιχειρήματα 5ετίας όταν έχουν διαλυθεί εντελώς από την πραγματικότητα.

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ Γεώργιος Τ. 12/05/2015 17:51:32

            Δηλαδή όποια χώρα έχει ευρώ, είναι υποχρεωμένη να εξαϋλωθεί σε μια περίπτωση οικονομικής κρίσης, προκειμένου να πληρώσει τους "θεσμούς"?

          • xmmm avatar
            xmmm @ Βαγγέλης 12/05/2015 22:12:53

            Η μ##$$# ειναι οτι πηραμε ενα σκασμο λεφτα απο ΔΝΤ και τροικα. με το Μνημονιο ι, τωρα δεν υπαρχει διεξοδος απο αυτο...

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ xmmm 13/05/2015 00:20:11

            Εμένα μου πήραν λεφτά. Εσύ πόσα πήρες?

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ τρακης 12/05/2015 14:04:11

      Αρα το Geuro είναι ήδη πραγματικότητα, όπως και οι μεταχρονολογημένες επιταγές που δεν ξέρει ο Γερμανός οικονομολόγος που το πρότεινε...