09/09/2011 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Κύπρος προσφεύγει στην Ρωσία για να μην μπεί σε ... Μνημόνιο

Σοκ από την Κύπρο. Ο υπουργός Οικονομικών της χώρας, Κίκης Καζαμίας πήγε στη Ρωσία για να διαπραγματευτεί τη χορήγηση δανείου με ευνοϊκούς όρους ώστε να μην πάνε σε... Μνημόνιο. Ο υπουργός δήλωσε πως η Κύπρος στοχεύει να αντλήσει 2,5 δισ. ευρώ, ενώ δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο στο δάνειο να συνεισφέρουν και άλλες χώρες με τις οποίες διαπραγματεύεται η Κύπρος.

«Ναι, η κυπριακή κυβέρνηση εδώ και λίγες βδομάδες άνοιξε κανάλι επικοινωνίας με τη ρωσική κυβέρνηση για σύναψη μεγάλου και με ευνοϊκούς όρους δανείου», σημείωσε ο ΥΠΟΙΚ, για να διευκρινίσει ότι δεν έχει συμφωνηθεί μέχρι σήμερα το ύψος του δανείου.
«Εμείς έχουμε θέσει ως στόχο να συνάψουμε ένα δάνειο περίπου στα €2,5 δισ. αλλά δεν θα προέλθει μόνο από τα κρατικά ρωσικά ταμεία», είπε, χωρίς να επεκταθεί.

Ο κυπριακός Τύπος μεταδίδει πως το ρωσικό δάνειο ενδέχεται να εκδοθεί με επιτόκιο 4,5% και διάρκεια 5 ετών. Σημειώνεται ότι το ποσό των 2,5 δισ. ευρώ καλύπτει σχεδόν όλες τις χρηματοδοτικές ανάγκες της Κύπρου για το 2012 από ομόλογα που ωριμάζουν.
Φαίνεται ότι το οικονομικό πρόβλημα της Κύπρου είναι μεγαλύτερο απ' ότι αρχικά είχε εκτιμηθεί. Είτε η σύνδεσή της με την Ελλάδα είτε το τραγικό δυστύχημα που στοίχισε στη χώρα πολλά δισ. ευρώ την έχουν φέρει σε τέλμα κι ένα βήμα πριν την προσφυγή σε μηχανισμό στήριξης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Prometheus avatar
    Prometheus 09/09/2011 15:58:26

    είτε για να εξασφαλίσουν την Ρωσσική βοήθεια σε περίπτωση που οι Τούρκοι κάνουν κανένα αστείο ... να δεις που μετά την Συρία θα αγκυροβολήσει και στη Μεγαλόνησο ο κόκκινος στόλος

  2. A.M. avatar
    A.M. 09/09/2011 16:22:22

    Με ιλιγγιώδη ταχύτητα τρέχουν οι εξελίξεις στην περιοχή μας.

  3. alakran avatar
    alakran 09/09/2011 16:28:17

    Καλό είναι να θυμόμαστε ότι η απάτη "μνημόνιο-δανειακή σύμβαση" μας απαγορεύει ρητά να δανειστούμε από άλλες χώρες.
    Αφού κανείς δεν μας δάνειζε πια (έτσι δεν μας έλεγαν?) γιατί μπήκε μια τέτοια ρήτρα?

  4. loretta avatar
    loretta 09/09/2011 16:29:04

    οι κυπριοι κανουν οτι δεν εκανε ο ΓΑΠ ...γιατι αραγες??

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 09/09/2011 16:53:08

    ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Η ΚΥΠΡΟΣ ΔΑΝΕΙΣΜΟ ΕΚΤΟΣ ΔΝΤ ΚΑΙ ΕΕ ΜΕ ΠΟΙΟ
    ΕΥΝΟΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ,ΤΟΤΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
    ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΟΧΗ,ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ,ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΙΜΩΤΙΚΟ
    ΑΔΙΚΗΜΑ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΗ
    ΟΥΣΙΩΔΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ .Η ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΩΝ ΠΟΙΝΩΝ
    ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ......

  6. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 09/09/2011 17:28:41

    ΟΝΕΙΡΕΥΣΕ ΣΠΥΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑΣ ΖΕΙΣ
    ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΩΡΑ......

  7. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 09/09/2011 18:23:38

    Η κυπρος δεν γουσταρει φαινεται τους καρεκλοκενταυρους των βρυξελλων βλεπει τωρα την ευκαιρια που ανοιγεται με τα πετρελαια και θα παιξει ανεξαρτητος παιχτης , βαζωντας αλλους προστατες πανω απο το κεφαλι της (ρωσια , ισραηλ , αμερικη)
    Δεν αποκλεειται να φυγει και απο την ευρωζωνη αν δει οτι δε την παιρνει αλλο και γιατι να μην το κανει αλλωστε , βλεπωντας τα δικα μας χαλια

  8. The Saint avatar
    The Saint 09/09/2011 21:06:34

    Oι Κυπριοι αποδεικνύονται πατριώτες...
    Οχι σαν τους δικούς μας τους δοσίλογους, εθνοπροδότες, (ξεχνάτε δυστηχώς ότι υπήρχε και γιά εμάς η ευκαιρία πρίν μας βάλει στο ΔΝΤ ο αμερικανόφερτος εθελόδουλος νεοταξίτης, να δανειστούμε και μάλιστα με ευνοικότερο επιτόκιο).
    Ξαναείπα, ούτε κάν ειδικό δικαστήριο δεν τους πρέπει...
    Κατ'ευθείαν γιά εκτέλεση, και δήμευση περιουσιών τους...

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ The Saint 09/09/2011 22:21:27

      Γιατί κανείς δεν μιλάει γιαυτό? Δεν είναι αλήθεια ότι οι Ρώσσοι πρότειναν δάνειο?

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ The Saint 11/09/2011 00:28:47

      Να αγιάσεις πολλές φορές Άγιε.
      Όμως ο ΓΑΠ δεν πρόκειται να μπει μέσα, ούτε θα ανοίξει το Γουδί.
      Είδαμε τι έλεγε και κάποιος 93χρονος επίτημος Πρόεδρος το 1990: Μέσα οι κλέφτες όσο ψηλά κι αν είναι.
      Μπήκε κανείς??
      Μπα!!!!!!!!
      Έτσι ο λαουτζίκος θα ξαναπληρώσει τη γκαστρωμένη νύφη....

  9. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 10/09/2011 09:26:56

    Ο "μονόδρομος" δανεισμού από συγκεκριμένη πλευρά ήταν προαποφασιμένος και σχεδιασμένος, αλλά το θέμα του χρέους και τα δημοσιονομικά (υπαρκτά καθ' όλα) δεν είναι ο στόχος παρά το μέσο για τις "διαρθρωτικές" αλλαγές. Εκεί βρισκόταν το ζητούμενο: Να "υποτιμηθεί", να πτωχεύσει η κοινωνία, να απωλέσει δικαιώματα ο μισθωτός και ο μικροεπαγγελματίας και να δοθούν τα φιλέτα (γη, λιμάνια, ΑΠΕ, άσκηση "κλειστών επαγγελμάτων" κλπ.) σε οικονομικά μεγαθήρια. Το νομοσχέδιο για τα ΤΑΞΙ "λέει" πολλά.
    Είναι σαφές ότι υπήρχαν και άλλες πηγές χρηματοδότησης (Ρωσία, Κίνα κλπ.), αλλά τότε θα φεύγαμε από τη γνωστή μέγγενη και θα "χαλούσε η σούπα".
    Κακά τα ψέμματα, αλλά στην Ελλάδα ο μικρομεσαίος επιτηδευματίας, ο γεωργοκτηνοτρόφος και οι μισθωτοί του ιδιωτ. τομέα αποτελούν την ατμομηχανή. Αυτοί αγωνίζονται καθημερινά και δίνουν το απαραίτητο οξυγόνο στην οικονομία (παρά το γεγον΄ςο ότι έχει συρρικνωθεί επικίνδυνα η παραγωγική βάση). Ε, σ' αυτούς θα έπρεπε να "κοπεί το οξυγόνο", με στόχο να γίνουν "φιλιππινέζες" των πολυεθνικών. Απαραίτητο βέβαια εργαλείο για να πετύχει ο στόχος, πλην άλλων, ο κοινωνικός αυτοματισμός.