#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ε.Ε. τείνει προς την πλήρη ασημαντότητα

[caption id="attachment_107580" align="alignnone" width="600" caption="Συνθήκη της Λισσαβώνας"][/caption]

Μετά το άρθρο του « Spiegel» για τον κίνδυνο κατάρρευσης τη Ευρωζώνης, εξαιτίας της Ελλάδας διαβάστε κι αυτό των Financial Times:

Αν κάποιος επισκεφτεί σήμερα τις Βρυξέλλες, θα διαπιστώσει ότι παντού επικρατεί το ίδιο θλιβερό μοτίβο: Η ΕΕ θα πρέπει να συνέλθει,  αλλιώς κινδυνεύει να περιπέσει σε παγκόσμια στρατηγική ανυποληψία.

Κι αυτή η διάγνωση είναι δυστυχώς σωστή. Υπάρχουν βέβαια κάποιες λογικές προτάσεις για τη θεραπεία της. Οι όποιες αντιδράσεις όμως, παραμένουν λυπηρά ανεπαρκείς.

Σε πολλά σημεία, η ιστορία της ΕΕ είναι μια ιστορία επιτυχίας. Συμφιλιώθηκαν πατροπαράδοτοι εχθροί, οι οποίοι επί αιώνες πολεμούσαν μεταξύ τους για τον έλεγχο της ηπείρου και των θαλασσών της.

Η Ευρώπη είναι μια από τις πλέον εύπορες περιοχές του πλανήτη. Η ζωή των Ευρωπαίων είναι ιδιαίτερα πολιτισμένη. Και κανένας δεν θα πρέπει να μέμφεται την Ευρώπη, που αποπειράθηκε να δημιουργήσει μια ένωση, διατηρώντας παράλληλα τα διακριτά εθνικά στοιχεία του κάθε κράτους μέλους. Η εν λόγω απόπειρα είναι φιλόδοξη, αλλά δεν είναι καθόλου αφελής.

Σε άλλα σημεία όμως, η ΕΕ έχει πρόβλημα. Οι χώρες μέλη της δεν δείχνουν να μπορούν να συνεργαστούν, ως μέλη μιας κοινής ομάδας. Τα προβλήματα είναι πιο εμφανή όσον αφορά στην πολιτική άμυνας και ασφάλειας. Όταν ο πρώην υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ Donald Rumsfeld, κατηγόρησε τη διαίρεση των Ευρωπαίων για το ζήτημα του Ιράκ, μιλώντας για δύο Ευρώπες, μια παλιά και μια νέα, πολλοί θεώρησαν τις απόψεις του ως μια ακόμη έκφανση νεοσυντηρητικής αμερικανικής «κακίας». Όταν όμως ο διάδοχός του Robert Gates άσκησε κι αυτός δριμεία κριτική στα ευρωπαϊκά κράτη μέλη του ΝΑΤΟ, που δεν δείχνουν προθυμία να συμμετάσχουν στα κοινά αμυντικά βάρη, όλοι αναγνώρισαν ότι εξέφραζε τη σκληρή πραγματικότητα.

Βέβαια ο ρόλος του σημερινού ΝΑΤΟ έχει εξελιχθεί, από την εποχή που απλά έπρεπε να κρατάει τους «Ρώσους μακριά, και τους Γερμανούς στη θέση τους». Η Νατοϊκή επέμβαση στη Λιβύη ανέδειξε τις αδυναμίες των στρατιωτικών δυνατοτήτων της Ευρώπης. Πιο ενδεικτική αυτού, ήταν και η έντονη διαφωνία μεταξύ Η.Β., και Γαλλίας, με την Γερμανία, όσον αφορά στην αναγκαιότητα της επέμβασης.

Μια άλλη παράμετρος έχει να κάνει με τον τρόπο που η ΕΕ χειρίστηκε τη κρίση χρέους που έπληξε κάποιες χώρες μέλη της. Όταν ξεκίνησε το ευρώ (το 1999), θεωρούνταν αδιανόητο πως κάποια μέρα η Γερμανία θα μάλωνε με την ΕΚΤ για το πώς θα πρέπει να σωθεί η νομισματική αυτή ένωση. Η πολυφωνία, αν όχι κακοφωνία, από πλευράς κυριολεκτικά εκατοντάδων πολιτικών κ.ά. της ΕΕ, πλήττει την εμπιστοσύνη των αγορών, οι οποίες αμφιβάλλουν αν η ΕΕ έχει κάποιο σαφές οικονομικό σχέδιο να εφαρμόσει.

Η Ευρώπη πληρώνει το υψηλό τίμημα για τα λάθη του ευρώ κατά τη πρώτη δεκαετία ύπαρξής του. Ίσως στο μέλλον να χρειαστεί να πληρώσει ένα ακόμη τίμημα, εξίσου υψηλό, στον τομέα της ασφάλειάς της, αν η Αμερική  αποφάσιζε να αποσυρθεί οριστικά από την Ευρώπη.

Το μεγαλύτερο όμως τίμημα που θα μπορούσε να πληρώσει, είναι αυτό που προκύπτει από μια επίσκεψη στις Βρυξέλλες. Η ασημαντότητα δηλαδή της ΕΕ.

S.A.-Financial Times

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 20/06/2011 09:40:03

    Το τέλος της ΕΕ είναι αναπόφευκτο.
    Είναι ένας γραφειοκρατικός οργανισμός πια και τίποτε παραπάνω.
    Όσον αφορά την Ελλάδα ελάχιστοι πια μπορούν να αγνοούν πόσο εχθρική είναι προς τους Έλληνες.

    • madprof avatar
      madprof @ Orestios 21/06/2011 21:41:17

      Ο πρώην υπουργός Άμυνας των ΗΠΑ Donald Rumsfeld, η παρέα του όπως και τα λοιπά κοράκια έπρεπε να είναι καταδικασμένοι για γενοκτονία του λαού του Ιράκ τουλάχιστον και να σαπίζουν σε φυλακές για αρουραίους!.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/06/2011 09:44:07

    Συλλογή τέως "αυτοκρατοριών", κάθε μία με τις αποικίες της, που παριστάνει την "Ενωμένη" κάτω από την Νέα Γερμανία με 70% ανοχή της Γαλλίας... Μπαρόζο, ΒανΡομπουϊ, Γιούνκερς... τι άλλο θέλουμε;

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ archaeopteryx 20/06/2011 10:20:21

      χαλαρωσε ρε :))
      το ξεφτιλισες , δεν ειναι για γελια

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 20/06/2011 10:32:12

        αφου περνανε ολο το "κοστος? στους Λαους !! απ την πισω πορτα !
        το τεντωμενο σχοινι το κρατουν οι τραεπζες ! αχχαχα
        εσυ τα γραφεις κ εγω τα φωανζω. Ποια Γαλλια και Ποια Γερμανια !
        H BNP και η Deutche Bank ειναι.

        Εχουν κανει Εθνικο Ελεγχο Χρεους των Τραπεζων τους? ή του Δημοσιου/Ιδιωτικου των?? ΟΧΙ !!!
        Ας πανε στα Κοινοβουλια να ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ τα χρεη και τα exposures τους !

        Ετσι στον αερα βρισκουμε ολι λυσεις ! αλλα με λαθος υποθεσεις !
        Εγω θα συνεχισω να γελαω !

        Περσυ εγραψα οτι ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΕ !
        Πολιτικο με την εννοια, Τραπεζες !! write off, ή χάϊδεμα και να περασουν οι μηνες και βλεπουμε !

        Ειναι ολοι τους ΠΑΣΟΚΟΙ στο μυαλο!!

        ΠΠ

        • sxolioblog avatar
          sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 10:59:56

          ΠΠ κοιτα ειμαστε και μεις αφελεις για ορισμενους και μεταπρατες - προδοτες θαλεγε παλια το ΚΚΕ - για καποιους αλλους. Η σταση της Γερμανιας ειναι πιο περιπλοκη. Θελει πιο ακριβο χρημα για ολους τους αλλους συμπεριλαμβανομενης της Γαλλιας. Οι Γαλλοι δεν το παρακανουν με τη Γερμανια για να μην χασουν το ΑΑΑ αν τα σχεδια της Γερμανιας περασουν. Και παιζεται ενα παιχνιδι γατας ποντικου που μας ξεπερναει. Ομως με τις χαζομαρες των ευρωπαιων που ειναι δευτερης διαλογης ηγετες και ταχουν ολοι κατεβασμενα στις τραπεζες τους το παιχνιδι ειναι επικινδυνο να σκασει και στους ιδιους. Εμεις τελειωμενοι σχεδον ειμαστε ...εκτος ατυχηματος ...

          Δες λιγο αυτο γιατι μας τα λενε αλλα κανουμε τα ουφο που ελεγε η Παπανδρεου στον ΠΑΠΑΚ

          H Mέρκελ εναντίον των τραπεζών ; για ποιον χτυπάει η καμπάνα ;

          http://to-sxolio.blogspot.com/2010/11/h-m.html

          Περσι φαινοταν ηδη που παμε. Αλλα ποιος ακουει ? η στρατηγικη μας ειναι λιγο των οπισθιων που λεμε ...

          Μολις παρει αυτο η Μερκελ θα αλλαξει σταση αλλα μαζι θα εχει παρει και το μεσοπροθεσμο και τον οργανισμο αποκρατικοποιησεων γιατι ...τα δωσαμε :))

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 20/06/2011 13:08:52

            1,42 το δολλαριο το πρωι !! οπου το θελει ο Ομπαμας !
            Η καθε Μερκελ κοιταζει τη δουλεια της και τη "δουλεια" της καθε Deutche Bank & Commerzbank.

            Εμεις ποιανου τη δουλεια κοιταμε??
            Εχεις δικιο. ολοι εχουμε δικιο !

            Το λογαριασμο θα τον δουμε μετα τις υπογραφες, και μεχρι το 2014 αντε βαρια 2015 οπου και θα νομιμοποιηθει η Υπατη Αρμοστια.-

            ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 20/06/2011 10:36:37

        Eπισης εχω γραψει οτι δεν χρειαζεται να δανειζεσαι το κεφαλαιο !
        Πας αγορες αυριο ! με 22%
        Δανειζεσαι τη διαφορα επιτοκιου ( 17% πχ ) απο τους "φιλους σου !
        με 2.5% και κατω.
        Αν οργανωθεις οι Αγορες θα ηρεμισουν! Δε θα βλεπουν ρισκο εαν οι ¨"φιλοι" σου καλυπτουν τη διαφορα !
        τελικα και σε 3-6 μηνες μαξ! το 22% θα γινει 12% και θα δανειζεσαι το 7% διαφορα ! κοκ.

        ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 09:54:23

    Οποιος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ειναι ασημαντος ! ΤΕΛΟΣ.-

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 10:41:09

    Μπαλωνεις την ασημαντοτητα με χρεισιμοποιημενο χανσαπλαστ !

    *Η λήψη αποφάσεων από την Ευρωπαϊκή Ένωση σε ό,τι αφορά το νέο πακέτο δανεισμού της Ελλάδας αναβλήθηκαν ως τις «αρχές του Ιουλίου», δήλωσε ο βέλγος υπουργός Οικονομικών Ντιντιέ Ρέιντερς μετά τη συνάντηση των υπουργών Οικονομικών των κρατών-μελών της ευρωζώνης στο Λουξεμβούργο. Παράλληλα, η έγκριση του Μεσοπρόθεσμου και του επικαιροποιημένου
    Μνημονίου τέθηκαν σαν προϋπόθεση για την έγκριση της εκταμίευσης της 5ης δόσης. ( ΑΥΤΟ ΤΟ "ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ" ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ !!! )

    *Μια νέα πρωτοβουλία της γερμανικής κυβέρνησης, προκειμένου να γεφυρωθεί το χάσμα απόψεων με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, αποκαλύπτει το περιοδικό Spiegel που κυκλοφορεί σήμερα. Σύμφωνα με το δημοσίευμα, το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών προτείνει πέραν του νέου δανείου (90-120 δισ. ευρώ) να δοθούν στην Αθήνα και ομόλογα που θα εκδώσει το
    προσωρινό ταμείο σταθερότητας (EFSF). ( ΚΑΛΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ "ΥΛΙΚΟ" )
    Οι τίτλοι αυτοί θα διοχετευτούν στη συνέχεια από την ελληνική κυβέρνηση στις τράπεζες, ώστε αυτές να τους χρησιμοποιήσουν ως εγγυήσεις (collateral) για τη χρηματοδότησή τους από την ΕΚΤ.
    ( ΤΑ ΠΟΛΛΑ "ΤΡΙΓΩΝΑ" ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΙΧΙΖΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! )

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 10:43:22

    Μπηκε σε δουλειες ο Χριστοδουλου !!
    *Την δημοπρασία εντόκων γραμματίων του ελληνικού δημοσίου διάρκειας 13 εβδομάδων, με στόχο την άντληση 1,25 δισ. ευρώ, ανακοίνωσε για αύριο Τρίτη 21 Ιουνίου ο Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Χρέους (ΟΔΔΗΧ).

    *Ο οίκος αξιολόγησης Moody's ανακοίνωσε ότι θέτει υπό εξέταση την αξιολόγηση της Ιταλίας για πιθανή υποβάθμιση της πιστοληπτικής ικανότητας της.
    ( ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΕ ΤΙΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΕΞΟΔΟ ΤΟΥΣ !!! " )

    ΠΠ

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/06/2011 10:50:44

    Και κάποτε (και τώρα ακόμη) μας παραμυθιάζανε οι καθηγητάδες στα ΑΕΙ με την τέλεια και φοβερή Ευρώπη. Κριτική καμμία, αυτή ανήκε μόνο στο ΚΚΕ.

    Η Ευρώπη έχει πολλά που την κάνουν κοινότητα πολιτισμού και αξιών, αρκετά που μπορούν να την κάνουν και πολιτική κοινότητα (αξίες και παραδόσεις στο δημόσιο βίο), αλλά πολιτική και οικονομική ένωση... δεν υπάρχει λόγος!

    Μάλλον μέσω της διαδικασίας ενοποίησης της η Ε.Ε. πολλά αφαίρεσε και λίγα έδωσε στα ΚΜ της ως πολιτική δύναμη, αφού το υποκατάστατο είναι μια σοβιετικού τύπου γραφειοκρατία που δεν ξέρει πως και γιατί να εναρμονίσει τα ισχυρά μέλη και πως να πειθαρχήσει τα πιο αδύνατα να ακολουθούν.

    Στην πραγματικότητα η πολιτική γραφειοκρατία των Βρυξελλών κατάντησε η εναλλακτική για την καριέρα πολιτικών που παροπλίζονται στη χώρα τους..
    Παλιά υπήρχαν ευρωπαίοι ηγέτες που προσπαθούσαν να βρούν κοινούς τομείς και τρόπο συνεργασίας, τώρα που δήθεν τα έχουμε αυτά, δεν υπάρχουν ηγέτες παρά τεχνοκρατικές μετριότητες που δε μπορούν καν να εξηγήσουν γιατί τους πληρώνει ο ευρωπαίος φορολογούμενος.

    Ως προς αυτό το άρθρο έχει κάποιο δίκιο αλλά είναι ακραίο να λέει κάποιος ότι είναι αδύνατη η Ε.Ε. γιατί δε σέρνεται εύκολα στους πολέμους της Αμερικής.

    Σε μια Ευρώπη που αλλοτριώνεται από τις ορδές των αγορών, με μια σοβιετικού τύπου γραφειοκρατία για μηχανισμό οργάνωσης γεμάτη ανισορροπίες, με μια παραγνώριση του ποια Ευρώπη θέλουν οι λαοί της, δε βλέπω πολύ μέλλον.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 11:04:37

    "Στην πραγματικότητα η πολιτική γραφειοκρατία των Βρυξελλών κατάντησε η εναλλακτική για την καριέρα πολιτικών που παροπλίζονται στη χώρα τους.."

    ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ !!
    και αν μου επειτρεπεις να προσθεσω, οτι το lobbying των Τραπεζων ειναι.... σε υπερωριες απο το 2007/8 !!
    Αν σε αυτο "προσθεσεις" την ορθοτατη παρατηρηση σου, βγαινει αβιαστα το συμπερασμα οτι το σχοινι θα συνεχισει να τεντωνει επικινδυνα για τους Λαους.

    ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 12:27:58

      Αυτό το lobbying πόσες τσέπες έχει ευεργετήσει..

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 14:06:00

      Α, κατά σύμπτωση ένα πολύ αξιόλογο άρθρο του Βιλιάρδου που καταπιάνεται κάπως και με αυτό που θίγεις για τις τράπεζες και τον κόσμο της αγοράς.
      h__p://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2367.aspx

      Χαρακτηριστικό απόσπασμα:
      "Ειδικότερα, οι Πολίτες γνωρίζουν πλέον ότι, η (σε μεγάλο βαθμό) «διεφθαρμένη πολιτική» διεθνώς, έχει χάσει πια εντελώς το «παιχνίδι» από τις πολύ πιο ικανές τοκογλυφικές «αγορές». Αρκεί κανείς να συνομιλήσει για ελάχιστα δευτερόλεπτα με έναν ανώτατο πολιτικό, καθώς επίσης με ένα μεσαίο τραπεζικό ή «πολυεθνικό» στέλεχος, για να διαπιστώσει την απίστευτη διαφορά ικανοτήτων μεταξύ τους. Σχεδόν αμέσως αντιλαμβάνεται ότι, ο πολιτικός δεν έχει καμία πιθανότητα επιβίωσης σε μία αντιπαράθεση με τις «αγορές» – εκτός ίσως εάν έχει «σύσσωμη» την κοινή γνώμη, τους Πολίτες δηλαδή, με το μέρος του."

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/06/2011 14:03:41

    @ΝΙΚΟΛΑ
    ΣΤΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΤΗΣ ΜΠΟΛΩΝΙΑ ΄΄ΗΤΑΝ ΕΜΦΑΝΗΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΡΧΗ Η ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ΄΄
    ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΤΡΕΞΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΑΡΣΕΝΗΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ....ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝ/ΜΙΩΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ, ΤΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΄΄΄ΣΤΕΡΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΣΗ ΝΑ Σ΄ΕΙΧΑ ΠΡΩΤΑ΄΄

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΕΥΑ 20/06/2011 14:08:55

      Τότε είχαμε ζαλιστεί από τα πανηγύρια για τη διαδικασία της ευρωπαϊκής ενοποίησης και την ισχυρή Ελλάδα, και δεν μπορούσαμε να προσέξουμε πολλά.

  9. Επαναστάτης avatar
    Επαναστάτης 20/06/2011 16:31:44

    Πρώην Γιουγκοσλαβια: 10 εθνότητες, έξι κράτη, 3 θρησκείες, ένα κράτος, μία κυβερνηση ένα νόμισμα. Τηρουμένων των αναλογιών μιά μίνι ΕΕ. Αφότου πέθανε ο Τίτο, ήρθε η διάλυση. Αιτία: η διάσταση βορρά-νοτου. Οι "πλούσιοι" σλοβένοι και κροάτες δεν ήθελαν να "ταϊζουν" τους τεμπέληδες των Σκοπίων της Σερβίας του Κοσσόβου. Αποτέλεσμα: τον Ιούνιο του 91 η Σερβία επέβαλλε εκτελωνισμό των ειδών απο Σλοβενία, Κροατία και αυτές κήρυξαν την ανεξαρτησία τους. Όσο για την Ε.Ε., μεγάλοι ηγέτες όπως ο Χέλμουτ Κόλ, ο Ζισκάρ Ντ' Εστέν, ο Μιττεράν, ο Περτίνι, ο Χ. Σμίτ κλπ έχουν φύγει προ πολλού. Και η κόντρα πλούσιου βορρά, φτωχού νότου καλά κρατεί. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  10. flatsolid avatar
    flatsolid 21/06/2011 09:17:00

    Με απλούς γεωγραφικούς όρους, δεν υφίσταται καν Ευρώπη - υπάρχει μόνον Ευρασία. Με αυστηρούς πολιτισμικούς-οικονομικούς όρους η πολυθρύλητη Ευρώπη των 26 είναι πια ένα νεφέλωμα που εξατμίζεται σταδιακά. Σχετική συνεκτικότητα έχει μόνον ο πυρήνας της παλιάς κλασσικής Δύσης (ως εξάρτημα ΗΠΑ πλέον).

  11. JOHN avatar
    JOHN 21/06/2011 10:17:30

    Το μοντελλο ενωσης που εφαρμοστικε στην Ευρωπη ειναι καταδικασμενο ν αποτυχει εαν δεν γινουν σαρωτικες αλλαγες.Οι αγεφυρωτες ανισοροπιες βορα-νοτου γινονται εκρηκτικες και οδηγουν σε ντεφακτο περιθοριοποιηση τη περιφερεια.Τα ελλειματα του νοτου με τις υπαρχουσες δομες μετατρεπονται σε πλεονασματα του βορα.Οι τραπεζες απο μοχλο αναπτυξης μετατρεπονται σε μοχλο πιεσης που κυριολεκτικα συνθλιβουν τη περιφερεια.Επισης το πολυδιαφημισμενο ευρω χρησιμοποιειται απο τους πιστωτες σαν μοχλος αφορητης πιεσης προς το υπογαστριο της ενωσης και οχι μονο.Ομοιογενης αναπτυξη της ενωσης με τις παρουσες συνθηκες μοιαζει με ονειρο απατηλο.Η στρατηγηκη ολοκληρωσης απο ενα σημειο και μετα εγινε απατη με θυματα τους πιο αδυναμους που μοιραια γινονται παθητικοι καταναλωτες αγαθων που παραγουν για να κερδοφορουν οι βοριοι.Το ποιος θα τολμησει να κανει τις απαιτουμενες αλλαγες για να σωθει η ενωση ειναι το ζητουμενο,προς το παρον η μετεξεξηξη της ως εχει μονο φοβο και δεος προκαλει!