«Η Ελλάδα σύντομα βασίλισσα του πετρελαίου»
16/05/2014 07:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η Ελλάδα σύντομα βασίλισσα του πετρελαίου»

Στις πρόσφατες συμφωνίες που υπέγραψε η Ελλάδα για την έρευνα και εκμετάλλευση υδρογονανθράκων στα δυτικά της χώρας, και για επενδύσεις ύψους 700 εκ ευρώ, που θα μπορούσαν να προσφέρουν έσοδα έως 150 δισ. ευρώ για τα επόμενα 30 χρόνια, αναφέρεται άρθρο στην ιστοσελίδα της γαλλικής εφημερίδας La Tribune.

Ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, υποσχέθηκε ότι τα επόμενα 30 χρόνια η χώρα θα έχει φορολογικά έσοδα ύψους 150 δισεκ ευρώ από την εκμετάλλευση των υδρογονανθράκων, σημειώνει το άρθρο.

Σύμφωνα με την la Tribune, οι έρευνες αυτές θα μπορούσαν να οδηγήσουν στην ανακάλυψη περίπου 300 εκ βαρελιών πετρελαίου.

Οι περιοχές που περιλαμβάνονται στην έρευνα είναι η Ήπειρος και το Ιόνιο. Το υπουργείο Ενέργειας και Περιβάλλοντος εκτιμά ότι τα επόμενα 15 χρόνια τα έσοδα του κράτους μπορεί να ανέλθουν σε 18 δισεκ σε ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 16/05/2014 10:37:58

    Κι εμείς περιμέμνουμε να δούμε ακόμη την ελληνική ΑΟΖ...

  2. asterix avatar
    asterix 16/05/2014 12:54:39

    Kαί η Νιγηρία έχει πετρέλαιο αλλά ποιος το εκμεταλέυεται και ο λαός της πως την βγάζει. Αυτό για τους μελλοντικούς σειχηδες !!

    • Ιδιώτης avatar
      Ιδιώτης @ asterix 16/05/2014 19:13:26

      Αν προκύψουν σεΰχηδες, θα είμαστε Νιγηρία και όχι Νορβηγία. Αν και η ελληνική εμπειρία δείχνει προς σεΰχηδες... Καλύτερα να μη βγει ούτε σταγόνα πετρέλαιο σε τέτοιες συνθήκες. Να βγει όταν αλλάξει νοοτροπία ο περιούσιος λαός.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ asterix 18/05/2014 12:05:05

      Μόνο που εδώ τα έσοδα του κράτους θα είναι τα 2/3 της αξίας του πετρελαίου που θα βγαίνει. Δηλαδή τεράστια. Ουδεμία σύγκριση λοιπόν!

  3. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 16/05/2014 20:20:13

    Άντε να δούμε... Το παράδειγμα με την νιγηρία που λέει κάποιος πιο πάνω, δεν είναι σωστό. Η Νιγηρία έχει 180 εκατομμύρια πληθυσμό (!!!). Για να γίνει πλούσιο ένα κράτος με τόσο μεγάλο πληθυσμό θέλει πολλά πράγματα εκτός από πετρέλαιο. Κατά τον ίδιο τρόπο και η ρωσία είναι στην κατάσταση της βουλγαρίας αν και έχει αέριο. Αντίθετα, σε ένα πάρα πολύ μικρό κράτος (Νορβηγία) ή ένα μικρό (Ελλάδα) μπορεί να φανεί οφέλεια για κάθε πολίτη. Αρκεί να έχουμε ικανές ποσότητες πετρελαίου και αερίου και να το εκμεταλλευτούμε επιτέλους.

  4. Αιθεροβάμων avatar
    Αιθεροβάμων 17/05/2014 06:01:15

    Που είναι η ΑΟΖ για να κατοχυρώσουμε τα πετρέλαια του Αιγαίου και της Αν. Μεσογείου;

    • Ιδιώτης avatar