Η Ελλάδα στην δραχμή δεν έχει ούτε ένα μήνα ζωής
29/07/2015 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλάδα στην δραχμή δεν έχει ούτε ένα μήνα ζωής

Να ξυπνήσουμε επιτέλους!

Όπως όλοι γνωρίζουμε το κόμμα της δραχμής είναι έτοιμο να κάνει την επίσημη εμφάνισή του. Είτε με τον Π. Λαφαζάνη αρχηγό είτε με διάφορους τρελαμένους από το λόμπι που ο ΣΥΡΙΖΑ κατάφερε να κάνει θεσμό στην Ελλάδα τους τελευταίους έξι μήνες.

Στις επόμενες εκλογές θα τους δούμε να κάνουν την εμφάνισή τους με διάφορα ονόματα... εναλλακτικού τύπου. Μέχρι και «κόμμα Γιάνης» μπορεί να δούμε μέσα σ' αυτή την τρελή χώρα που ζούμε. Η προετοιμασία έχει γίνει εδώ και πολύ καιρό, όχι κάτω από τη μύτη του πρωθυπουργού αλλά με την ανοχή του και ήδη έχουν γίνει και δημοσκοπήσεις που δείχνουν ότι μπορεί να πάρει ένα ικανοποιητικό ποσοστό.

Κατά καιρούς ακούμε τους Λαφαζάνηδες, τους Λαπαβίτσες, τους Στρατούληδες και αρκετούς άλλους απίθανους τύπους να λένε: «Ε, και τι έγινε που θα βγούμε από το ευρώ; Θα περάσουμε δύσκολα μερικούς μήνες, αλλά στη συνέχεια θα ζήσουμε σε έναν παράδεισο. Θα πάμε στην ΤτΕ, θα συλλάβουμε τον Στουρνάρα και τους τραπεζίτες, θα αρπάξουμε το θησαυροφυλάκιο, θα πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις στο Δημόσιο και θα τυπώσουμε χρήμα. Όσο για το πετρέλαιο; θα μας δώσει η Ρωσία, μπορεί να φέρουμε και από Βενεζουέλα μεριά όπου έχει πάει και ο ξάδερφος Τσίπρας για να κάνει deals».

Είναι άραγε έτσι; Ο κόσμος τι πιστεύει γι' αυτό; Του έχουν εξηγήσει το μέγεθος της καταστροφής; Ειδικά στις μικρές ηλικίες, στους νέους που είναι άνεργοι ή ζουν με τα λεφτά του μπαμπά τους έχουν πει τι σημαίνει εθνικό νόμισμα σε μια χώρα που δεν μπορεί να ζήσει ούτε μια μέρα χωρίς εισαγωγές;

Κάποιοι μιλούν για υποτίμηση του νέου νομίσματος ακόμη και πάνω από 50%. Πρώτο δεδομένο δηλαδή ο κόσμος θα χάσει το μισό της αξίας του εισοδήματός του. Δε μιλάμε για την περιουσία που έχει στις τράπεζες ή για την αξία της ακίνητης περιουσίας του η οποία θα κατρακυλήσει μέσα σε λίγους μήνες.

Όπως είπε και ο ίδιος ο Τσίπρας, τα 800 ευρώ θα γίνουν 800 δραχμές και ο κόσμος δεν θα μπορεί να ζήσει πάνω από 3 ημέρες, όχι ένα μήνα. Τώρα το κατάλαβε κι αυτός...

Αλλά τα πράγματα είναι απλά: Η Ελλάδα στην δραχμή δεν έχει ούτε ένα μήνα ζωής. Ξέρουν άραγε οι δραχμολάγνοι ότι τα περισσότερα προϊόντα στα καταστήματα είναι εισαγόμενα; Και μιλάμε για προϊόντα πρώτης ανάγκης. Ξέρουν ότι το γάλα για να φτιάχνουμε γιαούρτια έρχεται από τη χώρα του Ντάισελμπλουμ; Ξέρουν ότι εισάγουμε περί το 1 δισ. ευρώ μοσχαρίσιο κρέας και δεν θα τρώγαμε αν δεν το κάναμε αυτό; Ξέρουν ότι μπορεί να έχουμε επάρκεια σε οπωρολαχανικά όμως εισάγουμε τους σπόρους;

Αντιλαμβάνονται ότι οι αγρότες δεν θα μπορούν να έχουν ή θα πληρώνουν μια περιουσία για γεωργικά εργαλεία, λιπάσματα και άλλα απαραίτητα υλικά;

Έχουν πει σε κανέναν νέο ότι θα κλείσουν χιλιάδες επιχειρήσεις και η χώρα θα γυρίσει στη δεκαετία του 50 σε ότι αφορά την παραγωγή, την κατανάλωση και γενικά τον τρόπο ζωής; Του έχει πει κανείς ότι η ανεργία θα εκτιναχθεί στα ύψη και ότι θα είναι πολύ χειρότερα απ' ότι ζει σήμερα; Τι του έχει πει για την κοινωνική αναταραχή, τα συσσίτια που θα είναι πολύ χειρότερα από τα τωρινά; Τι έχουν εξηγήσει για το κύμα μετανάστευσης, πολύ μεγαλύτερο από το σημερινό και κάτω από πολύ χειρότερες συνθήκες;

Όχι, δεν του τα έχουν εξηγήσει όλα αυτά διότι είναι αυτό το λόμπι της δραχμής αποτελούμενο από τρεις φάρες ανθρώπων:

Τους τίμιους πλην εκτός τόπου και χρόνου «επαναστάτες» που ονειρεύονται την αναβίωση του υπαρκτού σοσιαλισμού.

Τους εντελώς παλαβούς που χρήζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης και άμεσης φαρμακευτικής αγωγής με... λίθιο που κάνει καλό στον ηλίθιο.

Τα λαμόγια που παίζουν παιχνίδια με τους μεγαλοκαρχαρίες που θα αγοράσουν τα πάντα και τζάμπα σε μια έξοδο από το ευρώ.

Όταν τα εξηγήσουν όλα αυτά τότε να συζητήσουμε για ένα άλλο νόμισμα. Μέχρι τότε όμως όποιος μιλά για δραχμή, για IOU ή για... ρούβλι απλά είναι προδότης της πατρίδας του και πρέπει να πάει στα σίδερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. valia avatar
    valia 29/07/2015 16:57:55

    Γιατί τόση ανησυχία; Κόμματα που υποστηρίζουν την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα υπάρχουν σε πολλές χώρες της Ευρώπης. Δεν μίλησε κανείς για προδοσία. Οι περισσότεροι Έλληνες δεν είναι δραχμολάγνοι ούτε και ευρωλιγούρηδες. Ξέρουν το μη χείρον βέλτιστον.

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ valia 30/07/2015 11:26:50

      κόμματα που τη στηρίζουν σε παρόμοιες συνθήκες με της Ελλάδας δεν υπάρχουν πουθενά

    • Petit Nicolas avatar
      Petit Nicolas @ valia 30/07/2015 13:48:03

      Μα τι λες τώρα; ΤΙΝΑ και ξερό ψωμί λέμε!

  2. greg avatar
    greg 29/07/2015 17:49:48

    Τελικά είναι ή δέν είναι εθνική στρατηγική επιλογή η παραμονή τής χώρας στήν ευρωζώνη καί τό ευρώ;
    Μέχρι πότε ο κάθε γραφικός, πικραμένος, ιδεοληπτικός, εμπαθής, άσχετος, παλαβός, θαυματοποιός, ο όποιος τέλος πάντων μαθητευόμενος Μεσσίας, θά μπορεί νά αμφισβητεί τήν πορεία τής χώρας, νά παίζει μέ τό μέλλον της καί νά τή γυρνάει 10ετίες πίσω, μπλέκοντάς την σέ αχρείαστες αλλά οδυνηρές περιπέτειες;
    Από δώ καί πέρα, κύριοι, όποιος έχει νά προτείνει οτιδήποτε γιά τό μέλλον τής χώρας, θά πρέπει νά τό κάνει υποχρεωτικά μέσα στά πλαίσια τής ευρωπαϊκής της πορείας. Αν όχι καλύτερα νά τό καταπίνει.
    Αλλιώς μιά ζωή θά συζητάμε τά ίδια καί τά ίδια βλέποντας τά τραίνα νά περνούν.
    Γιά νά τελειώνουμε λοιπόν μιά καί καλή μέ όλους αυτούς τούς σαμάνους, μπάς καί βρούμε χρόνο καί ενέργεια νά ασχοληθούμε σοβαρά μέ τό μέλλον, μήπως πρέπει νά ποινικοποιηθεί η οποιαδήποτε δημόσια αναφορά γιά επιστροφή στή δραχμή κλπ ξόρκια καί μαντζούνια γιά τή μιζέρια μας; Στό κάτω κάτω υπάρχει τό προηγούμενο τής ποινικοποίησης τής άρνησης γενοκτονιών, ή τών αρνητικών αναφορών σέ μετανάστες γενικά. Γιατί όχι καί γιά τό πιό σοβαρό ζήτημα πού αφορά τήν ίδια τήν ύπαρξη τής χώρας;

    • Παράξενος avatar
      Παράξενος @ greg 30/07/2015 11:27:33

      αν είναι να πάμε σε ολοκληρωτικό καθεστώς για να σώσουμε την οικονομία μάλλον έχουμε χάσει την ουσία

      • greg avatar
        greg @ Παράξενος 30/07/2015 15:15:28

        Καί είναι δημοκρατία τό καθεστώς όπου ζαλισμένοι πολίτες ψηφίζουν γιά τό μέλλον τους, πάνω σέ ψευτοδιλήμματα καί πλάνες υποσχέσεις, μέ αποτέλεσμα η ετυμηγορία τους νά είναι τόσο αντιφατική, άρα καί ερμηνεύσιμη κατά τό δοκούν από τόν κάθε πολιτικάντη; Δέν αναφέρθηκα αγαπητέ σέ ολοκληρωτικές πρακτικές. Απλά είπα ότι ζητήματα πού αφορούν στόν μακροχρόνιο εθνικό στρατηγικό σχεδιασμό (πού ανάθεμα με κι άν υπάρχει), θά 'πρεπε νά μένουν μακριά από κομματικούς ανταγωνισμούς καί νά μήν αμφισβητούνται κάθε τρείς καί λίγο από τόν κάθε "λαοπρόβλητο".
        Υπάρχουν άλλα θέματα γιά κομματικές κόντρες. Αλλωστε η παραμονή μας ή όχι στό ευρώ καί τήν ευρωζώνη, κατά τή γνώμη μου, έχει νά κάνει μέ τήν οικονομία πολύ λιγότερο, απ' ότι μέ τήν ίδια μας τήν ύπαρξη. Ελπίζω αυτή τή φορά νά έγινα κατανοητός.

    • Κίτρινη Γραβάτα avatar
      Κίτρινη Γραβάτα @ greg 30/07/2015 14:11:45

      Εντάξει τώρα. Μην το τερματίζουμε κι όλας!! Ζήτα και την ποινικοποίηση της σκέψης, να είσαι πιο ..Οργουελικός :).

  3. Παράξενος avatar
    Παράξενος 30/07/2015 11:26:11

    Αφού το νέο μότο του έλληνα είναι "να πεθάνει η ελλάδα για να ζήσουμε εμείς" το ότι η Ελλάδα με τη δραχμή θα καταστραφεί είναι ο βασικός λόγος που οι πρώην πολίτες θα επιδιώξουν δραχμή όλο και πιο έντονα. Αυτή η στάση είναι συλλογικά αυτοκαταστροφική αλλά δεν πρέπει να εκπλήσσει σε μια κοινωνία που διαλύεται στη δίνη του μηδενισμού.

    • Ντάμα Σπαθί avatar
      Ντάμα Σπαθί @ Παράξενος 30/07/2015 14:15:26

      ...και στη δίνη της ανεργίας, της ύφεσης, της φτωχοποίησης, της απελπισίας, του εγωϊσμού, της αισχροκέρδειας, της αδιαφορίας κ.λ.π, κ.λ.π.

  4. Αχιλλέας Π. avatar
    Αχιλλέας Π. 30/07/2015 11:41:12

    To χειρότερο με τους Δραχμαζάνηδες είναι οτι δεν μπορούν να πιστέψουν οτι έτσι και χειρότερα θα είναι με τη Δραχμή, όχι επειδή εμείς οι Έλληνες εξαρτώμαστε πολύ απο τις εισαγωγές, αλλά η διαφορά μας με άλλα κράτη που χρεωκόπησαν και μετά απο 1-2 χρόνια στάθηκαν στα πόδια τους, είναι οτι ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ απ' όλους τους χρεωκοπημένους έχουμε ΞΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ, το EURO, απόλυτα ελεγχόμενο απο τους Banksters. Και το 50% υποτίμηση, αν αρχίσουμε με ΜΗΔΕΝ λεφτά στο ταμείο, είναι το πλέον αισιόδοξο σενάριο. Η Υποτίμηση της Δραχμής θα είναι συνεχής και πάνω απο 80-90% . Διότι οι Banksters και οι τοποτηρητές τους, Bάιντμαν και Σόιμπλε στην E.Z. θα κυνηγήσουν άγρια τη Δραχμή και όχι απλώς δυνατά, όπως κυνήγησε ο Σόρος τη Στερλίνα όταν έμεινε εκτός Ευρώ, που είχε πίσω της τις ΗΠΑ και την ΕΕ και γλίτωσε...Ο Λαφαζάνης, όπως και στο Πολυτεχνείο, δεν πιστεύει οτι οι αντίπαλοι θα κατεβάσουν τα τάνκς. Όταν όμως δεί το πρώτο, θα παραδοθεί στην προστασία του "στρατού" όπως και τότε...Αυτή είναι και η αδυναμία των Ιδεολόγων... Ευτυχώς ο Τσίπρας είναι μεν ιδεολόγος, αλλά είναι και ρεαλιστής, και είδε το τάνκ να έρχεται. Γι αυτό και υπέγραψε. Ήξερε οτι αν θυσιαζόταν, δεν θα ωφελούσε κανέναν και σε τίποτε. Ζωντανός θα είναι χρησιμότερος απο τον Σταύρο...

    • Petit Nicolas avatar
      Petit Nicolas @ Αχιλλέας Π. 30/07/2015 13:45:04

      Γειά σου βρε ακάματε θαυμαστή του ΤΙΝΑΤΣΙΠΡΑ του ...διορατικού ! Πες το όμως πιο σωστά και καθαρά, μη ντρέπεσαι: ''Ζωντανός θα είναι χρησιμότερος ΜΑΖΙ με τον Σταύρο..'' Για τους εντολείς του, θα είναι σίγουρα χρήσιμος αν καταφέρει κουτσά στραβά, να σταθεί. Όμως για τον Ελληνικό λαό είναι ήδη, ακόμα ένας καμένος και απολύτως άχρηστος, ζωντανός νεκρός. Πόσο μακριά μπορεί να πάει; Όσο του επιτρέψει η κατά κεφαλήν ανοησία, των θυμάτων του 3ου Τσιπρομνημόνιου :) .

      • Petit Nicolas avatar
        Petit Nicolas @ Petit Nicolas 03/08/2015 21:50:18

        @Αχιλλέας Π. Τον τρέμεις τον Λαφαζάνη έτσι; Σωστά τον τρέμεις. Ένα 10-12% (μετριοπαθώς κρίνοντας), θα το αφαιρέσει η Αριστερή Πλαρφόρμα από τα ποσοστά σας ψευταράδες μνημονιοΣυριζαίοι, που σκίσατε μονάχα τα καλσόν σας αβέρτα (αντί των μνημονίων), πεσμένοι στα 4. Καταλήξατε κι εσείς σαν το ΚΚΕ, επειδή είσαστε άχρηστοι και εντελώς ανίκανοι να διαχειριστείτε επιτυχώς το παρόν, να θεωρείτε αδύνατη τη επίλυση των κυρίαρχων προβλημάτων που βασανίζουν τον Ελληνικό λαό και να ονομάζετε ...ουτοπία την αντιμετώπισή τους. Όχι αστείοι ΣυριζοΠασόκοι. Δεν χρειάζονται 100-200 χρόνια για να ανατεθεί η διακυβέρνηση της χώρας σε τίμιους πολιτικούς που δεν θα θεωρούν την εξουσία σαν καφενέ πολυτελείας, για να αράζουνε οι ύποπτοι κολλητοί Παππαδοφίλοι τους και οι γραφικοί ψευταράδες Φλαμπουραροπαπούδες τους. Σύντομα θα σας στείλουμε για μακροχρόνιες διακοπές στην ...Αίγινα. Θα το δείτε και δεν θα το πιστεύετε. Για την ώρα παρηγορηθείτε με τις αγορασμένες δημοσκοπήσεις, που ΔΕΝ λένε ποτέ την αλήθεια.

        • Αχχιλλεας Π. avatar
          Αχχιλλεας Π. @ Petit Nicolas 04/08/2015 12:08:27

          Βρισκεσαι σε διεγερση και εντονο ερεθισμο υπερ του (αυτη τη φορα εντιμου, ισως?) Λαφαζανη. Κριμα που δεν μας ειπε εξ αρχης πως θα μας εβγαζε οπωσδηποτε απο το Ευρω για να του δωσουμε 62% και οχι 12% 'οσο περιπου και στη Χ.Α...Αληθεια τι θα το κανει το 12%?

          • Petit Nicolas avatar
            Petit Nicolas @ Αχχιλλεας Π. 04/08/2015 15:06:14

            Δεν έχει τόση σημασία τι θα το κάνει ο Λαφαζάνης το 12-15% που θα του δώσουν οι αρνητές της υποταγής, αλλά έχει πράγματι τεράστιο ενδιαφέρον να μάθουμε, που ακριβώς θα το ...κολλήσει ο άθλιος Τσιπρομνημόνιος το πενιχρό 18% του, που με περίσσιο κόπο, άφθονη μπουρδολογία και με την απαραίτητη ρουσφετολογική υποσχεσιολογία θα λάβει.... Αλήθεια θα γελάσουμε πολύ, μέσα στη στεναχώρια και τη μιζέρια που εξ αιτίας και της δικής του κακομοιριάς, θα βιώνουμε. Όλα εδώ πληρώνονται και οι δειλοί κι οι άνανδροι, δεν αποφεύγουνε τον εξευτελισμό και την απαξίωση.

          • Αχιλλέας Π. avatar
            Αχιλλέας Π. @ Petit Nicolas 04/08/2015 15:23:09

            Aπο το 10 τον πήγες στο 12 και τώρα στο 15%!!! Κτίζεις ανώγια και κατώγια βλέπω...Ακόμα και με 15% όμως, ως το 62 μένουν του Τσίπρα 47%!!! Και δεν το λέω μόνο εγώ...Aσε που δεν παίρνει ούτε 5%... *Δειλοί και άνανδροι είναι όσοι αρνούμενοι να δούν την πραγματικότητα, φαντασιώνονται αυτοικανοποιούμενοι, ανύπαρκτους σοσιαλισμούς...

  5. chp avatar
    chp 30/07/2015 12:08:19

    Ολα τα δημοσιεύματα περί δραχμής σημαίνουν ότι η πλειοψηφία του κόσμου την αποδέχεται. Δημοσκοπήσεις ?Το ποιό σύντομο ανέκδοτο...... Δεδομένου ότι πλησιάζει υφεσιακή καταιγίδα ,οι επιχειρήσεις φεύγουν και ο κοσμος αναπολεί πόσο όμορφα περνούσαμε προ το 2002 υπάρχει πανικός ! Δικαιολογημένος ! Με την επιστροφή θα εθνικοποιηθούν οι τράπεζες και θα τεθούν σε εκκαθάριση.Δεν θα προλαβαίνουν οι εισαγγελείς και οι κατασκευαστές φυλακών και ο νοών νοείτω.......

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ chp 30/07/2015 17:12:16

      Ανοησίες ολκής. Μόνο εσύ και ο Καζάκης με την Αριστερή Πλατφόρμα τα πιστεύετε αυτά τα γελοία σενάρια.

  6. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/07/2015 15:23:07

    την Κυριακή όλα τελειώνουν... Οι ηλίθιοι θα πουν όχι και θα πάμε στην ...πολυπόθητη δραχμή !! Και μετά ...εμφύλιος... Γιατί όπως αντιλαμβάνεστε δεν θα αποφασίσουν 40000 σε μια στιγμή για την ες αει εξαθλίωσή μας και μετά θα μείνουν ατιμώρητοι...

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ λαέρτης 06/08/2015 10:18:18

      Ελπιζω να τιμωρηθουν παραδειγματικα,ετσι ωστε να ξερουν και οι επομενοι επιδοξοι τι τους περιμενει απο τον λαο που τοσο πολυ υποτιμησαν.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/07/2015 16:05:18

    Η δραχμή είχε συνδεθεί με το ευρώ (ή ΕCU) από τα μέσα της δεκαετίας του 90.Χωρίς αυτή τη σύνδεση και την προοπτική της ΟΝΕ δεν θα πέρναγες καθόλου ωραία επί Σημίτη.Η χρεωκοπία θα είχε ήδη επέλθει μόλις το δημόσιο χρέος πέρασε το 100% και θα ήσουν στο ΔΝΤ από το 95. Και φυσικά τότε ο κόσμος ήταν πολύ λιγότερο ανταγωνιστικός.Ούτε κινέζικος ούτε ινδικός ανταγωνισμός υπήρχε.

  8. chp avatar
    chp 30/07/2015 20:39:18

    Το ακριβώς αντίθετο : Με ΔΡΑΧΜΗ θα άρχιζαν να ηχούν τα σήμαντρα οταν τα νούμερα της οικονομίας ήταν δυσμενή.(κυρίως το ισοζύγιο) Αλλωστε δεν υπαρχει οικονομολόγος που να πίστευε οτι η χώρα δεν πήγαινε στα βράχια πιο πριν από το 2008 που ο Σημήτης μιλησε για ΔΝΤ. Οι "εταίροι" όμως άφηναν να εννοηθεί στις αγορές ότι θα προστάτευαν την χώρα μας η οποία ήταν σε ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ από το 2004 με τον Αλμούνια και έτσι την πάτησαν όλοι. Ολα αυτά και τα τραπεζικά θέματα που τα αντιμετωπίζουμε πρωτος τα παρουσίασε ο Κ.Κόλμερ με το βιβλίο του "η μεγαλειώδης απάτη του ευρώ".Στο ίδιο βιβλίο προέβλεψε το τι θα επακολουθήσει αλλά περιέγραψε και τα 13 ή 17 ελαττώματα του ευρώ. Τον μνημονεύω πάντα διότι είμασταν θαμώνες -σε ένα μαγαζί -και με απέτρεψε από το να αγοράσω ομόλογα. Ουσιαστικά βέβαια δεν είχε προφητικές ικανότητες αλλά ...ιστορικές.Οι πτώχευση του Τρικούπη και του Βενιζέλου συνέβησαν στα απόνερα της Λατινικής ένωσης η πρώτη και της πρόσδεσης με την Χρυσή λίρα η δεύτερη .Μάλιστα τα αποτελέσματα της χρεοκοπίας ήταν έντονα διοτι δεν άκουσαν τους οικονομολόγους εκείνους που ζητούσαν άμεση χρεοκοπία. Αν και ο Βενιζέλος πλήρωνε ένα ποσοστό (νομίζω 30%) επί των τόκων και όχι των χρεωλυσίων. Το περίεργο είναι οτι η ένωση κέντρου ,ο Παπανδρέου με τον Μητσοτάκη ,ανεγνώρησαν τα προπολεμικά χρέη -ΜΕ ΚΑΠΕΛΟ και ΤΟΚΟΥΣ ΥΠΕΡΗΜΕΡΙΑΣ ,πολλά από τα οποία αφορούσαν χρέη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας ,τα χρέη του σιδηροδρόμου της θράκης επί Οθωμανών κτλ. Δηλαδή η Γερμανία έκανε κούρεμα και εμείς οι πλούσιοι τα πληρώσαμε με καπέλο δωδεκα χρόνια αργότερα!