09/01/2012 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει αλλά θα παραμείνει στο ευρώ»

«Το 2012 η Ελλάδα θα χρεοκοπήσει αλλά θα παραμείνει στο ευρώ» εκτιμά ο επικεφαλής της Goldman Sachs, Τζιμ Ο'Νιλ σε συνέντευξη που έδωσε στην Wall Street Journal.

Ωστόσο, μακροπρόθεσμα, τόσο η Ελλάδα όσο και η Πορτογαλία, δύσκολα θα παραμείνουν στο ευρώ.

«Οι συνέπειες εξόδου της Ελλάδας από την ευρωζώνη είναι τόσο απρόβλεπτες που ακόμα και η Γερμανία θέλει να παραμείνει», αναφέρει ο Ο'Νιλ.

Ο επικεφαλής της Goldman Sachs προβλέπει ότι το 2012, η ευρωζώνη θα μείνει ενωμένη και δεν θα υπάρξει αποχωρήση καμίας χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. firiki2010 avatar
    firiki2010 09/01/2012 22:21:06

    Όλα έχουν λεχθεί, όλα τα έχουν κάποιοι προφητέψει. Σύμφωνα με κάποιους θα ήμασταν εκτός ευρώ εντός του 2011. Φαντάζομαι ότι κάποιες από τις προφητείες θα πέσουν μέσα. Κάποιοι θα πανηγυρίζουν για τις προβλέψεις τους (πιθανώς και αλληλογρονθοκοπούμενες), κάποιοι θα μας εξηγούν ότι αυτοί καλά τα είπαν , αλλά τους έφταιξε ....η πραγματικότητα και κανείς δεν θα σχίσει τα πτυχία του. Κι όλοι μαζί θα συνεχίζουν - στο ανεπίδεκτο προφητειών ρευστο οικονομικό περιβάλλον μας - να.... προφητεύουν.

  2. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 09/01/2012 22:22:58

    Χαχα τι αλλη ανοησια θα ακουσουμε , αλλαζουν με ταχυτητα φωτος τις αποψεις τους , κοψτε τα σκληρα ναρκωτικα γιατι το ρεζιλικι σας δεν εχει πατο

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/01/2012 23:28:43

    Αυτό φοβάμαι θα είναι το χειρότερο σενάριο, αλλά αυτό πιστεύω και εγώ ότι θα γίνει και για αυτό ήθελα (και θέλω) να κάναμε fast forward, αλλά ανάποδα. Πρώτα στάση εξωτερικών πληρωμών και μετά τα νομισματικά. Αν συμβεί όπως τα λέει δεν χρειάζεται να είναι κανείς φωστήρας για να καταλάβει ότι θα έχουμε ξεζουμιστεί και μάλλον εκδιωχθεί σε τέσσερα πέρατα της οικουμένης...

    Λυπάμαι απίθανα που οι διαπραγματευόμενοι τις κόκκινες και ροζ γραμμές δήθεν για το καλό της Ελλάδας, θα την πεθάνουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 10/01/2012 00:41:07

      Και τι θες να κάνουν οι διαπραγματευόμενοι; Αφού το 70% του κόσμου είναι υπέρ του Ευρώ. Όποιος βγει και κάνει δήλωση κατά του Ευρώ είναι τελειωμένος.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ anonymous 10/01/2012 09:31:51

        Από το 70% που είναι υπέρ του ευρώ, το 70% είναι επειδή θυμάται "πόσο καλά πέρασε" όταν απέκτησε πολλή ρευστότητα σε σκληρό νομισμα και ελέυθερη κίνηση κεφαλαίων. Και εγώ πέρασα καλά όταν ήμουν 21 χρονών και οι συνταξιούχοι αγρότες όταν ο Αντρέας τους έκανε την σύνταξη από 15 δραχμές 300 δραχμές.

        Η αδυναμία να βλέπεις το τέλος, το end-game, το ποῦ οδηγεί μία κατάσταση είναι χαρακτηριστικό την ανοήτων και των προβάτων. Οι ηγέτες πρέπει να βλέπουν λίγο πιο πέρα (και το "λεφτά υπάρχουν" παράδειγμα προς αποφυγή)

        Δεν έχω καμία πρεμούρα να είμαι φτωχός, αλλά είμαι, και θα είμαι, φτωχός. Πρέπει να χσκέφτομαι πώς θα είμαι λιγότερο άθλιος, και πώς τα παιδιά μου θα έχουν προοπτική. Δεν λέω να μετακομίσουμε την Ελλάδα στην Κριμαία, λέω να δούμε το ρημάδι το 350 δις που δεν είναι βιώσιμο και να πατήσουμε λίγο στα πόδια μας. Πρώτα θα ρημάξουμε τα πάντα, μετά θα χρεοκοπήσουμε, μετά θα βγούμε από την ευρωζώνη. Καλύτερα θα ήταν ανάποδα και να γλυτώσουμε λίγη από την εξαθλίωση.

        Αν τα λέω αυτά είναι 1) γιατί φοβάμαι ότι το παραπανω σενάριο είναι πιστευτό, και 2) μπας και πιασει κανένα φωτισμένο πολιτικό κρίση ρεαλισμού και ωμής ειλικρίνειας. Καλύτερα να τα πει και να ρισκάρει να είναι δυσάρεστος τώρα, παρά να αναγκαστεί να τα πει όταν είναι στην καρέκλα, για δική ΤΟΥ επιτυχία. Το αγγούρι εγώ θα το έχω ούτως ή άλλως, και το ξέρω.

  4. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 10/01/2012 07:32:26

    εγω δεν πιστευω οτι ειναι ουτε το 7% ανωνυμε............για του λογου το αληθες βγαινωντας σημερα απο το σπιτι ρωτησε μονος σου 10 ατομα τυχεα.....θυμισου αυτο που σου λεω.......

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/01/2012 23:23:57

    Έχω άποψη, αλλά, αφού την διαύπωσε ο Αρχαιοπτέρυξ παραπάνω, απλά προσυπογράφω.

  6. Οικονόμου Ιωάννης avatar
    Οικονόμου Ιωάννης 11/01/2012 10:08:56

    Μἐ τό γνωστό σλόγκαν "λεφτά υπάρχουν", καί στό ρεφραίν νά ακούμε "λεφτά δέν υπάρχουν", θά έπρεπε νά λιτζάρουμε αυτόν πού τό είπε, μέ φανερό σκοπό νά αποδυναμώσει οικονομικά αυτούς στούς οποίους απευθύνεται καί εξυπηρετώντας ξένα συμφέρωντα, ωστε μέ αυτή τήν κίνηση - διαβεβαίωση, νά μήν παραμείνει κεφάλαιο ευρωπαϊκό στήν Ελλάδα καί νά έχει τήν δύναμη μέ αυτό τό ισχυρό κεφάλαιο, νά ορθοποδίσει επιστρέφωντας στήν δραχμή. Στή συνέχεια, τό πρώτο μνημώνειο, κατάφερε νά αποδυναμώσει οικονομικά τήν Ελλάδα ώστε, στό δεύτερο μνημώνειο νά αποδυναμώσει ολοκληρωτικά καί τούς Έλληνες πολίτες καί νά μήν υπάρχει αντίσταση γιά τήν παραχώριση τής Εθνικής κυριαρχείας σέ ξένες δυνάμεις, πράγμα πού κατάφερε η σημερινή ψευδοκυβέρνιση, μαζεύωντας τίς 180 υπογραφές πού απαιτούνταν από τό σύνταγμα γιά τόσο υψηλά θέματα. Στή συνέχεια, ο σκοπός είναι οι ιδιοτικές περιουσίες πού θά αρχίσει νά πουλάει ο κόσμος γιά να επιβιώσει καί ενώ κανείς δέν θά αγοράζει, θά έρθουν ξένοι επενδυτές πού θά αγοράζουν σέ εξευτελιστηκές τιμές λόγο ανταγωνισμού. Τότε, θά είμαστε Έλληνες χωρίς πατρίδα... (Κάπως έτσι μού παρουσίασε τήν κατάσταση τής χώρας τό πρωηγούμενο καλοκαίρι, κάποιος οικονομικός σύμβουλος τού υπουργίου (...), ο οποίος παρετήθηκε λόγο συνειδήσεως τό 2009). Τί πρέπει νά κάνουμε λοιπών στόν προδώτη..;