23/09/2011 15:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Γερμανία κρύβει 5 δισ. ευρώ από το χρέος της

Η Γερμανία βαρύνεται με κρατικό χρέος πολύ υψηλότερο από αυτό που φαίνεται στις επίσημες στατιστικές, υποστηρίζει η "Handelsblatt" σε ρεπορτάζ που δημοσιεύει.

Επικαλείται εκτιμήσεις του κ. Bernd Raffelhueschen, καθηγητή οικονομικών του Πανεπιστημίου του Freiburg. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, εκτός των 2 τρισ. ευρώ του "γνωστού" γερμανικού χρέους, υπάρχουν επιπλέον υποχρεώσεις που φτάνουν τα 5 τρισ. ευρώ εξαιτίας αποκλίσεων στα ασφαλιστικά ταμεία και στο σύστημα κοινωνικής ασφάλισης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 23/09/2011 15:37:22

    Αυτά τα έχει πει ο Γερμανός εδώ κι ενάμισι χρόνο. Τώρα τα βρήκε η handelsblatt;
    http://www.faz.net/artikel/C30770/staatsfinanzen-der-unsichtbare-schuldenberg-30072029.html

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ σιδεράκιας 23/09/2011 15:58:44

      Σιδεράκια κι εγώ αναρωτιέμαι για το τί δημοσιεύουν και πότε τα διεθνή ΜΜΕ. Σχετική η ανάρτηση μου παρακάτω, και το ερώτημα μου παραμένει... για ποιο δημοσίευμα της Handelsblatt μιλάμε; Μήπως το bloomberg & σια μας παπαρίζουν;

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 18:39:48

        Εμφανίστηκε μόνο στο έντυπο:

        http://i.imgur.com/yqzQA.jpg

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 15:42:34

    Μόλις έκανα σχετική ανάρτηση κι αλλού για το θέμα...

    Κι ένας καθηγητής οικονομικών λέει σήμερα στη Γερμανική Handelsblatt ότι η Ελλάδα δεν έχει καμμιά βαρύτητα για το ευρώ…
    h__p://www.handelsblatt.com/finanzen/rohstoffe-devisen/devisen/griechenland-hat-keine-bedeutung-fuer-den-euro/4652382.html

    Συγχρόνως, το bloomberg αναφέρει πως η ως άνω εφημερίδα αποκαλύπτει δια του Bernd Raffelhueschen, καθηγητή στο Freiburg University πως η Γερμανία έχει 5 τρις ευρώ χρέος αντί για 2 (h__p://www.bloomberg.com/news/2011-09-23/germany-has-5-trillion-euros-of-hidden-debt-handelsblatt-says.html),
    κρύβοντας τα υπόλοιπα, γεγονός που αρκετοί άρχιζαν να σχολιάζουν
    h__p://www.capital.gr/News.asp?id=1288759.
    Τα ίδια στο h__p://www.commodityonline.com/market-movers/Real-German-debt-may-be-7-trillion-Euros-not-2-trillion-Professor-September%2023,%202011%2015:51:58-3-4047-3-1.html

    Όμως μια αναζήτηση στην online έκδοση της ίδιας της Handelsblatt δεν εμφανίζει αντίστοιχο άρθρο του.

    Είναι δυνατόν να αναφέρεται σε έντυπη έκδοση ή σε αυριανό δημοσίευμα!
    Πλέον τείνω να πιστεύω ότι τέτοια αρθράκια πετιούνται έτσι άντε, ένθεν κακείθεν του Ατλαντικού.

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 17:05:01

      Προφανώς γίνονται ανάλογα με το πρωινό ξύπνημα της Μέρκελ.
      Η ουσία είναι πως μιλάμε για χρέος στο 270% του ΑΕΠ. Μόνο εμάς πιάσαν κορόιδα, οι "δικοί" μας εννοώ!

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ σιδεράκιας 23/09/2011 17:18:08

        Έχω διαβάσει ότι και το ιδιωτικό χρέος της Γερμανίας είναι τεράστιο. Και μόνο 2 τρις να είναι το δημόσιο χρέος τους, μιλάμε για μια καταχρεωμένη χώρα! Οπότε, ναι, έχουν κάθε λόγο να πετάνε ότι θέλουν σε προπαγάνδα και να αποπροσανατολίζουν, όπως και προς όποια κατεύθυνση...
        Τελικά είμαστε ο Κώτσος και μας πιάσανε.

  3. hotdog avatar
    hotdog 23/09/2011 16:06:20

    Μάλλον 5 τρις. εννοείτε. 5 δις για την γερμανική οικονομία δεν νομίζω να είναι κάτι το σπουδαίο για να το κρύψουν...

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 20:16:16

    Ευχαριστώ Δήμο. Φαντάζομαι αφορά μόνο έντυπη έκδοση, γι' αυτό και δεν έχουμε άλλη πηγή.