Ερχονται νέες αντικειμενικές αξίες
19/08/2014 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ερχονται νέες αντικειμενικές αξίες

Τη διαδικασία για τον προσδιορισμό των νέων αντικειμενικών αξιών που θα ισχύσουν, πιθανόν από το 2017 δρομολογεί σταδιακά η κυβέρνηση. Βάσει απόφασης που υπέγραψε ο υπουργός Οικονομικών Γκ. Χαρδούβελης, συστήνεται επιτροπή που θα αναλάβει:

1. Εως τα τέλη Αυγούστου την εκπόνηση σχετικού προγράμματος δράσης για την ευθυγράμμιση αντικειμενικών και εμπορικών τιμών.

2. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2015, τον καθορισμό μεθοδολογίας εκτίμησης αξιών ακινήτων ανά κατηγορία, και συλλογή στοιχείων για την αναθεώρηση του τρόπου υπολογισμού των διοικητικών αξιών των ακινήτων ανά γεωγραφικές ζώνες, ώστε να αντανακλούν όσο ακριβέστερα γίνεται τις συνθήκες στην αγορά.

3. Εως τον Σεπτέμβριο του 2015 πρέπει να είναι έτοιμο το σύστημα καθορισμού διοικητικών αξιών ακινήτων.

4. Μέχρι τον Ιανουάριο του 2016 θα πρέπει να έχουν καταρτιστεί οι σχετικοί Δείκτες Τιμών Ακινήτων.

Σε κάθε περίπτωση η ανάγκη σύγκλισης εμπορικών και αντικειμενικών τιμών είναι αδιαμφισβήτητη, με δεδομένες τις μεγάλες αποκλίσεις που καταγράφονται. Είναι ενδεικτικό πως στην Αττική καταγράφονται πωλήσεις κάτω από την αντικειμενική αξία στον Δήμο Αθηναίων και τα βόρεια προάστια, όπου οι αντικειμενικές αξίες είναι υψηλότερες των ζητούμενων τιμών από 3% έως 33% ανάλογα με την περιοχή, ενώ στα παλαιά διαμερίσματα το ποσοστό κυμαίνεται από 20% έως 70% ανάλογα με την περιοχή.

www.imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΧΥ avatar
    ΧΥ 19/08/2014 11:37:47

    Δεν καταλαβαινω γιατι τοση βιασυνη ! Γινεται εμπεριστατωμενη μελετη ενος τοσο πολυσχιδους προβληματος σε 3 μονο χρονια ?

  2. George N avatar
    George N 19/08/2014 11:38:29

    Πολύ σταδιακά μην πάθουμε και τίποτα από τον ίλιγγο της ταχύτητας! Πάντως πέρα από εσωτερικές ανακατανομές η αναπροσαρμογή δεν επηρεάζει το συνολικό ποσό του φόρου. Το πρόβλημα όμως είναι εκεί. Στο ζητούμενο κοντά στο 2% του ΑΕΠ από τα ακίνητα σε μόνο 2 από σύνολο 5 φόρων και τελών που τα επιβαρύνουν ετησίως.

  3. my way avatar
    my way 19/08/2014 11:40:55

    Δε ντρέπονται λίγο, λέω εγώ;!

    • my way avatar
      my way @ my way 19/08/2014 13:53:44

      Χαράτσι, ΕΝΦΙΑ, πλαστές αντικειμενικές όπλα κατά της μεσαίας τάξης, όπλα κατά του νεοδημοκρατικού κορμού. Γιατί;

      • άλυτη εξίσωση avatar
        άλυτη εξίσωση @ my way 19/08/2014 14:56:53

        ...Γιατί μπορούν.

  4. cielo avatar
    cielo 19/08/2014 11:46:11

    "... που θα ισχύσουν, πιθανόν από το 2017..." Α μαλιστα, ησυχασα τωρα. Μονο τρια χρονια ακομα... τουλαχιστον. Οι τυποι εχουν την εντυπωση οτι ο μεσος Ελληνας εχει ενα σεντουκι με κατοσταριες τα χιλιαρικα και μπορει να πληρωνει εσαει για να τους βγαινει ο λογαριασμος?

  5. Seagull avatar
    Seagull 19/08/2014 12:45:02

    Πολύ σωστά τοποθετεί η κυβέρνηση τον πήχη του προσδιορισμού των αντικειμενικών αξιών 2,5 χρόνια μετά, αυτό βεβαίως σημαίνει ότι μπορεί οι σημερινές αντικειμενικές αξίες να αυξηθούν και όχι να μειωθούν όπως θα περίμεναν κάποιοι, διότι κάποιοι κακοήθεις διαρκώς αναμασούν ότι οι εμπορικές αξίες των ακινήτων έχουν μειωθεί και όλα τα σχετικά, πράγμα το οποίο η καλή μας κυβέρνηση καλώς δεν ασπάζεται συνεπικουρούμενη από την εξίσου καλή και σοφή τρόϊκα. Εξάλλου σύμφωνα και με την περιρρέουσα κατάσταση, αν αναλογιστούμε ότι ήδη έχει ξεκινήσει το ράλλι της ανάπτυξης, το 2017 θα βρίσκεται στο αποκορύφωμά του έτσι κανένας δεν θα έχει πρόβλημα να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ του ανεξαρτήτως των αντικειμενικών αξιών. Εξάλλου ως λαός οι Ελληνες πάντα είμασταν large, γαλαντόμοι και μας άρεσε να ξοδεύουμε το χρήμα, γιατί να αλλάξουμε λοιπόν τις καλές μας συνήθειες?

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/08/2014 14:28:36

    αυτά είναι μπούρδες. πουθενά στις σοβαρές χώρες δεν υπάρχουν "αντικειμενικές" (που δεν είναι παρά αυθαίρετες της κρατικής μαφίας) και μη αντικειμενικές αξίες. Η μόνη αντικειμενική αξία είναι η εμπορική αξία. αν είχαμε πραγματική οικονομία της αγοράς δεν θα υοπήρχαν τέτοια εκτρώματα, ευρεσιτεχνίες της κλεπτοκρατίας για να επιβιώνει. κατά τα άλλα έιναι φιλελέδες και της αγοράς ενώ η ψευτοαριστεροί είναι σοσιαληστάδες.ουδέν αναληθέστερον...αμφότεροι είναι κρατιστές και ανίκανοι.

  7. άλυτη εξίσωση avatar
    άλυτη εξίσωση 19/08/2014 14:55:53

    H εξαγγελία σήμερα, το αποτέλεσμα...τότε! To ...βάθος του χρόνου, ο μακροπρόθεσμος ...σχεδιασμός, βοηθά ώστε εντέχνως ν΄αλλάζει χέρια η σκυτάλη και τότε άντε βρείτε μας, να μας ζητήσετε ευθύνες και να μας πείτε ασυνεπείς! Κλασσικό, θαυμάσιο, πολυπαιγμένο. Τίποτε δεν άλλαξε μέσα στο μυαλό τους. Έξω; Θα μάθουμε....