#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2013 06:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επτά μεγάλα κρουαζιερόπλοια «έδεσαν» χθες στον Πειραιά



Δεν ξέρουμε αν το πήρατε χαμπάρι αλλά χθες στο λιμάνι του Πειραιά έγινε χαμός. Επτά μεγάλα κρουαζιερόπλοια «έδεσαν» και κατέβηκαν περί τους 18.500 τουρίστες. Φέτος, τόσο το μεγάλο λιμάνι όσο και άλλα σε όλη την Ελλάδα γέμισαν με κρουαζιερόπλοια και πολλές περιοχές με τουρίστες που κατέβηκαν, είδαν τα αξιοθέατα, ψώνισαν κι έφυγαν. Λέγεται μάλιστα ότι κάθε τουρίστας που κατεβαίνει από το κρουαζιερόπλοιο σπαταλά κατά μέσο όρο 300 ευρώ.

Με τις εξελίξεις στην Αίγυπτο και την Τουρκία, η Ελλάδα κέρδισε περί τους 500 χιλ. τουρίστες περισσότερους απ' ότι περίμενε. Είναι χαρακτηριστικό ότι βρισκόμαστε στα μέσα του Σεπτέμβρη και η Ελλάδα συνεχίζει να «βουλιάζει» από τον τουρισμό.

Αν δεν το ξέρετε, σήμερα στο λιμάνι δεν κατέβηκε το ΠΑΜΕ ούτε κανένας  «αριστερός» σαν κι αυτούς που επί χρόνια κρατούσαν την Ελλάδα στην απομόνωση. Εκείνους που επί χρόνια μπλόκαραν τα κρουαζιερόπλοια και προπηλάκιζαν τους καημένους τους ξένους που το μόνο που ήθελαν ήταν να δουν την Ελλάδα.

Δεν πήγαν οι κόκκινοι και ροζ συνδικαλιστές, αυτές οι γραφικές φιγούρες που επί χρόνια τους βλέπαμε κρεμασμένους στα πλοία. Όλα κύλησαν ομαλά, τα πλοία έδεσαν στον Πειραιά και σε άλλα λιμάνια, οι τουρίστες βγήκαν και ξόδεψαν και τα πάντα θύμισαν μια πολιτισμένη χώρα.

Φυσικά δεν πήγαν ούτε στην Ακρόπολη να κρεμάσουν πανό και να καταδικάσουν τους... μνημονιακούς που βοήθησαν να αρθεί το καμποτάζ στην κρουαζιέρα. Έπρεπε να έρθει η τρόικα και η κρίση για να καταλάβουν οι ψευτοεπαναστάτες ότι οι τζάμπα μαγκιές δεν περνάνε κι ότι η απελευθέρωση της κρουαζιέρας κάνει καλό;

Αλλά έτσι είναι στην Ελλάδα. Κουμάντο μια ζωή κάνουν οι μειοψηφίες, αυτές που και τώρα θέλουν να γίνει μπάχαλο η χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΑΠΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ avatar
    ΡΑΠΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 13/09/2013 07:22:58

    Δυστυχώς βέβαια για σένα οι κόκκινοι και ροζ συνδικαλιστές δεν ήταν αυτοι που προσέλαβαν την μισή Ελλάδα στο δημόσιο, ούτε αυτοί που συμμετείχαν στο πάρτυ του χρηματιστηρίου(ΠΑΣΟΚ) ή στο πάρτι με τα δομημένα ομολογα. Αλήθεια θυμάσαι τίποτα από αυτά??....Do you remember.......

    • μαρικα avatar
      μαρικα @ ΡΑΠΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 13/09/2013 11:44:17

      Μα και στο δημοσιο οι περισσοτεροι ειναι οι ροζ και οι κοκκινοι.
      Γιαυτο βγαινουν στο δρομο και φωναζουν(Οποιος φωναζει παιρνει)
      Η μηπως νομιζεις οτι φωναζουν για σενα?Ετσι ειναι καλυτερα που δεν βγαινουν πλεον,ομως επρεπε να γεινουν απο εμας και οχι να ντροπιαστουμε σαν λαος να μας τα επιβαλουν οι αλλοι.

  2. Γεμάτος απορίες avatar
    Γεμάτος απορίες 13/09/2013 10:27:46

    Γιατί τα κανάλια δεν φωνάζουν τους πρωτεργάτες του προ ετών αποκλεισμού των κρουαζερόπλοιων από το ΠΑΜΕ και να τους ρωτήσουν πως αισθάνονται γι'αυτά που έκαναν τότε;

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 13/09/2013 10:33:50

    Το ANTARCIA και το ΠΑΜΕ που ήταν να κλείσουν την είσοδο ;;;

  4. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 13/09/2013 14:10:06

    Η απελευθερωση της κρουαζιερας δεν ειναι τυχαιος ορος.Πραγματικα τα λιμανια ηταν σε ομηρεια

  5. Πειραιώτης avatar
    Πειραιώτης 13/09/2013 23:54:55

    Είστε εκτός τόπου και χρόνου και προφανώς δεν έχετε καμία σχέση με το «μεγάλο λιμάνι» όπου αράζουν καθημερινά τέτοια κρουαζιερόπλοια - πολυκατοικίες, αλλά η τοπική αγορά και κοινωνία ούτε καν τους βλέπει!

    Γιατί; Διότι, πολύ απλά, τους μεταφέρουν με ΠΡΟΕΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΑ ΜΕ ΞΕΝΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΠΟΥΛΜΑΝ μέχρι το Μουσείο της Ακρόπολης, τους πάνε και μια βόλτα στο Μοναστηράκι ή την Πλάκα ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ, ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΑΠ' ΕΞΩ και επιστρέφουν στο πλοίο, χωρίς να έχει μείνει ούτε ευρώ στην εγχώρια τουριστική αγορά! Τα «βραχιολάκια» ζουν και βασιλεύουν, αλλά κάποιοι εθελοτυφλούν δημιουργώντας απατηλές προσδοκίες.

    Ρωτήστε τους καταστηματάρχες του Πειραιά που στήνονται στις προβλήτες των κρουαζιεροπλοίων παρακαλώντας τους τουρίστες, αλλά εκείνοι κατευθύνονται ομαδικά όπου τους πάνε οι «αρχηγοί» των γκρουπ στο πρόγραμμα που προανέφερα. Ρωτήστε και μην παραπληροφορείτε!

    Πειραιώτης

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ Πειραιώτης 14/09/2013 12:17:13

      Αγαπητέ μου, όταν πριν τρεις δεκαετίες άν και Καλαματιανός άνοιξα το πρώτο μου μαγαζί στην Τρίπολη, ένας Γορτύνιος φορέας της "γορτυνιακής λέπρας" μου έδωσε μία συμβουλή.
      "Να μπαίνει κόσμος στο μαγαζί σου κι ας αφήνει μόνο την σκόνη του!"

  6. BIΣ avatar
    BIΣ 14/09/2013 18:43:45

    Είναι θετικό, οπωσδήποτε, αλλά η πραγματική ανάκαμψη για την Αθήνα θα σημάνει όταν αυξηθούν οι διανυκτερεύσεις τουριστών. Πολλές φορές δεν ξεπερνούν το ένα (1) βράδυ! Απαράδεκτο για μία πόλη με το πολιτισμικό μέγεθος της Αθήνας, αλλά πολύ διδακτικό για το τι ευθύνες έχουμε και το πώς την καταντήσαμε. Πόλη με 5 (τουλάχιστον) κορυφαία στο είδος τους μουσεία, κατέληξε να είναι η "μονομουσειακή" πόλη (=Μουσείο Ακρόπολης)....Αφήνω τα λοιπά αξιοθέατα που παραμένουν στο σκοτάδι...