09/12/2010 22:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επανέρχεται η απόσυρση!

Το μέτρο της απόσυρσης των αυτοκινήτων επαναφέρει η Κυβέρνηση, με παράλληλη μείωση του τέλους ταξινόμησης για την αγορά νέου. Σύμφωνα με το σχέδιο νόμου  η απόσυρση θα αφορά αυτοκίνητα παλαιότητας από δώδεκα έτη (πρώτης κυκλοφορία πριν το 1999) και πάνω και προϋποθέτει την αγορά νέου αυτοκινήτου μέχρι τα 2.000κ.εκ.

Πιο συγκεκριμένα:

Τα αυτοκίνητα με κινητήρα μέχρι και 900 κυβικά εκατοστά, απαλλάσσονται από το προβλεπόμενο τέλος ταξινόμησης για φορολογητέα αξία μέχρι και 6.000 ευρώ.

Δηλαδή γίνεται έκπτωση 100% του τέλους ταξινόμησης με το όφελος να είναι ως τα 300 ευρω

Τα αυτοκίνητα με κινητήρα από 901 μέχρι και 1400 κυβικά εκατοστά, απαλλάσσονται  από το προβλεπόμενο τέλος ταξινόμησης για φορολογητέα αξία μέχρι  και 8.000 ευρώ.

Δηλαδή γίνεται έκπτωση 100% του τέλους ταξινόμησης με το όφελος να είναι ως τα 960 ευρω.

Τα αυτοκίνητα με κινητήρα από 1401 μέχρι και 1600 κυβικά εκατοστά, απαλλάσσονται από το 65% του προβλεπόμενου τέλους ταξινόμησης και για φορολογητέα αξία μέχρι και 11.000 ευρώ. Δηλαδή υπάρχει όφελος έως 1430 ευρω

Τέλος τα αυτοκίνητα με κινητήρα από 1601 μέχρι και 2000 κυβικά εκατοστά, απαλλάσσονται από το 50% του προβλεπόμενου τέλους ταξινόμησης και για φορολογητέα αξία μέχρι και 14.000 ευρώ.

Αν η αξία του αυτοκινήτου ξεπερνά έστω και ένα ευρώ τα αναφερόμενα απαλλασσόμενα όρια, για το επί πλέον ποσό, θα εισπράττεται ο προβλεπόμενος ακέραιος συντελεστής τέλους ταξινόμησης.

Οι εκπτώσεις αυτές θα ισχύσουν για ένα μόνο χρόνο, για όσα αυτοκίνητα αποσυρθούν μέχρι τέλος του 2011.

Φόρος Πολυτελείας

Την ίδια στιγμή μειώνεται ο φόρος πολυτελείας για όλα τα αυτοκίνητα εργοστασιακής τιμής μέχρι 22.000 ευρώ. Τα καινούργια ΙΧ αξίας 15.000-20.000 ευρώ απαλλάσσονται από το φόρο 10%. Τα αξίας από 20.000 ευρώ μέχρι και 22.000 ευρώ, θα φορολογούνται με ποσοστό  10% ενώ, στα μεγαλύτερης αξίας, δεν αλλάζει τίποτε.

Μεταχειρισμένα

Στα μεταχειρισμένα οι μειώσεις είναι μεγαλύτερης για τα μεσαίας αξίας αυτοκίνητα. Θα επιβάλλεται φόρος στα αξίας από 16.000 ευρώ μέχρι και 17.000 ευρώ 10% και από 17.000 ευρώ μέχρι και 19.000 ευρώ, 30%.

http://www.protothema.gr/car-and-speed/article/?aid=94823

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2010 22:57:19

    άλλα ισχύουν το 2008, άλλα το 2009, άλλα το 2010, άλλα το 2011 και τι ωραία που περναμε, υπάρχουν άνθρωποι σε Υπουργεία που ασχολούνται με προσφορές για εμπόρους αυτκινήτων... Πολύ αναπτυξιακό...

    Κανένα Υπουργείο να ασχολείται με είδη υγιεινής;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 09/12/2010 22:59:19

      Aρχαίε, οι υπουργοί έγινβαν πλασιέ των εισαγωγέων.
      Ο Παμπούκης πλασιέ κανενός πια.

    • thanos avatar
      thanos @ archaeopteryx 10/12/2010 00:17:19

      Δε συμφωνώ σε πολλά μαζί σου, αλλά στο συγκεκριμένο συμφωνώ κ απαυξάνω.

  2. loretta avatar
    loretta 09/12/2010 23:36:55

    ....ωραια ...επι της ευκαιριας δεν αποσυρεται και το πασοκ να ησυχασουμε.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ loretta 10/12/2010 09:39:57

      Επ αυτού να κάνουμε έρανο για να επιταχύνουμε την απόσυρση του

  3. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 10/12/2010 00:28:17

    Απαράδεκτο! Ύβρις! Αμοραλισμός! Η οικονομία βουλιάζει και σώζουμε πρώτα τους τριάντα εισαγωγείς του εμβληματικού τομέα προϊόντων καταναλωτικής ευμάρειας.

  4. oxoxo avatar
    oxoxo 10/12/2010 00:36:21

    ένα τέτοιο μέτρο θα είχε νόημα εάν είμαστε αυτοκινητοπαραγωγός χώρα. από τη στιγμή που δεν είμαστε, τότε, με τέτοια μέτρα γινόμαστε χώρα πλασιέ.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/12/2010 09:37:00

    Το τραγικό είναι, ότι αυτή ακριβώς η νοοτροπία βρίσκεται σε ΚΑΘΕ τομέα της οικονομίας και της πολιτικής. Εξυπηρέτηση ευκαιριακών και αντικρουόμενων συμφερόντων εισαγωγέων, αποκλειστικών αντιπροσώπων, μεταποιητών, εγχωρίων (αν έχει μείνει κανένας) ... Για αυτό είμαστε στα πολιτικά και οικονομικά αδιέξοδα.

    Φανταστείτε αυτό που γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας, στο ενεργειακό ή το βιομηχανικό (ή το ιδεολογικό)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 10/12/2010 09:46:09

      δεν βλεπεις που ΟΛΕΣ οι αυτοκ/νις στον κοσμο φτιαχνουν τουρμπο μηχανες μικρου κυβισμου? Τυχαιο? δε θελουν να μολυνουν με C02 τις αγορες !! χαχαααα ενω τα εργοστασια τους εχουν απο 10 Ασωπους μεσα να τρεχουν. η Συνομωσια του Co2 ειναι εδω.
      Μολις βρουν και το λιθιο που χρειαζονται θα το γυρισουν στα ηλεκτρικα. Σταρ Τρεκ θα γινουμε. εε μρ Σποκ??

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/12/2010 09:49:20

        για να συμπληρωσω τη σκεψη μου..
        "εγω παραγω" εσυ ΠΡΕΠΕΙ να καταναλωσεις!!! για το καλο του κλιματος!...
        να ρωτησω εγω.. οι Τραπεζες θα δινουν πιο ευνοικα δανεια σε οσουν αγοραζουν πρασινοτερα αυτοκινητα?? ;)

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/12/2010 10:20:03

          Πρέπει να βγούμε από τον φόρο κάρβουνου. Το να πεις βαράω κανόνι σου κάνει ζημιά. Το να πεις δεν με ενδιαφέρει η καρβουνοθεραπέια, θα φωνάξει η Γκρηνπής. Πληρωμένη είναι η Γκρηνπης, αλλά της λές να πάει να ρουφήξει έναν τάρανδο να στανιάρει (άσχετο ποιός είναι από πίσω, τουλάχιστον να πέσουν οι μάσκες)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 10/12/2010 11:56:06

            Αρχαιε, ο ΓΑΠ κανει δηλωσεις μεσα απο το τζακι καρβουνιασμενος!! ποιος θα τον βγαλει απ το καρβουνο τον ιδιο? ξερεις τι καιει ο συγκεκριμενος εγκεφαλος?

            ΠΠ

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ archaeopteryx 10/12/2010 12:01:46

            Ο ΓΑΠ θα φάει πολύ από αυτό που μας ταϊζει μέχρι να τελειώσει η θητεία του. Τρανό και τρανταχτό παράδειγμα τα ...τέλη κυκλοφορίας. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά και άλλοι θα ξεσηκωθούν με τα καρβουνοπαραμύθια. Φαντάσου την Ιαπωνία εκτός Κυότο... Μην ξεχνάμε τι γίνεται και έξω... Κάποια στιγμή, όπως το feed in tariff απεδείχθη ληστεία, θα καταλάβουν ότι και τα δικαιώματα ρύπων δεν μπορεί να είναι 15 εδώ, 0 στην Αμερική και 7,5 στην Κίνα... Η Κίνα θα τους pηdήξει τους Γερμανούς στο θέμα, ελπίζω και εύχομαι. Το τελεταίο πράγμα που θα θέλουν οι Γερμανοί είναι να εισάγουν αιολικά ή διακιώματα ρύπων... Να εξάγουν και εισπράτουν θέλουν

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 10/12/2010 09:40:50

    Ε καλά λές και είσαι καινούργιος κάποια μίζα έπεσε δεν καταλαβαίνεις

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Ανώνυμος 10/12/2010 10:01:33

      όχι, δεν με εκπλήσσει η μία μίζα. Συνειδητοποιώ (κάτι που θα έπρεπε να ξέρω) ότι αυτη η μεθοδολογία είναι η "ΕΘΝΙΚΗ" στρατηγική. Σε όλα τα επίπεδα, από εξοπλισμούς, ενέργεια, οικοδομή, τα πάντα. Δεν είναι τυχαίο που είμαστε στα χάλια που είμαστε.

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/12/2010 12:56:43

    Εμείς οι 100.000 περίπου...μεγαλοεισαγωγείς του κλάδου σας ευχαριστούμε για την μεγαλοψυχία σας. Κατά τα άλλα, άμα φωνάξουμε για μειώσεις στους ΔΥ είμαστε "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".

    Για το δε θέμα της ρύπανσης, μακάρι όλοι να προσπαθούσανε όσο ο κλάδος του αυτοκινήτου στην περιβαντολογική προστασία, αλλά όταν δεν έχεις ιδέα είναι εύκολο να λες ότι θες.