06/07/2011 18:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση Κομισιόν σε ΜOODY’S

"Λυπούμαστε" για την απόφαση της Moodys να υποβαθμίσει την Πορτογαλία, τονίζει σε ανακοίνωσή της η Κομισιόν, προσθέτοντας ότι η χρονική στιγμή της απόφασης είναι "αμφισβητούμενη" και βασίζεται σε υποθετικά σενάρια.

Παράλληλα, σημειώνει ότι η απόφαση της Moodys αναδεικνύει για μια ακόμη φορά την αμφισβητούμενη συμπεριφορά των οίκων αξιολόγησης, οι οποίοι αντί να λειτουργούν με σαφήνεια, παράσχουν μεγαλύτερη αβεβαιότητα στο σύστημα.

"Η υποβάθμιση της Πορτογαλίας προσθέτει το κερδοσκοπικό στοιχείο στην κρίση χρέους της ευρωζώνης" δήλωσε σχετικά ο επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μπαρόζο, προαναγγέλλοντας ότι η Επιτροπή θα ενισχύσει τη νομοθεσία των οίκων αξιολόγησης εντός του Ιουλίου.

"Μου φαίνεται περίεργο που δεν υπάρχει ευρωπαϊκός οίκος αξιολόγησης, αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει σε μια μεροληπτική στάση των οίκων", τόνισε ο επικεφαλής της Κομισιόν, σημειώνοντας ότι η Ε.Ε. εξετάζει αυτή τη δυνατότητα.

STANDARD & POOR’S: ΤΙ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΤΗΣ



Η Standard & Poor’s απαντά σκληρά στην έντονη κριτική που δέχθηκε το τελευταίο 24ωρο ως προς την στάση που τηρεί αναφορικά με το νέο πακέτο στήριξης για την Ελλάδα. Επισημαίνεται ότι το σημείο- κλειδί είναι η συμμετοχή των ιδιωτών επενδυτών με μετακύληση των ληξιπρόθεσμων ελληνικών τίτλων. Κίνηση που η S&P δήλωσε θα οδηγήσει σε νέα υποβάθμιση των ελληνικών ομολόγων στην κατηγορία «επιλεκτική χρεοκοπία».

«Οι διαμαρτυρίες δεν έχουν υπόσταση και είναι πραγματικά εσφαλμένες. Είτε αποδίδονται σε άγνοια των δεδομένων ή πρόκειται για σχόλια πολιτικά υποκινούμενα τα οποία παραβλέπουν τα δεδομένα» δήλωσε ο Torsten Hinrichs, ανώτατο στέλεχος της Standard & Poor’s, σε συνέντευξή του σε αυστριακό ραδιόφωνο.

Μία ημέρα νωρίτερα, ο Ewald Nowotny, μέλος του εκτελεστικού συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας εμμέσως πλην σαφώς κατηγόρησε τους οίκους αξιολόγησης ότι εφαρμόζουν δύο μέτρα και δύο σταθμά στην περίπτωση της Ελλάδας, λέγοντας ότι είναι πιο σκληροί αναφορικά με τον χειρισμό του νέου πακέτου στήριξης από ότι σε άλλες περιπτώσεις.

«Δεν απορρίπτουμε το σχέδιο αυτό καθεαυτό, αλλά σχολιάζουμε το πώς η Standard & Poor’s θα αντιδράσει βάσει της σημερινής οπτικής γωνίας και από τις πληροφορίες που είναι στην παρούσα φάση διαθέσιμες» απαντά ο κ. Torsten Hinrichs και συμπληρώνει: «Είναι ένα καθαρά υποθετικό σχόλιο γιατί το τελικό πλάνο δεν έχει ακόμη αποφασιστεί».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. spiros avatar
    spiros 06/07/2011 19:08:14

    Όταν η ΕΕ δεν μπορεί να αντιληφθή τον λάθος δρόμο της οικονομικής πολιτικής. Αυτό λέγεται στρουθοκαμιλισμός ή στραβομάρα;

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 06/07/2011 19:27:47

    Οι χρήσιμοι ηλίθιοι της ΕΕ τώρα καταλάβανε ότι τους χρησιμοποίησε το τραπεζικό σύστημα στο θέμα της κρίσης?

  3. Orestios avatar
    Orestios 06/07/2011 19:30:18

    Κι εδώ ποιές τράπεζες θα αποτύχουν στα επόμενα στρες τεστ.
    Πόσα δισεκατομμύρια φόρτωσαν στους Έλληνες τα golden boys μαζί με την Κυβέρνηση Παπανδρέου????
    h--p://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/draghi/Stress%20Test%20Bank%20Failures.jpg

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 19:32:55

    shit high and stare

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 19:34:42

      shit happens

      • Anatolios avatar
        Anatolios @ Orestios 06/07/2011 22:24:31

        when you party naked

    • sawas avatar
      sawas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 11:48:26

      Χαχα..... να τους κάνουν μήνυση !!!!!! Θα τους κλ@σουν κανονικά!!!!!

      Οι ΑνήθΟικοι δεν μπορούν καθιστούν υπεύθυνοι για τις αστοχίες (LBrothers) τους καθότι οι συμβουλές-παροτρύνσεις,-αναλύσεις εμπίπτουν στην ελευθερία λόγου που προστατεύει το σύνταγμα τους. Όποιος τους παίρνει σοβαρά υπόψη είναι ο ίδιος υπεύθυνος!!!!!!!!!!

      Οι ΑνήθΟικοι δεν είναι !!!!!Χαααααα

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 19:39:20

    Αν ηταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΜΑΓΚΕΣ και οχι ΓΙΑΛΑΤΖΙ,
    οι ΕΕ, θα ελεγαν στα Αμερικανα...

    - παιδια, οσα χρωσταμε ολοι μαζι σε δικες σας Τραπεζες τα κουρευμε με την ψιλη!
    - παιδια, σας βαζουμε και ενα φορο σε καθε Χρηματιστηριακη Συναλλαγη σε ΕΕ προιοντα
    - παιδια λεμε ν αυξησουμε και τα τελεωνεια ενα 5% στις εισαγωγες απο εκει..
    - παιδια, θα ριξουμε τις τιμες σε ΕνδοΕΕ εμπορικες συναλλαγες
    - παιδια, σε 5 χρονια θα εχουμε φτιαξει 1 χρηματιστηριο ΕΕ
    - παιδια, λεμε να αποσυρουμε τα $$ μας απο το ΔΝΤ, δεν βγαινουμε....

    και τελος θα μας δωσετε το 50% των 3 αδερφων free ride στην EKT.

    ΠΠ

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 19:57:00

      Για να μαθαινουν μερικοί στο Ελλάντα πώς παίζεται το παιχνίδι:

      """Οι επιπτώσεις της απόφασης της Moody’s κατεγράφησαν άμεσα στις αγορές και ειδικά στα ομόλογα.
      Τα CDS της Πορτογαλίας στις 905 μονάδες βάσης που αποτελεί νέο ιστορικό ρεκόρ από 790 μονάδες βάσης χθες.
      Ανοδικά και η Ιρλανδία 840 μονάδες βάσης από 750 μονάδες βάσης χθες και η Ισπανία 305 μονάδες βάσης από 273 μονάδες βάσης. Στην Ιταλία στις 223 μονάδες βάσης.
      Στην Ελλάδα επίσης το CDS εκτινάχθηκε στις 2200 μονάδες βάσης από 2000 μονάδες βάσης ενώ το spread από χθεσινό κλείσιμο 1310 μονάδες βάσης διαμορφώθηκε στις 1333 μονάδες βάσης. .....


      Το πλέον αξιοσημείωτο είναι ότι στην ευρωπαϊκή πλατφόρμα ομολόγων υπήρξε επενδυτής που πούλησε σήμερα ομόλογο λήξης Αυγούστου 2011 με ετησιοποιημένο επιτόκιο 41%. """"""""

      ΝΑΙ καλά διαβάσατε 41% επιτόκιο ετησιοποιημένο.!!!!!!!!!!!!

      ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΛΕΜΕ..................

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ ό παγωτατζής 06/07/2011 20:00:54

        Τι είπε ό Μπένυ ΧΑ!ΧΑ!

        Θα βγεί στις αγορές το 2013;;;;;;;;;

        41% επιτόκιο είναι λίγο μπροστά στα κέρδη τής ΕΛΛΑΣ ΑΕ!!!!!!

        Αχ! ΚΟΥΛΑ..ΑΧ!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ό παγωτατζής 06/07/2011 20:33:15

        ελα ρεεε.. τι 41 % πως??
        under the table?

        ΠΠ

  6. tpe avatar
    tpe 06/07/2011 20:29:45

    Προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατό κάποιος να πουλάει αέρα κοπανιστό για 41%! Επίσης, δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο η ΕΕ ΕΠΙΜΕΝΕΙ να επιτρέπει την πώληση CDS σε ΜΗ κατόχους ομολόγων, τι ακριβώς περιμένει; Μάλλον ακριβώς αυτά τα κερδοσκοπικά παιχνίδια, οπότε πραγματικά τις ανακοινώσεις τους τις έχω γραμμένες στα ρυπαρότερα των υποδημάτων μου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tpe 06/07/2011 20:38:46

      το 1% ή το 41%, πας στην Τραπεζα και το κανεις αναληψη αμα γουσταρεις !!...

      το αλλο το βλεπεις σε μια γαλαζια οθονη... αντε ledger to ledger.

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tpe 06/07/2011 20:40:37

      συγγνωμη, δεν εχεις καταλαβει οτι ολοι οι Δανειστες ας "πανε" για τους τοκους?

      το κεφαλαιο ποτε δεν το εδωσαν και ποτε δε θα το παρουν... απλα τον εχουν εγγραψει σαν απαιτηση.... κ εμεις κοιμομαστε.

      Τους τοκους ειμαστε υποχρεωμενοι να τους πληρωνουμε ! και χαιρομαστε κ ολας !

      Τα βιβλια τους να δεις χαρες που κανουν...

      ΠΠ

      • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 21:33:28

        Πώς αλλάζει αυτό?

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 06/07/2011 21:59:47

          δεν αλλαζει φιλε μου Αγροτη. ετσι εχει φτιαχτει το συστημα διαχειρισης του χρεους και ολοι οι νομοι γυρω απ αυτο.

          μονη λυση ειναι διαγραφη του κεφαλαιου, η μερους αυτου, οποτε κι τοκοι να υπολογιζονται με χαμηλοτερο κεφαλαιο !

          φαντασου ομως και εχεις και ολοκληρο το κεφαλαιο ( 350δις ) σημερα, κα να πληρωνεις και υψηλο ΤΟΚΟ 5%+ !!

          που θα ανεβει.. διοτι αυριο ανεβαζει η ΕΚΤ τα επιτοκια κατα 0,25%... ακριβαινει το χρημα για ολους!

          ΠΠ

          ΠΠ

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 22:17:07

            Θέλεις να πείς ότι και τα 350 δισ είναι φτερά στον άνεμο? Δηλαδή δεν είναι 350 δισ αφού δεν πέρνουμε.. δεν πληρώνουμε τους τόκους?

  7. tpe avatar
    tpe 06/07/2011 21:27:00

    Ναι βρε ΠΠ, το έχω πιάσει το νόημα με τους τόκους. Άλλο δεν "πιάνω" γιατί είναι εκτός αντικειμένου μου. Αυτό το 41% πως διάολο προέκυπψε;
    Το έγραψα κι αλλού, αλλά δεν παύει να είναι επίκερο:
    Έχω ομόλογο 1δις€
    Το πουλάω στη δευτερογενή (τώρα ποιος το αγόρασε άλλο καπέλο).
    Το 41% ΤΙ ΕΙΝΑΙ; 41% της αρχικής αξίας; Δηλαδή αντί να πάρω 1δις πήρα 410Μ?
    Αν είναι έτσι, έχω μπει μέσα αρκετά. Γιατί δεν είναι δυνατό να έχω πάρει το 41% από τους τόκους...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tpe 06/07/2011 21:40:39

      αυτη την απορια ειχα κ εγω. απο οτι καταλαβα, το προεξοφλησε Αυγουστο και ΤΟ πληρωθηκε ΜΕ επιτοκιο 41% ! αχχαα
      αντι να του χρεωσουν την προεξοφληση...

      Παγωτατζης ειναι αυτος... δε του λιωνει ο τοκος !

      ΠΠ

  8. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2011 21:48:18

    εκεί που έγλυφαν ... τώρα φτύνουν ...και αντίστροφα(apiat) ..xixxi