#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 11:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επέκταση της δανειακής βοήθειας προς την Ελλάδα ζητεί ο Σόιμπλε



Παράλληλα με τις προτροπές Ομπάμα για βοήθεια στην Ελλάδα, ο υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας Βόλφγκανγκ Σόιμπλε ζήτησε μια ουσιαστική επέκταση της δανειακής βοήθειας προς την Ελλάδα σε επιστολή που απέστειλε στους ομολόγους του της Ευρωζώνης και στον πρόεδρο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ) Ζαν-Κλοντ Τρισέ και η οποία δημοσιεύεται σήμερα στη γερμανική εφημερίδα Die Welt.

Η "σημαντική" επέκταση της ευρωπαϊκής βοήθειας προς την Ελλάδα είναι απαραίτητη γιατί η επιστροφή της χώρας στις αγορές κεφαλαίου το 2012 βάσει του αρχικού προγράμματος κρίνεται εξωπραγματική, επισημαίνει ο Σόιμπλε, προσθέτοντας πως θα απαιτηθεί ακόμη μια επιμήκυνση του ελληνικού χρέους στην οποία θα συμμετάσχουν και ιδιώτες πιστωτές.

Ο Σόιμπλε τόνισε πως οποιαδήποτε συμφωνία προκύψει στην προσεχή σύνοδο στις 20 Ιουνίου των Ευρωπαίων υπουργών Οικονομικών σχετικά με τη νέα βοήθεια στην Ελλάδα, πρέπει να προσφέρει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο ώστε η Αθήνα να μπορέσει να ξεκινήσει διαπραγματεύσεις με τους πιστωτές της βοηθούμενη πιθανά και από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Μετά το περσινό δάνειο των 110 δισεκατομμυρίων ευρώ που λαμβάνει τμηματικά η Ελλάδα από το ΔΝΤ, την ΕΚΤ και την ΕΕ, εξετάζεται τώρα η χορήγηση ενός νέου πακέτου βοήθειας ύψους τουλάχιστον 60 δισεκατομμυρίων ευρώ, σύμφωνα με έγκυρες ευρωπαϊκές πηγές.

Όμως, ενώ ο επικεφαλής του Eurogroup Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ είχε δηλώσει την Παρασκευή ότι προσδοκά σε μια "πρόσθετη χρηματοδότηση για την Ελλάδα υπό αυστηρούς όρους", το Βερολίνο δήλωσε τη Δευτέρα ότι ακόμη δεν υπάρχει καμιά δέσμευση ή απόφαση. "Αυτό που υπάρχει επί του παρόντος δεν είναι δεσμεύσεις, είναι γνώμες", δήλωσε ο εκπρόσωπος της γερμανικής κυβέρνησης Στέφεν Ζάιμπερτ προσθέτοντας ότι "θα υπάρξει κοινή θέση της γερμανικής κυβέρνησης, όταν η έκθεση της αποστολής των εμπειρογνωμόνων της ΕΚΤ, του ΔΝΤ και της ΕΕ "θα έχει διαβαστεί και αναλυθεί".

Επταετή επιμήκυνση χρέους προτείνουν οι Γερμανοί στους ιδιώτες θεσμικούς

Τις αντιδράσεις των αγορών στην περιοχή των CDS και των spreads περιμένουν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον οι αναλυτές της αγοράς ομολόγων για να αξιολογήσουν τα αποτελέσματα της συνάντησης - συμφωνίας Ομπάμα - Μέρκελ, στη διάρκεια της οποίας η αντιμετώπιση της κρίσης του χρέους στην Ευρωζώνη και ιδιαίτερα στην Ελλάδα, αναδείχθηκε σε πρωταρχικής σημασίας για την διεθνή οικονομία.

Η "αντίδραση" αναμένεται να εκδηλωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες στο ευαίσθητο έδαφος της αξιολόγησης του νέου πακέτου στήριξης που αφορά τη διακράτηση των ελληνικών ομολόγων (που λήγουν την περίοδο 2012 - 2014) από τους θεσμικούς (τράπεζες και ασφαλιστικές). Ήδη η γερμανική κυβέρνηση ενημερώνει την ΕΚΤ ότι προωθεί ένα σχέδιο για επταετή επιμήκυνση του χρέους των ιδιωτών με ένα swap ανάλογης διάρκειας.

Όπως επεσήμανε χθες το Capital.gr η αντίδραση των Οίκων Αξιολόγησης που χαρακτηρίζουν τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία ως αποδεικτικό χρεοστασίου, δυσκολεύει πολιτικά τη γερμανική κυβέρνηση να αποσπάσει την έγκριση του νέου πακέτου από τη Βουλή της, παρά την προφανή συμφωνία με τις ΗΠΑ για την ανάγκη αντιμετώπισης του κινδύνου χρεοστασίου.

Η επιστολή Σόϊμπλε προς την ΕΚΤ, με την οποία αναγνωρίζεται ο κίνδυνος να συμπαρασυρθεί ολόκληρη η Ευρωζώνη από το ενδεχόμενο ελληνικού χρεοστασίου, επιβεβαιώνει την εκτόνωση της έντασης που υπήρχε μεταξύ της γερμανικής κυβέρνησης και της ηγεσίας της ΕΚΤ, δημιουργώντας έτσι τις προϋποθέσεις για την από κοινού αντιμετώπιση των Οίκων αξιολόγησης.

Εκτιμήσεις αναλυτών αναφέρουν ότι η πίεση των Οίκων αξιολόγησης στοχεύει στο να υποχρεώσει τη Γερμανία και τις άλλες χώρες της ευρωζώνης -που έχουν ανάλογες δυσκολίες- να αποδεχθούν την ανάθεση του πακέτου του νέου δανείου στο προσωρινό Ταμείο διάσωσης (EFSF) αποφεύγοντας τα διμερή διακρατικά δάνεια με τα οποία έχει δοθεί το πρώτο δάνειο των 110 δισ. ευρώ.

Η ενεργοποίηση του Ταμείου για το δεύτερο πακέτο στήριξης δημιουργεί πολιτικό πρόβλημα στην κυβέρνηση Μέρκελ, χωρίς όμως αυτό να είναι απαγορευτικό για την προώθηση της συμφωνίας, αφού οι αποφάσεις λαμβάνονται από το Δ.Σ. του Ταμείου χωρίς αναγκαστική έγκριση από τα κοινοβούλια. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι στη συνέχεια τα κοινοβούλια θα χρειαστεί να εγκρίνουν την αύξηση κεφαλαίων του Ταμείου...

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οι αντιδράσεις αναμένεται να γίνουν εμφανείς στις αγορές τα επόμενα 24ωρα, γεγονός που θα προσδιορίσει τον τρόπο αντίδρασης των


Πηγή:www.capital.gr




Πηγή:www.capital.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 11:23:23

    Εχω μια πρωινη ερωτηση.
    Εχουμε Microsoft, General Electric, Wall MArt με τζιρους σχεδον Τρις.

    Εαν παει ενας απ αυτους να Δανειστει 110+100=210Δις Ευρω θα του τα δωσουν?
    Ας βαλει εγγυηση, μελλοντικα εσοδα, μετοχες, good will, να πουλησει το brand name…!! ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ????
    ΟΧΙ !!!
    Εμας γιατι μας δινουν 210δις ?
    Οι ιδιοι δεν μας αποκαλουν λαμογια, κλεφτες, φοροφυγαδες, τεμπεληδες, αραχτους, διεφθαρμενους, ανοργνωτους κλπ κλπ….

    Forbes kai Guniess World Record #1 ειμαστε. Ως ο οποιο αναξιοπιστος και Εναλαμβανομενα Παρακαλετά Δανειζομενος του κοσμου ολων των εποχων. Μια κατηγορια μονοι μας χωρις αντιπαλο !

    Καλα δεν αναρωτιεται κανεις? Δε προβληματιζεται? Τι θελει?? Phd?

    και καλα το πιο πανω… ο Δανειστης των 210Δις, σου βαζει κει Μνημονια Ι&ΙΙ και σε στεγνωνει οικονομικα !! χαχαχαχαχα το ακρων αοτον του ασφαλους Δανειου δλδ !!!

    Οποιος απαντησει.. θελουν να παρουν τη Γη και την Περιουσια, εχει ΕΝ ΜΕΡΕΙ δικιο..50%. το αλλο 50% που ειναι???

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 11:24:10

    Τωρα που ολοι θελουν μα μας “βοηθησουν” δινοντας μας ΝΕΟ ΔΑΝΕΙΟ !…
    εμεις να πουμε ΟΧΙ δε θελουμε !!!
    Ο Σοιμπλες ειπε ” βοηθηστε αμεσα την Ελλαδα” ( αμεσως μετα τις Αμερικανικες φαπες στη Μερκελ ! )
    Αυτος ο τυπος πριν 4 μηνες μας την ελεγε, κ εγω του απαντουσα…. “θα ερθει η ωρα σου, δεν μπορω να σου βαλω τρικλοποδια, θα με πατησεις…. αλλα θα τη βρω την ακρη”…
    Αυτος και οι φιλοι του εχουν κλασει μεντες. ΜΑς παρακαλανε να παρουμε Δανειο! αχχαχαα και εμεις θα το παρουμε ???

    ΟΧΙ ΡΕ ΛΑΜΟΓΙΑ !! Δε θελουμε Δανειο !… Θελουμε να πεισετε τις Αγορες ΣΑΣ να ριξουν τα επιτοκια !! Αυτο να θελουμε !

    θελουμε να δανειστουμε ΜΟΝΟ τη διαφορα στο επιτοκιο μεχρι να πεσει το 15%.
    4% θελουμε! το 11% διαφορα εσεις με 1.25% ( ΕΚΤ ), μεχρι να στρωσετε ΕΣΕΙΣ τις αγορες…!
    Κεφαλαιο θα παιρνουμε οπως εσεις. Απο Αγορες ρε λαμογια. Χωρις προσημειωσεις και χωρις ξεπουλημα της Ελλαδας μας.
    Θα κανουμε και Φορολογικους Παραδεισους 6 νησια.

    Θα κυρηξουμε και ΑΟΖ. Οταν βγαλουμε τα τρις κυβικα Φ.Α. θα μας παρακαλατε να σας δινουμε να γλιτωσετε απ τον Πουτιν ρε… θα παγωσει ο ποπος σας !

    Θα Απαιτησουμε και τις αποζημειωσεις απο Διστομο!!! και αν γουσταρουμε τις εκχωρουμε ειτε στους Ισραηλινους ειτε στην Goldman Sachs να γινουμε συναιτερακια !! ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ?? χαρτογιακαδες της πλακας???

    ΝΑ παρετε το Δανειο και τα παρακαλια σας και να τα βαλετε κλισμα με τοκο.

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 11:40:44

    Διαβαζω για τον Agustín Carstens… για ΔΝΤ…
    προτεινομενο απο Χωρες της ΛΑτινικης Αμερικης ! ( ακομη δεν πηραν το μαθημα τους !!!
    Ο τυπος ηταν επι 18 χρονια… Banco de México και Head of Economic Research of Mexico’s central bank until 1999.
    Μετα πηγε ΔΝΤ ! χαχαχαα ΠΕΛΑΤΗΣ !! ΓΙΑΤΙ λεω πελατης???….

    Διαβαστε υμνο και ΔΑΝΕΙΟ στο Μεξικο απο τον Michel Camdessus
    Managing Director του ΔΝΤ 1995 !!

    ” ……This package has three elements. The IMF approved on February 1 an 18-month stand-by credit of $17.8 billion in support of Mexico’s program for 1995-96, of which $7.8 billion was made available immediately. The other two elements, both dependent on Mexico’s arrangement and policy understandings with the IMF are, of course, $20 billion in swaps and guarantees from the U.S. Exchange Stabilization Fund, and $10 billion of short-term support from the G-10 central banks through the BIS (Bank for International Settlements).

    The IMF arrangement with Mexico is the largest ever approved for a member country, both in absolute amount and in relation to the country’s quota in the Fund”

    ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!! αλλα και καλοι πελατες !!

    Λετε το ΠΑΠΑΚι να μετακομισει Director στο ΔΝΤ ????

    ΠΠ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 11:51:38

      Aφού έχουν φαγωθεί να μας δανείσουν γιατί μας βάζουν να γίνουμε Διαμεσολαβητές -πάρε τόσα από μας τόσα να ξεχρεώσεις εκεί- και δεν τα δίνουν απευθείας αυτοί στα τοξικά που είναι συγκεντρωμένα σε οίκους, τράπεζες, ασφαλιστικά funds ανά τον κόσμο και να εκκαθαριστούν μεταξύ τους;
      Και ούτε γάτα ούτε ζημιά!
      Δικές τους οι πρέσες, δικό τους και το χρήμα!

      Αφού θέλουν τόσο πολύ να μας κάνουν Διαμεσολαβητές - Μεσίτες, προμήθεια δεν έπρεπε να παίρνουμε;...!;!;

      Επομένως;;;...

      Ποιος εκμεταλλεύεται μια ευκαιρία για χοντρή μπάζα που θα διασφαλίσει τα δις-δισέγγονά του;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 08/06/2011 11:53:20

        Οι κρεμάλες θα είναι πολύ λίγες για αυτό που έχουν στήσει στον Ελληνικό λαό!

        Έχουν καταλάβει ότι αν πέσουν στα χέρια του θα γίνουν κομματάκια;

        ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗ ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΑΤΑΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 08/06/2011 12:05:48

        Η Λαγκαρντε ειναι Κινα.. πηγε να παρει το βαπτισμα !!
        και μετα μου λενε οι ΠΑΣΟΚΟΙ για φιλους !!
        ρε οχι κρεμαλα... δεν ξερω τι...
        θα το βρω ομως !

        ΠΠ

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 12:29:12

          Ποια Λαγκάρντ και ποια φιλία;

          Οι άνθρωποι αυτοί μεταπηδήσουν σε διεθνείς θέσεις μεταλλάσσονται σε ύαινες των αγορών.

          Η συγκεκριμένη είναι ότι πρέπει για τη θέση του ΔΝΤ.

          Μη μας βγει και Κάρλα ντελ Πόντε των Δανείων... και τρέχουμε και δε φτάνουμε.

          Μαθαίνουν από τα λάθη τους, μη νομίζεις, γι αυτό μας πάνε λάου λάου, κατά τα άλλα τις βόμβες αυτοί στο τσεπάκι τις έχουν, αλλά το σκέφτονται ακόμα...

          Κάθε λίγο και λιγάκι μας δαιμονοποιούν και μετά το μαζεύουν, "λαμόγια, τεμπέληδες, δέχομαι απειλές από Έλληνες" κτλ.

        • Χαμενος avatar
          Χαμενος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 14:01:39

          Η Λαγκάρντ θεωρήθηκε ξένο σώμα και στη Γαλλία το 2005, μετά από 15 χρόνια καριέρας στις ΗΠΑ όπου μεγαλούργησε για λογαριασμό πετρελαϊκών και κατασκευαστές οπλικών.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/06/2011 13:45:17

    Εγώ δεν θέλω άλλα δάνεια, γιατί δεν έχω να τα ξεπληρώσω. Θέλω διαγραφή ΚΑΘΕ δανείου που εμπλέκεται σε διακρατικές πιέσεις για "έργα" και για "εργα" για τα οποία έπεσαν μίζες. Δατς ωλ, και δεν θα με λένε και κακοπληρωτή.

    Και τα δάνειθα που σχετίζονται με τους Ολυμπιακούς. Να τα αναλάβει η Δασκαλάκη. Αυτή την καταβρήκε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/06/2011 15:30:57

      Αναλυτής της Commerzbank Κρίστοφ Ρίγκερ
      «Αυτός είναι ένας κύκλος που η κυβέρνηση δεν μπορεί να τετραγωνίσει», Κάνοντας έκκληση στους κατόχους ομολόγων να συνεισφέρουν με ένα σημαντικό ποσό στη διάσωση, ο κύριος Σόιμπλε συγκρούεται ανοιχτά με τον πρόεδρο της ΕΚΤ κύριο Τρισέ, αναφέρει ο Ρίγκερ.
      «Είτε ο Σόιμπλε θα μετριάσει κάπως την πρόταση του ή η ΕΚΤ θα χρειαστεί να κάνει περαιτέρω παραχωρήσεις. Ένας θα πρέπει να υποχωρήσει»

      This is ΠΟΡΤΑ ! χαχααα

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 15:36:24

        Βόλφγκανφκ Σόιμπλε,
        "ανταλλαγή των ελληνικών ομολόγων που έχουν ιδιώτες επενδυτές με νέα ομόλογα επταετούς διάρκειας"
        ΕΚΤ
        "η συμμετοχή των ιδιωτών πρέπει να γίνει - σε εθελοντική βάση - με την επαναγορά των ομολόγων στη λήξη τους (rollover)"
        .........να αποφευχθεί να χαρακτηριστεί η συμμετοχή των επενδυτών ως χρεοκοπία της Ελλάδας και να προκληθεί η πληρωμή των ασφαλίστρων κινδύνου (credit default swaps, cds) που έχουν εκδώσει οι τράπεζες"

        δλδ ο Σοιμπλες μας λεει /// βοηθαεω Ελλαδα και ολοι μαζι, ενω απ την πισω θελει credit event να πληρωθουν τα CDS's !!!
        και τον βγαζει στο κλαρι ο Τρισε !!!!

        εεε ρε Διστομο που σας χρειαζεται !!

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 16:00:50

          Δες τι είχε πει σχετικά το Stratfor:

          h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/05/blog-post_5005.html

          και σε περιληψη

          h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2011/05/blog-post_07.html

          Πάνε να κόυν προβληματική την ΕΚΤ... Η Μπουντεσμπανκ κάνει κουμάντο, κατά τα λοιπά μας πουλάνε "Ευρώπη". Και πες ο Κίσσινγκερ είχε ...άδικο

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 08/06/2011 16:07:26

            27/28% στην ΕΚΤ εχει η Μπουντεσμπανκ !
            και οπως εχω πει.. τα χουν παρει με Τρισε επισης, διοτι αγορασει ΕΛληνικα Ομολογα, και κραταει ψηλα τιμες !! για να μη φουνταρουν οι Γαλλικες Τραπεζες!! χαχαχα
            ενω οι Γερμανοι τα κρατουν !

            ΠΠ

  5. anonymous avatar
    anonymous 08/06/2011 14:20:21

    Διάβασα ότι οι Γαλλικές τράπεζες έχουν ξεφορτωθεί τα ελληνικά ομόλογα. Αμέσως μετά το Τρισέ έπαψε να αγοράζει. Επί της ουσίας δηλ. η Γαλλία ξεφορτώθηκε τα ομόλογα στην ΚΤΕ, η Γερμανία κράτησε τα δικά της και ο Τρισέ έπαιζε το παιχνίδι της Γαλλίας.

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/06/2011 15:14:12

    Στην επιστολή Σώυμπλε γίνεται λόγος γιά πρώτη φορά ευθέως και ρητά γιά αναδιάρθρωση του χρέους της Ελλάδας και αυτό είναι το κρισιμότερο στοιχείο της επιστολής. Η πρόταση αυτή προβάλλεται και ως η κεντρική ιδέα της επιστολής από γερμανικά μέσα (ιστοσελίδα της βαυαρικής ραδιοφωνίας).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/06/2011 20:05:03

      Βόλφγκανφκ Σόιμπλε,
      “ανταλλαγή των ελληνικών ομολόγων που έχουν ιδιώτες επενδυτές με νέα ομόλογα επταετούς διάρκειας”
      ΕΚΤ
      “η συμμετοχή των ιδιωτών πρέπει να γίνει – σε εθελοντική βάση – με την επαναγορά των ομολόγων στη λήξη τους (rollover)”
      ………να αποφευχθεί να χαρακτηριστεί η συμμετοχή των επενδυτών ως χρεοκοπία της Ελλάδας και να προκληθεί η πληρωμή των ασφαλίστρων κινδύνου (credit default swaps, cds) που έχουν εκδώσει οι τράπεζες”

      δλδ ο Σοιμπλες μας λεει …βοηθαω Ελλαδα και ολοι μαζι…., ενω απ την πισω θελει credit event να πληρωθουν τα CDS’s !!!
      και τον βγαζει στο κλαρι ΠΟΙΟΣ ?? ο Τρισε !!!!

      εεε ρε Διστομο που σας χρειαζεται !! ειμαστε ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΣ???
      καποιοι χαρηκαν και διαφημιζαν την τουμπα Σοιμπλε περι στηριξης της Ελλαδος !

      παρτε να χετε χαχολοι !!!

      ΠΠ

    • anonymous avatar
      anonymous @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 08/06/2011 20:43:26

      Είναι αυτονόητο ότι ή θα βγούμε στις αγορές θα δανειστούμε και θα αναχρηματοδοτήσουμε ή θα πάμε σε αναδιάρθρωση.

  7. Θείος avatar
    Θείος 11/06/2011 00:35:42

    Ο Βόλφγκανγκ Σόιμπλε στα νιάτα του πρέπει να ήξερε καλή μπάλα.
    h**p://www.antinews.gr/2011/06/09/105595/#comment-733808