#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2011 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξαιρείται η ΕΥΠ από το ενιαίο μισθολόγιο

Λάθρα προσπάθησε ο Ε. Βενιζέλος να περάσει την εξαίρεση του προσωπικού της ΕΥΠ από το ενιαίο μισθολόγιο – βαθμολόγιο από την επιτροπή της Βουλής. Πρόκειται για μία κατεξοχήν ρουσφετολογική κίνηση προς τους υμέτερους, καθώς με τις προσθήκες που κατέθεσε ο υπουργός στο άρθρο 4 παρ. 2 δεν υπάγεται στις διατάξεις του νομοσχεδίου το προσωπικό της ΕΥΠ.

Σημειώνεται ότι ο Ε. Βενιζέλος δεν ανακοίνωσε στην επιτροπή ότι προχωρά στην χαριστική ρύθμιση και ότι δεν αιτιολογήθηκε η εξαίρεση της ΕΥΠ από το μισθολόγιο.





 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος avatar
    Χρήστος 17/10/2011 15:07:05

    Δηλαδή η ΕΥΠ θα είναι η όαση των κομματ..εχμ αξιοκρατικά, αποσπασμένων Δ.Υ.; ΝΑ δω το Φωτόπουλο James Bond, τον Παναγόπουλο M και τον Πάγκαλο Σαγόνια και ας πεθάνω.

  2. theo1611 avatar
    theo1611 17/10/2011 15:39:41

    Welcome to the real hellenic parliament world!!!

    Κατά τη διάρκεια της συζήτησης στις επιτροπές των νομοσχεδίων, αυτές οι αλλαγές γίνονται κατά κόρον (νομοτεχνικές διορθώσεις αποκαλούνται, μπαίνει ο Υπουργός φουριόζος και μοιράζει τις αλλαγές στην Επιτροπή κατά την έναρξη ή/και στο μέσο της συζήτησης) και έτσι ο καθένας τρίτος (πολίτης)προσπαθεί να καταλάβει πως άλλαξε το βασικό σχέδιο νόμου (πλην τροπολογιών προσθήκης) από την κατάθεση στη Βουλή μέχρι την εισαγωγή του στην Ολομέλεια και δε βγάζει άκρη!!!

    Αφήστε που κανείς δεν γνωρίζει η Επιστημονική Επιτροπή της Βουλής ποιό σχέδιο νόμου αξιολογεί (αφού τις περισσότερες φορές οι νομοτεχνικές(!) διορθώσεις δεν υποστηρίζονται από αιτιολογική έκθεση και λοιπές εκθέσεις ΓΛΚ, κλπ).

    Καλή η ευαισθησία των φίλων βουλευτών που διαρρέουν τα έγγραφα, αλλά θα έπρεπε να την έδειχναν σε όλες τις νομοτεχνικές(!) διορθώσεις σχεδίων νόμων μέσα στις Επιτροπές.

    Στην Ολομέλεια είναι αργά, άσε που κανείς σχεδόν δεν έχει τα κότσια να το κάνει στην Ολομέλεια!!!

  3. parsifal avatar
    parsifal 17/10/2011 16:06:38

    Δηλαδή είναι περίεργο που ο πυρήνας της Ασφάλειας της χώρας εξαιρείται απο την ρύθμιση ?
    Αυτοί που καλούνται να φυλάξουν τα εθνικά απόρρητα και να αντισταθούν στις σειρήνες του χρήματος που αφειδώς διαθέτουν οι μή- εισέτι πτωχεύσαντες γείτονες και αλλοι πολλοί πρέπει να αμοίβονται οπως οι ΔΥ του Υπουργείου Τουρισμού η της Δασικής Υπηρεσίας ?

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ parsifal 17/10/2011 16:16:12

      parsifal, αυτό που είναι περίεργο είναι ότι μόνο κάποιοι από τους πυρήνες ασφαλείας εξαιρούνται και μάλιστα τελευταία στιγμή...

      • parsifal avatar
        parsifal @ Χρήστος 17/10/2011 21:31:31

        Είναι ο πυρήνας των πυρήνων, διαφωνείς ?

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ parsifal 17/10/2011 21:57:59

          ...Αυτοί που καλούνται να φυλάξουν τα εθνικά απόρρητα και να αντισταθούν στις σειρήνες του χρήματος που αφειδώς διαθέτουν οι μή- εισέτι πτωχεύσαντες γείτονες και αλλοι πολλοί πρέπει να αμοίβονται οπως οι ΔΥ του Υπουργείου Τουρισμού η της Δασικής Υπηρεσίας ?...

          Η ελαστικότητα της συνείδησης, και η μειωμένη εθνική συνείδηση δεν έχουν σχέση με τον μισθό που παίρνει κανείς.
          Δηλαδή αν κάποιος παίρνει €2.500 τον μήνα θα αντισταθεί πιο πολύ στα €50.000 που τυχόν θα του προσφέρει ο εχθρός, απ ότι ένας που εισπράττει €1.000;
          Εκτός κι αν μιλάμε για πολύ υψηλότερους μισθούς, που αμφιβάλλω αν παίρνουν οι της ΕΥΠ, και άρα τότε μόνο ίσως να μη "μασούσε" κάποιος από δωράκια.

          • Αψήφιστος avatar
            Αψήφιστος @ Strange Attractor 17/10/2011 22:13:03

            S.A. έγραψε:
            «Η ελαστικότητα της συνείδησης, και η μειωμένη εθνική συνείδηση δεν έχουν σχέση με τον μισθό που παίρνει κανείς.
            Δηλαδή αν κάποιος παίρνει €2.500 τον μήνα θα αντισταθεί πιο πολύ στα €50.000 που τυχόν θα του προσφέρει ο εχθρός, απ ότι ένας που εισπράττει €1.000;»

            Πολύ σωστή επισήμανση S.A.!
            Το έχω ξαναγράψει..
            Αν ο πατριωτισμός κάποιου εξαρτάται απ το πόσο μισθό παίρνει... χ@σε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι!

            Τέτοιοι «πατριώτες» και τέτοιοι «υπερασπιστές των εθνικών συμφερόντων» ας λείπουν καλύτερα.

          • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
            Ρομπέν το Γκαρσόν @ Αψήφιστος 17/10/2011 22:39:46

            Ακριβώς!

        • Χρήστος avatar
          Χρήστος @ parsifal 18/10/2011 00:53:36

          Καθόλου! Αν ο λόγος είναι η ασφάλεια συμφωνώ και προσαυξάνω αλλά δεδομένου ότι στρατός και αστυνομία επηρεάζονται... δεν ξέρω...

    • MAV avatar
      MAV @ parsifal 18/10/2011 10:23:15

      Με το σκεπτικό αυτό, θα πρέπει να εξαιρεθούν και οι Τελωνειακοί από το ενιαίο μισθολόγιο, με δεδομένο ότι μεταξύ άλλων, είναι ένοπλο Σώμα, με μεταθέσεις από τη Μεγίστη μέχρι τη Κακαβιά, Δριμάδες, Μέρτζιανη επιφορτισμένο με τη δίωξη του λαθρεμπορίου (ναρκωτικών, όπλων, πυρηνικών, έλεγχο ρευστών διαθεσίμων, υποκείμενων σε ΕΦΚ κλπ) με καθημερινές επιτυχίες στους εν λόγω τομείς, δηλαδή σε θέματα Δημόσιας και Κρατικής Ασφάλειας της χώρας, ότι δλδ ισχύει σε κάθε άλλη χώρα της Ε.Ε., Η.Π.Α. κλπ.
      Ως εκ τούτου, η Αρχή της ισονομίας και της ισοπολιτείας επιβάλει την εξαίρεση από το ενιαίο μισθολόγιο των Τελωνειακών.

    • MAV avatar
      MAV @ parsifal 18/10/2011 10:26:23

      Με το σκεπτικό αυτό, θα πρέπει να εξαιρεθούν και οι Τελωνειακοί από το ενιαίο μισθολόγιο, με δεδομένο ότι μεταξύ άλλων, είναι ένοπλο Σώμα επιφορτισμένο με τη δίωξη του λαθρεμπορίου (ναρκωτικών, όπλων, πυρηνικών, έλεγχο ρευστών διαθεσίμων, υποκείμενων σε ΕΦΚ κλπ) με καθημερινές επιτυχίες στους εν λόγω τομείς, δηλαδή σε θέματα Δημόσιας και Κρατικής Ασφάλειας της χώρας, ότι δλδ ισχύει σε κάθε άλλη χώρα της Ε.Ε., Η.Π.Α. κλπ.
      Ως εκ τούτου, η Αρχή της ισονομίας και της ισοπολιτείας επιβάλει την εξαίρεση από το ενιαίο μισθολόγιο των Τελωνειακών.

  4. ataktos avatar
    ataktos 17/10/2011 17:13:48

    τα "παιδιά" .. έχουν .... αυτονομηθεί..χιχχι

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ ataktos 17/10/2011 17:45:25

      +1000

      Άτακτε τι κάνεις? Είσαι γερός και δυνατός?

  5. TT avatar
    TT 17/10/2011 17:51:11

    Εξαργυρώνονται τα θεατρικά σκηνικά με τις κουκούλες κάθε φορά στο Σύνταγμα, καθώς και διάφορες άλλες μικροεξυπηρετήσεις...

  6. george avatar
    george 17/10/2011 17:51:13

    το εχετε χασει εντελως ετσι? σε οποια χωρα του κοσμου πηγε το ΔΝΤ εξαιρεθηκαν στρατος αστυνομια και υπηρεσιες τετοιου ειδους... δηλαδη που ειναι το κακο? το κακο θα ηταν το αναποδο να συμβει.. τελικα η κακια καποιων... δεν εχει ορια.. χαλαρωστε...

  7. Nobody avatar
    Nobody 17/10/2011 20:12:54

    Αυτή τη λύση την έδωσαν οι παλαιοί συνδικαλιστές μέσω της "Ζούγκλας" που θύμισαν σε όλους (κυβέρνηση και Διοίκηση) το νόμο με τον οποίο είχαν κατοχυρώσει το 2003 το επίδομα και έτσι άνοιξαν το δρόμο στη σημερινή τροπολογία. Έτσι για να μαθαίνουν κάποιοι νεόκοποι...

  8. ΦΑΙΔΩΝ avatar
    ΦΑΙΔΩΝ 17/10/2011 20:42:35

    Τελικά οι παλαιά φρουρά συνδικαλιστών της ΕΥΠ τα κατάφερε με τις προσωάσεις της στο περιβάλλον Βενιζέλου αλλά και με το know how που το έβγαλαν και στη Ζούγκλα ότι δηλαδή το επίδομα αυτό ήταν κατοχυρωμένο με νόμο από το 2003 και όχι με απλή υπουργική απόφαση όπως όλα τα άλλα επιδόματα του δημοσίου...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΦΑΙΔΩΝ 17/10/2011 22:29:49

      Ο Χούβερ διοίκησε το FBI από ιδρύσεώς του και για καμιά 50αριά χρόνια, στη διάρκεια των οποίων όλοι μα όλοι οι πρόεδροι των ΗΠΑ του βαρούσαν προσοχές.
      Λες να το έκαναν, διότι είχε "προσβάσεις στο περιβάλλον τους", ή επειδή κρατούσε μυστικά και ντοκουμέντα για τον καθένα;

  9. ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ - ΧΑΦ avatar
    ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ - ΧΑΦ 17/10/2011 22:27:57

    Έπαιξε το ρόλο της η παλιά φουρνιά συνδικαλιστών της υπηρεσίας αλλά βοήθησε πολύ και η παρέμβαση του αρμόδιου τομεάρχη της ΝΔ Θ. Νάκου.

  10. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 17/10/2011 22:35:58

    ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΠ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΗΡΕΜΟΙ.ΚΑΛΩΣ 'Η ΚΑΚΩΣ Η ΕΥΠ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ( ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ) ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

    ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ Δ.Υ. ΠΡΟΣ ΤΙ ΟΛΗ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ; ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ, ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ Δ.Υ. ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΚΑΠΑΚΙ BIC ΣΤΥΛΟ....

    • Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
      Ρομπέν το Γκαρσόν @ ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 17/10/2011 22:38:58

      Πολύ Τζέιμς Μποντ βλέπεις.
      Πρόσεχε μην πνιγείς από το ποπ κορν.

      • Vangelis avatar
        Vangelis @ Ρομπέν το Γκαρσόν 17/10/2011 22:47:01

        Γιατί ρε φίλε;
        Εσύ που το ξέρεις τι σοι δουλειά κάνουν εκει μέσα;
        Ποιος σου δίνει τις πληροφορίες αφου τον αλλονε τον ειρωνεύεσαι για τις ταινίες James Bond, εσενα αντίστοιχα γιατί να μην σε ειρωνευτούνε για την απαξίωση;

  11. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 17/10/2011 23:00:18

    ΠΕΣ ΤΟΥ ΤΑ...ΕΓΩ ΒΑΡΙΕΜΑΙ...

  12. Dimitra avatar
    Dimitra 18/11/2011 22:18:37

    Μετα την εξαιρεση απο το ενιαιο μισθολογιο ενας υπαλληλος με περιπου 10 χρονια προυπηρεσιας θα παρει γυρω στα 1250 ευρω τον μηνα και αφου εχει κανει και καμια δεκαρια ξενυχτια. Για αυτο το ποσο μιλαμε.