27/02/2012 23:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εντονη αντίδραση των ιδιοκτητών στην πρόταση για φορολόγηση εισοδημάτων από ακίνητα

«Με φορολογική καταλήστευση των μικροϊδιοκτητών ακινήτων που έχουν χαμηλά εισοδήματα ισοδυναμεί η πρόταση για αυτοτελή φορολόγηση των εισοδημάτων από ενοίκια με συντελεστή 20%», αναφέρει η Πανελλήνιος Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων (ΠΟΜΙΔΑ), σε σημερινή της ανακοίνωση.

Σύμφωνα με την ανάλυση της ΠΟΜΙΔΑ, ιδιοκτήτης με εισόδημα 12.000 ευρώ το χρόνο, με την αυτοτελή φορολόγηση καλείται να πληρώσει (εκτός από το τέλος ακινήτων και τις λοιπές επιβαρύνσεις στην περιουσία του) φόρο εισοδήματος 2.400 ευρώ, ενώ με την ισχύουσα κλίμακα και το περιορισμένο αφορολόγητο των 5.000 ευρώ, ο φόρος είναι 700 ευρώ.

Η πραγματική επιβάρυνση όμως είναι ακόμα μεγαλύτερη, αν συνυπολογισθεί η προκαταβολή φόρου για την επόμενη χρήση. Έτσι στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο φόρος μαζί με την προκαταβολή φθάνει στα 3.831 ευρώ.

Αντίστοιχα, ιδιοκτήτης που εισπράττει ενοίκιο 420 ευρώ το μήνα (5.000 ευρώ το χρόνο) που είναι σήμερα αφορολόγητος, καλείται να πληρώσει 1.000 ευρώ και, μαζί με την προκαταβολή περίπου 1600 ευρώ φόρο.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 27/02/2012 23:38:45

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΤΖΕΝΤΑ 21

    ΑΡΠΑΓΗ ΤΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ "ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗ" ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΛΙΟΥΝΙΑ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ anonymous 28/02/2012 00:11:12

      Μπράβο σου! Να τα λέμε μπας και ξυπνήσει ο πολύς λαός που δεν πιστεύει σε συνωμοσίες ούτε τώρα που τις βλέπει να υλοποιούνται.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ anonymous 28/02/2012 00:31:03

      Η οποία ατζέντα 21 είναι τώρα το ''ευαγγέλιο'' της περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα σχολεία...

  2. Βαγγελης Σαββας avatar
    Βαγγελης Σαββας 28/02/2012 08:24:30

    Αφου οι βουλευτες ειναι μεγαλοιδιοκτητες ακινητων τι περιμενεις?
    Οσοι φορολογουνταν με 43% τωρα θα πεσουν στο 20% και εις υγειαν στα κοροιδα

    • loretta avatar
      loretta @ Βαγγελης Σαββας 29/02/2012 01:25:40

      δεν το καταλαβα αυτο...μονο οι βουλευτες ειναι μεγαλοιδιοκτητες...???!! δηλ οι 300 της βουλης κατεχουν ολα τα ακινητα της ελλαδος...και μονο αυτοι θα βολευτουνε....αυτο και αν δεν ειναι λαικισμος..!!

      να ειμαιστε λιγο σοβαροι....

  3. anonymous avatar
    anonymous 28/02/2012 11:13:18

    Στις περιοχές που κουβάλησαν λάθρο και κατέστρεψαν την αξία της περιουσίας δικαιούνται οι ιδιοκτήτες αποζημίωση για την καταστροφή της περιουσίας τους; Μόνο φόρους ξέρουν να ζητάνε.

  4. dimiko avatar
    dimiko 29/02/2012 03:26:20

    Περιμένω να δω τι θα κάνει η ΝΔ με αυτή την πρόταση. Οπως και με την πρόταση της αύξησης του φόρου επί των καταθέσεων από το 10% στο 20%. Ετσι θα επιστρέψουν τα λεφτά στις τράπεζες; Μέχρι τώρα δεν έχει βγάλει άχνα. Αν μπούν οι δύο αυτές προτάσεις στό φορολογικό νομοσχέδιο θα τις ψηφίσει;

  5. Μιχάλης avatar
    Μιχάλης 29/02/2012 06:57:15

    Αν δεν ξεκαθαρίσει την στάση της η ΝΔ, θα χάσει τις εκαντοτάδες χιλιάδες μικρο'ι'διοκτήτες που αποτελούν την βάση, του κόμματος.Ούτως ή άλλως έχουν χάσει ένα πολύ μεγάλο μέρος του εισοδήματος,από χαράτσια ΔΕΗ,ΕΤΑΚ,ανείσπρακτα ενοίκια,απλήρωτα κοινόχρηστα νύν και τέως ενοικιαστών,δικαστικά έξοδα κλπ..Σχεδόν όλοι μείωσαν τα ενοίκια.Σε λίγο θα πληρώνουν από πάνω,επειδή έτυχε να έχουν ένα δυαράκι.