06/07/2009 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισαγωγείς αυτοκινήτων: «Σωτήρια η μείωση του τέλους ταξινόμησης»

Η μείωση του τέλους ταξινόμησης στα αυτοκίνητα κατά 50% ανέκοψε το κλείσιμο των επιχειρήσεων και τις απολύσεις, ενώ αύξησε τα φορολογικά έσοδα του κράτους κατά 14 εκατομμύρια ευρώ το μήνα, ανακοίνωσαν σήμερα εκπρόσωποι του συνδέσμου εισαγωγέων αυτοκίνητων.

Οι εισαγωγείς ζήτησαν παράταση του μέτρου και μετά την 7η Αυγούστου και απόσυρση των παλαιών αυτοκινήτων .

Σημείωσαν επίσης ότι ο ετήσιος ειδικός φόρος που επιβλήθηκε στα αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού κινείται στη σωστή κατεύθυνση, ωστόσο έπρεπε να επιβληθεί με βάση το κατά πόσο ρυπαίνουν.

Οι εκπρόσωποι των εισαγωγέων ζήτησαν ακόμα απελευθέρωση της πετρελαιοκίνησης σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, καθώς υπάρχουν καθαρότερες τεχνολογίες σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, ενώ επέρριψαν ευθύνες στην αντιπολίτευση, η οποία επέκρινε το μέτρο της μείωσης του τέλους ταξινόμησης.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/07/2009 16:14:15

    στο μεταξύ κερδίζει έδαφος και η υγραεριοκίνηση/βενζινοκίνηση στα Ι.Χ.(το λεγόμενο biFuel σύστημα), στην Ευρώπη δίκτυο πρατηρίων παντού, πολύ πυκνό σε Ολλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Πολωνία, Ιταλία

    περί τα 5 εκ. υγραεριοκινούμενα αυτοκίνητα σε όλο τον κόσμο

  2. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 16:59:08

    Αλλενάκι- παντού πιάνουν τον κωλαράκι τα ιδία άστα να πάνε και με το Φ.Α. τώρα. Δεν είδες χθες την μετάδοση από το Φανάρι…δυο «αδελφάκια» τα βρήκαν μια χαρά αλίμονο από τους αφελείς ε….

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/07/2009 17:16:54

    @άτακτε μάλλον κάνει πολύ ζέστη ε;!!!

  4. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 17:25:43

    Εδώ που είμαι τώρα έχει καταιγίδα …

  5. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 17:30:07

    Και η μητρόπολη μου είναι δίπλα …xaxaxa

  6. donaE avatar
    donaE 06/07/2009 17:30:13

    και εδω φοβερη

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/07/2009 18:31:11

    Γεμίσαμε BMW και Τζιπάρες. Η χαρά του κάθε νεόπλουτου γίναμε...

  8. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 06/07/2009 21:10:17

    Τι μας τσαμπουνανε οι εισαγωγεις αυτοκινητων για ωφελειες και πρασινα αλογα. Εκεινοι που ωφελουνται ειναι μονον οι κατασκευαστες και οι χωρες τους που μπορουν ετσι και εξασφαλιζουν απασχοληση στους εργαζομενους και φυσικα και σημαντικα εσοδα απο τις εξαγωγες αυτοκινητων σε ανεπροκοπες χωρες σαν το Ελλαδισταν. Να σταματησουν, λοιπον, να μας πουλανε φυκια για μετσαξωτες κορδελες οι εισαγωγεις.

  9. ataktos avatar
    ataktos 06/07/2009 21:57:26

    Strange Attractor- που τα βλέπεις αυτά …είσαι στην Κίνα (θα μου πεις και εδώ γέμισε)

  10. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2009 00:39:37

    Ενίστανται οι της πράσινης μπίζνας οπαδοί. Παράγει η χώρα αυτοκίνητα και δεν τα αγοράσαμε? Τι συμπέρασμα να βγάλει κανείς για το αλλοπρόσαλο της προσέγγισης του θέματος?

  11. Limokontoros avatar
    Limokontoros 07/07/2009 08:02:21

    Δεν έμεινε καμιά απουλητη mercedes. Γίναμε Αλβανία.