18/12/2010 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκρίθηκε η τρίτη δόση απο το ΔΝΤ

Την εκταμίευση περίπου 2,5 εκατομμυρίων ευρώ στην Ελλάδα, σαν μέρος της τριετούς δανειοδοτικής  διευθέτησης που συμφωνήθηκε  τον Μάιο του 2010, ενέκρινε την Παρασκευή το διοικητικό συμβούλιο του ΔΝΤ.  Το δάνειο του ΔΝΤ αποτελεί μέρος διεθνούς σωστικού πακέτου αξίας 110 δισεκατομμυρίων ευρώ, από το οποίο η Ευρωπαϊκή Ένωση παρέχει 80 δισεκατομμύρια Ευρώ, ενώ το ΔΝΤ παρέχει τα υπόλοιπα 30 δισεκατομμύρια Ευρώ.

Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές εξελίσσεται ομαλά, ενώ παρατηρούνται σημάδια βελτίωσης της ανταγωνιστικότητας. Απαιτούνται ωστόσο περισσότερες μεταρρυθμίσεις για να προωθήσουν τη δυνητική ανάπτυξη, ενώ η οικονομία αναμένεται να ανακάμψει το δεύτερο μέρος του 2011.

Τα δημοσιονομικά μέτρα που εφαρμόσθηκαν από την αρχή του προγράμματος, μείωσαν το έλλειμμα περίπου κατά 6 τοις εκατό του ΑΕΠ, μόνο για το 2010. Επιπλέον, η μεταρρύθμιση του συνταξιοδοτικού που εγκρίθηκε τον Ιούλιο, υποδηλώνει μεγάλα μακροπρόθεσμα δημοσιονομικά οφέλη και βελτιωμένη προσφορά εργασίας.

Παρ’ όλα αυτά, οι διαθέσεις της αγοράς προς την Ελλάδα παραμένουν ευμετάβλητες. Η οικονομία βρίσκεται ακόμη στο στάδιο της προσαρμογής και αυξάνεται η ανεργία Μια δοκιμασία-κλειδί θα είναι η εφαρμογή πρόσθετων διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων για την προώθηση της ανάπτυξης και στη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας.

Σε συνέντευξή του ο Πάουλ Τόμσεν που είναι επικεφαλής του κλιμακίου του ΔΝΤ που ελέγχει την πορεία της ελληνικής οικονομίας για λογαριασμό της Τρόικα, συζητά τις δυσκολίες που εμπλέκονται στην προσπάθεια της εξυγίανσης και στην αποκατάσταση της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας και εστιάζει στην ανάγκη περικοπών στα κόστη των δημοσίων επιχειρήσεων, καθ΄ςω και στο άνοιγμα επαγγελμάτων όπως οι δικηγόροι, οι φαρμακοποιοί, οι αρχιτέκτονες κ.α.

Διαβάστε περισσότερα  στο http://www.capital.gr/News.asp?id=1105073 και στο http://www.capital.gr/News.asp?id=1105074

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 18/12/2010 14:30:04

    :-)

    ...περίπου 2,5 εκατομμυρίων ευρώ ...

    Για τετοιο ποσο εγινε ολη αυτη η φασαρια?????

  2. geopan avatar
    geopan 18/12/2010 16:06:12

    ωσαννα!!!σωθήκαμε!!

    • man8os avatar
      man8os @ geopan 18/12/2010 18:26:25

      Αν δεν δωσει η ΕΕ την δικη της, μην βιαζεσαι να φωναξεις...

  3. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 18/12/2010 17:37:28

    Πιο βαθιά στη φάκα κατά 2,5 μύρια...and counting...

    • sawas avatar
      sawas @ MatrixRevolutionEra 18/12/2010 18:19:30

      ....δις
      εκαναν λαθος στην μεταφραση!!!!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ MatrixRevolutionEra 18/12/2010 19:10:37

      όπως το λές. Φάκα. Τον φούστη τον υπεύθυνο...

  4. Απόστολος avatar
    Απόστολος 18/12/2010 18:09:33

    ωχχχ ήρθε το τέλος! Δεν πρόλαβα γμτ

  5. mymood avatar
    mymood 18/12/2010 18:34:02

    "Εγκρίθηκε και τυπικά από το διοικητικό συμβούλιο του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου η τρίτη δόση του δανείου προς τη χώρα μας ύψους 2,5 δισ. ευρώ, ανεβάζοντας το συνολικό εκταμιευμένο χορηγούμενο στην Ελλάδα δανειακό ποσό στα 10,58 δισ. ευρώ από τον περασμένο Μάϊο. Το σύνολο του ποσού δόθηκε στις ξένες τράπεζες έναντι των τοκοχρεωλυσίων που οφείλει η χώρα."
    Αυτή είναι η είδηση 2,5 δις ευρω η δόση και δόθηκε στις ξένες τράπεζες εναντι των τοκοχρεωλυσίων που οφείλει η χώρα. Και τωρα μπορείτε να πειστείτε πως χωρις το ΔΝΤ και το Μνημόνιο ΔΕΝ θα παιρναμε μισθούς και συντάξεις!!!!!!!!!!!!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2010 19:08:41

    άλλο ένα πετραδάκι στο τοίχος των υποθηκών και των προσημειώσεων. ΥΠΟΘΗΚΕΥΟΥΜΕ την χώρα, για να φτωχύνουμε σταδιακά και όχι απότομα.

    Εκτός εάν πιστεύει κανείς ότι θα υπάρξει ΑΕΠ, να ξεχρεώσει.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 18/12/2010 19:09:39

      μάλλον "τείχος". Τι τοίχος τι τείχος... μαντρότοιχος...

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ archaeopteryx 18/12/2010 20:55:06

        Σινικό τοίχος....
        Για να χτυπούν ταυτόχρονα τίς κεφαλές τους 10.000.000 Ελληνες !!

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ παγωτατζής 18/12/2010 20:56:48

          ....ή ό Εβραικός τοίχος τών Δακρύων...
          Για να κλαίνε ομαδικώς τά 10.000.000 Ελληνες !!

  7. anonymos avatar
    anonymos 19/12/2010 11:08:19

    Να πανηγυρίσω ή να κλάψω τώρα, βρε ουστ απο δώ

  8. Greg avatar
    Greg 19/12/2010 13:15:44

    Έκαναν τη χώρα πρεζόνι του ΔΝΤ.
    Δόση στη δόση, όλοι ξέρουν που καταλήγει ένα πρεζόνι.
    Όταν, μάλιστα, την πρέζα πουλά ο ίδιος ο υποτιθέμενος θεραπευτής, σε "κλειστό" πρόγραμμα, εξαντλείται και η παραμικρή πιθανότητα θεραπείας.