29/11/2011 21:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγκρίθηκε από το Eurogroup η εκταμίευση της έκτης δόσης

Το «πράσινο φως» στην εκταμίευση της έκτης δόσης των 8 δισ. ευρώ του δανείου προς την Ελλάδα αποφάσισαν να δώσουν οι υπουργοί Οικονομικών των χωρών της Ευρωζώνης, όπως μεταδίδουν τα διεθνή ειδησεογραφικά πρακτορεία.

«Το Eurogroup ενέκρινε την καταβολή της έκτης δόσης προς την Ελλάδα», δήλωσε Ευρωπαίος αξιωματούχος στο Reuters.

Νωρίτερα, προσερχόμενος στη Σύνοδο του Eurogroup στις Βρυξέλλες, ο υπουργός Οικονομικών, Ευ. Βενιζέλος εξέφρασε τη βεβαιότητα ότι η χώρα μας πληροί όλες τις προϋποθέσεις για την εκταμίευση της έκτης δόσης.

«Στην Ελλάδα έχουμε όλες τις απαραίτητες συνθήκες για να προχωρήσουμε με την επόμενη δόση, το νέο πρόγραμμα και το PSI», τόνισε ο κ. Βενιζέλος, προσθέτοντας ότι η χώρα μας διαθέτει την απαραίτητη πολιτική συναίνεση, την απαραίτητη εθνική ενότητα, καθώς και την εθνική βούληση και αποφασιστικότητα για να προχωρήσει.

Επισήμανε επίσης την ετοιμότητα της Ελλάδας να συμβάλει σε αυτή την «πολύ σημαντική», όπως τη χαρακτήρισε, συζήτηση για το μέλλον της Ευρωζώνης, «για μια ισχυρή Ευρωζώνη που είναι ικανή να αντιδράσει και να στείλει πολύ καθαρά μηνύματα στις αγορές».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/11/2011 21:27:28

    Επόμενο ερώτημα: σε τι νόμισμα θα (προλάβει να) εκταμιευθεί η έκτη δόση;

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 29/11/2011 21:52:33

    Ω χαρά!
    Είναι σαν να κάποιος να πνίγεται, κι εσύ να πας και να του δέσεις μια κοτρώνα στον λαιμό, κι αυτός που πνίγεται να χαίρεται ότι ίσως κάποτε σωθεί.

  3. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 29/11/2011 22:54:27

    Μπράβο ωρέ παλικάρια.... χαρείτε το απόψε γιατί από αύριο .......μας πάνε για την 7η δόση μας.

  4. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 29/11/2011 23:00:16

    1ον) Οι κινδυνολογούντες κατά του Σαμαρά που πήγαν;
    Κρύφτηκαν στα λαγούμια τους.

    2ον) Αυτοί που θέλουν να σατιρίζουν και λένε ότι ο Σαμαράς την έκανε γυριστή και τελικά υπέγραψε, διάβασαν την επιστολή που μονομερώς υπέγραψε και έστειλε στο Eurogroup; Έχει καμία σχέση αυτή η επιστολή με δήλωση υποταγής; Αποτελεί κείμενο καθ' υπόδειξη των δανειστών; Συνυπογράφει ο ΓΑΠ; Απεμπόλησε με αυτή την επιστολή του (που μιλάει ξεκάθαρα για ανάγκη "τροποποίησης") την πάγια θέση του για επαναδιαπραγμάτευση των μνημονιακών μέτρων; Κανάκη φάουλ και πάλι. Πασοκικές επιρροές

  5. νεφέλη avatar
    νεφέλη 30/11/2011 08:57:27

    Α, γι΄αυτό δεν έχουν δημοσιεύσει ακόμη την λίστα των μεγαλοοφειλετών του δημοσίου, που μας είχαν υποσχεθεί για τις 26 Νοεμβρίου;!

    ...δεν πρόλαβαν φαίνεται!!!

  6. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 30/11/2011 11:06:15

    Ο Νικος Κοτζιας σημειωνει : "Σύμφωνα με την ειδική διεθνή εταιρεία συμβούλων δανειοδοτήσεων, TFMA, τα 8 δισεκατομμύρια Ευρώ της επόμενης δόσης, για την οποία μας εκβιάζουν, θα διανεμηθούν ως εξής:
    19% θα πάνε στο ελληνικό δημόσιο. 23% σε έλληνες κατόχους ομολόγων, κύρια ελληνικές τράπεζες. 18% στην ΕΚΤ.
    Τέλος, το υπόλοιπο 40% θα πάει σε αλλοδαπούς επενδυτές, κύρια σε Γερμανικές και Γαλλικές τράπεζες και ασφαλιστικές εταιρείες.
    Με άλλα λόγια, η Ελλάδα βρίσκεται εκβιαζόμενη για μια δόση δανείων τα οποία κατά το 81% θα επιστραφούν ως τοκοχρεολύσια στους δανειστές, ενώ το ελληνικό δημόσιο θα λάβει το 19%. Πρόκειται για τον πλήρη παραλογισμό: μας εκβιάζουν οι δανειστές μας που θα λάβουν τα 4/5, αντί να τους «εκβιάζουμε» εμείς που θα τους τα δώσουμε μόλις τα λάβουμε! Τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν τα δύο τελευταία έτη. Το 2009 και το 2010, το 86,4% των δανείων που έχουμε λάβει χρησιμοποιήθηκαν για πληρωμή τοκοχρεολυσίων.
    Η τρέλα δεν είναι μόνο ότι πληρώνουμε χρέη που δεν είναι όλα νόμιμα, αλλά ότι μας εκβιάζουν προκειμένου να «αποκτήσουμε» τη δυνατότητα αποπληρωμής τους! Δίνουμε κυριαρχία. Ευνουχίζουμε κανόνες Δημοκρατίας. Πήγαμε σε βαθιά ύφεση. Ένα εκατομμύριο άνεργοι. Και όλα αυτά για να έχουμε «το δικαίωμα» να τους πληρώνουμε δανειζόμενοι με βαρείς όρους.Η ακολουθούμενη από Βερολίνο και Βρυξέλλες τακτική, είναι η ίδια με εκείνη που ασκήθηκε απέναντι στην νικημένη Γερμανία μετά τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. ..."
    Εαν ισχυουν αυτοι οι αριθμοι τοτε δεν χρειαζονται αλλα σχολια.

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 30/11/2011 11:19:28

    Σιγά και δεν μας την έδιναν! Ας είμαστε σοβαροί. Το διακύβευμα είναι ποιός θα "παραλάβει" τα 80 δις. Επ΄ ουδενί λόγο, δεν πρέπει να τα παραλάβει η κυβέρνηση Παπαδήμου με τα στελέχη αυτά. Αύτές οι υπογραφές είναι "διορισμένες" και όχι "εκλεγμένες".