26/05/2011 19:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εγγυήσεις για τη χρηματοδότηση της Ελλάδας απαιτεί το ΔΝΤ

Εγγυήσεις προκειμένου να συνεχίσει να συγχρηματοδοτεί την Ελλάδα ζητεί το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο

«Δεν χορηγούμε ποτέ δάνεια εάν δεν είμαστε βέβαιοι ότι δεν θα υπάρξει κενό (χρηματοδότησης). Με αυτόν τον τρόπο διασφαλίζουμε τα χρήματα των μελών μας», δήλωσε χαρακτηριστικά η εκπρόσωπος Τύπου του ΔΝΤ Καρολάιν Ατκινσον, στη διάρκεια τακτικής συνέντευξης Τύπου.

Όπως εξήγησε, οι εγγυήσεις που ζητούνται «αφορούν τόσο στον τομέα της πολιτικής όσο και στη διαθέσιμη χρηματοδότηση, συμπεριλαμβανόμενης της δικής μας».

Την ίδια ώρα ο επικεφαλής του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ προειδοποίησε ότι στην περίπτωση που το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο δεν εκταμιεύσει την επόμενη δόση της βοήθειας στην Ελλάδα, το βάρος της κάλυψης ολόκληρης της δόσης θα πέσει στους Ευρωπαίους εταίρους.

«Εάν οι Ευρωπαίοι φτάσουν στο σημείο να παραδεχθούν ότι η εκταμίευση των χρημάτων από το ΔΝΤ στις 29 Ιουνίου δεν θα προχωρήσει, το ΔΝΤ θα αναμένει από τους Ευρωπαίους να καλύψουν το δικό τους μερίδιο στη χρηματοδότηση», δήλωσε χαρακτηριστικά.

«Αυτό, όμως, δεν είναι δυνατόν να συμβεί καθώς κάποια κοινοβούλια, όπως στη Γερμανία, τη Φινλανδία και την Ολλανδία και άλλα, δεν είναι έτοιμα για κάτι τέτοιο», συμπλήρωσε ο κ. Γιούνκερ.

Ο επικεφαλής του Eurogroup επιβεβαίωσε δυο ημέρες πριν ότι το ΔΝΤ έχει θέσει ως όρο για την αποδέσμευση της δόσης του Ιουνίου τη δέσμευση των εταίρων για νέο πακέτο προς την Ελλάδα.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1980348

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 20:25:16

    Για να σχολιαζουμε οτι λενε οι Λυκοι
    Jean-Claude Juncker, said the International Monetary Fund may not release its portion of aid to Greece next month.
    - “There are specific IMF rules and one of those rules says that IMF can only take action when the refinancing guarantee is given over 12 months,”(1)
    - ”I do not think that the troika (EU / ECB / IMF) will conclude that this is given.”
    - το ΔΝΤ θ αποφασισει στα μεσα της απομενης εβδομαδος. Παμε παρακατω.... ;)

    Εδω οι δηλωσεις Ατκινσον...
    χχχ.imf.org/external/mmedia/view.aspx?vid=961326476001

    ΕΓΩ ΘΑ ΡΩΤΗΣΩ, ολα οσα ειπε η ξυνη, ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΣΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ Ι ???????????? δλδ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΓΚΕΙΛΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ??? χαχαχααααααααααααχαχαχαααα
    ΟΡΟΣ ΕΓΓΥΗΣΕΩΝ, ΤΗΣ ΕΕ ΓΙΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ 12ΜΗΝΩΝ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΕΩΝ -----------ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!......!!!

    Το οτι το ΔΝΤ "δεν καλυπτεται Νομικα" ειναι δικο τους προβλημα !!! και τηε ΕΕ και της ΕΚΤ !!!.... ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ...!!! ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΜΕ ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΣΑ ΖΗΤΗΣΑΝ !!...

    ΑΡΑ, ειναι κομπλα μεταξυ ΔΝΤ-ΕΕ, η οποια ΕΕ δεν εχει κανενα δικαιωμα να το κανει... και το φερει ως δυσκολια για εσωτερικους πολιτικους λογους στα Κοινοβουλια των Δανειστων !!!! ΕΓΩ ΦΩΝΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ !!!

    Αν ΕΜΕΙΣ τους τραβηξουμε αγωγες τι θα κανουν?? Αυριο ξερετε που θα ειναι τα σπρεντ και τα CDS's ??? Στην Ανδρομεδα !

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 20:31:54

      Οι Ευρωπαιοι Πολιτες ειναι ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΙ !! Τα Κοινοβουλια ζοριζζουν τ αφεντικα τους.. εχουν και εκλογες ολοι !!! και ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΑΝΕΙΣΤΗ ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΥ !!!... ειναι καθαρα Πολιτικοι Λογοι και Εσωτερικοι των Κρατων....

      Τη Σταχτη τυπου... εισαστε αχρηστοι και οι παπαγαλοι απο χτες δουλευουν μια χαρα !!!... Που μενουμε??? το ΔΝΤ δεν ειναι μακακες !! σου λεει εγω $$ δινω, εσυ τι ζορι τραβας ?? κ εγω κ εσυ εχουμε να δωσουεμ λογο καπου.. Εσεις εκει στην ΕΕ γιατι τρομπαρετε?? Αν συνεχισετε να τρομπαρετε, εγω κλεινω τη βρυση !!!

      Επαναλαμβανω οτι ολα αυτα ειναι ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ και ολα οσα συζητανε ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ !!!! Αυτοι ( οι Δανειστες ) εχουν Υπογραψει και Εχουνε Ευθυνες, Πολικικες, Ανθρωπιστικες, Ποινικες, Αστικες, και Οικονομικες !!!

      Ασε που η ξυνη-Ατκινσον εφερε σαν παραδειγμα τη Δαμανακη στην Ομιλια της !!!!!! χαχαχαχαχαχ ΔΕΤΙΕ ΤΟ γ@μ@ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ !!! μην πιεστευετε οσα γραφω !!! δε θελω....

      Θα σας τα ζαλισω... αλλα δεν τ αφηνω !!!

      ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 21:09:17

        πράγματι είμαστε μπλεγμένοι σε εσωτερικά πολτικά, κυρίως της Γερμανίας, αλλά καικ άλλων χωρών.

        Εγώ ρωτώ τους πολιτικούς μας. Να σκεφτούν που θα είναι η χώρα μετά αυτή η την επόμενη δόση και εάν αξίζει να πούμε εμείς ΟΧΙ σε άλλες δόσεις, (θα μας το πούμε αυτοί ούτως ή άλλως σε χ μήνες) ΠΡΙΝ δώσουμε ότι δήποτε. ΟΧΙ άλλες δώσεις και δις ιζ πάρτα, δηλαδή ελάτε να βρούμε πότε θα σας δώσουμς ό,τι μπορούμε.

        Και επείδή έχω κάνει αυτή την κουβέντα με πολτικούς και επιχειρηματίες που μου λένε "μα τι θα γίνει, θα αυτό και θα το άλλο και συντάξεις..." πάντα λέω το ίδιο: Δηλαδή σε 12 ή 18 μήνες, τι θα γίνει... βασικά βλέπω όλοι ζητούν παράταση μπας και γίνει το θαύμα. Παράταση με υποθήκες; Το έχετε σκεφτεί;

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ archaeopteryx 26/05/2011 21:40:01

          Με υποβαθμισμένη την γεωργική,κτηνοτροφική και βιοτεχνική μας παραγωγή, αν κλείσει η κάνουλα του δανεισμού και πάμε σε εσωτερική στάση πληρωμών,σε πόσο χρονικό διάστημα θεωρείς ότι θα πέσει πραγματική πείνα, από έλλειψη προιόντων πρώτης ανάγκης και έλλειψη ρευστότητας ;
          Πιστεύεις ότι είμαστε προετοιμασμένοι ως κράτος και κοινωνία να τραβήξουμε την πρίζα και να στηριχθούμε στα πόδια μας ;
          Δεν ξέρω πραγματικά αν οι δανειστές μας απλά απειλούν ή εννοούν κυριολεκτικά ότι αν δεν συμμορφωθούμε στις πολιτικές της τρόικας θα μας αφήσουν στην τύχη μας.
          Οι παραπάνω ερωτήσεις δεν είναι ρητορικές.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 26/05/2011 22:04:36

            Καποιε,
            απειλουν γαι 2 λογους.
            1. να παρουν τα ακιντηα τσαμπα για εκμεταλλευση (*)
            2. να κανουν Εσωτερικη Πολιτικη
            3. τα Κοινοβουλεια ΔΕΝΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ την Αληθεια ουτε τις εναλλακτικες.
            (*) φαντασουν να σου παρουν 1.000 ακινητα του Δημοσιου και να τα νοικιασουν σε Τουρκους ας πουμε ! σε Εσκιμωους. δε θα σε ρωτησουν ουτε θα εχεις λαμβανειν. Ολα εξω.

            Ολοι ειναι εγκλωβιθσμενοι στα ψεμματα τους! Ποιος θα τους ανοιξει τα ματια??

            Και τελος, οταν η Ατκινσον το ΔΝΤ στην Συνεντευξη Τυπου αναφερεται στις δηλωσεις Δαμανακη..., για να μας την πει κ αυτη !! και να την πει σε ολη ττην ΕΕ και ΕΚΤ. Ποια??? η Δαμανακη βαζει στο λουκι 250 εκ ζωες ! οπως τ αφεντικο της το ΓΑΠ...

            ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 26/05/2011 22:06:44

          κ εγω τα λεω.. αλλα κοιτανε την καθημερινοτητας τους ο καθενας !
          παρατα στηνπαρατα !! μας εγινε εθισμος ! εθισμος σε λαθος αντικειμενο! να εθιστουμε στο Αι Χυτηρ εσεις οι τοκοι και ο γρυλος σας.
          Μη σωσετε.

          ΠΠ

          • saltcity avatar
            saltcity @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 22:53:58

            χαχαχαχαχαχαχα
            you are on fire !
            Σε θέλω στο twitter !

  2. eyropaistis avatar
    eyropaistis 26/05/2011 20:56:46

    καλα ας μην δωσουν τη δοση και θα αρχισουν να σκανε τα CDS σαν ποκ κορν.

    ν α δουμε ποιος θα καλυψει τις χασουρες αυτων που θα πρεπει να πληρωσουν με τη δεκαδα τα δισ ευρω για τα cds

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/05/2011 21:07:52

    Ακουω ενα σωρο @^)^)&#@~^)& τι λενε οι ανρθωποι !! ΤΙ ΛΕΝΕ???!!!!!

    Δλδ αν αυριο Συναινεσουν και οι 4 τι θα συμβει??? χαχαχαχα Θα πει ο Γιουνκερ οκ παρτε τα $$ ?? Θα πουν στα Κοινοβουλια οι ΟλλανδοΓαλλοΓερμανοΦινλανοι .. συντροφοι, Γαπ+Σαμ+Αλεξ+Παπαρ εγιναν φιλοι... θα δουλεψουν ολοι μαζι .... για να βγαλουν τους τοκους... ψηφιστε υπερ της δοσης και εγγυηθειτε για 12 μηνες !!!????!! και ολοι θα πουν ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΔΩΣΤΑ ???

    ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ??? ΚΑΙ ΣΕΞ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ... ΑΥΡΙΟ.. ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΟΛΛΑΝΔΟ? ΠΩς ΘΑ ΨΗΘΕΙ ΑΠ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΟΥ?? ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΒΙΝΤΕΟ ??? ΠΟΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ?? ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΥΡΙΟ Η ΤΗΝΑΛΛΗ ΒΔΟΙΜΑΔΑ Η ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ Η ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΠΑΠΑΚ. ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΠΟΥΛΗΜΕΝΑ ΡΟΛΑ??

    ερασιτεχνες ΟΛΟΙ σε ΟΛΑ !!! Αι Χυτηρ πια...

    ΠΠ αηδιασμενος ποικιλοτροπως και διαπλανητικα

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 26/05/2011 21:17:49

    Η καλύτερη εγγύηση που μπορεί να έχει το ΔΝΤ
    είναι στο καβάλο μας.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/05/2011 22:30:21

    Συμφωνώ απόλυτα ας δώσουμε ως εγγυήσεις τις επιχορηγήσεις των κομμάτων, τα Ιδρύματα των πολιτικών, τις αποζημιώσεις τους κλπ κλπ κλπ

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/05/2011 22:57:41

    Άμα θέλουν εγγυήσεις, ας τους δώσουμε ενέχειρο τον Πάγκαλο.
    Ας τον κρατήσουν όμηρο μέχρι να πληρώσουμε.

    • drider avatar
      drider @ Strange Attractor 26/05/2011 23:41:14

      Θα πρέπει να τον ταϊζουν... Και αν του κόψουν τη δόση;

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/05/2011 23:49:44

    Eκεινο που συμβαινει ειναι το εξης : το μνημονιο προβλεπε οτι το 2012 μερος των αναγκων της Ελλαδος θα καλυφθει απο τις αγορες.
    Οι αγορες φυσικα εχουν απαγορευτικα επιτοκια και αυτο δεν φαινεται να γινεται.
    Το ΔΝΤ επικαλουμενο τον κανονισμο του που θελει να μη δινονται δανεια σε χωρα που μπορει να χρεωκοπησει σε διαστημα 12 μηνων ζηταει εγγυησεις για να δοθει η 5η δοση.Αυτο μπορει να γινει μονο αν οι Ευρωπαιοι αποφασισουν πριν τη 5η δοση να εγκρινουν και αλλα λεφτα για να καλυφθουν αυτα που δηθεν θα δανειζομαστε απο τις αγορες το 2012 αλλα δεν υπαρχει περιπτωση.