#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/05/2011 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΕΣΕΕ: "Να καθησυχάσουν τον κόσμο για τις καταθέσεις"



Διπλή η προστασία των αποταμιεύσεων από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) και το νόμο προστασίας των τραπεζικών καταθέσεων».

Με αφορμή το φοβικό κλίμα που επικρατεί τόσο στο τραπεζικό σύστημα όσο και στους Έλληνες καταθέτες, η ΕΣΕΕ απέστειλε επιστολή προς τον Υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου και την Ελληνική Ένωση Τραπεζών (ΕΕΤ). Ζήτησε τόσο από το αρμόδιο υπουργείο, όσο και από τις διοικήσεις των ιδιωτικών τραπεζών να ενημερώσουν και να καθησυχάσουν τον κόσμο με πειστικό τρόπο, ότι οι καταθέσεις νοικοκυριών και επιχειρήσεων σε μετρητά, αφενός μεν δεν διατρέχουν απολύτως κανένα κίνδυνο, αφετέρου δε υπάρχει διπλός μηχανισμός προστασίας από το Ταμείο Εγγύησης Καταθέσεων και Επενδύσεων (ΤΕΚΕ) και το Ν. 3714/2008.

Η ΕΣΕΕ υποστηρίζει την πρόταση της ΓΣΕΒΕΕ, να υπάρξει το συντομότερο δυνατό νομοθετική παρέμβαση για επιμήκυνση της περιόδου «προστασίας» που ορίζει ο νόμος Ν. 3714/2008 μέχρι το 2015, πριν ακόμα λήξει η ισχύς του (έως 31/12/2011), ώστε να δοθεί το κατάλληλο μήνυμα ασφάλειας στους ιδιώτες καταθέτες αλλά και τις επιχειρήσεις. Σύμφωνα με τον εν λόγω νόμο το κράτος εγγυάται καταθέσεις σε τραπεζικούς λογαριασμούς μέχρι ύψους 100.000 ευρώ ανά φυσικό πρόσωπο και ώστε να δοθεί το κατάλληλο μήνυμα ασφάλειας στους ιδιώτες καταθέτες, αλλά και τις επιχειρήσεις.

Επιπροσθέτως, το ΤΕΚΕ έχει προστατευτικό ρόλο, με σκοπό την εγγύηση των αποταμιεύσεων και την καταβολή αποζημιώσεων σε καταθέτες και επενδυτές πελάτες τραπεζών, επίσης με όριο κάλυψης καταθέσεων μέχρι 100.000 ευρώ, για όλα τα πιστωτικά ιδρύματα εκτός του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων. Επίσης, αποζημιώνει ομόλογα και repos μέχρι 30.000 ευρώ αλλά δεν παρέχει κάλυψη σε αμοιβαία κεφάλαια και άλλα επενδυτικά προϊόντα, σύμφωνα με την κοινοτική οδηγία ΕΚ 39/2004. Το εν λόγω ταμείο είναι ΝΠΙΔ, δεν είναι Δημόσιος Οργανισμός και εποπτεύεται από τον Υπουργό Οικονομικών, έχει διαθέσιμους πόρους 2,97 δις ευρώ και ρευστοποιήσιμο αποθεματικό 1,4 δις ευρώ. Η τελευταία φορά που χρειάστηκε να αποζημιώσει καταθέτες ήταν το 1994, τους πελάτες της Aραβο-Eλληνικής Τράπεζας.

Η αιμορραγία των τραπεζικών καταθέσεων συνεχίστηκε και το φετινό Απρίλιο με τις καταθέσεις ιδιωτών να μειώνονται στα 165,5 δις ευρώ των επιχειρήσεων στα 33,6 δις ευρώ και των κατοίκων εξωτερικού στα 26,2 δις ευρώ, όταν τον Ιανουάριο του 2010 οι καταθέσεις ήταν 196,8 δις, 40,6 δις και 34,1 δις ευρώ αντίστοιχα και ενώ αναμένεται να μεταναστεύσουν αλλά 19 δις ευρώ μέχρι το τέλος του 2011.

Η προσπάθεια όλων πρέπει να επικεντρωθεί στον κατευνασμό συμπεριφορών που φυγαδεύουν χρήματα στο εξωτερικό, χωρίς βεβαίως να ξεχνάμε ότι τόσο τα νοικοκυριά όσο και οι επιχειρήσεις τρώμε εδώ και ένα χρόνο από τα έτοιμα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/05/2011 15:06:40

    Ήδη σημειώθηκε αύξηση πωλήσεων σεντουκιών....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Strange Attractor 23/05/2011 15:17:43

      ....Και εργαλείων προηγμένης τεχνολογίας, για μπουκαδόρους και ριφιφίδες.

  2. George avatar
    George 23/05/2011 15:08:50

    Δεν εχω καταθέσεις.....Πειράζει?

  3. Πητ avatar
    Πητ 23/05/2011 15:56:50

    Χαχαχαχαχαχα Σιγά που στους επόμενους 7 μήνες θα φύγουν μόνο 19 δις. Αν από τον Ιανουάριο μειώθηκαν κατά 30δις τότε μέχρι τον Ιανουάριο του '12 ζήτημα θα 'ναι αν έχουν μείνει πάνω από 100 δις στην Ελλάδα.
    Να δω τώρα πως θα πληρώνουν οι τράπεζες τους υπαλλήλους στα γραφεία των πολιτικών. Να δω τώρα πως θα πληρώνουν οι τράπεζες τα ενοίκια των καταστημάτων που ανήκουν στους Διευθύνοντες Συμβούλους και στα άλλα μέλη των Δ.Σ.
    Δείτε τα stress tests ποια ήταν στο όριο. Αυτή θα 'ναι η πρώτη που θα πέσει.

    • co avatar
      co @ Πητ 23/05/2011 16:00:24

      'Στην πραγματικότητα το τέχνασμα αυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στην τράπεζα, αφού οι αυξημένοι τόκοι μένουν στον ισολογισμό της (τα ομόλογα με κρατική εγγύηση διακρατούνται από τις ίδιες τις τράπεζες). Όμως, τραπεζικά στελέχη τονίζουν ότι η ευφάνταστη «λύση» που επέλεξε η συγκεκριμένη τράπεζα για να μην χάσει χρηματοδοτήσεις της τάξεως των 320 εκατ. ευρώ από την ΕΚΤ δείχνει ακριβώς σε πόσο οριακό σημείο βρίσκεται σήμερα η ρευστότητα των τραπεζών."

      http://www.banksnews.gr/portal/home-page/124-top-story/2716-lr----

      Πειραιώς παρακαλώ. Αν ειχαν λιγο τσιπα θα ελεγαν ευθεως στο κοσμο ότι το πατριωτικο και η θέση ευθύνης θα ηταν να αφήσει τα λεφτα του στης τράπεζες.

      αλλα ουτε για πατριδα ουτε για τιποτα εχουν τα μουτρα να μιλησουν πλεον αυτοι που καναν το οτι αρπαξουμε και οτι πιουμε δευτερη φυση

      • nasos avatar
        nasos @ co 23/05/2011 16:30:17

        η τράπεζα που μοίραζε με το τσουβάλι δάνεια στα ΜΜΕ τα οποία συναγωνίζονται σε οικονομικά χάλια το κράτος της Ψωροκώσταινας
        και εντός ολίγου θα ζητάει τον οβολό του φορολογούμενου για να μπορέσει να επιβιώσει
        ο greek capitalism σε όλο του το μεγαλείο

  4. nikos avatar
    nikos 23/05/2011 16:47:09

    τί αεροπλάνα (πολεμικά, επιδειξεων;) είναι αυτά που ακούγονται τώρα πάνω από την αθήνα;
    έχουμε καμιά άσκηση;

    • foukaras avatar
      foukaras @ nikos 23/05/2011 17:14:18

      τα red arrows ειναι,στο Φάληρο

  5. niko1969 avatar
    niko1969 23/05/2011 18:06:17

    ΑΠΟΡΙΕΣ...ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΔΕΝ εχει υπογραφες οπως παλιοτερα η δραχμη η το δολαριο?
    ποιος ειναι νομικα υπευθυνος για να του ζητησω τα 100 ευρω που εχω στην τραπεζα αν αυτη κλεισει?
    στην αμερικη οι τραπεζες δινουν 10% των καταθεσεων σε χρυσο στην κεντρινη τραπεζα σαν εγγυηση των καταθεσεων εδω τι γινεται???
    τελικα ειναι νομισμα το ευρω?? ανταποκρινεται στην πραγματικη δυναμη της αγορας η ειναι κ αυτο ενα τοξικο ομολογο ???
    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ....!!!

  6. nikos1969 avatar
    nikos1969 23/05/2011 18:17:25

    ΑΠΟΡΙΕΣ...
    ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΟΠΩΣ ειχε παλιοτερα η δραχμουλα η το δολαριο?
    Ποιος ειναι νομικα υπευθυνος για το ευρω...??
    Ειναι το ευρω νομισμα που ανταποκρινεται στην οικονομια η ενα ακομα τοξικο ομολογο?
    Οι τραπεζες στην αμερικη δινουν ενα 10% σε χρυσο στην κεντρικη τραπεζα επι των καταθεσεων και ετσι εχουν εγγυημενες καταθεσεις εδω τι γινεται??
    Λενε οτι το κρατος μας δινει εγγυηση καταθεσεων...οκ τα εχουν για να μας τα δωσουν 167 δις? εδω πουλανε μεχρι τι οακα..αστεια λεμε?
    ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ...ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ...

  7. drider avatar
    drider 23/05/2011 19:20:09

    Καλά αυτά που γράφει το άρθρο, αλλά μπορείτε να διευκρίνεσετε πόσα είναι τα πραγματικά αποθεματικά του ΤΕΚΕ; Έτσι για την ιστορία...
    Η μόνη λύση δυστυχώς αν φαληρήσει τράπεζα είναι η κρατικοποίηση της και λόγω των εγγυήσεων που έχει ήδη παράσχει το δημόσιο και φυσικά για την προστασία των καταθέσεων.