Διορθωτικές κινήσεις μετά τα φουσκωμένα σημειώματα του ΕΝΦΙΑ
04/08/2014 08:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διορθωτικές κινήσεις μετά τα φουσκωμένα σημειώματα του ΕΝΦΙΑ

Διορθωτικές κινήσεις για να ελαφρύνει το φορτίο από τον ΕΝΦΙΑ σε ιδιοκτήτες ακινήτων που αντικειμενικά αδυνατούν να πληρώσουν τον φόρο λόγω οικονομικής στενότητας ετοιμάζει το υπουργείο Οικονομικών, καθώς φοβάται ότι θα μείνουν απλήρωτοι φόροι και θα ανοίξει τρύπα στον προϋπολογισμό.

Στο τραπέζι η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής, εκπτώσεις και απαλλαγές για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, ακόμα και «κούρεμα» του φόρου για κύρια κατοικία με βάση εισοδηματικά και περιουσιακά στοιχεία.

Οι λογαριασμοί για τον ΕΝΦΙΑ που έχει στη διάθεσή του και το «Eθνος» δείχνουν φόρο δύο ταχυτήτων, με επιβαρύνσεις που ξεπερνούν ακόμα και το 200% σε σχέση με το προηγούμενο καθεστώς («χαράτσι» της ΔΕΗ και ΦΑΠ), αλλά και ελαφρύνσεις μέχρι και πάνω από 40% βγάζουν τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ για 6,5 εκατομμύρια ιδιοκτήτες που αναρτήθηκαν σταδιακά από την περασμένη Παρασκευή στο Taxisnet.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gatopardos avatar
    gatopardos 04/08/2014 13:58:03

    Έχω ένα στρέμα εντός οικισμού σε χωριό της Κεφαλονιάς 150 κατοίκων Στην περυσινή εκκαθάριση του ΦΑΠ είχε αξ'ια 27.000 € και μηδενικό φόρο Στον ΕΝΦΙΑ που βγήκε τώρα γράφει αξία οικοπέδου, κρατηθέιτε, 142.000 € και φόρος 400 € !!!!!! Τι πρέπει να κάνω φίλοι μου;

    • Nikos avatar
      Nikos @ gatopardos 05/08/2014 12:21:07

      τι ψήφιζες;

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 04/08/2014 14:46:30

    Ο κόμπος ...έσπασε το χτένι! Δυστυχώς στις επί μέρους μεγάλες ή μικρές απογοητεύσεις, ήρθε να προστεθεί και η σταγόνα (που δεν είναι καν σταγόνα, χείμαρρος είναι), που ξεχείλισε το ποτήρι! Είμαστε από τους ανθρώπους που στηρίξαμε τον Σαμαρά, από τα πρώτα βήματά του, πιστέψαμε στην υπέρβαση, στην ανανέωση, στα Ζάππεια, υπομείναμε τη μείωση των συντάξεων πάνω από 65% (λόγω τιμής)! Τις κάθε είδους τις αυξήσεις, την υποβάθμιση της ποιότητας της ζωής, την υποβάθμιση της υγειονομικής και νοσοκομειακής περίθαλψης, την αύξηση των υγειονομικών δαπανών! Δεχθήκαμε ότι κάθε χρονιά που περνούσε ήταν και η τελευταία δύσκολη, δεχθήκαμε τις ανισότητες ,τις αδικίες, τα χαράτσια, σαν αναγκαίο κακό και σαν αναγκαία συνθήκη για ένα καλλίτερο αύριο! Και όλα αυτά επί ματαίω, αντί για καλλίτερα πάμε χειρότερα, αντί για ελαφρύνσεις έχουμε περαιτέρω επιβαρύνσεις και το μόνο που βελτιώνεται είναι η επικοινωνιακή πολιτική και όλη η προσπάθεια επικεντρώνεται στο πως θα περάσουν τα επώδυνα μέτρα όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα, (πραγματικά ασυνήθιστο φαινόμενο για μια Κεντροδεξιά Κυβέρνηση)! Και εκεί που περιμέναμε μια έστω στοιχειώδη υλοποίηση των θερμών διαβεβαιώσεων περί της μη περαιτέρω μειώσεως των συντάξεων και της επιβολής νέων φόρων ή της αυξήσεως των παλαιών, ανάλγητα και χωρίς ίχνος ντροπής και μειώσεις συντάξεων γίνονται αλλά και επιβαρύνσεις στα ακίνητα ανακοινώθηκαν, εγγίζουσες ακόμα και τριψήφιο ποσοστό επί τοις εκατό!!! Δυστυχώς αναμένονται σοβαρές εκπλήξεις!

  3. Έρρει τά κάλα.(Βούλιαξαν τα πλοία) avatar
    Έρρει τά κάλα.(Βούλιαξαν τα πλοία) 04/08/2014 16:56:37

    Μετά από αυτό τελείωσε.Ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι.ΠΑΣΟΚ και ΕΝΦΙΑ μαζί, ένας θανατηφόρος συνδυασμός για το χαμένο μυαλό μας και την τσέπη μας την ήδη άδεια.Ρε ξεφτιλισμένοι φορολογήστε ότι δίνει εισόδημα, όχι τα κατσάβραχα των παππούδων μας και τα κλειστά σπίτια ,που έχουν κατασκευαστεί εδώ και 30-40-50 χρόνια.Εδώ και 5 χρόνια μας πίνετε το αίμα με το πουρί της σόμπας φτάνει πιά δεν έχουμε άλλο. Τετέλεσται......

  4. Παράλογος; avatar
    Παράλογος; 04/08/2014 19:31:50

    Διορθωτικές - ξεδιορθωτικές, το κακό έγινε. Αποδεικνύεται (για μια ακόμη φορά) ότι επαφή με την πραγματικότητα δεν υπάρχει. Κύριοι (κυβερνώντες) την πατήσατε. Χρειάζεται να πούμε ποιοι θα κλαίνε στις εκλογές;

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 04/08/2014 19:45:33

    Που είναι οι βουλευτάδες, πολιτευτάδες που έσπευσαν να πάρουν θέση αλλά και να φέρουν τροπολογίες για τα εφάπαξ, για τα έσοδα του επαρχιακου τύπου, για τους αγρότες κτλ. Που είναι; Κάποιοι ενοχλήθηκαν που τους είπα λομπίστες.

  6. XY avatar
    XY 05/08/2014 00:23:54

    Φανταζομαι οι "βελτιωσεις" θα αφορουν σε αγροτες,συνταξιουχους-επικαρπωτες κ 3τεκνους (ορα ΔΥ), ετσι ?

    • ακτημ0ν avatar
      ακτημ0ν @ XY 05/08/2014 18:00:59

      +1 όπως πάντα φίλε μου.

  7. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/08/2014 12:40:16

    Οικόπεδο 1,5 στρέμα σε ημιορεινό χωριό με ελιές που τυχαίνει να περιλαμβάνεται στο σχέδιο οικισμού μπαίνει στο ΕΝΦΙΑ με αντικειμενική 77.880 €!!! Ερώτηση. Άν το εκχωρήσω στο κράτος θα έχω με συμψηφισμό απαλλαγή από φόρους αλληλεγγύες και λοιπά χαράτσια για τα επόμενα 40χρόνια ; (αν ζω)

  8. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 05/08/2014 15:07:10

    Τα εχουμε πει πολλες φορες. Οι δρομοι είναι 2 : ή πεφτουν οι φορολογικες κλίμακες του ΕΝΦΙΑ κατά 50% , ή πεφτουν οι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ αξιες κατά περιπου 35% σε συνδιασμο με ένα λογικο αφορολόγητο περιπου 80.000 Ευρω για την πρωτη κατοικια. Καποια στιγμη γραφτηκε ότι εξεταζεται να πεσουν οι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ σε δυο δοσεις , με τη πρωτη μειωση της ταξεως του 15% να ειναι προγραμματισμένη για τωρα, αμεσα. Και του χρονου, μια δευτερη μειωση του 20%. Κι αυτό θα ηταν μια λυση. Αλλά αν δεν συμβει τιποτα απ αυτά, τοτε το -3.9% της ΝΔ, θα παει στο -10% την επομενη φορα, κι ο Τσιπρας θα κανει περιπατο.
    Στελεχη της ΝΔ μετα τις ΕυρωΕκλογες παραδεχοταν ότι ''χασαμε 500.000 ψηφους απ την ΑΔΙΚΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ της αστικης ακίνητης περιουσιας''. Δειτε τι θα κανετε συντομα με αυτό το θεμα, γιατι αλλιώς τα αποτελέσματα θα ειναι οδυνηρά..

  9. GeorgeK avatar
    GeorgeK 06/08/2014 14:06:51

    Η κυβέρνηση κάνει φιλότιμες και στοχευμένες προσπάθειες να αποτελειώσει την όποια εναπομείνουσα ρευστότητα υπάρχει στην αγορά... Κατά τα άλλα υπάρχουν ακόμα συνταξιούχοι ετών 50, πρώην δήμαρχοι, αντιδήμαρχοι, πρώην βουλευτές, πρώην δεκο, τραπεζικοί, μέλη "ανεξάρτητων επιτροπών" κλπ κλπ κλπ, που εισπράττουν μηνιαίως παχυλές συντάξεις... Απογοήτευση, αδικία, πίκρα και φόβος για αυτά που έρχονται...

  10. μελιτίνη avatar