10/02/2010 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διευρύνεται το spread μετά την έκθεση της Moody's

Διευρύνεται και πάλι το πριμ που ζητούν οι επενδυτές για διακράτηση του 10ετούς ελληνικού ομολόγου έναντι του γερμανικού ομολόγου αναφοράς Bund, στον απόηχο της νέας έκθεσης της Moodyʼs για την Ελλάδα.

Στις 16:25 (ώρα Ελλάδος), το spread του ελληνικού ομολόγου διευρυνόταν στις 299,7 μονάδες βάσης από 286 μονάδες βάσης που ήταν πριν την ανακοίνωση του ξένου οίκου.

Η Moody's εκτίμησε σήμερα ότι υπάρχει κίνδυνος περαιτέρω υποβάθμισης της Ελλάδας, αν η κυβέρνηση δεν εφαρμόσει πιστά το σχέδιο εξυγίανσης της οικονομίας ή αν τα μέτρα εφαρμοστούν μερικώς.

Σύμφωνα με την έκθεσή με τίτλο «Ισπανία, Πορτογαλία και Ελλάδα: εξάπλωση ή σύγχυση;», ο διεθνής οίκος πιστοληπτικής αξιολόγησης κρίνει τα σχέδια της ελληνικής κυβέρνησης «πολύ φιλόδοξα» και επισημαίνει ότι για να παραμείνει η χώρα στη σημερινή βαθμολόγηση του A2 απαραίτητη προϋπόθεση είναι η πιστή υλοποίηση του εξαγγελθέντος προγράμματος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/02/2010 18:26:44

    Λάστιχο έγινε μετά την "εθνικά υπερήφανη" πολιτική του GAP. Ούτε ο τιραμόλα να ήταν το spread

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 10/02/2010 19:12:30

      xaxaxaxaxax..

  2. fantomas avatar
    fantomas 10/02/2010 20:38:30

    Μαλλον βλεπουν να ''γυριζει'' το χρηματηστηριο και ειναι στην απεξω!!!!
    Οποτε......βγαζει την εκθεση η Moody’s...... να κοψει την ''φορα'' και να αγορασουν και αυτοι φτηνα, αφου μεχρι τωρα το επαιζαν αναποδα προς τα κατω.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ fantomas 10/02/2010 20:46:47

      αν έχεις προσέξει, το γιο γιο είναι τώρα μέρες... Και προχτές, πότε ήταν ανέβαινε όλη μέρα, και στις 5 παρά τέταρτο έβγαλαν τις αρνητικές εκθέσεις.

      Τα αλογομούρια του 93 και του 96 και του 2001 δεν πήγαν πουθενά, απλά μεγάλωσαν.

    • fantomas avatar
      fantomas @ fantomas 10/02/2010 20:56:55

      Συμφωνω μαζι σου.
      Οπως δεν ηταν φυσικο φαινομενο η συνεχομενη πτωση
      ετσι δεν ειναι φυσικο φαινομενο η αποτομη ανοδος.
      ΑΛΛΑ εδω που εχουν ερθει τα πραγματα..... !!!
      Παντως ειναι σιγουρο οτι θα ακολουθησει την λογικη του ελατηριου!!!
      οσο το συμπιεσαν τοσο θα εκτιναχθει!!!
      π.χ. η μετοχη της πιστεως..... μπηκαν παρα πολλοι μικρομετοχοι στην αυξηση μ.κ. πριν 50 μερες με 8 ευρω και τωρα εχει 7 ευρω !!!
      ειναι δυνατον να πουλησουν ολοι αυτοι κατω απο την τιμη που αγορασαν???

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/02/2010 21:02:52

    Δεν λεω ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται (και η θεωρία λέει ότι στις αγορές ΔΕΝ επαναλαμβάνεται) αλλά την δεκαετία του 30, ήταν όλα στα τάρταρα, μέχρι που ξεκίνησε ο πόλεμος.

    Το ερώτημα δεν έιναι τι θα κάνει η μετοχή της Πίστεως, αλλά αν θα υπάρχει η Πίστεως σε 1-2 χρόνια (ΔΕΝ λέω ότι δεν θα υπάρχει, απλά λέω ότι οι τράπεζες και η αγορά θα περάσουν πρωτόγνωρες καταστάσεις)

    • fantomas avatar
      fantomas @ archaeopteryx 10/02/2010 21:09:36

      Σιγουρα οι τράπεζες και η αγορά θα περάσουν πρωτόγνωρες καταστάσεις αλλα αυτα που γινονται εδω και αρκετο καιρο στο Χ.Α. ειναι και αυτα αφυσικα !!!
      Οχι οτι η ελληνικη οικονομια ειναι στα καλα της αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιοι ''παιζουν μπιλιαρδο'' στην πλατη μας!!
      Καποιοι βγαζουν παρα πολλα λεφτα κανοντας σπεκουλα στα προβληματα της Ελλαδας και του ευρω !!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 10/02/2010 21:14:35

      ειμαι μαζι σου
      http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2004_2009/documents/cm/564/564909/564909de.pdf

    • fantomas avatar
      fantomas @ archaeopteryx 10/02/2010 21:21:23

      χαχαχααχαχαααααα καλο!!!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 10/02/2010 21:45:38

      powyzszy dokument istnieje i polskim jezyku http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2004_2009/documents/cm/564/564909/564909pl.pdf

  4. tony avatar
    tony 10/02/2010 22:06:13

    Μου αρέσει αυτό το spread είναι σαν ζαρτιέρα.
    Νέο οικονομικό αξίωμα.
    Το spread είναι σαν την π..... μια μεγαλώνει μια μικραίνει.
    Βέβαια η σεξουαλική μου διάθεση δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του
    sread.
    Τι πράμα είναι αυτό ρε παιδί μου?
    Με έχει ζαλίσει.
    Ανεβαίνει κατεβαίνει δεν το προλαβαίνω.
    crazy speed for the spreed!!!!
    crazy just crazy!!!!!

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/02/2010 22:10:27

    το ανεβοκατέβασμα του spread είναι η αβεβαιότητα στην αγορά για το άν θα φουντάρουμε ή όχι (για την ακρίβεια, αν τα γλυκόλογα των γάλλων μεταφράζονται σε μπικικίνια)

  6. tony avatar
    tony 10/02/2010 23:07:09

    ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ε???
    Εγώ πάλι είμαι σίγουρος.
    Δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο φίλε αρχαιοπτερυγα.
    Θα φουντάρουμε.
    Με spred ζαρτιέρα που θα πάμε?
    Που μπορούμε να πάμε?

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tony 10/02/2010 23:37:48

      Δεν υπάρχει πρόβλημα:

      -6 φρεγάτες
      -60 αεροπλανάκια
      -άρματα, πυρομαχικά, υποβρύχια

      και οι εκθέσεις για την Ελληνική Οικονομία ...ζαρτιεροποιήθηκαν...