#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2011 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαψεύδει ο Γιουνκέρ ότι μίλησε για πάνω από 50% κούρεμα του ελληνικού χρέους



Εξαιρετικά αποκαλυπτικός για το μέγεθος του κουρέματος του ελληνικού χρέους ήταν τη Δευτέρα ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιουνκέρ.

Σε τηλεοπτική του συνέντευξή ο πρόεδρος του Eurogroupδήλωσε ότι στην ευρωζώνη συζητείται κούρεμα του ελληνικού χρέους σε ποσοστά άνω του 50%.

Αυτή η δήλωση είναι και η πρώτη κορυφαίου παράγοντα της Ευρωζώνης αναφορικά με τη «συνολική, βιώσιμη λύση» που δεσμεύθηκαν πως θα μας παρουσιάσουν ως το τέλος του μήνα οι ηγέτες Γερμανίας και Γαλλίας, Μέρκελ και Σαρκοζί.

Πάντως ο πρόεδρος του Eurogroup, ξεκαθάρισε, στην ίδια συνέντευξη, ότι οι Ευρωπαίοι επ΄ουδενί δεν θα επιτρέψουν μια χρεοκοπία ενός κράτους – μέλους της Ευρωζώνης

Σήμερα, εκπρόσωπος της κυβέρνησης του Λουξεμβούργου διέψευσε τη δήλωση που  έκανε χθες ο Γιούνκερ. «Αποδόθηκε λάθος η απάντηση, χωρίς να αναπαραχθεί σωστά η ερώτηση. Ο κ. Γιούνκερ εκλήθη να σχολιάσει φημολογίες ότι οι απώλειες των επενδυτών σε ελληνικά ομόλογα θα ξεπεράσουν το 21% και ότι πιθανώς θα κυμανθούν από 50% έως 60%.

Ο κ. Γιούνκερ απάντησε "όντως, μιλάμε για ακόμη μεγαλύτερο κούρεμα".Αλλά εννοούσε ακόμη μεγαλύτερο από 21%, που συμφωνήθηκε στη σύνοδο κορυφής της 21ης Ιουλίου», δήλωσε  ο εκπρόσωπος της κυβέρνησης του Λουξεμβούργου Γκι Σίλερ. Ο εκπρόσωπος δεν σχολίασε τίποτε περισσότερο από τη συνέντευξη που έδωσε χθες ο επικεφαλής του Eurogroup στο αυστριακό κανάλι ORF.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γιωργος avatar
    γιωργος 10/10/2011 23:58:55

    this is the end!!!
    μας τελειωσαν...

    • NEO avatar
      NEO @ γιωργος 11/10/2011 00:12:11

      It is time to go from this country

      • Λιζα Αλεξίου avatar
        Λιζα Αλεξίου @ NEO 11/10/2011 00:13:46

        Καλή λευτεριά σε όλους

      • saltcity avatar
        saltcity @ NEO 11/10/2011 00:25:40

        Όχι μάνα μου , εδώ θα μείνουμε !
        Στον ήλιο μας , στον τόπο μας !

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/10/2011 00:17:47

    Κούρεμα τροϊκάνα με φιλαριστο bloodbath

  3. fantomas avatar
    fantomas 11/10/2011 00:20:58

    Αστραψε και βροντιξε ......... αποψε ο Μπαμπης ........ στους φακελους!!
    Μπερδεψε την ΠΑΤΡΙΔΟΓΝΩΣΙΑ με την πολιτικη!!
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ !

  4. camus avatar
    camus 11/10/2011 00:24:15

    Πριν από λίγο άκουσα για πρώτη φορά τον Κ.Λαζαρίδη.Απορώ γιατί δεν εμφανίζεται συχνότερα.Η σύγκριση με τον υπερφίαλο είναι συντριπτική.Είναι δυνατόν να <> αυτό το στέλεχος το κόμμα;Να βλέπω τον Παυλόπουλο;Ήμαρτον!

  5. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 11/10/2011 00:44:09

    Παπαχελας και Μπαμπης εμφνεστατα εκνευρισμενοι και εριστικοι
    ζητουσαν απο τον Λαζαριδη να αποκηρυξει το ANTINEWS.
    O Χρυσανθος βρεθηκε σε δυσκολη θεση αλλα ντριπλαρισε τον Παπαχελα
    που μαζι με τον Μπαμπη ζητησαν προστασια του. .. Χατζηδακη.
    Ρε τι μας περιμενει

  6. μαρικα avatar
    μαρικα 11/10/2011 00:45:30

    Αναψαν και βροντιξαν για το antinews,Θεουλι μου τι μικροπρεπια!!!!!!!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ μαρικα 11/10/2011 00:55:21

      Μόνο μικροψυχία???
      Έβγαλαν όλα τα συμπλέγματα τους και φανερωσαν όλες τις αδυναμίες τους. Είναι πλέον τρωτοι

  7. The Saint avatar
    The Saint 11/10/2011 00:55:09

    Το antinews τους έχει κάτσει στο λαιμό. Γιατί τους βγάζει στη φόρα και αυτούς, και τα άπλυτά τους...
    Υποψιάζομαι, ότι θα μας έχουν κάνει ένα φάκελο ΝΑ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ The Saint 11/10/2011 01:13:32

      Φακελλοι, όχι φάκελο.
      Σαν την εκπομπή.
      Χι χι χι

  8. makis avatar
    makis 11/10/2011 02:11:46

    Η προφητική ανάλυση του Κώστα Τσάκωνα από το φιλμ "Μάθε παιδί μου γράμματα" (1981) video
    http://www.preveza-info.gr/node.php?id=3412

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2011 08:14:16

    Το πρόβλημα δεν είναι πόσο θα είναι το κούρεμα. Το κούρεμα πρεπει να είναι όσο λέει η Αγορά ότι πρέπει να είναι, καπου μεταξύ 60 και 70. Κακό; Έ, επιτέλους ας πληρωθούν οι φούσκες, μόνο έτσι τελειώνουν. Και ΠΡΕΠΕΙ να τελειώσουν, ειδεμή θα σέρνεται και η επόμενη γενιά. Βέβαια, είμαι μειοψηφία σε αυτή την άποψη, αλλά είμαι μειοψηφία από το 1981. Νά τες οι συνέπειες.

    Το "κακό" είναι ότι την ζημιά θα την πληρώσουν αυτοί που φταίνει ΚΑΙ αυτοί που δεν φταίνε. Τι περιμένουμε; Ποιός μας εκπροσωπεί; Αυτοί που μας έφεραν έαως εδώ.

    Όσο για την ΝΔ, καταλαβαίνω ότι ίσως σκεφτεται την επόμενη μέρα, και τους συμβιβασμούς, και τον ρεαλισμό, και για αυτό θέλει να τα έχει καλά και με τον Θέό και με τον Διάβολο. Δεν γίνεται. Προκειται περί πολυτέλειας που τέλειωσε με τα έυκολα δανεικά. Υπάρχει ισορροπία μεταξυ Θεού και Διαβόλου αλλά με ...περικοπές και από τα δύο άκρα.

  10. stavros avatar
    stavros 11/10/2011 11:30:48

    κούρεμα των αποδοχών των πολιτικών πότε θα γίνει?????

    • avanti avatar
      avanti @ stavros 11/10/2011 15:49:39

      Το κούρεμα των αποδοχών των πασόκων δεν λέει τίποτα ... αυτοί θέλουν κούρεμα με την ψιλή, πίσα & πούπουλα και στημένοι στην εθνική να τους φτύνουν όλοι..... δύο χρόνια τα κα....α μας κοροϊδεύουν ότι σώζουν την χώρα, δύο χρόνια έχουν διασύρει την χώρα μας όσο καμμία άλλη, το καταλαβαίνουμε αυτό?