24/10/2011 22:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Διαγραφή χρέους πολύτεκνου συνταξιούχου στην Κρήτη

Περίπου το 70% των χρεών του προς τράπεζες, κατάφερε να διαγράψει πολύτεκνος συνταξιούχος του Δημοσίου, με απόφαση του Ειρηνοδικείου Χανίων.

 Είχε χρεωθεί σε πέντε τράπεζες, με καταναλωτικά δάνεια, πιστωτικές κάρτες ενώ είχε μπει και εγγυητής, με συνολικές οφειλές 92.073 ευρώ.

Εμφάνισε πραγματική αδυναμία πληρωμής αυτών, από το 2010, καθώς δεν είχε περιουσιακά στοιχεία (ακίνητα) παρά μόνο ένα Ι.Χ. και ένα παπάκι και μοναδικό του εισόδημα μία σύνταξη του δημοσίου 1100 ευρώ.

Το Ειρηνοδικείο Χανίων, έκρινε ότι και να πουλούσε τα οχήματα του δεν μπορούσε να αποπληρώσει το χρέος και πήρε την απόφαση, να τον απαλλάξει κατά  63.273 ευρώ, καλώντας τον να πληρώσει 28.800 ευρώ, σε βάθος τετραετίας σε μηνιαίες καταβολές.

Οι τράπεζες ισχυρίστηκαν ότι έκρυψε  από  αυτές την κακή οικονομική του κατάσταση και την αδυναμία του να ανταποκριθεί στις δανειακές του υποχρεώσεις κάτι που δεν έγινε δεκτό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 24/10/2011 22:55:53

    Νέα απόφαση με αυτή της Καρδίτσας. Οσοι έχουν πραγματική αδυναμία, ένας καλός και οικονομικός δικηγόρος και βουρ

  2. xzetta avatar
    xzetta 24/10/2011 23:13:17

    κούρεμα 68% με ευνοικούς όρους.
    να τον κάνουμε υπουργό οικονομικών.

  3. Δήμος avatar
    Δήμος 25/10/2011 00:29:11

    Και για να θυμόμαστε: νόμος Κατσέλη, ο οποίος είχε ακόμη ευνοϊκότερες ρυθμίσεις για ανθρώπους που έχουν πραγματικά και αποδεδειγμένα πρόβλημα, αλλά πολεμήθηκε λυσσαλέα.

  4. Πανος avatar
    Πανος 25/10/2011 00:51:32

    Ναι, καλο μαθημα σε αυτους που ηταν συνεπεις στη ζωη τους, που δε δανειζονταν περισσοτερο απο τις ικανοτητες τους και που δεν καταναλωναν περισσοτερο απο οτι παρηγαγαν. Δεν αλλαζει η χωρα. Συμφερει να εισαι καταπατητης, μπαταχτσης και αφερεγγυος. Στην Ελλαδα θα βρεις το δικαστη που θα σε δικαιωσει.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Πανος 25/10/2011 09:54:57

      Νομίζω οτι είσαι αποαυτούς που τους δείχνουν το φεγγάρι και αυτοί κοιτάζουν το δάχτυλο δλδ. δέν μπορείς ναδείς πέρα απο την μύτη σου.

      Όταν κάποιος έχει ένα οικογενειακό εισόδημα Α και βρίσκεται ξαφνικά άνεργος & η γυναίκα του ή χάνει το μισό και πλέον εισόδημά του απο όλες αυτές τίς μειώσεις ή συνδυασμός και των 2
      ή.....ή.....ή.......και φυσικά όλα αυτά χωρίς την δική του ευθύνη.

      Αυτόν πανέξυπνε Πάνο τον ονομάζεις μπαταχτσή καταπατητή.............

      Συγχαρητήρια για τα μυαλά που κουβαλάς.

      Αλλά αν δεν υπήρχαν κάποιοι σαν και του λόγου σου (τόσο έξυπνοι) δεν θα είχαμε όλον αυτό τον συφερτό στο σβέρκο μας..........

      Εύχομαι ποτέ να μήν βρεθείς στην θέση αυτών των ανθρώπων.

    • Y. avatar
      Y. @ Πανος 25/10/2011 10:03:59

      Παρέλειψες στην εξίσωση, το ψυχικό κόστος μη δυνάμενος να ανταπεξέρχεσαι στις υποχρεώσεις σου

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Πανος 25/10/2011 10:55:29

      Εάν πήρε τα καταναλωτικά δάνεια για να ταΐσει την οικογένειά του, είσαι 100% άδικος.
      Εάν πήρε τα καταναλωτικά δάνεια για να καλοπεράσει με την οικογένειά του έχεις δίκιο 100%.
      Ποιός ξέρει την πλήρη αλήθεια να μας την πει;!
      .........................................................................................................................
      υ.γ. στο κάτω κάτω της γραφής αφού η Τράπεζα του τα έδινε, γιατί να μην τα έπαιρνε και να τα κατανάλωνε;
      Το αυτό και οι Κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ. Αφού τους έδινε λεφτά η Ευρώπη γιατί να μην τα έπαιρναν και να τα κατανάλωναν;!
      Ε;

      • Πανος avatar
        Πανος @ Σταύρος 25/10/2011 19:20:52

        θα μεινω μονο στην τελευταια παραγραφο και τα περι ΠΑΣΟΚ. Αυτα πληρωνουμε τωρα (μεταξυ αλλων). Το γεγονος οτι με μεγαλυτερη και καθοριστικη ευθυνη των κυβερνησεων ΠΑΣΟΚ και αυτου του ανεκδιηγητου Ανδρεα φτασαμε στη χρεωκοπια. Ας προσεχαμε (για να θυμηθουμε τη ρηση Σημιτη). Αλλα μη μου ζητας να βαλω στην ιδια μοιρα εμας που δανειστηκαμε και περασαμε ζωη και κοτα (οσοι εκμεταλευτηκαν το συστημα ΠΑΣΟΚ φυσικα) με τους δανειστες μας που πιστεψαν οτι ειχαν να κανουν με σοβαρους ανθρωπους!

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Πανος 25/10/2011 21:18:19

          Οι δανειστές μας αγαπητέ ΠΑνο, ακόμα κι αν δεν ήξεραν με τι ανθρώπους είχαν να κάνουν, το είδαν και το έμαθαν από την πρώτη χρηματοδότηση κιόλας.
          Έμαθαν όμως μαζί και την παροιμία "σιγά-σιγά κοτούλα μου κι εγώ σε μαγειρεύω".
          Και μας μαγειρεύουν σε χαμηλή φωτιά.

          Το ζητούμενο όμως είναι αν άξιζε ή όχι να χαριστούν τα δάνεια του πολύτεκνου.
          Εάν ήταν δάνεια για να ζήσει, καλώς καμωμένο.
          Εάν όμως ήταν δάνεια για να καλο-ζήσει, κακώς!
          Μηδενί δίκην δικάσης, πριν αμφοίν μύθον ακούσης!
          Αυτή είναι η γνώμη μου.

  5. δικαιος7 avatar
    δικαιος7 25/10/2011 03:03:15

    Ας μην έδιναν οι τράπεζες λεφτα ωρε Πάνο. Αφου έδωσαν καλα να πάθουν. Δεν τα έκλεψε ο άνθρωπος. Μήπως να μπει και φυλακη επειδη οι μπούφοι οι τραπεζίτες έδιναν λεφτά αβερτα?