29/05/2013 20:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν θα φορολογηθούν τα αγροτεμάχια των κατ' επάγγελμα αγροτών

Σε συμφωνία για να μην φορολογηθούν τα αγροτεμάχια των κατ' επάγγελμα αγροτών, κατέληξαν οι εκπρόσωποι των κομμάτων στη σύσκεψη που είχαν το απόγευμα. Παρά το γεγονός ότι δεν υπάρχουν επίσημα στοιχεία για το πόσοι είναι οι επαγγελματίες αγρότες που θα γλιτώσουν το «χαράτσι», τα κόμματα κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι θα υπάρξει δημοσιονομικό κενό καθώς παραμένει ο στόχος για έσοδα 3,1 δισ. ευρώ από τα ακίνητα Επομένως, θα πρέπει να βρεθούν αυτά τα 300-400 εκατ. ευρώ που θα γλιτώσουν οι αγρότες από αλλού. Πιθανότατα με αύξηση των συντελεστών φορολόγησης των υπόλοιπων ακινήτων ή και με μείωση του αφορολόγητου. Τη Δευτέρα αναμένεται να υπάρξουν ανακοινώσεις σχετικά με τις προθέσεις τοτυ οικονομικού επιτελείου για το φόρο των ακινήτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/05/2013 22:06:12

    Σωστη σε γενικες γραμμες η αποψη. Αλλα ΑΝ ειχαν μια πολυ μικρη επιβαρυνση μερικων δεκαδων Ευρω το χρονο, νομιζω οτι θα ηταν ανεκτο.
    Θα μπορουσε και εκει να υπαρχει καποιο αφορολογητο για τους μικρο-καλλιεργητες, και μια μικρη επιβαρυνση λιγων Ευρω για τις μεσαιες περιουσιες και ολιγων δεκαδων Ευρω για τις μεγαλυτερες κτλ. Μιλαμε για μικρο-ποσα που ομως θα εδιναν μια ανασα στο αφορολογητο της ακινητης περιουσιας που αφορα Εκατομμυρια Ελληνες.
    Υπαρχουν κι αλλοι τροποι για να στηριχθει η αγροτικης μας οικονομια, η οποια ειναι οντως πολυ σημαντικη για το τοπο.

    • m.s avatar
      m.s @ Μικρασιάτης 30/05/2013 07:44:54

      Σε αυτό που λες κανείς αγρότης δεν θα είχε αντίρρηση. αλλά τα ποσά που ακούστηκαν ήταν εξοντωτικά , ειδικά για μια πηγή εισοδήματος που δεν ξέρεις τι κέρδος θα αποφέρει κάθε χρόνο.(φέτος γνωρίζω ότι έχουν πληγεί τα σιτηρά στη Θεσσαλία και πολλά βαμβάκια έχουν σπαρθεί για δεύτερη φορά...)
      άλλωστε εφόσον υπάρχει ο φόρος αλληλεγγύης και οι αυτοτελώς φορολογούμενες επιδοτήσεις των αγροτών υπολογίζονται στα εισοδήματα και έτσι συνεισφέρουν ανάλογα με το μέγεθός τους.

  2. anonymous avatar
    anonymous 29/05/2013 22:45:28

    Τα αγροτεμάχια πρέπει να μη φορολογούνται είτε ανήκουν σε αγρότες είτε σε μη αγρότες. Πολλοί δε μπορούν να ζήσουν από την αγροτιά και κάνουν 2 και τρεις δουλειές, κάποιοι άλλοι κρατάνε τα χωράφια που βρήκαν από τους παππούδες τους. Γιατί να τιμωρηθούν αυτοί οι άνθρωποι;

  3. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/05/2013 23:19:35

    Αρκεί, να είναι αληθινά αγροτεμάχια κατ επάγγελμα αγροτών
    κι όχι σαν κι εκείνα τα "αγροτικά" ...
    που είχαν πνίξει το Κολωνάκι!

  4. DebbyTant avatar
    DebbyTant 29/05/2013 23:57:39

    Δηλαδη οποιος βγαζει λιγα χρηματα απ την εργασια στη γη δεν θα πληρωνει. Σωστο. Εγω που μενω στην πολη κ εγω το κτημα ανεκμεταλευτο στο χωριο θα πληρωσω? Απο που θα τα βρω? Ξερετε στα χωρια οι αγροτες χειριζονται τους μπαλταδες καλυτερα απο εξαγριωμενες νοικοκυρες.

    • daresome avatar
      daresome @ DebbyTant 30/05/2013 07:47:02

      Από πού θα τα βρεις ? Τους είναι παντελώς αδιάφορο !! Κληρονόμησες γη και πρέπει να τιμωρηθείς ! Γιατί ? Γιατί έτσι τους αρέσει ! Γιατί τους πιάνουμε τον χώρο !! Και γιατί πρέπει να πληρώσουμε εμείς για να εξακολουθούν κάποιοι άλλοι να αμείβονται αδρά, για να συντηρούνται τα παλαιοκοματικά συστήματα των ευνοιών και του ταΐσματος και για να κάνουν τα στραβά μάτια σε άλλους που πραγματικά οφείλουν αλλά δεν πληρώνουν ...

  5. Περικλής avatar
    Περικλής 30/05/2013 11:42:55

    Τι γελοιότητες είναι αυτές! Με την ίδια λογική να μην πληρώνουν χαράτσι οι ιδιοκτήτες ξενοδοχείων! Ντροπή και αίσχος!!