Δεν έχει τέλος η κυβέρνηση... καφενείου
19/05/2015 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δεν έχει τέλος η κυβέρνηση... καφενείου

Νέα σενάρια για φόρο σε όλες τις τραπεζικές συναλλαγές άνω των 500 ευρώ και δύο... φόροι έκπληξη

Δεν έχει τέλος η κυβέρνηση... καφενείου που σχεδιάζει φόρους μεταξύ φραπέ και πρέφας.

Αφού πήραν πίσω κακήν κακώς το σχέδιο για τον ΦΠΑ και τις εκπτώσεις 3% τώρα δίνουν άλλα σενάρια και ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα.

Κυκλοφόρησε λοιπόν άλλο σενάριο για τον ΦΠΑ που θα προβλέπει ανώτερο συντελεστή ακόμη και 21%!

Ωστόσο, αυτό που προκάλεσε νέες φωτιές είναι το σενάριο για την επιβολή φόρου στις τραπεζικές συναλλαγές, πιθανότατα από τα 500 ευρώ και πάνω. Ο φόρος εκτιμάται ότι θα είναι με συντελεστή ένα τοις χιλίοις και πρόκειται για ένα σενάριο που είχε ακουστεί και προεκλογικά αλλά είχε «αποσυρθεί» από τον ΣΥΡΙΖΑ καθώς είχε προκαλέσει σφοδρές αντιδράσεις.

Επίσης αναμένεται να υπάρξουν και δύο φόροι έκπληξη, οι οποίοι θα είναι έκτακτοι με στόχο την αύξηση των φορολογικών εσόδων την δύσκολη φετινή χρονιά.

Μας τους κρατάνε για να μας.. εκπλήξουν οι απίστευτοι αυτοί τύποι που κυβερνούν χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται. Αντί να παραδώσουν την εξουσία αποφάσισαν να βάλουν μπουρλότο στη χώρα κι όποιον πάρει ο χάρος.

Υπενθυμίζεται ότι στις 18 Ιανουαρίου, λίγες ημέρες πριν τις εκλογές είχε δει το φως της δημοσιότητας από τον Ελεύθερο Τύπο ένα κείμενο θέσεων του ΣΥΡΙΖΑ που αναφερόταν και σε φόρο στις τραπεζικές συναλλαγές.

Η είδηση είχε προκαλέσει «πόλεμο» ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ με την αξιωματική αντιπολίτευση τότε να το διαψεύδει στην αρχή αλλά σε άλλη ανακοίνωση να αναφέρει: «Ακούγοντας τα νέα ψέματα της ΝΔ, αντιλαμβανόμαστε ότι η στόχευσή της είναι η πλήρης διάλυση των ασφαλιστικών ταμείων και δεν αρκούνται στη ζημιά που έχουν ήδη υποστεί μέσω του PSI και της εφιαλτικής ανεργίας που οδήγησε στην κατάρρευση των εσόδων τους. Τώρα προσπαθούν να διαστρεβλώσουν πλήρως μια πρόταση για τη διάσωσή των ασφαλιστικών ταμείων. Η μονταζιέρα του κ. Σαμαρά “ξέχασε” να αναφέρει ότι η υπό διαβούλευση πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ για εισφορά επί των πιστωτικών συναλλαγών θα “επιβαρύνει αποκλειστικώς τα πιστωτικά ιδρύματα και θα περιορίζεται σ' ένα μικρό ποσοστό επί της αξίας των συναλλαγών” όπως ρητά αναφέρεται στην ομιλία του Αλ. Τσίπρα. Επομένως σε καμία περίπτωση δεν αφορά τους καταθέτες. Μόνο το ψέμα και η λάσπη τους έχει απομείνει για να υπερασπιστούν την καταστροφική τους πολιτική.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Beam avatar
    Jim Beam 19/05/2015 22:11:53

    120 ημέρες απόλυτης αφασίας, ο αποσυντονισμός της οικονομίας και του κράτους, η αβεβαιότητα, ο φόβος για το μέλλον, η αναρχία σε δηλώσεις και διαψεύσεις, τα σενάρια καταστροφής και σωτηρίας, τα μέσα και έξω απο την ΕΥΡΩΠΗ, το ΝΑΤΟ, τους BRICS, τα δάνεια απο τη Ρωσία, Η ΔΡΑΧΜΗ, ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ .... Και τι δεν ακούσαμε !!!! Η ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ !!! Και τελικά τι ????? ένα απόλυτο μηδέν, καμία μεταρρύθμιση, κανένα μέτρο, καμία διόρθωση αδικιών ..... Είμαστε στον γκρεμό, υπερήφανοι, με αξιοπρέπεια, αλλά σε λίγο θα βγάλουμε τον πραγματικό μας εαυτό, όταν δεν θα κλείσουν οι Τράπεζες και θα πέσει πείνα !!!! Τότε να δω ποιοι θα παραμείνουν αξιοπρεπείς και ποιοι θα γίνουν βάρβαροι . Το χειρότερο ειναι να γίνει παράλληλα με το πιστωτικό γεγονός και ένα εθνικό .... Και τότε θα έχουμε δυο μέτωπα , ένα μέσα και ένα στα σύνορα !!!!! Για σκέψου, για πρώτη φορά ΑΡΙΣΤΕΡΑ, για πρώτη φορά άπολυτη καταστροφή !!!! Η αυτοϊκανοποίηση τελικά τυφλώνει, σύντροφοι χαθήκατε στον λαβύρινθο της σοφιστίας .

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Jim Beam 19/05/2015 22:51:36

      Ειπαμε οτι το ωσανα απο τον σταυρωσον αυτον απεχει ελαχιστα αλλα δυστυχως πιανει και αυτον τον λαο τον παντα ευκολοπιστο και παντα γελασμενο.

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Ραβινος 19/05/2015 23:01:10

        Η μεγαλύτερη πολιτική απάτη, στην οποία συμμετέχουν και νεοδημοκράτες Αντωναροι, Δενδιες και Ντορες, αποπροσανατολίζοντας τον λαό, αφού αντί να κάνουν αντιπολίτευση, φροντίζουν για το μέλλον τους, αδιαφορώντας για την χωρα !!!

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Ραβινος 19/05/2015 23:07:51

        Η μεγαλύτερη πολιτική απάτη, στην οποία συμμετέχουν και νεοδημοκράτες Αντωναροι, Δενδιες και Ντορες, αποπροσανατολίζοντας τον λαό, αφού αντί να κάνουν αντιπολίτευση, φροντίζουν για το μέλλον τους, αδιαφορώντας για την χωρα !!! Αλλά ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται, αυτοί δεν θα κλείσουν ούτε χρονο !!!!

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Ραβινος 19/05/2015 23:07:57

        Η μεγαλύτερη πολιτική απάτη, στην οποία συμμετέχουν και νεοδημοκράτες Αντωναροι, Δενδιες και Ντορες, αποπροσανατολίζοντας τον λαό, αφού αντί να κάνουν αντιπολίτευση, φροντίζουν για το μέλλον τους, αδιαφορώντας για την χωρα !!! Αλλά ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται, αυτοί δεν θα κλείσουν ούτε χρονο !!!!

      • Jim Beam avatar
        Jim Beam @ Ραβινος 19/05/2015 23:08:09

        Η μεγαλύτερη πολιτική απάτη, στην οποία συμμετέχουν και νεοδημοκράτες Αντωναροι, Δενδιες και Ντορες, αποπροσανατολίζοντας τον λαό, αφού αντί να κάνουν αντιπολίτευση, φροντίζουν για το μέλλον τους, αδιαφορώντας για την χωρα !!! Αλλά ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται, αυτοί δεν θα κλείσουν ούτε χρονο !!!!

      • foths avatar
        foths @ Ραβινος 20/05/2015 14:09:40

        ευκολόπιστος και γελασμένος ?! εγω θα ελεγα πονηρος και ανοητος, γιατι η πονηρια ειπαμε ειναι η εξυπναδα του βλακα....

  2. Got avatar
    Got 20/05/2015 07:43:09

    Αν η Μπακογιάννη θέλει να πάρει τη ρεβάνς απο τον Σαμάρα, αν ο Δένδιας είδε όνειρο οτι θα γίνει αρχηγός της ΝΔ ή οποιοδήποτε άλλη προσωπική επιδίωξη "πρωτοκλασάτων στελεχών, αφήνει παγερά αδιάφορους όσους "παραδοσιακούς" ψηφοφόρους εγκατέλειψαν στις τελευταίες εκλογές τη ΝΔ! Όσοι ενδιαφέρονται πραγματικά για μέλλον της μεγάλης εθνικής παράταξης, βλέπουν αυτό που ειναι προφανές, οτι μεγάλο τμήμα της αστικής τάξης, των μικρομεσαίων, γύρισε την πλάτη στον Σαμάρα αλλα και σε άλλους κυβερνητικούς της προηγούμενης κυβέρνησης! Όσο και αν κάποιοι πιστεύουν πως φταίνε οι θεατές που έφυγαν, η αλήθεια ειναι οτι η παράσταση ήταν κακή! Παρόλα αυτά, το μείζων δεν ειναι απλά και μόνο η αλλαγή προσώπων, αλλα η σαρωτική αλλαγή των πάντων μέσα στο κομμα που θα συνοδεψει τη συγκεκριμένη αλλαγή! Κατα τα αλλα, όσο δεν προχωράμε στην επόμενη μέρα, η εσωστρέφεια θα εντείνεται ως αποτέλεσμα αμφισβήτησης, κακών αποτελεσμάτων σε δημοσκοπήσεις, κακής αντιπολίτευσης και οχι βέβαια εξαιτίας του ρεαλιστικού και δικαίου αιτήματος για επαναπροσδιορισμό στόχων και χαράξει ριζικών δομικών και λειτουργικών αλλαγών στο κομμα!

  3. airman avatar
    airman 20/05/2015 11:33:16

    "... σενάριο για τον ΦΠΑ που θα προβλέπει ανώτερο συντελεστή ακόμη και 21%!" Ο υψηλός ΦΠΑ θα είναι 21%, με μπόνους μείωσης στο 18% για συναλλαγές με πλαστικό χρήμα. Αντίστοιχα ο χαμηλός ΦΠΑ θα είναι 12%, με μπόνους μείωσης στο 9% για συναλλαγές με πλαστικό χρήμα. Οπότε και στην περίπτωση που όλες οι συναλλαγές κάποια στιγμή γίνονται με πλαστικό χρήμα, το ταμείο του Κράτους δεν θα εισπράτει λιγότερα απ' ότι σήμερα. Μπράβο minister V! Well done!