29/08/2011 15:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δήλωση Σαμαρά για την συγχώνευση Alpha Bank και Eurobank

Ο Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η συμφωνία συγχώνευσης της Alpha Bank με τη Eurobank EFG είναι η απάντηση στις προκλήσεις που αντιμετωπίζει σήμερα το ελληνικό τραπεζικό σύστημα, εξαιτίας, κυρίως, της Κυβερνητικής ανεπάρκειας.

 

Η δημιουργία ενός ισχυρού τραπεζικού ομίλου, με έντονη παρουσία εντός και εκτός της χώρας μας και με υψηλούς δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας, αντιμετωπίζει  - μεταξύ άλλων – και την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους και την πιθανή αύξηση των επισφαλειών λόγω της μεγάλης ύφεσης. Γι’ αυτό και αποτελεί μια ορθή στρατηγική κίνηση η οποία συμβάλλει στη σταθερότητα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

 

Αναγκαία προϋπόθεση ώστε, Κυβέρνηση και πιστωτικά ιδρύματα, με τις κατάλληλες πρωτοβουλίες, που μέχρι σήμερα δυστυχώς απουσιάζουν, να διοχετεύσουν στην αγορά την απαιτούμενη ρευστότητα για την Επανεκκίνηση της πραγματικής  οικονομίας και την έξοδο της χώρας από την κρίση».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 29/08/2011 15:38:20

    Oπως στα χρονια της φεουδαρχιας, οι χειραγωγημενοι απο την εκκλησια και τους καλογερους δουλοπαροικοι κι' οι κολληγοι μαθαιναν για τους γαμους διαφορων βαρωνων και πριγκιπων που ειχαν ως αποτελεσμα τις μεταβιβασεις, υπο μορφη προικας, ολοκληρων χωρων -μαζι με τους δουλοπαροικους και τους κολλιγους τους- ετσι και τωρα, την εποχη της πλασματικης "δημοκρατιας", ο χειραγωγημενος απο τα ελεγχομενα ΜΜΕ και τα καθε λογης παπαγαλακια πληροφορειται για τις συγχωνευσεις των περιουσιων διαφορων εμιριδων, Βαρδινογιαννηδων, Λατσηδων, κλπ. Κι' οπως δεν ειχε τελικα καμμια σημασια για τον κολληγο ποιος κρατουσε τον βουρδουλα, ποιος του επαιρνε την "δεκατη" και ποιος ειχε δικαιωμα να πηδηξει τη γυναικα του την πρωτη νυχτα του γαμου, ετσι δεν εχει καμμια σημασια για τον σημερινο μεσο ανθρωπο ποιος τοκογλυφος και μεγαλοεπενδυτης θα εξακολουθησει να κερδοσκοπει σε βαρος του και να τον κραταει σε διαρκη αποχαυνωση. Και βεβαια, οπως επειθαν το δουλοπαροικο και τον κολληγο να παρακολουθουν τους γαμους των αρχοντων και να τους επευφημουν, ετσι και τωρα πειθουν τα καθε λογης κοροϊδα οτι πρεπει να χαιρονται επειδη ιδρυθηκε μια νεα μεγαλη τραπεζα.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Μ.Γ 29/08/2011 15:42:17

      Χαιρόμαστε τρομερά. Θα κάνουμε γλέντη απόψε. Να καθιερωθει ως εθνική εορτή το γεγονός και να κάνουμε παρέλαση κάθε χρόνο με σημαίες της νέας τράπεζας και μπλουζάκια i love alpha-eurobank

      • φωνη avatar
        φωνη @ φωνη 29/08/2011 15:42:43

        γλεντι...

    • A.K. avatar
      A.K. @ Μ.Γ 29/08/2011 15:46:36

      Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Και συμπληρώνω με την μεγαλύτερη απάτη, κατα τη γνώμη μου, στην Ιστορία της Οικονομικής Επιστήμης (χα!):
      Οι οικονομίες κλίμακας που έχουν ως ζητούμενο οι συγχωνεύσεις και οι εξαγορές επιχειρήσεων, είναι ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΣ με την υποτιθέμενη επιδίωξη του ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ. Ή ανταγωνισμό θα επιδιώκει μία κυβέρνηση-κοινωνία-οικονομική πορεία κτλ. ή οικονομίες κλίμακας. Και τα δυό μαζί δεν γίνεται.

      Όσο λιγότερες επιχειρήσεις μένουν από τις συγχωνεύσεις και τις εξαγορές για χάρη των οικονομιών κλίμακας, τόσο περισσότερο πλήττεται ο ανταγωνισμός, για τον οποίο τόσο κόπτονται (χα!) τα νεοφιλεύθερα ζωύφια.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ A.K. 29/08/2011 19:35:31

        Έχεις πιστεύω ακουστά γι αυτό που ο Μαρξ ονομάζει συγκεντροποίηση του κεφαλαίου.

        • A.K. avatar
          A.K. @ εναςάσχετος 30/08/2011 13:25:01

          ναι αλλά για εξήγησε τι εννοείς. Τι θες να πεις;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Μ.Γ 30/08/2011 00:11:27

      Φοβερός...
      Παρομοίωση για σεμινάριο...

  2. ΒΕΝ avatar
    ΒΕΝ 29/08/2011 15:50:18

    Το πρώτο κόλπο έγινε με την ΑΤΕ και τώρα έπονται τα υπόλοιπα. Η Εμπορική εξαροράζει στο 1,76. Ειδική επενδυτική ζώνη. Τι μας λέτε.

  3. makis avatar
    makis 29/08/2011 16:22:19

    Οι συγχωνεύσεις τραπεζών έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, και πάντα η πράξη δείχνει ποια είναι μεγαλύτερα. Ναι μεν διευκολύνει τη λειτουργία του τραπεζικού συστήματος και τη σταθερότητα, καθώς και την κεφαλαιακή βάση των τραπεζών ώστε να μην περιορίζουν τις πιστώσεις προς επιχειρήσεις και νοικοκυριά, αλλά από την άλλη πλευρά όταν έχεις λίγες μεγάλου μεγέθους τράπεζες δημιουργούνται ολιγοπωλιακές συνθήκες στην αγορά που συχνά οδηγούν σε εξάσκηση μονοπωλιακής δύναμης εις βάρος των καταναλωτών.
    Για το λόγο αυτό πρέπει επιτέλους να αποκτήσουμε εποπτικές αρχές του τραπεζικού-χρηματοπιστωτικού συστήματος που θα λειτουργούν σωστά και ανεξάρτητα από τις κυβερνήσεις και τους Υπουργούς Οικονομικών με βάση τρεις (τουλάχιστον) αρχές: σταθερότητα, ενίσχυση της αγοράς και της ανάπτυξης και συγκράτηση των μεταδοτικών "διαταραχών" από την παγκόσμια οικονομία.

  4. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 29/08/2011 16:36:59

    Ερώτηση αδαούς: Η Τράπεζα της Ελλάδος έχει ελέγξει ποτέ τις θυγατρικές των δύο τραπεζών ανά τα Βαλκάνια; Όσον αφορά στο γλέντι εμείς θα το κανουμε την Τετάρτη.

  5. Απορία avatar
    Απορία 29/08/2011 16:49:19

    Άντε με το καλό και ενοποίηση όλων των τραπεζών και φόρος 95% στις περιουσίες των τραπεζιτών.

    Αληθεια, αυτός ο Κωστόπουλος διατηρεί ακόμα στόλο δεκάδων γιωτ;
    Τι γιωτ, τανκερ θα τα'χει κάνει πλεον.

    Ο Έλληνας τελικά είναι γεννημένος κολλήγος.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/08/2011 17:31:17

    η άλφα απέρριψε την πρόταση της Εθνικής για εξαγορά και τώρα υποτίθεται ότι αναδύεται ένα αντίπαλο δέος

    τρόπος του λέγειν βέβαια αντίπαλο δέος, διότι το μπανκ ραν στο τσεπάκι το είχαν απλά τώρα δόθηκε μια παράταση

    απομένει να δούμε ποια από τις δύο θα μεταλαμπαδεύσει τις "ποιότητές" ... της στην άλλη, όσον αφορά φιλικότητα προς τον πελάτη -ιδιώτη καταθέτη δανειολήπτη και μικρομεσαία επιχείρηση

  7. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 29/08/2011 18:31:34

    Πολύ δυνατό σχόλιο....

  8. kakofonix avatar
    kakofonix 29/08/2011 19:00:40

    Αυτή η ''συγχώνευση'' μου θυμίζει όλο και περισσότερο τη συμφωνία της 21ης Ιουλίου.

    Επικοινωνιακό πυροτέχνημα για κυβερνητική παράταση και μετά το ξερνάει η πραγματικότητα.

    Ένας Παππούς, μου έλεγε:
    Από ότι ακούς, μην πιστεύεις τίποτα,
    Από όσα βλέπεις, τα μισά.
    Από όσα βάζεις στην τσέπη, όλα

    Όταν δούμε τα λεφτά του εμίρη, τότε και μόνο τότε μπορεί να γίνει πιστευτή αυτή η παράτα.

    • DEATH avatar
      DEATH @ kakofonix 30/08/2011 03:11:30

      Συγχαρητήρια για το σχόλιο σου και να προσθέσω ότι όταν θα σκάσει η φούσκα του πασοκ αλά αράμπια τότε θα τρέχουν οι προσκυνούντες σε αυτό και δεν θα φθάνουν ...........και τότε θα γίνει το τρικούβερτο γλέντι ...της πράσινης ανάπτυξης... γιατί με 500 εκατομμύρια σε μεταχρονολογημένα κουρελόχαρτα αγόρασαν 70 και πλέον δίς τα αραπάκια για λογαριασμού του μεγάλου αδελφού....(όσο τα 500 εκ. αυτά θα τα πληρώσει ο ελληνικός λαός με κάποιο μεσο/μακρο/πρόθεσμο του λαλίστατου υπουργού)
      Σημειωτέον υπάρχουν άτομα που εμπιστεύεται την αραπιά+ σε οποιαδήποτε μορφή συνεργασίας?

      ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ


      Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ....................ΙΟΥΛΙΟΣ 2011.......

      Γιωργάκης ο Χρεοκόπιος : "Δευτερεύον θέμα η επιλεκτική χρεοκοπία"!

      ΧΡΕΟΚΟΠΙΕ......??? .................. "Τό πρωτεύον θέμα ποιό είναι"???

      λές νά είναι η ισχυροποίηση του δολαρίου έναντι όλων των παλαιών νομισμάτων των υπολοίπων χωρών... όταν.. και κατά την ανταλλαγή τους στο νέο παγκόσμιο νόμισμα??? (εφόσον στό ευρώ δέν πιάσανε ....τα φρένα!!!)


      Έχουνε και γνώση και επίγνωση οι Φύλακες........!

  9. kakofonix avatar
    kakofonix 29/08/2011 19:04:46

    Η πασοκική προπαγάνδα έχει πλέον φτάσει σε ονειρικά επίπεδα. Καταφέρνει να εγκλωβίσει τον Σαμαρά, χωρίς αντίδραση.

    Τον Ιούλιο τον χαρακτήριζαν σχεδόν προδότη, όταν έλεγε τα αυτονόητα για τη δήθεν συμφωνία του νέου δανείου.

    Σήμερα τον αναγκάζουν σε μια χλιαρή δήλωση συγκατάβασης, αλλιώς θα τον λοιδορήσουν για υπονόμευση του τραπεζικού συστήματος.

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ kakofonix 29/08/2011 21:18:10

      O "εγκλωβισμένος", αβίαστα δήλωσε προχθές ότι, «το κράτος έχει συνέχεια και η Ελλάδα έχει φιλότιμο. Συνεπώς δεν θα αμφισβητήσουμε εμείς τα όσα θα χρωστά η χώρα στους δανειστές της».

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/08/2011 11:26:27

    Οποιος θελει να μαθει την πολιτικη της ΝΔ παρακολουθει τις δηλωσεις του προεδρου.