#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2011 22:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΔΝΤ: “Πάρτε τη δόση, αλλάξτε τα πάντα στο κράτος”!



Μια ατελείωτη λίστα από συστάσεις και απαιτήσεις περιλαμβάνει η έκθεση των απεσταλμένων του ΔΝΤ, προκειμένου να δώσει το «πράσινο φως» για την εκταμίευση της 5ης δόσης των δανείων προς τη χώρα μας.

Με δύο λόγια, το Ταμείο ζητά να αλλάξουν τα πάντα στο ελληνικό κράτος, προκειμένου να δώσει το Σεπτέμβριο την έγκριση για την 6η δόση (ή την 1η του νέου δανείου που ως τότε θα πρέπει να έχει συναφθεί για να καλύψει τις δανειακές ανάγκες της χώρας το 2012-2014).

Την έκθεση που παρέδωσε στην Ουάσιγκτον ο επικεφαλής του κλιμακίου Πόουλ Τόμσεν, μετά την 4η αξιολόγηση του Μνημονίου,  θα εξετάσει την Παρασκευή 8 Ιουνίου το διευθυντήριο του Ταμείου, στην πρώτη συνεδρίασή του υπό την κυρία Κριστίν Λαγκάρντ. Εκεί θα προτείνεται η χορήγηση των 3,3 δισ. στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι συντάκτες της εκθέσεως τονίζουν πως το Πρόγραμμα έχει αποδώσει σημαντικά αποτελέσματα. Διαπιστώνουν όμως πως αυτά δεν εξασφαλίζουν από μόνα τους τη βιωσιμότητα του Προγράμματος. Για το λόγο αυτό απαιτείται, κατά τη γνώμη τους, ριζική και εκ βάθρων αναμόρφωση των μηχανισμών και της λειτουργίας του κράτους.

Η έκθεση θα τονίζει ότι πρέπει να προχωρήσουν άμεσα οι διαρθρωτικές αλλαγές, ειδικά οι μεγάλες αλλαγές που προσδιορίζει στον φοροελεγκτικό μηχανισμό. Το ΔΝΤ ζητάει αλλαγές στον φορολογικό μηχανισμό αλλά και τη δημιουργία του νέου ταμείου Αποκρατικοποιήσεων, για να επιτευχθούν οι στόχοι που έχουν τεθεί στο Μεσοπρόθεσμο.

Παρά τις επιφυλάξεις και τις αβεβαιότητες, οι συντάκτες της εκθέσεως εισηγούνται τη χορήγηση της 5ης δόσης, θεωρώντας πως η χρηματοδότηση του προγράμματος είναι εξασφαλισμένη, κυρίως λόγω της πολιτικής αποφάσεως των ευρωπαίων εταίρων της Ελλάδας να παρέχουν επιπλέον βοήθεια και λύσεις για συνολική αντιμετώπιση του ελληνικού χρέους.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=132397

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2011 22:49:19

    Η εντολή είναι: Ιδιωτικοποιήστε το κράτος (και τα σκυλιά δεμένα).
    Παρεμπιπτόντως, η "κοπελιά" στη φωτό, που ανέλαβε το ΔΝΤ, σαν πτηνό δεν μοιάζει; Τι γίνεται ρε παιδιά; Από το μαστίφ την καγκελάριο, στον πελαργό του ΔΝΤ...
    Χάθηκε να μας αναλάβει η Σάρα (Πέιλιν);

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 05/07/2011 23:03:53

      Εμένα μου φαίνεται σαν τον Ζακ Υβ Κουστώ...

    • drider avatar
      drider @ Strange Attractor 05/07/2011 23:06:18

      Χαχα, δεν πρόκειται να επικροτήσω τα βίτσια σου με τίποτα!
      Κατά τα άλλα την έγγραφη βεβαίωση που γύρευε το ΔΝΤ από τους Ευρωπαίους περί της βιωσιμότητας του προγράμματος, σπεύσαμε να τη δώσουμε εμείς πρώτοι.
      Δεν είναι άλλη από το Μεσοπρόθεσμο που τώρα είναι νόμος του κράτους...

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Strange Attractor 06/07/2011 00:00:58

      Σαρκοβόρο αρπακτικό όρνεο, απωθητικά καρβουνιασμένο με solarium

  2. lornion avatar
    lornion 06/07/2011 00:00:11

    μπερδευτηκαν στην Ευρώπη και παπαγαλίζουν με τους πασόκους.Αποτέλεσμα γρίφος το ελληνικό οικονομικό θέμα.Ειναι να θαυμάζεις σαν δεν ακούς.......

  3. Δήμος avatar
    Δήμος 06/07/2011 00:21:37

    Βίντεο Βενιζέλου στο CBNC, περί ΕΕ και ευρωζώνης.

    http://video.cnbc.com/gallery/?video=2042254726

  4. Απορία avatar
    Απορία 06/07/2011 00:33:29

    Έλληνες προς ΔΝΤ:

    "Το ΠΑΣΟΚ το μόνο που μπορεί να αλλάξει στο κράτος είναι τα φώτα"

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/07/2011 00:48:09

    Dimi
    Μπράβο! την είχα κι εγώ την απορία για το μαυρισματάκι!!!
    SA...το Αλλενάκι έλεγε ότι οι γάμπες της είναι σαν το μηρό του Ζαγοράκη...

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 06/07/2011 07:24:29

    Kαλημέρα, Εύα.
    Το ετήσιο πακέτο αμοιβής της Christine Lagarde, είναι άνω(*) των 550.000 Δολλαρίων ΗΠΑ, όπως απεκάλυψε χθές, Τρίτη, το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

    Το πακέτο αμοιβής της τέως υπουργού οικονομικών της Γαλλίας, ήταν μετά φόρων, 467.940 Δολλάρια ΗΠΑ + Eτήσιο Eπίδομα 83.760 Δολλάρια ΗΠΑ, για έξοδα διαμονής. Πηγή: CNNMoney/International/lagarde_imf_pay

    άνω(*) Τα Στελέχη Πωλήσεων, πέραν του μισθού, δικαιούνται «Bonuses» γιά την επίτευξη των Στόχων τους Πωλήσεων. Γιά το κοινωνικά φονικό ΔΝΤ, «Στόχος Πωλήσεων» θεωρείται η επίτευξη οικονομικής κατάρρευσης ενός Εθνους.

    Εφόσον λοιπόν ο στόχος κοινωνικο-οικονομικής διάλυσης της Ελλάδας (όπως και άλλων ευρωπαϊκών χωρών) επιτευχθεί, η εν λόγω, «δικαιωματικά», θα εισπράξει BONUSES!!! «IMF Sales by Objective», δηλαδή.

    Δεν είναι τυχαίο ότι, γιά πρώτη φορά στην ιστορία του ανάλγητου και διεθνώς απαξιωμένου ΔΝΤ, εξελέγη το συγκεκριμένο, μαύρο μέσα κι έξω, θηλυκό γαλλοεβραϊκό αρπακτικό όρνεο.

  7. madprof avatar
    madprof 06/07/2011 08:01:46

    Η ζήλια και ο φθόνος είναι μεταδοτικ-ή/-ός όπως αντιλαμβάνομαι !

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/07/2011 10:47:46

    Dimi μου
    Καλημέρα κι από μένα, σ΄ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες..λες να είναι και ΄΄΄χορηγός΄΄ της ΚΙΣ που έγραφες χθες;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΕΥΑ 08/07/2011 19:35:26

      Αγαπητή μου Eύα, αυτές οι ομογάλακτες νεοταξικές φατρίες-συγκοινωνούντα δοχεία, ποικιλότροπα, πολυεπίπεδα και πολυμορφικά, σθεναρά αλληλο-υποστηρίζονται. Απαρέγκλιτος στόχος: Tα λεφτά (ο θεός τους δηλαδή), να παραμένει στα δικά τους και μόνο χέρια. Με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και ο νοων νοείτω.