#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2013 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ.Στουρνάρας: Κερδίσαμε το στοίχημα για τα ΕΑΣ



«Τελείωσε μια δύσκολη φάση για την Ελλάδα» δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών από τις Βρυξέλλες εκφράζοντας με αυτό τον τρόπο την ικανοποίησή του για την έγκριση της δόσης του ενός δισ. ευρώ, υπογραμμίζοντας ότι κερδήθηκε,προσωρινά, το στοίχημα για τα ΕΑΣ, το δυσκολότερο ζήτημα από τα προαπαιτούμενα.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις του κ. Στουρνάρα  η τρόικα αναμένεται να επιστρέψει στην Αθήνα μεταξύ 10-20 Ιανουαρίου, με στόχο την επίτευξη συμφωνίας πριν από το Eurogroup της 27ης Ιανουαρίου, ώστε να ανοίξει ο δρόμος για την έγκριση της επόμενης δόσης, ύψους 4,9 δισ. ευρώ. Σημείωσε ότι έχουν γίνει «βήματα σύγκλισης»  για όλα τα θέματα αν και παραδέχθηκε ότι υπάρχουν πολλά ζητήματα ανοιχτά.

Το Δεκέμβριο του 2014 θα κριθεί η βιωσιμότητα των ΕΑΣ

Σε ό,τι αφορά ειδικότερα τα ΕΑΣ, ο κ. Στουρνάρας εξήγησε ότι επρόκειτο για ένα σύνθετο θέμα, λόγω και των κρατικών ενισχύσεων ύψους 1,1 δισ. ευρώ που είχε λάβει η εταιρεία, αλλά και επειδή έπρεπε να πεισθεί η Τρόικα ότι τα ΕΑΣ πρέπει να παραμείνουν ζωντανά.

«Νομίζω ότι καταλήξαμε σε συμφωνία, η οποία καλύπτει πλήρως τις ανάγκες της Εθνικής Άμυνας, είναι συμβατή με τους κανόνες ανταγωνισμού και απαντά στην ανάγκη νοικοκυρέματος και μη διατήρησης ελλειμμάτων», δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών και πρόσθεσε: «Για την ώρα τουλάχιστον, κερδίσαμε το στοίχημα για τα ΕΑΣ, όμως η εταιρεία θα κριθεί αν είναι βιώσιμη το Δεκέμβριο του 2014».

Τι προβλέπει η συμφωνία με την τρόικα

Όπως διευκρίνισε ο υπουργός Οικονομικών η τελική συμφωνία με την Τρόικα για τα ΕΑΣ προβλέπει αναδιάρθρωση που επιτρέπει τη συνέχιση της λειτουργίας τους με 3 εργοστάσια ως το τέλος του 2014 και τη δυνατότητα εξαγωγών.

Το σχέδιο που συμφωνήθηκε προβλέπει τη διάσπαση της εταιρείας, έως το Μάιο, σε πολιτικό και σε στρατιωτικό σκέλος.

Το πολιτικό θα οδηγηθεί σε άμεση εκκαθάριση, ενώ το στρατιωτικό θα συνεχίσει να λειτουργεί.

Επιπλέον, συμφωνήθηκε πρόγραμμα εθελούσιας αποχώρησης (από περίπου 800 υπάλληλοι θα παραμείνουν οι 500), το κλείσιμο ενός εργοστασίου και η μετεγκατάσταση ενός δεύτερου χωρίς απολύσεις. Αν ως το τέλος Δεκεμβρίου 2014 κριθεί ότι η εταιρεία δεν είναι βιώσιμη, τότε θα ακολουθήσει τη λύση ΕΛΒΟ, δηλαδή εκκαθάριση εν λειτουργία

ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 17/12/2013 19:33:00

    Τα του καίσαρος τω καίσαρι..

    Θετική εξέλιξη τα νέα της διαπραγμάτευσης και μπράβο στους υπουργούς που το πέτυχαν, αν όντως είχαμε όφελος απ' αυτήν. Θα διαβάσουμε και θα δούμε.
    Απ' την άλλη, οι απαιτήσεις μας από την κυβέρνηση δεν μειώνονται ούτε στο ελάχιστο και περιμένουμε έργα. Δεν το ξεχνάμε αυτό.

    Αναμένουμε.

  2. Petronius avatar
    Petronius 17/12/2013 19:53:24

    Φοβερό στοίχημα κέρδισε ο κ. Στουρνάρας. Δε μας είπε βεβαίως ποιός θα πληρώσει το στοίχημα που κέρδισε (δηλαδή ποιός θα εξακολουθήσει να πληρώνει τα τεμπέλικα κομματόσκυλα των ΕΑΣ). Ελπίζω ότι, μέχρι να επιστρέψουν οι δανειστές, θα είναι έτοιμος να παρουσιάσει την αγαπημένη του λύση: μια ακόμη μικρούλα επιβάρυνση του φόρου ακίνητης περιουσίας ποιόν θα έβλαπτε;

    • Δημητριος avatar
      Δημητριος @ Petronius 17/12/2013 20:36:12

      συμφωνω απολυτως

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Δημητριος 18/12/2013 01:08:27

        Ετσι ακριβως.

  3. CHRIS avatar
    CHRIS 17/12/2013 20:52:38

    Το στοίχημα με τα ΕΑΣ ήταν ένα θέμα γοήτρου μετά από τα στραπάτσα με ΔΕΠΑ κτλ γι αυτό τον πάλεψαν τόσο. Ουσιαστικά για τον μέσο πολίτη ουδεμία σημασία έχει. Πολλοί, δε, ούτε καν ήξεραν ότι υπάρχουν τα ΕΑΣ.

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/12/2013 21:31:35

    Σε ποιους τα πουλάτε αυτά; Αφού δε γίνονται διαπραγματεύσεις που λέει και ο Νότης ο Μαριάς με τον Λαφαζάνη και το Σκουρλέτη...

    Να δω πότε θα καταλάβουμε πόσο μεγάλη ζημιά μας έκανε ο ΓΑΠ και μας κατάφερε να μην πιστεύουμε ΟΥΤΕ τα μάτια και τα αυτιά μας τα ίδια, και να πιστεύουμε αποδεδειγμένους λαϊκιστές που το μόνο που θέλουν είναι εξουσία με κάθε κόστος...

  5. Cynthia avatar
    Cynthia 18/12/2013 07:58:07

    Περιμένουμε με αγωνία να δούμε κ τις αμοιβές των πρώτων 300 που θα φύγουν με εθελουσία για να ...χαρούμε περισσότερο για την υπερήφανη νίκη του κ. Στουρνάρα!

  6. benny avatar
    benny 18/12/2013 08:17:56

    ......εχουμε βαλει τον λυκο να φυλαει τα προβατα....ο κρατικοδιαιτος Στουρναρας ειναι κατα του κρατους κ υπερ της μειωσης του....θα τρελαθουμε......οσο για τις απολυσεις : ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 18/12/2013 08:25:00

    Οι ίδιοι που βρίσκουν τώρα τις διάφορες απίθανες δικαιολογίες για να εξαπολύσουν για ακόμα μια φορά τη μίρλα τους, φαντάζομαι τι πατριωτικούς λόγους θα εκστόμιζαν για την εθνική σημασία των ΕΑΣ σε περίπτωση αντίθετης από την τωρινή εξέλιξης...

  8. Avariel avatar
    Avariel 18/12/2013 12:48:12

    Αυτή η εξέλιξη είναι η καλύτερη απάντηση σε όλους όσοι λαϊκίζαν κι έσταζαν χολή. Είπατε κάτι; Για... δήθεν διαπραγματεύσεις ας πούμε εκεί στον Σύριζα... Περαστικά σας!

  9. Ήρων avatar
    Ήρων 18/12/2013 13:18:22

    Μη τολμήσει κανείς να ξαναπεί για δήθεν διαπραγμάτευση γιατί απλά θα τον περιμένει ένα ωραιότατο... πουκαμισάκι στο Δαφνί! Έτσι γίνονται διαπραγματεύσεις κύριοι, από μια κυβέρνηση κι έναν πρωθυπουργό που σ'έναν χρόνο γύρισαν μια μαύρη ιστορία τούμπα και χαρίζουν ελπίδα ξανά!

  10. benny avatar
    benny 18/12/2013 13:49:24

    .....να δουμε κ ποιον θα βαλουν προεδρο....ελπιζω οχι κανα κομματοσκυλο