#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2013 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Στουρνάρας: Δεν θα μειωθούν μισθοί και συντάξεις



Όχι σε μείωση των μισθών και κύριων συντάξεων, όχι σε αύξηση φόρων και όχι σε ενδεχόμενο νέου ασφαλιστικού, είναι οι δεσμεύσεις του υπουργού Οικονομικών, Γιάννη Στουρνάρα, τις οποίες διατυπώνει σήμερα σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Επενδυτής».

Σε ό,τι αφορά ενδεχόμενο «κούρεμα» του ελληνικού χρέους, ο κ. Στουρνάρας σημειώνει πως η στρατηγική επιδίωξη της κυβέρνησης είναι η μείωση του χρέους, «δηλαδή, το να γίνει βιώσιμο», πως «ονομαστικό κούρεμα δεν μπορεί να γίνει» και πως «η μείωση του χρέους πρέπει να γίνει με έναν τρόπο που να τον θέλουν όλοι».

Τονίζει πως με την τρόικα γίνεται συνεχής διαπραγμάτευση και πως έως στιγμής, η Ελλάδα έχει πετύχει αυτά που θέλει και εκτιμά πως το 2014 είναι πολύ πιθανό η χώρα να βγει στις αγορές για ένα μικρό ποσό. Διευκρινίζει, δε, πως η επιθυμία της κυβέρνησης είναι η Ελλάδα να βγει στις αγορές έστω και δοκιμαστικά, αλλά γι αυτό υπάρχουν δύο προϋποθέσεις: «να υπάρχει πρωτογενές πλεόνασμα βιώσιμο και θετικός ρυθμός οικονομικής ανάπτυξης».

Στην προοπτική μιας νέα δανειακής σύμβασης απαντά «δανειακό πρόγραμμα δεν σημαίνει απαραίτητα μέτρα» και αναρωτιέται: «Επιτέλους, τι μέτρα παραπάνω να πάρουμε; Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια και δεν χρειάζονται...».

Σε ερώτηση, τέλος, περί της θεωρίας των δύο άκρων, ο κ. Στουρνάρας σημειώνει πως «άκρο είναι ο,τιδήποτε κάνει εγκληματικές πράξεις. Οποιαδήποτε εγκληματική ενέργεια, απ΄όπου κι αν προέρχεται, είτε από την άκρα Αριστερά, είτε από την άκρα Δεξιά, είτε απ΄όπουδήποτε είναι τιμωρητέα και δεν συνάδει με τη δημοκρατική ευαισθησία του ελληνικού λαού. Πολιτικά, όμως, αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω ένα άκρο και όχι δύο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημης avatar
    δημης 12/10/2013 12:17:11

    Καί...ισχύει μεχρι πότε είπατε;;;;;;;;;;;

  2. tk avatar
    tk 12/10/2013 14:40:41

    Μακάρι να μπορούσα(με) να σε πιστέψω(με)!

  3. Apostolos Vlahos avatar
    Apostolos Vlahos 12/10/2013 14:44:55

    Αν πάρουμε τις διαψέυσεις των προηγούμενων μέτρων και τις αξιολογήσουμε, μάλλον θα έχουμε μειώσεις μισθών και συντάξεων στο εγγύς μέλλον.

  4. Ταραντούλα avatar
    Ταραντούλα 12/10/2013 15:30:32

    Άμα μου το λές εσύ!! Τότε....... ( με ζώνουνε τα φίδια)

  5. ΧΚΟ avatar
    ΧΚΟ 12/10/2013 15:47:31

    Εγώ που τον λατρεύω, γιατί σε όλες τις προβλέψεις του έχει πέσει "μέσα" είναι δε ο μόνος που έχει πετύχει ανάπτυξη με μείωση ακόμα και της βιομηχανικής παραγωγής κατά 7,2% (08/2012 - 08/2013 ΕΛΣΤΑΤ) τον πιστεύω: θα αναπροσαρμοστούν και δεν θα μειωθούν οι μισθοί και οι συντάξεις απλά για τους μεν μισθούς αλλάζει η φορολογία πάλι για τις δε συντάξεις περιμένουμε τις αναλογιστικές ....τώρα το να βλέπουμε λιγότερα στην τσέπη μας δεν είναι μειώσεις είναι μια νέα ισορροπία σε χαμηλότερο επίπεδο, τόσο απλά.

    • Greg avatar
      Greg @ ΧΚΟ 12/10/2013 21:49:05

      Εξαιρετική ανάλυση. Εάν το διαβάσει ο Στουρνάρας, σε βλέπω σύμβουλο επικοινωνίας στο ΥΠΟΙΚ. Αν υπήρξες έστω και κάποτε ΠΑΣΟΚ, η θέση είναι σίγουρη.

  6. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/10/2013 18:41:23

    Στις μεσαιες συνολικες συνταξιμες αποδοχες , δηλαδη 12.000- 22.000 Ευρω το χρονο, κανετε συνεχως μειωσεις, καθε μηνα 10 με 15 Ευρω. Μιλαμε για συνεχη κοροιδια. Νομιζετε οτι ο κοσμος δεν το βλεπει?? Σταματηστε πια αυτο το αισχος!

    Επισης σε κυριες συνταξεις 900-1100 Ευρω κανετε συνεχεις μειωσεις. Ειναι ντροπη αυτο που γινεται. Πρεπει να σταματησει εδω. Ο κοσμος αργα ή γρηγορα θα σταματησει να ασχολειται με την ιστορια της Χ.Α...

    • Greg avatar
      Greg @ Μικρασιάτης 12/10/2013 21:50:06

      Γιατί εσύ συνεχίσεις να παραμυθιάζεσαι με τα χρυσαύγουλα!!!!!

  7. Theo1 avatar
    Theo1 12/10/2013 20:21:35

    Γιατί δεν τον πιστεύετε τον άνθρωπο; Λέει αλήθεια. Όντως δεν θα μειωθούν άλλο οι φόροι και οι συντάξεις. Απλά θα φορολογηθούν άμεσα ή έμμεσα πολύ περισσότερο. Οπότε λέμε την μισή αλήθεια (ίσον με ολόκληρο ψέμα) και είμαστε Ο.Κ.