#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2013 11:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γ. Στουρνάρας: Αλλο το όχι σε νέα οριζόντια μέτρα από το «κανένα μέτρο»



Ανοιχτό αφήνει ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας το ενδεχόμενο λήψης νέων μέτρων, τα οποία ωστόσο δεν θα είναι οριζόντια, όπως έχει ξεκαθαρίσει.

«Δεν μπορούμε να λέμε κανένα μέτρο. Από το όχι σε νέα οριζόντια δημοσιονομικά μέτρα, το οποίο και εγώ υποστηρίζω, έως το όχι, κανένα μέτρο, υπάρχει τεράστια απόσταση», δηλώνει στην εφημερίδα «Τα Νέα».

«Εμείς δεχόμαστε ότι χρειάζονται μέτρα 500 εκατ. ευρώ, έναντι 2,5 δισ. ευρώ της τρόικας. Αυτά τα 500 εκατ. ευρώ, όμως, από κάπου πρέπει να προέλθουν. Και αφού το πρόβλημα του "κενού" οφείλεται στα ασφαλιστικά ταμεία, εκεί πρέπει να αναζητηθούν», εξηγεί ο υπουργός.

Ο κ. Στουρνάρας υποστηρίζει ότι αν πάμε στο «κανένα μέτρο» θα κινδυνεύσει να γκρεμιστεί ό,τι χτίστηκε, σταματώντας πρώτα κάθε συζήτηση για ρύθμιση του χρέους.

Πάντως, ο υπουργός Εργασίας Γιάννης Βρούτσης έχει διαβεβαιώσει ότι δεν θα υπάρξουν μειώσεις στις συντάξεις πέραν αυτών που έχουν ψηφιστεί με νόμο από τη Βουλή και πέραν αυτών που έχει συμφωνήσει η χώρα στο πλαίσιο των δανειακών συμβάσεων.

ΣΥΡΙΖΑ: Μόνιμη και σταθερή δέσμευσής τους τα μέτρα

Η δήλωση του ΥΠΟΙΚ στάθηκε αφορμή για να δεχθεί η κυβέρνηση εκ νέου τα πυρά του ΣΥΡΙΖΑ, με τον εκπρόσωπό του Πάνο Σκουρλέτη να σχολιάζει πως η προώθηση νέων μέτρων αποτελεί τη μόνιμη και σταθερή δέσμευση της συγκυβέρνησης έναντι των δανειστών.

«Πριν λίγα εικοσιτετράωρα η κυβέρνηση διέρρεε πως ήταν έτοιμη για το δικό της μεγάλο "όχι" στην τρόικα. Πριν λίγες ώρες», πρόσθεσε, «στην προγραμματική συμφωνία  μνημονιακής συμβίωσης που παρουσίασαν οι  κ.κ. Σαμαράς Βενιζέλος έλεγαν πως δεν θα πάρουν άλλα μέτρα, ενώ την ίδια στιγμή έδιναν στη δημοσιότητα το νέο νομοσχέδιο για τα ακίνητα που συνιστά τη μεγαλύτερη φοροεπιδρομή που έχει υπάρξει στη μικρή και μεσαία ακίνητη περιουσία».

«Σήμερα ο υπουργός Οικονομικών σε συνέντευξή του ευθέως υποστηρίζει πως "δεν λέμε όχι σε κάθε μέτρο"», συνέχισε ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ για να συμπληρώσει:

«Η αλήθεια είναι ότι όπως και να τα βαφτίσει κανείς τα νέα μέτρα, "οριζόντια", "στοχευμένα" ή "διαρθρωτικά", η προώθησή τους αποτελεί τη μόνιμη και σταθερή δέσμευση της συγκυβέρνησης έναντι των δανειστών».

Σύμφωνα με τον κ. Σκουρλέτη, «όλοι πλέον έχουν καταλάβει πως έχουμε μια κυβέρνηση μοιραία, άβουλη και αναξιόπιστη που ούτε θέλει ούτε μπορεί να αμφισβητήσει τον πυρήνα της μνημονιακής πολιτικής».

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/720545

ΣΧΟΛΙΑ

  1. easyrider avatar
    easyrider 25/10/2013 11:41:01

    Αρχίσανε οι εκπτώσεις....

  2. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 25/10/2013 12:11:10

    Λαου-λαου το φερνει ο πονηρουλης ! (Ασε που ενα σωρο νεα μετρα που ηδη σχεδιαζουν τα εχουν ηδη συμφωνησει -και υπογραψει- εν αγνοια μας και ετοιμαζονται να μας τα παρουσιασουν ως "παληα" !!)

  3. αύρα avatar
    αύρα 25/10/2013 12:24:37

    Εννοεί ....
    μέτρα για τις εξωχώριες ή offshore στην καθομιλουμένη,
    μέτρα για τα ακίνητα ελλήνων φορολογουμένων στο εξωτερικό,
    μέτρα για τα φακελάκια στα νοσοκομεία,
    μέτρα για καταθέσεις σε ξένες τράπεζες,
    μέτρα για τις υπερτιμολογήσεις,
    και άλλα παρόμοια φιλολαικά μέτρα!
    Μην ανησυχείτε....

  4. nickvous avatar
    nickvous 25/10/2013 12:34:27

    Αυτά ναι, έχουν

  5. CHRIS avatar
    CHRIS 25/10/2013 12:44:07

    Κάθε κοινωνική ομάδα θα πλήττεται από ένα ή περισσότερα "στοχευμένα" μέτρα. Έτσι στην ουσία θα έχουν παρθεί μέτρα για όλους. Πολύ φοβάμαι πως τα "στοχευμένα" μέτρα θα μας κοστίσουν περισσότερο από ότι τα "οριζόντια".

  6. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 25/10/2013 12:45:05

    Για την προώθηση της αποφασισθείσας ιδιωτικοποίησης του Α.Δ.Μ.Η.Ε. έχει συμφωνηθεί η περαιτέρω αύξηση των τιμολογίων ηλεκτρικού ρεύματος.

    Αυτό λοιπόν δεν είναι (κατά Στουρνάρα) ούτε οριζόντιο, ούτε νέο μέτρο, ασχέτως του ότι αφορά τους πάντες και προέκυψε αιφνιδίως για να δοθεί προίκα στους μνηστήρες και αυριανούς ιδιοκτήτες της εταιρείας (το δημόσιο θα διατηρήσει το 34%).

    Κάποιοι παίζουν με τις λέξεις και την νοημοσύνη μας, ψευδόμενοι ασυστόλως εν πλήρει συνειδήσει. Για να διατηρήσετε σώας τας φρένας σας και για να μην απωλέσετε την κριτική ικανότητά σας, απλώς μην πιστεύετε τίποτε απ' όσα εκστομίζουν.

  7. foros1 avatar
    foros1 25/10/2013 13:23:55

    κατ'αρχας, το να θιγουν θεμελιωμενα συνταξιοδοτικα δικαιωματα (οπου υπαρχουν ήδη και οι προϋποθεσεις και το οριο ηλικιας), ειναι κατι αναλογο με το να στειλει ήδη τους αντιστοιχους συνταξιουχους κατω των 62, πισω στην δουλεια!
    θα μιλαμε τοτε για την απολυτη βαρβαροτητα και αντισυνταγματικοτητα...
    αλλα και το να θιγουν κατοχυρωμένα συνταξιοδοτικα δικαιώματα (οπου υπαρχουν ήδη οι προϋποθεσεις αλλα οχι ακομη το οριο ηλικιας), ανατρεπει σχεδιασμους ζωης και δεν νοειται να γινει αποτομα.

    • Valantis avatar
      Valantis @ foros1 25/10/2013 17:17:10

      Ποιά είναι τα "θεμελιωμένα συνταξιοδοτικά δικαιώματα" αγαπητέ;;;

      Το να εισάγεται κάποιος στη Σχολή Ευελπίδων στα 18, να αποφοιτεί στα 22, να εργάζεται 20 χρόνια στο στράτευμα και να συνταξιοδοτείται στα 42 και με κανα 100άρικο εφάπαξ;;;

      Αυτός θα ζήσει άλλα 40 χρόνια (μακάρι να ζήσει άλλα 100), ποιος θα τον πληρώσει αυτόν 40 χρόνια;;;
      Μόνο 20 δούλεψε.

      Το συνταξιοδοτικό σύστημα "πολυτελείας" που υπάρχει στην Ελλάδα δεν υπάρχει σε καμία από τις ευημερούσες χώρες της Βόρειας Ευρώπης, ούτε σε Καναδά κτλ...

      'Ανδρες μέχρι τα 67 και γυναίκες μέχρι τα 65, ανεξαρτήτως τομέα (δημόσιου, ιδιωτικού). Υπό προϋποθέσεις και νωρίτερα αλλά ποτέ πριν τα 60! Αυτά ισχύουν στις πολιτισμένες χώρες.

      Στην Ελλάδα εργάζεται ο άλλος 20 χρόνια και λέει "θεμελίωσα δικαίωμα"...
      Αυτά δεν γίνονται ούτε στην Τανζανία να πούμε.

      • foros1 avatar
        foros1 @ Valantis 25/10/2013 19:42:06

        “θεμελιωμένα συνταξιοδοτικά δικαιώματα":
        πχ δυο 52χρονες μητερες σημερα.
        η μία εχει ηδη 2 χρονια στην συνταξη, η αλλη σκεφτηκε να δουλεψει αλλα 3 χρονια για προσαυξηση της συνταξης (απολυτα νομιμο) και του χρονου θα εβγαινε στην συνταξη.
        τωρα η πρωτη θα απολαμβανει την συνταξη της και η δευτερη θα δουλευει αλλα 10 χρονια για να βγει με μειωμενη!
        εκτος αν σκεφτεστε να γυρισετε υποχρεωτικα στην δουλεια και την πρωτη!
        αν αυτά δεν ειναι βαρβαρότητα, τι ειναι;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ foros1 25/10/2013 23:42:26

          "αν αυτά δεν ειναι βαρβαρότητα, τι ειναι;"

          Τελικά οἱ ῞Ελληνες ἐξωτερικοῦ ξεχνοῦν τέτοιες νοοτροπίες καί ἐργάζοντε τουλάχιστον μέχρι 65 χρόνων. I guess, when in Rome do as the Romans!!!???

  8. Περιπλανώμενος...Αιγαίου. avatar
    Περιπλανώμενος...Αιγαίου. 25/10/2013 18:44:35

    Ατυχέστατο το παράδειγμα σας περί Σ.Σ.Ε.
    100αρικο εφάπαξ με 20 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας, απλά δεν υπήρχε.
    Στα 25 έφευγαν και περίπου στα μισά το εφάπαξ.
    Τώρα σύνταξη στα 40 χρόνια υπηρεσίας και εφάπαξ ούτε με το κιάλι σε λίγο.
    Αυτά τα ολίγα διότι το τσουβάλιασμα δεν βοηθάει σε σοβαρή συζήτηση.

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/10/2013 17:29:49

    "Ανοιχτό αφήνει ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας το ενδεχόμενο λήψης νέων μέτρων, τα οποία ωστόσο δεν θα είναι οριζόντια, όπως έχει ξεκαθαρίσει."
    Ο..κος Στουρνάρας, ο οποίος δεν εξελέγη με την ψήφο του Ελληνικού λαού παίζει με την νοϋμοσύνη μας!

    «Δεν μπορούμε να λέμε κανένα μέτρο. Από το όχι σε νέα οριζόντια δημοσιονομικά μέτρα, το οποίο και εγώ υποστηρίζω, έως το όχι, κανένα μέτρο, υπάρχει τεράστια απόσταση», δηλώνει στην εφημερίδα «Τα Νέα»."

    Υποκαθιστά και διορθώνει τους πάντες ο..κος Στουρνάρας! Έχει ξεφύγει αρκετά... Μου θυμίζει τον Παπακωνσταντίνου! Ας έχει,Παναγία μου, την δική του κατάληξη!!!

    "«Εμείς δεχόμαστε ότι χρειάζονται μέτρα 500 εκατ. ευρώ, έναντι 2,5 δισ. ευρώ της τρόικας. Αυτά τα 500 εκατ. ευρώ, όμως, από κάπου πρέπει να προέλθουν. Και αφού το πρόβλημα του “κενού” οφείλεται στα ασφαλιστικά ταμεία, εκεί πρέπει να αναζητηθούν», εξηγεί ο υπουργός."

    Και η συνεισφορά του PSI ή της κλοπής των αποθεματικών από τον κο Προβόπουλο δεν έπαιξε κανένα ρόλο; Ή το στραγγάλισμα των επιχειρήσεων από τα κυβερνητικά μέτρα που ωθούν τις επιχειρήσεις σε απολύσεις ,άρα και σε μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές δεν παίζει ρόλο;

    Όπως και να βαπτίσετε τα μέτρα, όσο και να καλύψετε τον Beni , ό,τι και να κάνετε εκεί στην ΝΔ, εγώ, πιστός ψηφοφόρος της ΝΔ επί 23ετία ΔΕΝ πρόκειται να σας ψηφίσω! Όταν θα γίνουν εκλογές, όποτε και να γίνουν, θα θυμάμαι κάθε πράξη και λέξη των κυβερνώντων από το 2009 και μετά! Και κε Σαμαρά, λυπάμαι, αλλά ο Καραμανλής ήταν καλύτερος & πιο ειλικρινής ηγέτης!! Το 2009 έδωσε μόνος του την εκλογική μάχη λέγοντας αλήθειες!
    Σύντομα θα το ξανακούσετε από πολλούς μέσα στην ΝΔ!
    Όσο για τα εφάπαξ, ας τα κόψουν αφού εκεί το πάνε, αλλά τουλάχιστον ας σταματήσουν την παρακράτηση του ανάλογου ποσού από την μισθοδοσία των εν ενεργεία δημοσίων υπαλλήλων, ιδαίτερα των νέων με προϋπηρεσία κάτω των 12 ετών...γιατί τους παλαιότερους και κατά κανόνα Πασόκους του δημοσίου τους χαϊδεύουν όλες οι κυβερνήσεις, ιδαιτέρως της ΝΔ!!