04/02/2011 14:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για πολιτικούς λόγους καθυστερεί η μείωση κατά το ήμισυ του χρέους της Ελλάδας !!!

Η Ελλάδα χρειάζεται μείωση του χρέους της κατά το ήμισυ, αλλά καθυστερεί πολιτικά η απόφαση για την αναδιάρθρωση. Αυτό υποστηρίζει ο επικεφαλής αναλυτής της Citigroup, καθ. Βίλχελμ Μπούιτερ. "Οικονομικοί λόγοι επιβάλουν την άμεση αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους, αλλά πολιτικοί λόγοι καθιστούν αναγκαία την αναμονή ολοκλήρωσης των μέτρων αντιμετώπισης αναταράξεων στο τραπεζικό σύστημα", λέει ο κ. Μπούιτερ σε συνέντευξη του στην Frankfurter Allgemeine Zeitung (Φραγκφούρτερ Αλγκεμάινε Τσάιτουνγκ 04.02.11).

Ο Γερμανός οικονομολόγος επισημαίνει ότι πάνω από το ήμισυ του ελληνικού χρέους των 360 δις ευρώ βρίσκεται "εκτός συνόρων". Μεταξύ των πιστωτών βρίσκονται και "συστημικά σημαντικές τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρίες και ασφαλιστικά ταμεία άριστα δικτυωμένα πολιτικά". Ο κ. Μπούιτερ εκτιμά ότι "μια αναδιάρθρωση θα προκαλούσε σημαντικές αναταράξεις και θα απαιτούσε νέα κρατική βοήθεια. Γίνονται προσπάθειες να επιμηκυνθεί ο χρόνος, προκειμένου να δοθεί χρόνος στις τράπεζες να προετοιμαστούν για ενδεχόμενες ζημιές. Αυτός είναι ο μόνος λόγος των καθυστερήσεων. Καθυστερείται η αναδιάρθρωση προκειμένου να προετοιμαστεί αυτό το πλαίσιο", λέει ο αναλυτής της Citigroup.

Ο κ. Μπούιτερ υπογραμμίζει ότι όλα τα μέτρα που προτείνονται για τον περιορισμό του χρέους Ελλάδας και Ιρλανδίας είναι χρήσιμα, όταν οδηγούν στην πραγματική μείωση του. Τάσσεται δε υπέρ της ενίσχυσης του Ταμείου "EFSF" με τα μέσα εκείνα που θα βοηθούσαν στην επαναγορά των ελληνικών ομολόγων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 15:11:44

    ενα Δεν Πληρωνω... να δεις ποσο θα ποναγε..! τους αριστα πολιτικα δικτυωμενους εχοντες μερος ή ολοκληρο το Χρεος μας...
    Δε θα εχει συνταξεις η Γαλλια ?? εχουν κ εκει διοικητη σαν τους δικους μας του ΙΚΑ ?? που τζογαρει ?? χαχαχαχχαχαααα Μεσογειακη Χρεωστικη Διατροφη.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2011 00:09:31

      +1000

  2. Wolf avatar
    Wolf 04/02/2011 15:41:33

    Αν γίνει πράξη η μειωση του χρέους, στις αρχές Μαρτίου, την επόμενη θα προκυρήξει εκλογές ο ΓΑΠ.
    Θυμηθείτε το...

  3. brankaleon avatar
    brankaleon 04/02/2011 18:48:29

    Η μόνη ίσως σωτήρια λύση για την Ελλάδα μας, είναι η άρνηση του χρέους.
    Αλλά κάτι τέτοιες κινήσεις, χρειάζονται ηγεσίες με ΟΥΜΠΑΛΑ.
    Δεν φταίνε λοιπόν ούτε οι δανειστές "μας", ούτε οι "κερδοσκόποι".
    Η έλλειψις ΟΥΜΠΑΛΩΝ, είναι το κύριο πρόβλημα.

  4. hello avatar
    hello 05/02/2011 00:08:41

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ..

    ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΘΑ ΖΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ.

  5. stroumfaki avatar
    stroumfaki 05/02/2011 01:24:44

    ”Δεν πρέπει να φτάσουμε σε μια κατάσταση στην οποία ένα μεγάλο νομισματικό σύστημα θα αποτύχει.”

    Απο το οποίο σύστημα αυτοί βγάζουν μόνο κέρδη….. Πολλά κέρδη……
    Φανταστείτε τη δύναμη θα είχε ένας “αληθινός” πρωθυπουργός όμως, αν πήγαινε στις Βρυξέλες και τους έλεγε:

    “Κύριοι, παρά το νοικοκύρεμα που είμαστε διατεθειμένοι να πράξουμε, το χρέος αυτό και τα ελλείματα είναι αδύνατο να μειωθούν, άρα …..(εκεί αγριέυει) ή θα κόψουμε το χρέος με τους δικούς μου όρους ή θα πρέπει να σκεφτούμε περισσότερο τον έλληνα πολίτη και την κοινωνία γενικότερα και μετά τις τράπεζες. Σας ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε, δυστυχώς θα πρέπει να σας αφήσω τώρα γιατί έχω πολύ δουλειά στη χώρα μου και περιμένω τις απαντήσεις σας……”

    Φανταστείτε τώρα τι θα γινόταν μετά……

  6. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 06/02/2011 10:52:53

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ. ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΝ ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΜΟΝΕΤΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ,ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΤΟΥ 90% ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΟΧΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗΣ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΧΩΡΙΣ ΔΥΣΑΡΕΣΤΕΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ,ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ .ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ,ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΑΙ,ΠΩΣ, ΠΟΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΣΔΟΚΟΥΜΕ . ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΧΡΕΩΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ ...500ΔΙΣ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ ΗΛΙΑΣ 07/02/2011 20:07:33

      Πώς θα γίνει αυτό;

  7. SAVAS avatar
    SAVAS 07/02/2011 20:14:25

    500 δις μπα εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να βάλουμε και κάτι παραπάνω για το καλό των πιστωτών μας και τη στήριξη του συστήματος που τόσο καλά τους θρέφει αυτούς και το χρέος.